ورزش سه‌ |
۱ هفته پیش

سپاهان بهترین امتیازگیری تاریخ با محرم

ماموریتی که 2 هفته زودتر تمام شد؛

سپاهان و بهترین امتیازگیری تاریخ با محرم

حتی زمانی که سپاهان در لیگ 14 موفق به کسب ششمین قهرمانی لیگ برتر شد، نتوانسته بود از امتیاز 59 عبور کند.

به گزارش "ورزش سه"، هیچ کس فکر نمی کرد وقتی محرم نویدکیا در تابستان 1399 تصمیم گرفت هدایت طلایی پوشان اصفهانی را برعهده بگیرد، اینقدر موفق عمل کند و عملکرد سپاهان در هفته‌های ابتدایی هم همین موضوع را تقویت می کرد و آنها کارشان را پس از حذف از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا با شکست 3 بر 1 مقابل گل گهر آغاز کردند و در ادامه اگرچه روند صعودی‌شان شروع شد، اما می توان گفت تقریبا 13 هفته طول کشید تا با تیمی آشنا شویم که در حال رقم زدن نزدیک ترین رقابت قهرمانی در تاریخ لیگ برتر است.


محرم در آن روزهای ابتدایی حضورش کاستی‌ها را همانطور که منتقدان سپاهان می‌دیدند، مشاهده می‌کرد. او می دانست تیمش به راحتی گل می‌خورد و در چینش نفراتش که از روز اول مربیگری از آنها و کیفیتشان تمجید کرده بود، اشتباهاتی وجود دارد. پس هیچ گاه طی 13 هفته ای که تیمش فراز و نشیب بسیاری را تجربه می کرد، بهانه نگرفت و به اصطلاح فرار رو به جلو نداشت. آنطور که خودش می گفت در این مدت فشار  زیادی را تحمل کرد و تا نیمه شب‌ها نخوابید و فکر کرد و موهایش سفیدتر از قبل شد. سعی کرد با رفع نقاط ضعف تیمش و تقویت نقاط قوت، برای بازپس گرفتن تاج قهرمانی از پرسپولیس رقابت کند و رفته رفته توانست این ماموریت مهم را به سرانجام برساند.

 


ماحصل این تلاش‌ها حالا سپاهان را به تیمی تبدیل کرده که توانسته بهترین عملکرد را در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر از زمانی که مسابقات از لیگ 13 با حضور 16 تیم برگزار می شود، ثبت کند. طلایی پوشان اصفهانی طی این مدت یکبار با کسب 59 امتیاز قهرمان لیگ 14ام شده اند؛ این در شرایطی بود که 5 مرتبه در طول فصل شکست خورده بودند.

 

زردپوشان پس از قهرمانی در لیگ چهاردهم رو به افول گذاشتند و حتی در لیگ هفدهم با کسب 29 امتیاز در رتبه نازل چهاردهم قرار گرفتند. البته طی این مدت 2 مرتبه هم تا یک قدمی کسب سهمیه آسیایی رفتند، ولی با کرانچار و امیرقلعه نویی به این موفقیت دست پیدا نکردند. در لیگ هجدهم سپاهان با کسب 58 امتیاز و تجربه تنها 2 شکست تا هفته آخر برای کسب قهرمانی با پرسپولیس جنگید.

 


این ها همه نشان دهنده ارزش کار محرم نویدکیا در اولین سال مربیگری است؛ کاپیتان محبوب سابق هواداران سپاهان و مربی خوش فکر کنونی آنها که توانسته تا پایان هفته 28  ام، 59  امتیاز کسب کند و تیمش از هفته 13 ام که در خانه مقابل پدیده مغلوب شد، دیگر شکست نخورده است؛ این یعنی بیشترین امتیازی که تاکنون سپاهان در بازی های لیگ برتر با 16 تیم کسب کرده و البته منجر  به قهرمانی شده است.

 


 اما حالا ماجرا متفاوت است؛ در واقع تا امروز فقط ۴ تیم سپاهان، پاس تهران، فولاد خوزستان و پرسپولیس توانسته اند در یک فصل لیگ برتر به متوسط دو امتیاز از هر بازی برسند، که سپاهان و پاس و فولاد هر کدام یک بار و پرسپولیس ۵ بار توانسته به این مهم دست پیدا کند؛ 5 مرتبه ای که بیشتر تحت تاثیر حضور برانکو و افزایش کیفیتی قرار دارد که این مربی کروات به لیگ برتر  ایران اضافه کرد.


برانکو ایوانکویچ ۳ بار، یحیی گل محمدی ۲ بار، فرهاد کاظمی، مجید جلالی و فرانچیچ هر کدام یک بار توانسته‌اند بیش از دو امتیاز از هر بازی بگیرند و حالا نویدکیا می تواند در اولین فصل مربیگری‌اش ششمین سرمربی تاریخ لیگ برتر باشد که به این میانگین امتیازی و این موفقیت تاریخی دست پیدا می کند.


رسیدن به متوسط دو امتیاز از هر بازی در ۱۹ فصل گذشته تضمین کننده قهرمانی بوده است و در دوازده فصل از فصول لیگ برتر تیم قهرمان هم نتوانسته چنین آماری ثبت کند، امسال اما به احتمال بسیار زیاد دو تیم از این آمار عبور می کنند تا نزدیک ترین رقابت تاریخ لیگ برتر بین پرافتخارترین تیم‌های این لیگ شکل گرفته باشد؛ رقابتی که یک سر آن یحیی گل محمدی با 13 سال سابقه کار مربیگری است و طرف دیگر آن محرم نویدکیا در اولین سال مربیگری.

 


سپاهانی‌ها همین حالا هم می توانند به تیمی که محرم نویدکیا برای آنها ساخته بنازند؛ تیمی که در ابتدا به سختی گل می زد، ولی در ادامه راه گل زدن را حتی بهتر از قهرمان 4 دوره اخیر پیدا کرد و حالا با 49 بار گلزنی بهترین آمار گلزنی را طی دوره های اخیر خود ثبت کرده است؛ تیمی که خیلی راحت گل می خورد ولی از دیدار برابر پدیده در دور رفت طی 17 مسابقه تنها 8 گل خورده است؛ و در نهایت تیمی که 2 بازی دیگر پیش رو دارد و برای اولین مرتبه می تواند امتیازات این تیم در مسابقات 16 تیمی از عدد 60 عبور کند و در بهترین حالت به عدد 65 برسد؛ پس می توان گفت که محرم نویدکیا شماره 4 سابق طلایی پوشان، همین حالا هم ماموریت خود را در سال اول به خوبی با همان طمانینه ای که از او سراغ داریم، انجام داده است.

 

عکس : احمدرضا عبادی#‌اخبار_ورزشی منبع: ورزش سه‌

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرنگی‌کار کشورمان در وزن ۷۴ کیلوگرم در مبارزه نخست خود مغلوب شد.

یک ربع پیش

نماینده وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد ایران در مبارزه نخست خود مقابل حریفی از اوکراین به برتری رسید.

یک ربع پیش

کمیته ملی المپیک پاداش پای سکوی گرایی، داوودی و ساروی را پرداخت کرد.

نیم ساعت پیش

دو چپ پای پرسپولیس محبوب زیادی بین طرفداران داشتند و دارند.

2 ساعت پیش

سرمربی فولاد به تمجید از شاگردانش پرداخته و آنها را بهترین نامید.

2 ساعت پیش

مدیر اجرایی باشگاه استقلال ابراز امیدواری کرد تیمش با کسب جام هواداران را خوشحال کند.

2 ساعت پیش

آلیسون بکر، دروازه بان لیورپول، از تمدید قرارداد با این تیم ابراز خوشحالی کرد.

2 ساعت پیش

هافبک استقلال می گوید که امیدوار است که بازیکنان این تیم با قهرمانی در جام حذفی، هدیه خوبی به هواداران تیم بدهند.

2 ساعت پیش

فینالیست های جام حذفی تنها ۳ روز برای ریکاوری و آماده سازی خود فرصت دارند.

2 ساعت پیش

جواد نکونام هیچ بازیکن محرومی در فینال جام حذفی ندارد.

2 ساعت پیش

امیر قلعه نویی سرمربی کل گهر سیرجان به کمیته انضباطی فراخوانده شد.

2 ساعت پیش

هافبک گل گهر با انتقاد از داوری های لیگ برتر اعلام کرد که بعضی چیزها دست آنها نیست.

2 ساعت پیش

هافبک استقلال می‌گوید کوچک ترین برخوردی با مدافع گل گهر در محوطه جریمه نداشته است.

2 ساعت پیش

مدافع استقلال ابراز امیدواری کرد قهرمانی در رقابت های جام حذفی را به دست بیاورند.

2 ساعت پیش

بابک مرادی به دلیل مصدومیت در مصاف با گل گهر حضور نداشت ولی با حرارت از روی سکوها هم تیمی هایش را تشویق کرد.

2 ساعت پیش

بیشتر...