اکونا پرس |
4 روز پیش

بازآفرینی تولید اشتغال در ذوب آهن سپهر شرق

بازآفرینی تولید و اشتغال در ذوب‌آهن سپهر شرق

شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق به‌عنوان یک شرکت خصوصی پیشگام در تولید انواع شمش‌های فولادی است که در زمینی به مساحت حدود 40 هکتار در سال 1388 در شهرک صنعتی خضرلو واقع در شهرستان عجب‌شیر احداث شد. این مجتمع با بهره‌گیری از تکنولوژی کوره‌های القایی قابلیت تولید شمش‌های فولادی با سایز 150*150، 130* 130، 125*125 در طول‌های مختلف را داراست.

بازآفرینی تولید و اشتغال در ذوب‌آهن سپهر شرق
به گزارشاکونا پرس،

این شرکت با بهره‌گیری از 6 ست کوره القایی برای تهیه مذاب از آهن‌قراضه و ماشین‌آلات ریخته‌گری مداوم کیفیت مطلوب را سرلوحه خود قرار داده و با در اختیار داشتن آزمایشگاه کوانتومتری و آزمایشگاه آب‌شده امروز سرآمد تولید باکیفیت در منطقه است.

فرآیندهای این شرکت اعم از تفکیک و فرآوری قراضه به ترتیب در سه سایت فرآوری، تهیه مذاب از قراضه در کوره‌های القایی، انتقال مذاب به کوره‌های پاتیلی و ریخته‌گری و برشکاری را شامل می‌شود.

نقاط قوت شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق، دسترسی بهجادهاصلی ترانزیت، خط آهن، نیروگاه، خطوط انتقالگازاست و همین موضوع این شرکت را از سایر رقبا ممتاز ساخته است. مدیریت این مجتمع در راستای تحقق اهدافاقتصاد مقاومتیافزایش تولید باکیفیت، کاهش ریسک‌های ایمنی و بهداشت و آلایندگی محیط‌زیست، پیاده‌سازی و اخذ استانداردهای ملی و بین‌المللی به‌منظور مدیریت یکپارچه، در رئوس استراتژی خود قرار داده است.

این شرکت به‌عنوان یکی از پتانسیل‌های اقتصادی و تولیدی منطقه در سال 1394 دچار مشکلات فراوانی بود که با تدبیر و حمایت و همراهی بانک سامان توانست بر همهمشکلاتاجرایی و مالی فائق آید.

ازاین‌رو گفتگویی با مهندس علیرضا فتحیان مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق در خصوص آخرین وضعیت این شرکت انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

مهندس فتحیان با تشکر از زمانی که در اختیار نشریه سامان قرار دادید، لطفاً در خصوص آخرین وضعیت مجموعه تحت کنترل خودتان گزارشی ارائه کنید.

من هم به شما و خوانندگان سلام عرض می‌کنم. در پاسخ به این پرسش باید بگویم که شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق از ابتدای سال 1395 پس از تحویل گرفتن کارخانه ذوب‌آهن سپهر شرق توسط بانک سامان فعالیت خود را آغاز کرد. کارخانه ذوب‌آهن سپهر شرق، 6 ست کوره ذوب القایی دارد که در حال حاضر 5 ست از این کوره‌ها آماده‌به‌کار و تولید است.

در گذشته و پیش از در اختیار گیری مجموعه توسط بانک سامان، وضعیت کارخانه به‌شدت نامناسب بود و با مشکلات مختلفی مثلحقوقمعوق کارکنان و همچنین مشکل در تأمین مواد اولیه مواجه بوده و این‌ها تنها بخشی از مشکلات شرکت در آن زمان بود. همچنین متأسفانه در آن زمان تمام ظرفیت کارخانه به کار گرفته نشده بود و کارخانه با کمترین ظرفیت ممکن کار می‌کرد.

بااین‌حال، پس از تحویل گرفتن این کارخانه توسط بانک سامان، مشکلات یکی پس از دیگری مرتفع شد. به‌نحوی‌که با تزریقنقدینگیاز سمت بانک سامان، بخشی از بدهی‌های گذشته مثل حقوق معوق کارکنان تسویه شد و همین اتفاق باعث شد که شرکت وارد فرآیند تولید شود و موضوع تولید به‌رغم تمامی ریسک‌های موجود، در مجموعه سپهر شرق در اولویت اصلی قرار گرفت.

این در حالی بود که در سال 95 و 96 کارخانه با مشکلات متعددی مواجه بود و به همین دلیل، بلافاصله موضوع تولید و رونق تولید در اولویت شرکت قرار گرفت و سال به سال وضعیت شرکت بهبود پیدا کرد. با این اتفاق در سال 97 پس از تغییر مدیریتی و تغییر روش‌های کاری، توانستیم کار تأمین و فروش را در اختیار خود بگیریم و با روش تقدم در تأمین و فروش محصول توانستیم مشکلات موجود را پشت سر بگذاریم.

یکی دیگر از راهکارهای که باعث موفقیت شرکت شد، استفاده از آهن اسفنجی برای تولید محصولات بود. این اتفاق ازآن‌جهت با اهمیت است که استفاده از آهن اسفنجی در کوره‌های القایی نیازمند دانش و تکنولوژی خاصی است که ما در شرکت توانستیم این تکنولوژی را در اختیار بگیریم و این دانش را به کارکنان خود منتقل کنیم و امروز امکان استفاده از آهن اسفنجی به میزان 60 درصد در تولیدات خود را داریم.

در سال 98-97 اقدام بهوارداتمواد اولیه با کیفیت بسیار خوبی کردیم که باعث شد هم کیفیت محصولات ما بالاتر رود و هم هزینه تأمین مواد اولیه ما کاهش پیدا کند. علاوه بر این مازاد نیاز خود را نیز به شرکت‌های متقاضی فروختیم.

درنهایت در سال 1400-1399 به دنبال توسعه تولید و بهینه کردن فرآیندهای تولیدی وایجاد اشتغالبالاتر در سطح استان هستیم.

رمز موفقیت و این جهش خوب در شرکت را در چه چیز میدانید؟

درمجموع سازمان‌های موفق سازمان‌های هستند که بتواند رضایت تمام ذینفعان را ایجاد کند. سازمان‌ها معمولاً 4 دسته ذینفع دارند.

دسته اول ذینفعان، تأمین‌کنندگان هستند که با توجه به افزایش تولید صورت گرفته و رفعمشکلات مالیدر مجموعه، این تأمین‌کنندگان مایل بودند که با ما کار کنند.

دسته دوم ذینفعان، کارکنان شرکت هستند که خوشبختانه کارکنان تعلق‌خاطر بسیار خوبی به شرکت دارند. چراکه مشاهده می‌کنند که تولید در شرکت فعال است و این کارکنان علاوه بر دریافت حقوق، دریافت‌های دیگری نیز دارند که ناشی از همین فعال بودن تولید است. به همین خاطر ما ادعا می‌کنیم که رضایت کارکنان مجموعه در بالاترین حد ممکن است و به‌رغم اینکه شرکت‌های دیگری در منطقه به آن‌ها پیشنهاد کاری ارائه می‌کنند، به دلیل همین موفقیت در تولید حاضر به ترک شرکت نیستند.

دسته سوم ذینفعان، مشتریان هستند. در اطراف کارخانه، شرکت‌های نوردکاری مستقرند که مشتریان ما هستند و خرید محصولات ما برای آن‌ها جاذبه دارد. جاذبه نخست برای آنان کیفیت بالای تولیدات ما است و ما نیز از این جاذبه استفاده کردیم و با قیمتی مناسب محصولات خود را به مشتریان عرضه می‌کنیم. علاوه بر این جاذبه دیگر مسافت نزدیکی است که باعث شده هزینه حمل‌ونقل را برای مشتریان کاهش دهد.

درنهایت چهارمین دسته از ذینفعان، سهامداران و سرمایه‌گذاران شرکت هستند که انتظار تداوم فعالیت شرکت و افزایشاشتغالو بهره‌وری را دارند.

درنهایت ما با جلب نظر این 4 دسته از ذینفعان، توانستیم شرکت را به موفقیت برسانیم و امیدواریم که با حمایت سهامداران و همچنین توسعه‌هایی که در شرکت انجام می‌شود در آینده شاهدرشدو شکوفایی بیش‌ازپیش مجموعه باشیم.

در حوزه صادرات چه اقداماتی در شرکت صورت گرفته است؟

در کنار بحث فروش داخل و همچنین تمایل بالای مشتریان برای خرید محصولات ما، در اواسط سال 1398 موضوع صادرات در شرکت کلید خورد و برای اولین بار با یکی از بازارهای هدف در کشور چین وارد مذاکره شدیم و توانستیم نخستین محموله صادراتی خود را به بازارچینصادر کنیم و از همان سال تاکنون این فرآیند ادامه‌دار است. این نکته را لازم است که ذکر کنم که با برآورد قیمت جهانی محصول، توانستیم حجم قابل‌توجهی صادرات در نیمه دوم سال 1398، سال 1399 و سال 1400 داشته باشیم و خوشبختانه ارزآوری خوبی برای کشور انجام دهیم.

معمولاً محصولات کارخانه در کدام صنایع استفاده میشود و آیا برنامهای برای توسعه سبد محصولات خود دارید؟

نوع محصول ما اصطلاحاً 5 sp است که این محصول در صنعت ساختمان و تولید میلگرد کاربرد دارد. ما در کنار این محصول برای توسعه سبد محصول خودمان، محصول دیگری به نام CK45 هم تولید کردیم که عمدتاً مصرف خودرویی دارد. علاوه بر این ما آمادگی تولید محصولات با گریدهای مختلف برایصنعتساختمان را نیز داریم.

هماکنون چه تعداد کارگر در مجموعه مشغول به کار هستند؟

درمجموع 430 نفر به‌صورت مستقیم با شرکت قرارداد دارند. علاوه بر این حدود 80 نفر هم به‌صورت پیمانکاری با شرکت کار می‌کنند. این حجم از کارآفرینی با توجه به بضاعت و شرایط منطقه باعث افتخار و غرور است و ما از اینکه توفیق داشتیم در منطقه عجب‌شیر واستان آذربایجان شرقیپرچم کار و اشتغال را بالا نگه داریم به خود می‌بالیم و این‌همه را مرهون و مدیون حمایت به‌جا و به‌موقع بانک سامان می‌دانیم.

تصور بفرمایید اگر این حمایت و درایت نبود این تعداد افراد که همه از اقشار زحمتکشجامعههستند چه شرایطی پیدا می‌کردند یا این مقدار تولید که باعث افتخار ملی است رخ نمی‌داد.

 

تندیس حامی حقوق مصرف‌کننده توسط پگاه تهران و رتبه دوم تولید و فروش محصولات بورسی لبنی توسط پگاه فارس کسب شد تا دو شرکت…

مدیر مهندسی نورد شرکت ذوب آهن گفت: ذوب آهن به‌عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های تولید کننده مقاطع ساختمانی و صنعتی دغدغه…#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

یک ربع پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

یک ربع پیش

پس از کاهش دما به زیر صفر، برف روی شن‌های عین صفراء در الجزایر نشسته است.

1 ساعت پیش

امروز در زنجان راهدارانی که در حال برف‌روبی جاده بودند با سقوط بهمن، زیر برف گرفتار شدند. درنهایت افراد گرفتارشده، توسط نیروهای امدادی نجات یافتند.

1 ساعت پیش

یکی از ستاره‌های فعلی فوتبال ایران مهدی طارمی است که جدای از قابلیت‌های فنی، حاشیه‌های زیادی را هم داشته است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها- نگهداری از افراد مبتلا در مراکز ترک اعتیاد، یکی از سیاست‌های کلی دولت‌ها، در مبارزه با شیوع اعتیاد و کاهش آمار معتادان است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها - این گزارش روایتی از یک زن کارآفرین دوخت لباس محلی در چهارمحال و بختیاری است، کسی که هم دغدغه گسترش فرهنگ و هویت اقوام را دارد و هم با کارآفرینی خود موجب مشغول به کار شدن چند نفر دیگر شده است.

1 ساعت پیش

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: ساختارهای کشور آمادگی اجرای سیاست حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد پرداخت یارانه به جای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب پول‌پاشی شده و فاصله طبقاتی را بیشتر می‌کند.

1 ساعت پیش

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ۱۲ میلیون تومان است.

2 ساعت پیش

رییس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به پیامدهای استفاده بیش از حد از بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان و نوجوانان هشدار داد.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور آمریکا، روسیه را به تحریم های بی سابقه در صورت حمله به اوکراین تهدید کرد و از حصول پیشرفت هایی در مذاکره با ایران در وین خبر داد.

2 ساعت پیش

آبخیزداری موثرترین اقدام برای کاهش آثار خشکسالی و خسارات سیل است.

2 ساعت پیش

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به ضرورت سازوکار بیمه کیفیت خودروی ایرانی اشاره کرد و از طرحی در کمیسیون صنایع و معادن خبر داد که بندی از آن به بیمه کیفیت خودروهای ایرانی اشاره می‌کند.

2 ساعت پیش

گروه استان‌ها ـ نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ‌گفت: بودجه عمرانی کشور برای سال 1401 بیش از دو برابر افزایش داده شد.

2 ساعت پیش

تهران- مراسم اهدای جوایز گرمی با دو ماه تاخیر، فروردین سال ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

2 ساعت پیش

بیشتر...