راهبرد معاصر |
3 ماه پیش

احتمال اعزام هزاران نیروی آمریکایی به اروپای شرقی بالتیک راهبرد معاصر

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت:رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی استقرار چندین هزار نیروی آمریکایی و همچنین اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی برای کمک به متحدان ناتو در منطقه بالتیک و اروپای شرقی است.

به گزارش راهبرد معاصردر حالیکه روسیه بارهای ادعای غرب در زمینه قصد حمله به اوکراین را رد کرده، مقام‌های دولت آمریکا دوشنبه شب به وقت تهران گفتند که رئیس جمهور این کشور در حال برسی استقرار هزاران نظامی آمریکایی در اروپای شرقی و منطقه بالتیک است.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز» «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی استقرار چندین هزار نیروی آمریکایی و همچنین اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی برای کمک به متحدان ناتو در منطقه بالتیک و اروپای شرقی است.

مقام‌های دولت آمریکا که مایل به افشای نام خود نبودند، گفتند که در جلسه روز شنبه در «کمپ دیوید»، مقام‌های ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) چندین گزینه را به بایدن ارائه کردند. این گزینه‌ها شامل اعزام ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نیرو به کشورهای اروپای شرقی است که در صورت وخیم شدن اوضاع، این تعداد ۱۰ برابر می‌شود.

به گفته این مقام‌های آمریکایی که انتظار می رود بایدن در در روزهای آتی در این زمینه تصمیم بگیرد.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه «سی بی اس» گفت: «حتی زمانی که درگیر دیپلماسی هستیم، بر تقویت دفاع، ایجاد بازدارندگی بسیار متمرکز هستیم و در صورتی که روسیه اقدامات تجاوزکارانه خود را مجدداً مرتکب شود، ناتو به شکل قابل توجهی تقویت خواهد شد. همه این گزینه‌ها روی میز است.»

در یک ماه اخیر، کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا فشارها به روسیه را از طریق اتهام‌زنی به این کشور تشدید کرده‌اند به طوریکه روز شنبه هفته جاری، انگلیس مسکو را به تلاش برای انتصاب یک رهبر طرفدار روس در اوکراین متهم کرد که روسیه در واکنش این اتهامات را بی‌اساس خواند.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه درخصوص خطر اقدامات تحریک‌آمیز اوکراین هشدار داد. پسکوف گفت، استقرار گسترده نیروهای اوکراینی در خط تماس با منطقه خودمختار روس زبان «دونباس» بر آماده شدن کی‌یف برای حمله دلالت دارد.

سخنگوی کاخ کرملین افزود، در این شرایط مسکو تمایل دارد شاهد این باشد که کشورهای عضو ناتو از اوکراین بخواهند حتی فکر حل‌وفصل مشکلات از طریق نظامی را هم به سرش راه ندهد. او در ادامه متذکر شد، هر یگان نظامی که از طرف ناتو برای کی‌یف ارسال می‌شود، به آن‌ها انگیزه بیشتری برای شروع عملیات نظامی در دونباس می‌دهد.

پسکوف همچنین هشدار داد: «خطر اقدامات تحریک‌آمیز کی‌یف در دونباس اکنون بسیار زیاد بوده و حتی بالاتر از قبل است.»

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت، اطلاعاتی که از سوی غربی‌ها درباره تحولات اوکراین منتشر می‌شود مملو از از دروغ هستند./فارس#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون صادرات سالیانه بخش معدن و صنایع معدنی کشور به بیش از ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافته و ۳۸ درصد ارزش بازار بورس ایران متعلق به شرکت‌های این بخش است.

3 ساعت پیش

وضعیت آب و هوا برای سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت منتشر شد.

2 ساعت پیش

اهواز- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان خواستار پیگیری شهرداری اهواز در خصوص تکمیل پل روگذر دانشگاه شهید چمران اهواز شد.

2 ساعت پیش

قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ۱۴میلیون و ۴۲۵ هزار تومان است.

2 ساعت پیش

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: رسیدگی به پرونده‌های تخلفات ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اکنون در دادسرا است و تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.

3 ساعت پیش

یکی از ابعاد پرورش فرزند بالنده و متعادل، پرورش فردی است که به والد بودن تمایل دارد و مهارتهای کافی برای انجام این کار را هم آموخته است. این ویژگی، علاوه بر اهمیت داشتن از منظر فردی، نقش بسزایی در تعادل، ثبات و رشدیافتگی اجتماع دارد. حال سوال اینجاست که برای ایجاد و تثبیت هویت پدری و هویت مادری در فرزندانمان، به چه لوازمی نیازمندیم؟ با آغاز اجرایی شدن سیاست اصلاح ارز ترجیحی طی روزهای اخیر، این موضوع به اصلی‌ترین بحث درمحافل علمی تبدیل شده است. از ماه‌های قبل گزارش‌ها و تحلیل‌های متعددی درباره انحراف شدید اختصاص ارز ترجیحی و تأثیر بسیار اندک آن منتشر شده است.

3 ساعت پیش

روزنامه فایننشال تایمز هشدار داد دولت ها وقت و منابع زیادی را صرف کاهش هزینه های فزاینده انرژی به دنبال حمله روسیه به اوکراین کرده اند اما این جنگ بذر بحرانی به مراتب بزرگتر در زمینه ناامنی غذایی را افشانده است.

3 ساعت پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۷ هزار و ۸۲۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

2 ساعت پیش

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با معاون نخست‌وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا دیدار کرد و طرفین برای افزایش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور توافق کردند.

2 ساعت پیش

بیشتر...