دیروز
3 بازدید

احیای آثار فکری و کلامی خراسان بزرگ توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه السلام

پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، احیای آثار فکری و کلامی خراسان بزرگ را یکی از اهداف این مجموعه برشمرد تا ضمن شناسایی آثار و مکتب عرفانی موجود به نقش اثرگذار این بزرگان در مناطق و مکاتب کشور پرداخت.

حجت‌الاسلام علی رستمیانی، مدیر گروه فلسفه، کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با آستان نیوز به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مجموعه پرداخت و گفت: در این گروه مجموعه‌ای از علوم عقلی از جمله بحث‌هایی مرتبط با فلسفه، کلام، منطق، عرفان و ادیان و مذاهب اسلامی و سایر ادیان به طور کامل پوشش داده می‌شود.
وی ابرازکرد: تا کنون بیش از 250 اثر در این گروه پژوهشی منتشر شده که از این تعداد 25 اثر با محوریت فلسفه به چاپ رسیده است و در حال حاضر پیگیر افزایش پژوهش‌های فلسفی در این گروه هستیم.
این پژوهشگر یکی از اقدامات کلان این گروه را انتشار کتاب «معجم اعلام المتکلمین» ذکر کرد و گفت: این اثر تا قرن ۱۳ هجری قمری، متکلمان بزرگ شیعه و سنی را به صورت توصیفی و به زبان عربی جمع‌آوری کرده است و به بررسی آراء، اندیشه‌ها، سیراندیشه‌ها و مکتب‌های فکری متکلمان پرداخته است.
مدیر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: در این اثر، شرح مصطلحات فلسفی از ۱۰۰ کتاب جمع‌آوری و به صورت الفبایی تنظیم شده است و همچنین تقدم زمانی منابع لحاظ شده است.
وی بیان کرد: مجموعه «کتاب‌شناسی توصیفی ادیان» از دیگر دستاوردهای پژوهشی این گروه است که از کتاب‌های مرجع به شمار می‌آید و در 4 دفتر با عناوین مسیحیت، یهودیت، ایران و باستان و هند و خاورمیانه تنظیم شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: «اقلیت‌های دینی خراسان در عصر امام رضا(ع)»، «دیگردوستی در سیره بنیانگذاران ادیان ابراهیمی»، «تاریخ مذاهب شیعه» و.... را می‌توان برخی از پژوهش‌های صورت گرفته توسط این گروه دانست.
حجت الاسلام رستمیانی با اشاره به اهداف گروه کلام و اندیشه اسلامی گفت: حوزه علمیه خراسان و خراسان بزرگ که شامل بخش‌هایی از کشور تاجیکستان نیز می‌شود دارای یک مکتب فلسفه کلامی است که متاسفانه مورد غفلت واقع شده است، از این رو بنیاد پژوهش‌های اسلامی، یکی از اهداف خود را احیا آثار فکری و کلامی خراسان بزرگ و به ویژه مدرسه کلامی مشهد قرار داده است تا بتواند این مجموعه گران سنگ از آثار را احیا کند.
وی ادامه داد: از همین رو این گروه اولویت اصلی را احیا آثار کلامی و فلسفی از دوره بعد از ملا هادی سبزواری تا دوره علامه آشتیانی به عنوان یکی از حکمای معاصر مشهد قرار داده است تا ضمن شناسایی آثار و مکتب عرفانی موجود و تاثیرگذاری این بزرگان در مناطق و مکاتب کشور بتواند در قالب یک مجموعه کامل این مدرسه کلامی را معرفی کند.

احیا متکلمین شیعی
مدیر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد از دیگر فعالیت‌های پیش رو در این گروه را معرفی متکلمان شیعی قرون نخستین دانست و گفت: ما در بین متکلمان که شاگردان ائمه اطهار(ع) و به نحوی پایه‌گذاران کلام شیعی بودند متاسفانه با محدویت‌ها و کم کاری هایی مواجه هستیم از همین رو یکی از فعالیت‌های این گروه، احیا متکلمین شیعی است.
وی به فعالیت‌های در دست اقدام این گروه اشاره کرد و گفت: جمع‌آوری، تحقیق و تصحیح تعلیقات نگاشته شده بر کتاب «شواهد الربوبیه» اثری از ملا صدرا یکی از کارهای در دست انجام این گروه است که در 5 جلد منتشر خواهد شد؛ کتاب «شواهد الربوبیه» به عنوان کتاب اصلی درسی در مقطع کارشناسی ارشد در کل دانشگاه‌های سطح کشور در حال تدریس است.
این پژوهشگر یکی دیگر از پژوهش‌های در حال انجام در بحث کتاب‌های فلسفی را تصحیح و احیا تعلیقات میرزا هاشم اشکوری گیلانی بر کتاب اسفار اربعه ذکر کرد و افزود: باتوجه به اینکه متاسفانه از میرزا هاشم آثاری در دسترس نداریم و در حال حاضر کسی از نظرات و ایده‌ها و تفکرات فلسفی این بزرگوار مطلع نیست، این پژوهش علاقمندان را با نظرات ایشان آشنا می‌کند.
حجت الاسلام رستمیانی به بحث تدریس و تحصیل فلسفه در منطقه خراسان اشاره کرد و گفت: رشته فلسفه در مقاطع سه گانه در دانشگاه های فردوسی و علوم اسلامی رضوی و بیرجند در حال تدریس است و با توجه به عنایات مقام معظم رهبری به حوزه علمیه خراسان و توجه ایشان به علوم عقلی در چند سال گذشته، حوزه علمیه خراسان موفق شده است که مدارس تخصصی علوم عقلی را راه اندازی کند.#‌اخبار
منبع: آستان نیوز


مطالب پیشنهادی

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

مطالب مرتبط