خبرآنلاین |
11 ماه پیش

ادامه خاک‌خوردن قطارهای مترو در کرج/ کرایه روزانه ۳۰ میلیون تومانی!

سرنوشت قطارهای مترو در پارکینگ یک کارخانه چه می‌شود؟

ادامه خاک‌خوردن قطارهای مترو در کرج/ کرایه روزانه ۳۰ میلیون تومانی!

ادامه خاک‌خوردن قطارهای مترو در کرج/ کرایه روزانه ۳۰ میلیون تومانی!

ظاهرا کارخانه ای که قطارهای شهری متعلق به شهرداری کرج در آن خاک می خورند، برای کرایه انبارداری این قطارها، روزانه ۳۰ میلیون تومان مطالبه کرده است.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین، پس از گران شدن ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، تمایل مردم برای استفاده از قطار شهری یا همان مترو در تهران افزایش زیادی پیدا کرد که نتیجه آن، ازدحام جمعیت در ساعات پیک عبور و مرور در مترو تهران است.

متروی تهران-کرج هم مانند سایر خطوط مترو در ساعات پررفت و آمد، بسیار شلوغ است و نیاز به قطارهای بیشتر کاملا محسوس است ولی گزارشی که دربارهخاک خوردن قطارهای مترو در کرجدر خبرگزاریخبرآنلاینمنتشر شد، نشان داد دو رام قطار سالم مترو تهران-کرج در یک کارخانه صنعتی نگهداری می شود و بسیاری از قطعات آن در حال از بین رفتن است.

کارخانه لوکوموتیوسازی مپنا در اراضی میان تهران و کرج، محل نگهداری این قطارهاست که چند سال است زیر باد و باران و برف و آفتاب، می پوسند.

ظاهرا یکی از دلایلی که باعث شده این قطارها نتوانند به خطوط مترو بازگردند، اختلاف کارخانه مپنا با شرکت قطار شهری کرج بر سر کرایه نگهداری از آنهاست. آنطور که مشخص است، کارخانه لوکوموتیو سازی مپنا از شرکت قطار شهری کرج درخواست کرده به ازای هر روز نگهداری از این قطارها باید ۳۰ میلیون تومان کرایه پرداخت شود، ماهانه ۹۰۰ میلیون! در مقابل شرکت قطار شهری کرج هم گفته تنها حاضر است ۲۰۰ میلیون تومان بپردازد و این مسئله، اختلاف بین دو شرکت عمومی و دولتی را دامن زده تا این قطارها، با وجود نیاز هر روزه به حضورشان روی ریل، زیر آفتاب و برف، بپوسند.

در این رابطه بامحمدمهدی اسلامی، مدیرعامل کارخانه مپنادر کرج گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

آقای اسلامی، شما از شرکت قطار شهری کرج برای نگهداری از دو رام قطار روزانه ۳۰ میلیون تومان کرایه خواسته اید، پس لابد این قطارها را در مکان مسقف قرار دهید تا برف و آفتاب آنها را از بین نبرند. اصلا این کرایه منصفانه و قانونی است؟

واقعیت این است که شهرداری تهران و کرج و شوراهای هر دو شهر به فکر استفاده از این قطارها نیستند. ما دوست داریم اینها را از کارخانه ما بیرون ببرند. به حساب خودشان، آنها ۲۰۰ میلیون تومان کرایه به ما بدهکارند. ولی ما گفتیم روزی ۳۰ میلیون تومان باید کرایه بدهید. ما این را گفتیم تا هر چه زودتر قطارهایشان را بیرون ببرند، ما جا نداریم و نمی توانیم لوکومتیوهایی را که نیاز به تعمیر دارند یا تولید شده اند در کارخانه مان مانور بدهیم و سرویش شان کنیم. اینجا انبار قطار شهری نیست، کارخانه ما کارگاه تعمیر ناوگان ریلی کشور است. ما تولید لوکومتیو داریم و باید ماهانه ۲ دستگاه لوکومتیو تولید کنیم ولی به دلایلی از جمله دپوی قطارهای شهری و مشکلات فنی، تولید با مسایلی مواجه شده است.

پیگیری ما از شورای شهر تهران منجر به این شد که یک نفر مسئول بررسی قطارهای مانده در کارخانه مپنا شوند، آنها اقدام تازه ای کردند؟

سرمایه مملکت بیشتر از انتخابات و درگیری های گروهی و باندی برای ما مهم است. این سرمایه دارد از بین می رود. وضعیت هیچ تغییری نکرده است به انضمام اینکه من نامه نوشتم و با آنها دعوا کردم چرا این قطارها را نمی برید مردم استفاده کنند ولی انگار این نامه ها را هیچکس نمی خواند. قطارهایی که زیر آفتاب و برف مانده قیمت کمی ندارد، دست کم ۱۴ میلیون یورو قیمت آن است. اینها دارد از بین می رود. ما حساب کردیم در سال اینها ۲ میلیون مسافر در مترو تهران-کرج جابجا می کند ولی همچنان مسئولان بی توجه اند.

منظورتان کدام مسئول است که نسبت به از بین رفتن سرمایه مردم بی توجهی می کند؟

شخصا به معاون استانداری البرز و رئیس شورای تامین نامه نوشتم، به کارگروه تولید استانداری نامه نوشتم که بیایید این قطارها را ببرید تا از بین نرود و مردم استفاده کنند. رونوشت نامه را به امام جمعه کرج و شورای شهر کرج و سازمان قطار شهری کرج دادم، دو بار هم این کار را کردم، ولی در مقابل آنها یک قرارداد برای من فرستادند که این قطارها باید همچنان بماند. آنها دنبال ماندن این قطارها هستند و می گویند تا یکسال دیگر قطارها را از کارخانه ما تکان نمی دهند.

قطارها که چند سال است خاک می خورد. از نظر شما که تعمیرات لوکوموتیو می کنید تا سال آینده اگر ببرند، چه بلایی سرشان خواهد آمد؟

در حال حاضر برف روی قطارهای شهری نشسته و تا یک سال دیگر رنگ و آبی برای اینها نمی ماند. باید دوباره هزینه کنند کل قطعات لاستیکی قطارها را جایگزین کنند. هر گاه خواستند ببرند باید کل قطارها را سرویس کنند. می توانم بگویم برآورد خساراتی که به قطارهای شهری در اینجا خورده، میلیاردی است. ولی اینکه ما بیاییم خسارت بگیریم یا نگیریم مسئله ای نیست، عدم النفع این سرمایه و ثروت ملی که به ضرر مردم است، از همه چیز مهمتر است. آنها به ما می گویند اگر اینها مشکل پیدا کند شما مسئول هستید در پاسخ گفتم این سرمایه که دارد زیر برف و باران و آفتاب از بین می رود، سرمایه ملی است، چه کسی مسئول است؟

۴۷۲۳۱#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی
منبع: خبرآنلاین


تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: حالا کم کم در خیلی از کشورها سرو کله کرونای انگلیسی پیدا شده، ویروس کرونایی که با جهش هایی که پیدا کرده قدرت سرایت بالایی دارد و همین امر موجی از نگرانی را میان کشورهای مختلف به راه انداخته است.

8 ساعت پیش

برخی از شهروندان با وجود هشدارهای مکرر مقامات بهداشتی، به سمت شهرهای دارای وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی عزم سفر کرده اند. آن هم در شرایطی که هنوز ۶ ماه تا موعد واکسیناسیون همگانی فاصله داریم.

22 ساعت پیش

اداره‌کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد: امروز وضعیت جوی استان، آسمانی ابری در بعضی ساعات همراه با وزش باد و در ارتفاعات نیمه ابری با احتمال بارش پراکنده برف، کولاک برف و حتی وقوع بهمن پیش‌بینی می‌شود.

دیروز

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: تزریق واکسن مننژیت برای مشمولان قبل از اعزام به خدمت سربازی ضروری است.

دیروز

فارس به نقل از دیلی‌میل، نوشت: تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته نشان می‌دهد، افسردگی، استرس و تنهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و می‌تواند اثر واکسن کووید ۱۹ را کاهش دهد.

دیروز

ایسنا نوشت: یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به مشاهده جهش‌های مختلف در کروناویروس، خاطرنشان کرد که این موضوع نیاز به تزریق ادواری و سالانه واکسن کرونا را متحمل می‌کند.

دیروز

خراسان نوشت: اعلام خبر همکاری ایران با کوبا برای تولید واکسن کووید – 19 همان‌طور که پیش بینی می‌شد، برخی سوال‌ها را پیش کشید و البته در این میان، سر و صدای رسانه‌های غربی و ماهواره‌ای هم برای پیش بردن اهدافشان بلند شد. اما نگاهی به سابقه کوبا در عرصه پزشکی و تولید واکسن طی 60 سال اخیر، نکات قابل تأملی دارد که پاسخ اکثر این سوالات و تردیدها را می‌دهد.

دیروز

زمان دانشجویی در دانشکده حقوق بنا برعلاقه، در کلاس های جامعه شناسی و ...نیز شرکت می کردم،تا جایی که حافظه یاری می کند یادم هست بچه های جامعه شناسی درسی داشتند تحت عنوان جامعه شناسی مشاغل که جذابترین بخش این درس برای من فصلی بود که در مورد مشاغل خاص توضیحاتی داده می شد و در انتها وکلا،قضات،اطباء و مهندسان راجزء مشاغل خاص معرفی ،سپس صاحبان این حِرف را افراد تاثیرگذار جامعه وقابل احترام معرفی می کرد.

دیروز

سیدمحمود علیزاده طباطبایی درباره نحوه ورودش به پرونده مرگ قاضی منصوری به روزنامه «اعتماد» گفت: برادر، خواهرها و همسر قاضی منصوری به سراغ او رفته و به او گفته‌اند که آقای شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تاکید کرده که باید وکیل بگیرند.

دیروز

ایسنا نوشت: رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش برف و باران در محورهای ۱۰ استان کشور خبر داد.

پریروز

مهر نوشت: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با تازه ترین تصمیمات برای دسترسی به واکسن کرونا در کشور، توضیحاتی ارائه داد.

پریروز

پیش از ورود به اتاق ،منشی با اشاره ی دست مانع ورودم به اتاق شد و گفت: مراجعه کننده ای داخل اتاق منتظر نشسته.تا خواستم بابت نقض روال کار دفتر به وی تذکر دهم یادداشتی به دستم داد:سلام اگر ممکن هست پیش از انکه آقای وکیل بخواهند کارشان را شروع کنند این پاکت و بهشون بدهید تا قبل از دیدن بنده مطالعه کنند که اگر براشون ممکن بود با شرایطی که براشون شرح دادم وکالت دخترم و قبول کنند.

پریروز

تسنیم نوشت: معاون اجتماعی پلیس راهور درباره پیامک به رانندگان خودروهایی که به مناطق زرد سفر می‌کنند، توضیحاتی ارائه داد.

3 روز پیش

یکی از مشکلاتی که این روزها با اجرای قانون جدید چک ممکن است برخی از شهروندان و فعالان اقتصادی با آن مواجه شوند، نحوه برگشت کردن چک، به اجرا گذاشتن آن و وصول وجه چک است که تغییرات جدیدی را به خود دیده است.

3 روز پیش

ایسنا نوشت: رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همزمان با ۱۲ بهمن ماه، آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی، گام چهارم پویش ملی اطلاع رسانی مبارزه با کرونا، اجرا خواهد شد.

3 روز پیش