خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

طرح تجارت آب راهکاری برای از بین بردن خشکسالی ماجرای برگشت بودجه تحقیقات هواشناسی فارس چه بود اخبار فارس اخبار استانها تسنیم Tasnim


طرح تجارت آب راهکاری برای رفع خشکسالی؛ ماجرای برگشت بودجه تحقیقات هواشناسی فارس چه بود؟

گروه استانها - براساس تحقیقات پژوهشگران دانشگاه شیراز به نظر می‌رسد مهم‌ترین نسخه علمی برای برون رفت از خشکسالی‌های پیش رو در استان فارس تجارت آب است.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز  شیراز ، امروز شناخت و دانستن این مسئله که اقتصاد استان فارس بر کشاورزی بنیان گذاشته شده، بر هیچکس پوشیده نیست و حتی مردم عادی نیز بر این نکته اذعان دارند.

در چند سال اخیر خشکسالی بر این استان سایه انداخته و کشاورزی آن را تحت تاثیر قرار دارد و مردم این امر را به وضوح در کسب‌وکارها و سفره‌های خود احساس می‌کنند. یکی از عوامل موثر بر تولیدات محصولات کشاورزی آب و هوا است.

محصولات کشاورزی از نظر کمّی وکیفی شدیداً تحت تأثیر شرایط جوی هر منطقه قرار دارند. در شرایط مناسب جوی میزان بهره‌وری کشاورزی و تأمین مواد غذایی می‌تواند به شکل قابل توجهی افزایش یابد همچنین در شرایط مناسب آب و هوایی آفات گیاهی و جانوری مانند قارچ‌ها و حشرات تولید شده و رشد می‌کنند که می‌توانند خسارات جبران‌ناپذیری به کشاورزی وارد کنند.

این تأثیر دوگانه آب و هوا بر کشاورزی، خود نشان از اهمیت و حساسیت بالای علم هواشناسی است و داده‌های هواشناسی و کاربرد آنها در توسعه کشاورزی به ویژه در تولید محصولات راهبردی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.

همین اهمیت ایجاب می‌کند که اعتبارات ویژه‌ای برای این علم و تحقیقات در آن هزینه شود و بعضا هم دیده شده که در استان فارس اعتباراتی برای این منظور در نظر گرفته می‌شود اما به دلایل مختلف این اعتبار جذب نمی‌شود یا اینکه به مرکز برگشت داده می‌شود.

سید محمدجعفر ناظم السادات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  شیراز در همین زمینه اظهارداشت: تحقیقات علمی در زمینه پیش‌بینی‌های هواشناسی در ایران و استان فارس جایگاهی ندارد اما در سال گذشته با حمایت استاندار و دیگر مسئولان اجرایی تلاش شد برای نخستین بار به منظور کاهش ضرر و زیان‌های اقتصادی و کشاورزی مطالعاتی در این زمینه انجام شود.

وی گفت: پس از تصویب بودجه 180 میلیون تومانی فراخوان اعلام و قرار به انجام امر شد که بعد از مدتی متوجه شدیم مدیرکل سابق هواشناسی  استان به دلایل نامعلومی این بودجه را به خزانه دولت برگشت داده و پروژه تعطیل شد.

به عقیده این محقق مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز دلیل این اقدام ایجاد دوگانگی در اعلام پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی استان بوده است. 

تازیانه خشکسالی بر گندم‌زارها/ کاهش نزولات خسارت جدی به مزارع دیم گندم در خراسان جنوبی وارد کرد‌
استاندار گلستان: خطر خشکسالی جدی است
پیشنهادهای رئیس اتاق ایران به رئیس‌جمهور برای مواجهه با خشکسالی و بازگرداندن اعتماد به بورس

ناظم السادات افزود: این اقدام در آینده سبب می‌شود که خسارت‌های تگرگ، سرمازدگی و دیگر موارد در امر اقتصاد کشاورزی استان همچنان باقی بماند و نتوانیم در بحران‌های طبیعی به صورت علمی و با آمادگی کامل برخورد کنیم.

  ترک فارغ التحصیلان علم هواشناسی در استان فارس  

این مقام مسئول خسارت‌های میلیاردی در امرخشکسالی و ایجاد سیلاب‌ها در فارس را نتیجه عدم تحقیقات علمی در استان دانست و گفت: متاسفانه فارغ‌التحصیلان این رشته در دانشگاه شیرازبه دلیل نبود بازار کار، عدم شناخت به کارآمدی آن این رشته را ترک و اطلاعات ارزنده علمی خود را در دیگر کشور‌ها به اشتراک می‌گذارند.

این محقق برجسته بین‌المللی علم هواشناسی ادامه داد: امروزه پیش‌بینی‌ها به گونه‌ای شده که در هر منطقه و شهر پیش‌بینی‌ها متفاوت است و مسئولان کشور‌های پیشرفته با در اختیار داشتن این نوع تحقیقات سالانه از ضرر و زیان‌های قابل توجه در آن کشور جلوگیری می‌کنند ولی در این استان مانند دیگر استان‌های کشور مسئولان امر، نه تنها به این موضوع توجه ندارند بلکه به اطلاعات رایگان سایت‌های هواشناسی اکتفا کرده‌اند.

  ایجاد فروچاله‌های 30 متری در پی خشکسالی‌های فارس  

ناظم السادات ادامه داد: خشکسالی‌های اخیر بی‌سابقه نیست اما هیچگاه فرونشست زمین را شاهد نبودیم ضمن این‌که در آن زمان طی یک سال، به طور متوسط 80 میلی متر بارندگی داشتیم اما طی سال‌های اخیر میزان بارندگی بیشتر بوده است.

وی با ابراز نگرانی از این‌که در دشت‌های استان شکاف‌هایی دیده می‌شود، گفت: فرو چاله‌های متعددی به صورت ناگهانی ایجاد شده که بزرگ‌ترین آن 30 متر عرض و 80 متر عمق دارد، البته پدید آمدن فرو چاله، دیگر نقاط استان را نیز تهدید می‌کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز دلیل این اتفاق را برداشت بیش از اندازه آب از منابع زیر زمینی دانست و افزود: سالانه متوسط میزان بارندگی معین است که این مقدار بارندگی آب تجدیدپذیر به شمار می‌رود و ما باید از همین میزان آب استفاده کنیم اما اکنون مقدار برداشت از چاه‌ها بیشتر از میزان بارندگی است بنابراین از بخشی از ذخیره آبی که طی سالیان طولانی در سفره‌های زیرزمینی باقی مانده بود، برداشت می‌شود.

  اجرای تجارت آب برای جلوگیری از خسارات خشکسالی در فارس  

این محقق به تجارت آب در استان اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد مهم‌ترین نسخه علمی برای برون رفت از خشکسالی‌های پیش رو در استان فارس تجارت آب است و چنانچه به کشاورزان در هر منطقه استان که بتوانند بیشترین محصولات کم آب بر و پر کالری را تولید کنند آب بیشتری اختصاص داده شود، برای ارزش و قیمت واقعی آب تلاش بیشتری صورت  می‌گیرد.

ناظم السادات مهم‌ترین پیامد تجارت آب را فرهنگ استفاده از این نعمت خدادادی عنوان کرد و گفت: صرفه‌جویی در آب با کشت محصولات کم آب بر همچنین جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و تغییر الگوی کشت در فارس یکی دیگر از راهکارهای اجرای این موضوع است.

انتهای پیام/424/ ع#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گروه استان‌ها- سال‌هاست بیماران خاص لرستان علاوه بر درد بیماری مجبوراند رنج کمبود دارو را در نبود داروخانه تخصصی هلال احمر برای ارائه داروهای تک‌ نسخه‌‌ای ویژه بیماران خاص را تحمل و با مشقت زیاد داروی خود را از استان‌های دیگر تهیه کنند.

نیم ساعت پیش

رئیس هیئت والیبال ورامین گفت: متاسفانه باشگاه‌های پولدار، کمر والیبال ایران می‌شکنند و کسی هم نمی‌خواهد حرفی بزند.

نیم ساعت پیش

مردم ولایتمدار سیستان وبلوچستان گفتند: فریاد آزادی قدس در جهان مجازی قوت قلبی برای مبارزان مقاوم فلسطینی است.

نیم ساعت پیش

معاون اداره کل ورزش و جوانان لرستان می‌گوید: سال گذشته پرداخت متناسب با اعتبار مصوب وام ازدواج در لرستان ۸۲ درصد بوده است.

نیم ساعت پیش

مدیرکل بهزیستی لرستان از واکسینه شدن ۸۰ سالمند در استان خبر داد.

نیم ساعت پیش

از آنجا که صنایع دستی بیشتر به ­عنوان هدیه خریداری می شوند نیازمند بسته­ بندی ­هایی در خور ارزش هستند، اگر فعالان این عرصه به فکر بسته بندی نباشند، هیچ­ گاه نمی توانند این صنعت را جهانی کنند و به فکر صادرات آن باشند، زیرا در صادرات یکی از عوامل موفقیت فروش بسته ­بندی با کیفیت است.

نیم ساعت پیش

منابع خبری از شلیک راکت از غزه به سمت اراضی اشغالی فلسطین خبر دادند.

نیم ساعت پیش

حسین فروغی، مدیر سازمان بسیج عشایری سپاه سلمان سیستان و بلوچستان از توزیع یکصد بسته‌معیشتی در منطقه عشایری چاه روستای "ذوالفقار" زاهدان خبر داد.

نیم ساعت پیش

تعداد شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۱۰۹ تن از جمله ۲۸ کودک و ۱۵ زن افزایش یافت.

نیم ساعت پیش

کارشناس مسکن با بیان "بخش مسکن به حالت نیمه‌کما رفته است" گفت: به دلیل کنترل بازار ارز توسط دولت و وضع بد بورس، سرمایه‌گذاران به بازار مسکن کوچ کرده‌اند.

نیم ساعت پیش

یادواره شهید مدافع حرم حسن قاسمی‌دانا در مشهد مقدس با حضور خانواده محترم شهدا، مسئولان لشکری و کشوری، مسئولان استان و جمعی از همرزمان برگزار می‌شود.

نیم ساعت پیش

مطالعه اخیر محققان "انستیتو پاستور" نشان داده است که واکسیناسیون دوگانه موش‌ها در برابر یک جفت مولکول سیگنالینگ ایمنی، آنها را حداقل ۱۱ هفته در برابر آسم آلرژیک محافظت می‌کند.

نیم ساعت پیش

ارتش رژیم صهیونیستی آمار تلفات این رژیم در پی حملات موشکی مقاومت فلسطین از نوار غزه را اعلام کرد.

نیم ساعت پیش

علی نجفی زاده روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان، در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون ...

نیم ساعت پیش

مهاجم آرژانتینی منچسترسیتی با سران بارسلونا برای پیوستن به این تیم به توافق اولیه رسید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...