ورزش سه‌ |
۲ هفته پیش

حرف های تکان دهنده کاپیتان سابق تیم ملی ورزش سه

جزء به جزء از این روزهای کاراته ایران با جاسم ویشگاهی؛

حرف‌های تکان‌دهنده کاپیتان سابق تیم ملی

جاسم ویشگاهی، کاپیتان سابق تیم ملی کاراته ایران، اتفاقاتی که باعث افت این رشته شده را با جزییات تشریح می کند.

حرف‌های تکان‌دهنده کاپیتان سابق تیم ملی

به گزارش "ورزش سه"، كاراته ى ايران در بيست و شش دوره ى رقابتهاى برگزار شده ى قهرمانى جهان، موفق شده ٤٣ مدال را به خود اختصاص دهد كه از اين بين ١٠ عدد طلا، ٩ نقره و بيست و چهار تاى آن نيز برنز است.

از بين اين ٤٣ مدال قهرمانى جهان تنها يك نقره و سه برنز آن را زنان ايران به ارمغان آورده كه مى توان نقره ى كميته انفرادى حميده عباسعلى و برنز كاتاى تيمى الناز تقى پور، نجمه قاضى زاده و مهسا افسانه در رقابتهاى برمن آلمان را اولين مدالهاى تاريخى انفرادى و تيمى دختران كاراته كاى كشورمان دانست.
البته تك مدال و طلاى سجاد گنج زاده در المپيك ٢٠٢٠ توكيو نيز برگ زرين بينظيرى محسوب مى شود كه به نظر با توجه به حضور تك دوره اى كاراته در اين بازيها، بايد آن را فعلا تكرار نشدنى و تاريخى ترين به حساب آورد، مگر در آينده شاهد راه يابى دوباره كاراته به بازيهاى المپيك باشيم.

كاراته ايران اولين مدال جهانى خود را ١٩٧٧ در توكيوى ژاپن به گردن آويخت، جايى كه برنز كميته تيمى به دست آمد. مهدى عموزاده را بايد در كاراته و رقابتهاى انفرادى جهان پيشرو به حساب آورد. او ١٩٩٤ و ١٩٩٦ در كوتاكينابالوى مالزى و سان سيتى در آفريقاى جنوبى موفق شد اولين مدال انفرادى كاراته قهرمانى جهان را ابتدا به رنگ برنز به ارمغان بياورد و بعد آن را تبديل به طلا كند تا براى اولين بار يك ايرانى در كاراته ى دنيا تاجگذارى خود را رسما اعلام كرده باشد.

از ١٠ طلاى تاريخ كاراته ى ايران در قهرمانى جهان هفت مدال آن در كميته انفرادى و سه عدد نيز در كميته تيمى به دست آمده است.
•به اسامى طلايه داران كاراته كشورمان در جهان توجه كنيد:
🥇مهدى عموزاده ١٩٩٦ منهاى ٦٥
🥇حسين روحانى ٢٠٠٦ منهاى ٦٠
🥇جاسم ويشگاهى ٢٠٠٦ منهاى ٧٥
🥇امير مهدى زاده ٢٠١٢ منهاى ٦٠
🥇امير مهدى زاده ٢٠١٦ منهاى ٦٠
🥇سجاد گنج زاده ٢٠١٦ مثبت ٨٤
🥇بهمن عسگرى ٢٠١٨ منهاى ٧٥
اين شش نفر تنها كسانى هستند كه در تاريخ پنجاه و سه ساله ى برگزارى رقابتهاى كاراته كنترلى جهان موفق شده اند هفت مدال طلا را بر گردن بياويزند و سه طلاى متوالى كوميته تيمى ٢٠١٤، ٢٠١٦ و ٢٠١٨ دنيا را هم بايد به مدالهاى زرين انفرادى اضافه كرد.

1956749

اين كه كاراته ى ايران در رقابتهاى قهرمانى ٢٠٢١ جهان غايب بود و در پيكارهاى ٢٠٢٣ نيز تنها با يك مدال نقره و برنز مردان به رده ى دوازدهم اكتفا كرد در حاليكه طلاى المپيك توكيو در كلكسيون افتخارات ورزشكاران اين رشته ى پرطرفدار ورزشى قرار دارد، جاى تعجب، انتقاد و سوالهاى بسيارى را در ذهن باقى مى گذارد.

جاسم ويشگاهى به عنوان قهرمان و نائب قهرمان جهان، كاپيتان گيلانى سالهاى سال تيم ملى كاراته و سرمربى سابق تيم ملى سوئد، يكى از عنوان داران محبوبى به حساب مى آيد كه مورد وثوق جامعه كاراته چه از لحاظ فنى و ميزان افتخارات محسوب مى شود و چه اخلاقى.

ورزش ايران هيچگاه از خودگذشتگى ستودنى جاسم ويشگاهى پسر اهل بندرانزلى و كاپيتان گيلانى آن روزهاى كاراته ى خود را فراموش نخواهد كرد. زمانى كه با مچ پاى به شدت آسيب ديده به بازيهاى آسيايى ٢٠١٠ گوانگ ژو اعزام شد تا در روز آخر با غيرتى مثال زدنى و تحمل درد فراوان، طلايى را به گردن آويزد كه باعث شد كاروان ورزش ايران از قراقستان پيشى گرفته و بر رده ى چهارم اين بازيها تكيه زند. دقيقا بهترين عملكرد و نتيجه ورزش ايران بعد از ١٩٧٣ تهران در بازيهاى آسيايى.
هر چند سالهاى بعد دوپينگ يكى از ورزشكاران قزاقستانى مثبت اعلام شده و يك طلاى آنها نيز پس گرفته شد اما در تكاپوى روز آخر بازيهاى آسيايى ٢٠١٠، اين ويشگاهى بود كه ايران را با كسب طلاى بيستم، به عنوان يكى از چهار قدرت ورزش آسيا بعد از سه كشور چشم بادامى شرق قاره ى كهن يعنى چين، كره جنوبى و ژاپن در آن سال، معرفى كرد.

1956750

"ورزش سه" با كاپيتان سابق تيم ملى و سرمربى سابق كاراته سوئد به صورت اختصاصى گپى زد تا شايد ورزش پرطرفدار كاراته بتواند با تكيه بر نظرات تخصى بزرگان پرافتخار كنار گود مانده ى خود، بار ديگر به روزهاى اوج بازگردد.

بولت سپاهانامثال من باشيم لابى گرى و پارتى بازى جايى ندارد
بولت سپاهاندر سرمربيگرى سوئد موفق عمل كردم
بولت سپاهانآنهايى كه بله قربانگو نيستند جايى در ورزش ندارند
بولت سپاهانكيسه اى براى كار با فدراسيون ندوخته ام
بولت سپاهانساختمان كاراته ى ما كج است
بولت سپاهانمتكى شده ايم به تك مهره ها
بولت سپاهانبازيكن براى تيم ملى ناز مى كند
بولت سپاهانالان كاراته ايران با آن همه افتخار كجاى دنياست؟
بولت سپاهاندر كاراته نود درصد آدمها سر جاى خود نيستند
بولت سپاهانتا بخواهيد نيروى مستعد در كاراته وجود دارد

•س: چرا جاسم ويشگاهى با آن همه مدال جهانى و آسيايى، سالها كاپيتانى تيم ملى و حتى تجربه سرمربيگرى كاراته تيم هاى ملى مردان و زنان سوئد، در آستانه ٤١ سالگى جايى در فدراسيون كاراته ى ايران و نقشى حياتى در حل مشكلات امروزى اين ورزش ندارد؟!

براى اينكه نمى خواهند جاسم ويشگاهى باشد، اگر امثال من در كاراته حضور پر رنگى داشته باشند كسانى كه با لابى و پارتى بازى آمده اند جايگاهى نمى توانند و نخواهند داشت. اگر جاسم ويشگاهى و امثال او به كار دعوت شوند اين ما هستيم كه برنامه ى هدفمند مى دهيم نه اينكه از بيرون با لابى گرى همه چيز، تزريق شود.

•س: ولى بى شك استفاده از جاسم ويشگاهى و جاسم ويشگاهى هاى كاراته، مى تواند اين رشته را به جايگاه اصلى اش برگرداند، اينطور نيست؟!

يعنى واقعا فكر مى كنى در سيستم ورزش و فدراسيون كاراته برنامه اى براى استفاده ى درست از توان فنى و علم روز قهرمانان عنوان دار وجود دارد؟ در حد شعار شايد باشد اما در حد عمل و پايبندى به آن آنهم به معناى واقعى خير. مردم شخصيت اجتماعى من را از كاراته شناختند، هر چه به دست آوردم اول لطف خدا بوده و بعد بر پايه تلاش و زحمت خودم. بگذار يك حقيقت را در رسانه اى مثل ورزش سه به درستى باز كنم. ما در ورزش ورزشكارانى داريم كه در اوج توانمندى فنى، تجربه و علم روز، بله قربان گو نيستند. دستورى كار نمى كنند، به هر كار اشتباه و نادرستى تمكين نمى كنند تا فقط باشند و باشند.
قطعا چنين قهرمانانى كه امروز هم كم نيستند در رشته هاى مختلف، حتى بالاترين سطوح دانشگاهى را هم گذرانده اند جايى در سيستم ورزش كشور نخواهند داشت. از من هم زمانى كه به پختگى امروز نبودم براى جا باز كردن در دل جامعه كاراته به عنوان ابزار استفاده شد، نبايد به عنوان ابزار از قهرمانان ورزشى توسط تصميم گيرندگان فدراسيون ها استفاده كرد، اتفاق تلخى كه خودم تجربه اش كردم و دوست ندارم تكرار شود.

•س: اين روزها در انزلى با شاگردانت در باشگاه روزگار مى گذرانى، در سوئد هم كه سرمربى بودى نتيجه ى بدى با توجه به اينكه اين كشور اسم و رسمى در كاراته جهان ندارد نگرفتى، به نظر نبايد فدراسيون برنامه اى براى استفاده ى صحيح از امثال تو داشته باشد؟

سه سال و نيم تجربه سرمربيگرى تيم هاى زير ٢١ سال و بزرگسالان دختر و پسر كاراته سوئد را در كارنامه دارم و حتى اين كشور توانست بعد از پانزده سال در اروپا مدال برنز و مقام سومى را كسب كند اما كيسه اى براى كار با فدراسيون به عنوان مربى يا جايگاه مديريتى ندوخته ام. يك برهه دوست داشتم و قرار بود به عنوان مدير تيم هاى ملى پايه كار كنم، آن زمان نه نگفتند، استقبال هم كردند اما آنقدر شيرين دورم زدند كه تجربه كردم با سيستمى كه اينچنين رفتار مى كند نمى شود برنامه محور جلو رفت. ساختمان كاراته ى ما كج است، كج بالا رفته، الان بعد از هفت هشت سال به جايى رسيديم كه همه فهميده اند كار از پايه خراب و اشتباه بوده است.
در آسيا فقط كاراته ژاپن مقابل ايران حرفى براى گفتن داشت، كاراته ى ايران به هيچ كشور ديگرى باج نمى داد و بر همه سوار بود. در هفت هشت سال قبل كاراته ى ايران بين پنج كشور اول دنيا بود اما الان كجا هستيم؟ اينها برمى گردد به زيربناى كار كه خراب است. روى داشته هايمان آينده نگرى نكرديم، چرا در قهرمانى جهان فقط مهدى خدابخشى بايد به فينال راه پيدا كند؟ چرا كاراته ى ايران اين روزها متكى شده است به تك مهره ها؟ جواب ساده است.

•س: دوازدهم شدن كاراته ى ايران در جهان و قبل تر از آن عملكرد در بازيهاى آسيايى ايجاد نگرانى هاى بيشمارى كرده است.

قديم سوال خبرنگاران و اهالى رسانه اين بود كه چند اميد مدال داريد، جواب اين بود كه سه مدال صد در صد و دو تا احتمال. مى شد روى پنج نفر حساب و احتمال باز كرد. الان از سرمربى و مربى تيم ملى بپرس چند مدال؟ نمى تواند جوابى بدهد چون زير سوال مى رود. شرايط ديگر به هيچ عنوان مثل گذشته نيست.
كاراته ى دنيا حسابى و بدون حاشيه رفته كار كرده، قديم ما دو مسابقه بين المللى مى رفتيم الان فقط ١٢ مسابقه ليگ جهانى در سال برگزار مى شود، حالا قهرمانى آسيا، قهرمانى جهان، رقابتهاى آزاد و مابقى بماند.
اما آيا ما هم حسابى و بى حاشيه كار كرده ايم؟ خير.

•س: تو در جامعه كاراته مورد وثوق هستى چه از لحاظ مدال و افتخارات، چه توان بالاى فنى و علمى، چه اخلاقى، نمى خواهى بى تعارف تر، مشكلات را بازگو كنى؟

اول اينكه كو گوش شنوا؟! به كار بسته مى شود؟ تغيير حاصل مى شود؟ مهمترين مسئله دانه درشت هايى هستند كه با ارتباط، چسپيده اند به سيستم مديريتى و فنى كاراته، اينها بايد الك شوند. بايد خالص ها، دلسوزها، آنهايى كه علم روز دارند، آنهايى كه از لحاظ فنى بالا هستند وسط كار باشند.

يكى از دلايلى كه در سوئد موفق بودم اين بود كه پا به پاى شاگردان ملى ام تمرين مى كردم، تازه پا به سن گذاشته نيز بودم و ديسك كمر هم داشتم اما در كاراته مربى بايد شيوه و سرعت را بتواند آموزش دهد.
مربيان ما وقتى در شرايط كوران مسابقه قرار نگرفته باشند چه كمكى مى توانند انجام دهند. كجاى دنيا مربى موفق برنامه تمرين را از بازيكن مى گيرد؟ كجاى دنيا مربى براى انتخابى تيم ملى، ورزشكارى كه حذف شده را به هر شكل و صورتى برمى گرداند؟! من در اوج آمادگى و داشتن طلاى جهان به خاطر نياز كشورم به خودم اجازه نمى دادم ناز كنم يا كسى بخواهد ناز من را بكشد. الان بازيكنان براى تيم ملى ناز مى كنند.
در اين چند سال اخير به حاشيه هاى انتخاب ها و اردوهاى تيم ملى نگاه كنيد. هر كسى با چهار تا مدال به خودش حق اعتراض مى دهد. نود درصد مديريت تيم ملى با بازيكن بوده و بچه ها هستند كه تعيين مى كنند چگونه تمرين كنيم.

1956751

•س: ورزش اهميت بالايى در اميد بخشى به جامعه دارد، المپيك هم نزديك است اما به نظر المپيك ويژه و پر مدالى مثل ٢٠١٢ لندن با مدالهاى رنگارنگ يا حتى شبيه ٢٠١٦ ريو يا ٢٠٢٠ توكيو در ٢٠٢٤ پاريس پيش رو نيست

به اندازه كافى مشكلات اقتصادى و بلاياى مختلف روى دوش مردم فشار مى آورد، تنها دلخوشى همين ورزش است، هر رشته اى كه موفق مى شود مردم به آن افتخار مى كنند و با تمام وجود و با غرور ملى، اميد به همه تزريق مى شود اما انگار اين دلخوشى هم در حال گرفته شدن است چون خيلى تصميمات همسو با توانمندى هاى ورزش نيست. مثلا در كاراته نود درصد، هيچكس سرجاى خودش قرار ندارد. اگر نمى توانيم و نمى شود كه تحول ايجاد كنيم برويم، منفعت شخصى بايد كنار رود و ملى فكر كرد، بايد شايسته ها و پرانگيزه ها اين كشتى سوراخ شده ى ورزش را با حضور خود ترميم كنند و به مقصد برسانند.
ما از نظر كميت و كيفى پتانسيل كافى و لازم را داريم، ماهى را هر وقت از آب بگيرى تازه است، هر وقت جلوى ضربه را بگيرى سود خواهد بود.

•س: براى برگشتن كاراته به اوج و قرار گرفتن در بين تيم هاى برتر دنيا چه بايد كرد؟

كاراته رشته اى نيست كه مثل فوتبال نيازمند زير ساختهاى روز دنيا مثل استاديوم، چمن و ابزار گرانقيمت باشد. كاراته كا با يك لباس مى تواند حسابى تمرين كند، زير ساخت آنچنانى در وهله ى اول نمى خواهد.
كاراته نيروى انسانى زبده مى خواهد و ارزش گذاشتن و به كارگيرى سرمايه هاى انسانى. نيروى انسانى مستعد تا دلتان بخواهد در اين كشور موج مى زند و سرمايه انسانى، نيروهاى متخصص، زيده و نخبه هم در كاراته هست كه مى توانيم دعوت كنيم وسط ميدان. مقام دوازدهم دنيا براى كاراته خيلى بد است اما من به آن اميدواركننده نگاه مى كنم. شايد تلنگرى باشد تا بيدار شويم و ترمز دستى اشتباهات را بكشيم.

•س: اگر بخواهند حاضرى بيايى وسط و آستين بالا بزنى كه خيلى از عنوان داران كاراته هم بيايند وسط گود؟

كاراته بزرگترين ضربه را از خود كاراته خورده است، نمى توانيم كه خودمان را گول بزنيم، برخى افراد سر خود را مثل كبك كرده اند زير برف و نمى خواهند اشتباهات را قبول كنند. من كيسه كه چه عرض كنم گوشه ى جيبم را هم ندوخته ام. حاضر نيستم كه بخواهم به هر قيمتى باشم و كار كنم. الان دقيقا دارم از تماشاى بزرگ شدن دختر يازده ساله ام جلوى چشمهاى خودم بالاترين لذتها را مى بينم. درد بودن و نبودن شخص جاسم ويشگاهى نيست. حرفهايى كه زدم براى خود كاراته بود نه شخص خودم.

•س: سوال آخر، پنج سال قبل در ٣٦ سالگى دست به كار بزرگى زدى و در ليگ جهانى مدال برنز گرفتى،
اين بازگشت مايكل جردن گونه كمى عجيب بود و غير قابل باور

راهيابى كاراته به المپيك توكيو و حضور اين رشته تنها در يك دوره از المپيك، انگيزه ى فراوانى به كاراته كاها تزريق كرده بود. بعد از هشت سال دورى از ورزش حرفه اى برگشتم روى تاتامى و در ليگ جهانى ٢٠١٨ اتريش و رقابتهاى كاراته وان با هفت مسابقه و شش برد مدال برنز مثبت ٨٤ كبلو را گرفتم. هنوز هم تمريناتم را كنار نگذاشته ام و الان هم در آستانه ى ٤١ سالگى سر وزن هستم و آمادگى بدنى دارم، بازيكن از مربى كه خودش مرد تاتامى نباشد حرف شنوى ندارد. حرف آخرم اينكه روزگارى بردن ژاپن رويا بود كه در قهرمانى ٢٠٠٥ آسيا آنها را برديم و قهرمان آسيا شديم اما امروز با اين همه قهرمان عنوان دار و سرمايه انسانى و استعدادهاى بينظير كاراته ايران نبايد در رده دوازدهم جهان قرار گيرد. كاش كه گوش شنوايى در كار باشد و همتى به خرج دهد تا كاراته به اوجى كه لياقت دارد برگردد.

مشکیگوشه اى از افتخارات جاسم ويشگاهى در كاراته

🥇انفرادى قهرمانى ٢٠٠٦ جهان
🥈انفرادى قهرمانى ٢٠٠٢ جهان
🥉تيمى قهرمانى ٢٠٠٢ جهان
🥇انفرادى سوپر كاپ ٢٠٠٢ جهان
🥉انفرادى ليگ جهانى ٢٠١٨
🥇بازيهاى آسيايى ٢٠٠٦ دوحه
🥇بازيهاى آسيايى ٢٠١٠ گوانگ ژو
🥈بازيهاى آسيايى ٢٠٠٢ بوسان
🥇تيمى قهرمانى ٢٠٠٥ آسيا
🥇انفرادى قهرمانى ٢٠٠٧ آسيا
🥈انفرادى قهرمانى ٢٠٠١ آسيا
🥈انفرادى قهرمانى ٢٠٠٣ آسيا
🥉تيمى قهرمانى ٢٠٠٣ آسيا
🥇تيمى اميدهاى ٢٠٠٣ جهان
🥈تيمى اميدهاى ٢٠٠١ جهان
🥉انفرادى اميدهاى ٢٠٠٣ جهان
🥇انفرادى جوانان ١٩٩٩ جهان

✍🏻 پوريا تابان#‌اخبار_ورزشی منبع: ورزش سه‌

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

میکل آرتتا، سرمربی آرسنال، از بازیکنانش توقع دارد با سطح بالا در بازی با آیندهوون برنده شوند.

1 ساعت پیش

ادواردو کاماوینگا و برادرش در اقدامی جالب قصد دارند لباس‌هایی را با ایده‌های دلخواه خودشان تولید کنند.

1 ساعت پیش

یک بازیکن ۲۱ ساله برزیلی بر اثر برخورد صاعقه در مسابقات محلات برزیل جانش را از دست داد.

1 ساعت پیش

ملی‌پوش اسنوکر ایران در مسابقات آزاد اسکاتلند شکست خورد.

1 ساعت پیش

وریا غفوری همچنان تمرینات بدنسازی را انجام می‌دهد.

1 ساعت پیش

تصویری جدید از محمدرضا گلزار منتشر شده است.

1 ساعت پیش

تیم فوتبال النصر به جمع ۴ تیم برتر جام حذفی عربستان راه یافت.

1 ساعت پیش

النصر در مرحله یک چهارم نهایی جام پادشاهی خادم الحرمین مقابل الشباب با نتیجه 5-2 به پیروزی رسید.

لحظاتی پیش

آرمین سهرابیان با آرنج به من ضربه زد و یک‌بار هم زمانی که به زمین خوردم، ضربه زد. برخی می‌گویند با صورت زمین خورده‌ای که آن اتفاق افتاده اما مگر چمن باعث شکافته‌شدن ابرو می‌شود؟

1 ساعت پیش

بیشتر...