بیتوته |
3 روز پیش

بیوگرافی عکس های پوری بنایی ماجرای نامزدیش با بهروز وثوقیعکس پوری بنایی, پوری بنایی, تصاویر پوری بنایی

پوری بنایی از بازیگران ایرانی سینمای قبل از انقلاب است

 

بیوگرافی و عکس های پوری بنایی 

پوری بناییمتولد 19 مهرماه سال 1319 در شهر اراک و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است. او خواهر اکی بنایی است که از خوانندگان مقیم آمریکا است. در این مقاله با بیوگرافی و دانستنی های جالب در مورد این هنرمند معروف بیشتر آشنا خواهید شد.

چکیده ای از بیوگرافی پوری بنایی

نام و نام خانوادگی: پوری بنایی

تاریخ تولد: 19 مهر سال 1319

محل تولد: اراک

پیشه: بازیگر سینما و تئاتر و تلویزیون

وضعیت تاهل : مجرد

 

بیوگرافی پوری بنایی

 

پوری بنایی, بیوگرافی پوری بنایی, عکسهای پوری بنایی

عکس های پوری بنایی  

 

پوری بناییدر 19 مهر ماه سال 1319 در شهر اراک متولد شد. نام اصلی او صدیقه بنایی است. او بازیگر سینمای قبل از انقلاب است.

او خواهر اکی بنایی از خوانندگان مقیم آمریکا است. پوری از دوران نوجوانی وارد هنرستان شد تا خیاطی را فرا بگیرد. سپس متوجه شد که به هنر موسیقی نیز علاقمند است و در نتیجه بعد از فرا گرفتن خیاطی به مدت چند سال شروع به تمرین با ساز سنتور کرد.

 

بعد ها به باله علاقمند شد و تمرینات باله را نزد خانم لازاریان شروع کرد. او خودش هم نمی دانست که این فعالیت ها مقدمه ای بود برای وارد شدن به عرصه ی سینما و بر آورده شده آرزوی دیرینه اش. پوری در سال 1324 به همراه خانواده خود و زمانی که 5 سال داشت به تهران نقل مکان کردند. او شش خواهر و برادر دارد که همگی ساکن آمریکا هستند.

تحصیلات او در مقطع دیپلم می باشد. او برای اولین بار در سن 24 سالگی با بازی در فیلم "عروس فرنگی" وارد سینما شد و جلوی دوربین قرار گرفت.

 

آغاز فعالیت با فرا گرفتن خیاطی

 

پوری بنایی و فرزندش, عکس پوری بنایی و همسرش, زندگی نامه پوری بنایی

پوری بنایی بازیگر

 

پوری به گفته خودش از دوران دبستان تئاتر بازی می کرد و عاشق کارهای هنری بود. او پس از گرفتن مدرک کلاس ششم وارد هنرستان خیاطی می شود و بعد از گرفتن مدرک شروع به کار می کند.

 

اما او بعد از مدتی به رقص باله علاقمند می شود و برای فرا گرفتن آن به کلاس های باله خانم لیلی لازاریان می رود. بعد از اینکه چند سال در این زمینه فعالیت می کند به موسیقی علاقمند می شود و به مدت دو سال نواختن سنتور را فرا می گیرد.

 

آموختن بازیگری پوری بنایی

 

عکسهای پوری بنایی, عکسهای جدید پوری بنایی, پوری بنایی و بهروز وثوقی

پوری بنایی در کنار مرحوم ناصر ملک مطیعی

 

در آن زمان وزارت فرهنگ و هنر برای آموزش هنر پیشگی دوره های چهار ساله را برای علاقمندان برگزار می کرد که او توانست مدتی توسط آنها برای فراگیری هنر بازیگری به آمریکا برود. او در نیویورک نزد خواهرش می رود و مدتی نیز به کلاس های خود وزارت فرهنگ و هنر می رود. او می گوید در این زمینه به قدری در زمینه سینما مطالعه داشت که مثلا الگوی او آدری هپبورن بود.

 

اولین حضور پوری بنایی در سینما

 

همسر پوری بنایی, پوری بنایی و فرزندش, عکس پوری بنایی و همسرش,

پوری بنایی با فیلم معروف قیصر به شهرت رسید

 

پوری در سال 1343 و در سن 24 سالگی برای اولین بار در فیلم عروس فرنگی با کارگردانی نصرالله وحدت که از اقوام دور ایشان نیز بود، توانست جلوی دوربین ظاهر شود و اولین تجربه بازیگری را کسب کند.

 

علاقه پوری به بازیگری و مخالفت های پدر

بعد از گرفتن مدرک دیپلم ادبی، پوری علاقه زیادی به یادگیری و فعالیت در عرصه بازیگری و سینما داشت ولی به دلیل احترامی که برای پدرش قائل بود هرگز این واقعیت را بر زبان نیاورد. مدتی گذشت تا اینکه آقای نصرالله وحدت که از کارگردانان آن زمان بودند و یک نسبت فامیلی دوری با ایشان داشتند به خانه ایشان رفت و با وساطت ایشان، پدر پوری، به شرط اینکه دخترش لباس های نامناسب نپوشد به وارد شدن او به عرصه بازیگری و سینما رضایت داد.

 

رسیدن پوری بنایی به شهرت

 

زندگی نامه پوری بنایی, پوری بنایی, بیوگرافی پوری بنایی

عکس پوری بنایی 

 

پوری در سال 1348 و زمانی که 29 سال داشت در فیلم معروف "قیصر" و در نقش اعظم در کنار هنر پیشه های معروفی مانند بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی و جمشید مشایخی به ایفای نقش پرداخت.

 

یک سال بعد نیز در فیلم "کوچه مردها" به کارگردانی سعید مطلبی توانست تجربه بازیگری در کنار محمد علی فردین را کسب کند و در کنار ایشان یک بازی خاطره انگیزی داشت.

 

او در طول دوره فعالیت هنری اش موفق شده در 88 فیلم بازی کند که 10 تا از آنها فیلم های مشترک با کشور های خارجی بود. 2 فیلم با همکاری آمریکایی ها، 2 فیلم با فرانسوی ها، 6 فیلم با ترکیه و یک فیلم با ژاپن تولید شده است. او بعد از انقلاب به طور کلی کار بازیگری را ترک می کند.

 

پوری بنایی بعد از انقلاب

 

زندگی نامه پوری بنایی, پوری بنایی, بیوگرافی پوری بنایی

عکس جدید پوری بنایی 

 

پوری بعد از انقلاب بار ها و به مدت دو سه سال برای بازجویی به زندان اوین و دادگاه انقلابی می رود و در مورد سوالاتی که از او پرسیده می شود او به مشکلی بر نمی خورد، زیرا او به عنوان یک بازیگر محجبه در طول دوره فعالیتش شناخته شده بود و دوباره اجازه یافت تا به فعالیتش ادامه دهد و هرگز هم ممنوع الخروج نشد.

 

او بعد از آخرین بازی اش در فیلم مریم و مانی در سال 1357 دیگر تمایلی به فعالیت در سینمای بعد از انقلاب را نداشت. اما در سال 1386 به اصرار عباس کیارستمی در فیلم "شیرین" حضور کوتاهی داشت.

 

ویژگی ها و علایق پوری بنایی

پوری شباهت زیادی به یکی از بازیگران زن آمریکایی به نام اواگاردنر دارد و از این رو به او لقب "اواگاردنر ایران" داده اند. او در امور خیریه نیز فعالیت دارد. او می گوید که بیشترین وقتش را در خانه های سالمندان کهریزک، محک و مرکز نگهداری کودکان عقب مانده می گذراند و نجات جان انسان ها او را جوان نگه می دارد. 

او به فوتبال علاقمند است و از طرفداران تیم استقلال است.

 

 

عکسهای پوری بنایی, عکسهای جدید پوری بنایی, پوری بنایی

عکس پرتره پوری بنایی

 

ازدواج و طلاق پوری بنایی 

پوری در سال 1355 به مدت کوتاهی با بهروز وثوقی نامزد می شود اما بعد از اینکه از او جدا می شود دیگر هرگز ازدواج نمی کند و صاحب فرزندی نمی شود و تا کنون نیز مجرد مانده است.

 

ماجرای خیانت گوگوش به پوری بنایی

 

عکس پوری بنایی و همسرش, زندگی نامه پوری بنایی, پوری بنایی

پوری بنایی و نامزد سابقش بهروز وثوقی 

 

پوری بنایی و بهروز وثوقی دو همکار و دوست صمیمی بودند که کم کم به هم علاقمند شدند و در نهایت به نامزدی هم در آمدند. بعد از اینکه مدتی از نامزدی آنها گذشت پای گوگوش (فائقه آتشین) به زندگی آنها باز شد.

زمانی که پوری و بهروز نامزد بودند، گوگوش از همسر سابقش محمود قربانی جدا شده بود و در مورد طلاقش نیز از بهروز وثوقی کمک های زیادی گرفت.

 

 پوری بنایی, بیوگرافی پوری بنایی, عکسهای پوری بنایی

 پوری بنایی در کنار آتش تقی پور در کنار همسرش

 

رابطه گوگوش و بهروز وثوقی نزدیک تر شد تا بالاخره گوگوش با لوندی خاص خود توانست دل بهروز را به دست آورد و بین او و نامزدش جدایی بیندازد و در نهایت او با بهروز ازدواج کرد. اما این ازدواج نیز دوام چندانی نیاورد و آن دو بعد از یک سال از هم جدا شدند.

 

پوری هرگز در این ماجرا کسی را متهم نمی کند و مقصر نمی داند و می گوید دلیل این اتفاق قسمت او بوده است و بعد از این جدایی او با خاطرات خوب بهروز زندگی کرده است. او می گوید گوگوش و بهروز با این کار او را غافلگیر کردند. او به مدت 12 سال با گوگوش یک دوست صمیمی و مانند خواهر بود و وقتی این اتفاق افتاد جز سکوت کاری نمی توانست بکند.

 

برخی از فیلم های پوری بنایی

 

 عروس فرنگی 1343دزد شهر 1343 
موطلایی شهر ما 1344 مردی در قفس 1344 
مرخصی اجباری 1344 زبون بسته 1344 
یک قدم تا بهشت 1345 قفس طلایی 1345 
خداحافظ تهران 1345 حاتم طائی 1345 
وسوسه شیطان 1346 مردی از اصفهان 1346 
 سرنوشت 1346من هم گریه کردم 1347 
گرداب گناه 1347 رودخانه وحشی 1347 
خشم کولی 1347 دزد سیاهپوش 1347 
جاده تبهکاران 1347 قیصر 1348 
 قلب های طلایی 1348دنیای آبی 1348 
 جدایی 1348کوچه مردها 1349 
شهر گناه 1349 رسوایی 1349 
 دور دنیا با جیب خالی 1349یک خوشکل و هزار مشکل 1350 
ملا ممد جان 1350 مردان سحر 1350 
قصاص 1350 زیر بازارچه 1350 
 زن یک شبه 1350دیوار شیشه ای 1350 
برای که قلب ها می تپد 1350 یک جو غیرت 1351 
 نانجیب 1351قایقرانان 1351 
 علی سورچی 1351عاصی 1351 
شیربها 1351 سرزمین دلاوران 1351 
 خوشکله 1351جهنم +من 1351 
 تنها مرد محله 1351پدر که ناخلف افتد 1351 
قربون زن ایرونی 1352 فرزند شمشیر 1352 
عیال وار 1352 خیالاتی 1352 
خوشگذران 1352 بیگانه 1352 
گلنسا در پاریس 1353 مهر گیاه 1354 
 زنبورک 1354میراث 1355 
غزل 1355 خانم دلش موتور میخواد 1355 
 آتش جنوب 1355سرباز 1356 
 تلافی 1356 موشک سری 1357
مریم و مانی 1357 پشت و خنجر 1356 
هزارمین 1357شیرین 1387

 

پوری بنایی, بیوگرافی پوری بنایی, عکسهای پوری بنایی

عکس های دوران جوانی پوری بنایی  

 

گرداوری:بخش بازیگران بیتوته

 
#‌بازیگران منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مرتضی امینی تبار ، بیوگرافی مرتضی امینی تبار ، عکس های مرتضی امینی تبار ، مرتضی امینی تبار و همسرش ، مرتضی امینی تبار بازیگر ، مرتضی امینی تبار در سریال زخم کاری ، بازیگر نقش میثم در زخم کاری ، مرتضی امینی در تئاتر ، تصاویر مرتضی امینی تبار ، زندگی نامه مرتضی امینی تبار ،

4 ساعت پیش

هو یون جونگ، بیوگرافی هو یون جونگ، زندگینامه هو یون جونگ، زندگی نامه هو یون جونگ، چکیده ای از بیوگرافی هو یون جونگ، آشنایی با هو یون جونگ، تصاویر هو یون جونگ، تصاویر اینستاگرامی هو یون جونگ،بیوگرافی کانگ سه بیوک در بازی مرکب،آشنایی با بازیگران،بیوگرافی بازیگران،هویون جونگ بازیگر و مدل کره ای،هویون جونگ کیست،هو یون جونگ کیست،عکس هایی از مدل هو یون جونگ،هو یون جونگ در نقش کانگ سه بیوک در بازی مرکب،نقش کانگ سه بیوک در بازی مرکب کیست

پریروز

آسنا کسکینجی ، بیوگرافی آسنا کسکینجی ، عکس های آسنا کسکینجی ، آسنا کسکینجی بازیگر ، آسنا کسکینجی و همسرش ، آسنا کسکینجی بازیگر ترک ، بازیگر ترکیه ای ، زندگی نامه آسنا کسکینجی ، آسنا کسکینجی و ابراهیم تاتلیس ، عکس بچگی آسنا کسکینجی ،

پریروز

مهتاب ثروتی ، بیوگرافی مهتاب ثروتی ، عکس های مهتاب ثروتی ، زندگی نامه مهتاب ثروتی ، فیلم های مهتاب ثروتی ، مهتاب ثروتی و همسرش ،مهتاب ثروتی چند سال دارد ، مهتاب ثروتی در خاتون ، مهتاب ثروتی اینستاگرام ، مهتاب ثروتی بازیگر ،

4 روز پیش

بیوگرافی ایلئانا دی کروز ، ایلئانا دی کروز بازیگر ، ایلیانا دی کروز و همسرش ، عکس های ایلئانا دی کروز ، ایلئانا دی کروز مدل ، فیلم های ایلئانا دی کروز ، زندگی نامه ایلئانا دی کروز ، بازی ایلئانا دی کروز در گران ترین فیلم ، همسر ایلیانا دی کروز ، عکس ایلیانا دی کروز ،

۱ هفته پیش

کیسان دیباج ، کیسان دیباج اینستا ، زندگینامه کیسان دیباج ، اهنگ کیسان دیباج ، سن کیسان دیباج ، پدر کیسان دیباج ، کیسان دیباج هنرپیشه ی جوان ، بیوگرافی کیسان دیباج ، کیسان دیباج و همسرش ، خوانندگی کیسان دیباج ، عکس های جدید کیسان دیباج ،

۱ هفته پیش

مونیکا بلوچی،عکس مونیکا بلوچی،عکسهای مونیکا بلوچی،فیلم های مونیکا بلوچی،مونیکا بلوچی بیوگرافی،تصاویر مونیکا بلوچی،لیست فیلمهای مونیکا بلوچی،عکس های جدید مونیکا بلوچی، بیوگرافی مونیکا بلوچی،زندگینامه مونیکا بلوچی ،

۱ هفته پیش

جیجی حدید ، بیوگرافی جیجی حدید ، عکس های جیجی حدید ، زندگی نامه جیجی حدید ، جیجی حدید بازیگر ، جیجی حدید و همسرش ، جلینا نورا جیجی حدید ، جیجی حدید مدلینگ ، جیجی حدید مدل ، جیجی حدید و زین جواد ملک ،

۱ هفته پیش

بیشتر...