2 روز پیش
2 بازدید

مسیر سخت بایدن در بدو ورود به کاخ سفید به روایت رسانه آمریکایی

مسیر سخت بایدن در بدو ورود به کاخ سفید به روایت رسانه آمریکایی

ایرنا نوشت: جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا بعد از انتخاباتی پر فراز و نشیب در حالی وارد کاخ سفید می شود که با چالش بحران سلامت، ضعف اقتصادی و کنگره ای مواجه است.

شبکه خبری ای بی سی نیوز امروز یکشنبه در این زمینه نوشت: در حالی که جهان در بهت ناشی از خودداری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از پذیرش نتایج انتخابات بسر می برد، بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا با آینده ای دلهره آور در سال ۲۰۲۱میلادی مواجه است.

دولت بایدن بحران سلامت عمومی و بحران اقتصادی را از دولت ترامپ به ارث برده است.

بر اساس طرح رهگیری کووید-۱۹ ایالات متحده آمریکا در مسیر ثبت بدترین ماه همه گیری در ماه نوامبر (آبان) قرار دارد.

با وجود اینکه ترامپ در کمپین های انتخاباتی اش اعلام کرد که «ویروس از بین رفته است» شمار مبتلایان در آمریکا از ۱۲ میلیون در روز شنبه گذشته و این در حالی بود که فقط در یک هفته شمار مبتلایان با رسیدن به بیش از یک میلیون نفر رکورد زد.

چالش بیکاری و اشتغال

با وخیم شدن بحران سلامت عمومی در آمریکا تعداد آمریکایی های که برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند برای اولین بار به رقم غیرمتعارفی رسید و در یک هفته بیش از ۷۰۰ هزار نفر نام خود را برای دریافت این بیمه ثبت کرده اند.

این درحالیست که تقریبا ۱۲ میلیون نفر از نیروی کار منافع بیکاری خود را در دسامبر (آذر) از دست می دهند این زمان مصادف است با پایان پرداخت بسته های کمک اضطراری و تنها زمانی این کمک ها ادامه می یابند که کنگره تصمیم به تمدید آنها بگیرد.

اندرو باترس استادیار اقتصاد در دانشگاه ایندیانا می گوید: دولت بایدن با اقتصادی بحران زده که در تاریخ آمریکا بی سابقه بوده مواجه است.

نتایج تحقیقات ایپسوس نشان می دهد که همزمان با تلاش شهروندان برای مقابله با ویروس کرونا، این همه گیری باعث افزایش «انسجام» جوامع بسیاری شده است. این تحقیقات رتبه آمریکا در انسجام اجتماعی را منفی ۲۶ درصد نشان می دهد که در میانه طبقه بندی کشورها است.

شاخص منفی بودن انسجام اجتماعی در آمریکا به ویژه ناشی از احساسات شهروندان آمریکایی درباره عدم اعتماد به سیستم، بی عدالتی و مشکلات هویتی است.

کنگره متشنج و از هم گسیخته

اما در عین حال آمریکا با کنگره ای تفرقه زده مواجه است. بسته به نتایج دو رقابت سنا در ایالت جورجیا که تا ژانویه مشخص نخواهد شد، بایدن ممکن است به سنایی جمهوریخواه و مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت را دموکرات ها را تشکیل می دهند، مواجه باشد. در این صورت این اولین رئیس جمهور منتخب از سال ۱۹۸۸ خواهد بود که با یک کنگره دچار شکاف و اختلاف مواجه خواهد بود.

بایدن باید با حزب جمهوریخواه متاثر از تفکرات ترامپی مواجه شود.

بایدن  گفته رسیدگی به بحران سلامت عمومی اولویت او را تشکیل می دهد  و به دنبال بسته کمک های بیشتری خواهد بود.

وی همچنین گفته بیش از ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا به تعطیلی های سراسری اهمیت خواهد داد.

در کنگره ای که دچار شکاف است بایدن برای تغییرات با مشکلاتی مواجه خواهد شد. کنگره تصمیم گیری ها درباره مسائل مالیاتی و هزینه ها را برعهده دارد و بایدن تنها می تواند این تصمیمات را بپذیرد یا آنها را وتو کند بنابراین برنامه محرک ها ممکن است متوقف شود.

تجربه تاریخی در آمریکا نشان داده که جمهوریخواهان در صورت مخالفت با بسته های مالی کمتر از آنها حمایت می کنند.

چالش تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی اولویت اصلی بایدن است اما بعید است تغییری در سیاست آمریکا در قبال چین حاصل شود.

بایدن وعده داده در اولین روز حضورش در کاخ سفید به پیمان تغییرات آب و هوایی موسوم به توافق پاریس ملحق خواهد شد.

او متعهد شده ۲.۳۲ تریلیون دلار در یک دهه به عنوان بخشی از «انقلاب انرژی سبز» سرمایه گذاری خواهد کرد و تا سال ۲۰۳۵ انرژی آمریکا ۱۰۰ درصد پاک خواهد شد.

او همچنین خواستار اعمال مالیات بر کالاهای فشرده شده کربنی هستند که از کشورهایی وارد می شوند که نتوانسته به تعهدات آب و هوایی خود عمل کنند.

اما پیشرفت او در این برنامه هایش هم ممکن است توسط کنگره ای متفرق محدود شود بنابراین او ممکن است به دستورات اجرایی متکی باشد.

ترامپ در دوران ریاست جمهوری اش بیش از ۷۰ مقررات محیط زیستی را ملغی کرد که احتمال می رود بایدن بسیاری از آنها را شامل استانداردهای آلایندگی خودرو و محدودیت تولید متان برای عملیات های نفت و گاز به حالت اول بازگرداند.

در سیاست خارجی، بایدن می گوید به دنبال ترمیم روابط آمریکا با متحدان سنتی اش است و تحلیلگران انتظار دارند دولت او قابل پیش بینی تر بوده و برای چندجانبه گرایی بیش از یکجانبه گرایی ارزش قائل باشد.

اما بعید است تغییری در سیاست آمریکا در قبال چین ایجاد کند.

311311


#‌اخبار_بین‌الملل
منبع: خبرآنلاین


مطالب پیشنهادی

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

مطالب مرتبط