تیتر برتر |
1 ماه پیش

جزییات حمله موشکی به پایگاه هوایی عین الاسد آمریکا در عراق تیتربرتر

جزییات حمله موشکی به پایگاه هوایی عین الاسد آمریکا در عراق

به گزارشتیتربرتر؛ منابع خبری ازحمله راکتی به پایگاه عین‌الاسددر استان الانبار خبر دادند.

برخی منابع گزارش دادند این پایگاه با ۱۰ راکت هدف حمله قرار گرفته است.

بر اساس گزارش منابع رسانه‌ای عراق، ستونی از دود هم از بخش نظامی این پایگاه به آسمان برخاسته است.

حمله موشکی به عین‌الاسد عراق

ائتلاف بین المللی تحت امرآمریکاامروز (چهارشنبه 13 اسفند) ضمن تاییدحمله موشکی به پایگاه عین الاسد در غرب عراق، بیانیه‌ای درباره جزئیات این حمله منتشر کرد.

بنابر گزارش سومریه نیوز، ائتلاف بین المللی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۰ راکت پایگاه هوایی عین الاسد را که در آن نیرو‌های ائتلاف نیز حضور دارند، حدود ساعت ۷:۲۰ صبح به وقت عراق هدف قرار دادند.

در این بیانیه آمده است که عراق مسئولیت تحقیقات درخصوص این حمله را برعهده دارد و اطلاعات بیشتری در صورتی که در دسترس قرار بگیرد، ارائه می‌شود.

گروه اطلاع رسانی امنیتی عراق نیز در بیانیه‌ای در خصوص هدف قرار گرفتن پایگاه عین الاسد اعلام کرد:صبح امروز ۱۰ راکت از نوع "گراد" به پایگاه عین الاسد اصابت کرد، اما خسارت‌های شایان ذکری بر جای نگذاشت.

در این بیانیه آمده است که نیرو‌های امنیتی سکوی شلیک این راکت‌ها را پیدا کرده و جزئیات بیشتری نیز ارائه خواهد شد.

نواخته شدن آژیر خطر در پایگاه نظامی عین‌الاسد

منابع خبری از حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار در غرب عراق خبر دادند.

شبکه الجزیره به نقل از منابع امنیتی عراق از حمله راکتی جدید به پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار خبر داد که محل استقرار نظامیان ائتلاف بین‌المللی به‌سرکردگی اشغالگران آمریکایی است.

برخی منابع گزارش دادند این پایگاه با 10 راکت هدف حمله قرار گرفته است.

این منابع خاطرنشان کردند کهآژیر خطر در پایگاه نظامی عین‌الاسدبه صدا در آمده است.

بر اساس گزارش منابع رسانه‌ای عراق، ستونی از دود هم از بخش نظامی این پایگاه به آسمان برخاسته است.

برخی منابع هم تعداد راکت‌های شلیک‌شده به این پایگاه را 14 راکت اعلام کردند و گزارش دادند که 14 راکت کاتیوشا با کالیبر 107میلی‌متری پایگاه نظامیان آمریکا در عین‌الاسد واقع در غرب الانبار را هدف قرار داد.

مرگ یک پیمانکار آمریکایی در حمله راکتی به عین‌الاسد

تعداد کشته شدگان حمله راکتی به عین الاسد

منابع خبری از مرگ یک پیمانکار آمریکایی در حمله راکتی امروز به پایگاه عین‌الاسد در الانبار خبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌ای بیشتر موشک‌هایی که پایگاه آمریکایی عین الاسد را هدف قرار دادند به طرف نیروهای مستقر آمریکایی در این پایگاه اصابت کرده است.

برخی منابع از کشته شدن سه نظامی آمریکایی از جمله یک افسر در این حمله موشکی خبر داده اند و نظامیان کشته شده با یک فروند هواپیمای نظامی از پایگاه علی السالم کویت به پایگاه فرانکفورت آلمان در سایه سکوت آمریکا منتقل شده اند و اینکه تنها یک نظامی اش آن هم بر اثر سکته قلبی کشته شده است.

پیام حمله راکتی به پایگاه «عین‌الاسد» چیست؟

کارشناس نظامی برجسته لبنان با انتشار توئیتی به شرح ۳ پیام حمله راکتی امروز به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق پرداخت.

«امین محمد حطیط» تحلیلگر لبنانی مسائل راهبردی منطقه در واکنش بهحمله راکتیجدید به پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان الانبار عراق با انتشار توئیتی اعلام کرد، پرتاب موشک های مقاومت عراق علیه پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق حامل 3 پیام بود.

حطیط افزود،پیام اولانتقام خون شهدا در دیرالزور،پیام دومرد اشغالگری آمریکا در عراق وپیام سومشجاعت در اجرای تصمیم مقابله با این اشغالگری است.

آشنایی با پایگاه هوایی عین الاسد

پایگاه هوایی عین الاسددر استان الانبار واقع در غرب عراق و نزدیک مرز سوریه قرار گرفته و یکی از مراکز مهم استقرار نیرو‌های نظامی و تجهیزات ارتش Hمریکا در عراق است همچنین عین الاسد (قادسیه سابق) دومین پایگاه هوایی عراق بعد از پایگاه هوایی "بلد" به شمار می‌آید که در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳۰۰ نظامی آمریکایی وارد آن شدند.

ایده تاسیس این پایگاه در سال ۱۹۷۵ و در چارچوب پروژه "Super-Base" پس از جنگ‌های اعراب و اسرائیل در سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ مطرح شد. القادسیه (نخستین نام عین الاسد) در واقع یکی از پنج پایگاه هوایی جدید در عراق بود که بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۷ توسط شرکت‌های یوگسلاو ساخته شد.

القادسیه که در سال ۲۰۰۳، زمان حمله آمریکا به عراق میزبان سه واحدنیروی هوایی عراقو آشیانه میگ‌های ۲۱ و ۲۵ بود، در پی این تجاوز نظامی آشکار به حالت غیرفعال درآمد. اما اندکی بعد توسط سرویس هوایی ویژه استرالیا بازیابی شده و به آمریکا تحویل داده شد.

این پایگاه با وسعت تقریبا ۱۰ کیلومتر مربع و در ارتفاع ۱۸۸ متری از سطح دریا‌های آزاد، که دیگر نامش به عین الاسد تغییر یافته بود، با هزینه ۲۸۰ میلیون دلاری آمریکا برای تکمیل و ایجاد زیرساخت‌های مختلف اعم از نظامی و غیرنظامی به ویژه فرودگاه‌های نظامی، پناهگاه‌های پرسنل و تجهیزات، پناهگاه‌های بمب افکن، ... به بزرگ‌ترین پایگاه آمریکا در غرب بغداد مبدل شد. طول باند فرودگاه نظامی عین الاسد ۴۰۰۰ متر است.

titrebartar.com

عین الاسد که در دسامبر ۲۰۱۱ در پی خروج نظامیان آمریکایی به طور کامل بسته شده بود، برایدولت تروریستی آمریکابه حدی امن و مهم بود که در سه دولت اخیر آمریکا، میزبان طیف گسترده از مقام‌های این کشور بود. این پایگاه همچنین مقصد اصلی کاروان‌های سوختی است که عمدتا از اردن می‌آیند.

بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در غرب عراق، در برهه‌هایی میزبان نیرو‌های انگلیسی نیز بوده و در چند مورد از سوی گروه تروریستی داعش هدف قرار گرفت.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این رویکرد و خط سیر اُورولی در حالی که پوتین دخالت‌های روسیه را در رویدادهای ونزوئلا انکار می‌کرد، ادامه یافت.

14 دقیقه پیش

حکم مرد جوانی که با زیر گرفتن راننده یک خودروی سراتو باعث مرگ وی شده بود از سوی دیوان عالی کشور نقض شد.

یک ربع پیش

سخنگوی نیروهای مسلح یمن صبح امروز، پنج‌شنبه اعلام کرد، نیروهای موشکی و پهپادی در حمله‌ای مشترک با ۱۱ موشک و پهپاد شرکت آرامکو و آتشبارهای پاتریوت و اهدافی حساس در جیزان واقع در جنوب عربستان را هدف قرار دادند.

یک ربع پیش

ملک سلمان بن عبدالعزیز تماس تلفنی را از جانب رجب طیب اردوغان به مناسبت تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان دریافت کرد.

یک ربع پیش

انفجار یک منزل مسکونی در روستای «سرنمک» شهرستان خرم‌آباد یک کشته و 7 مصدوم برجا گذاشت.

یک ربع پیش

واحد ضد ترور منطقه‌ای کردستان عراق از یک حمله راکتی به فرودگاه بین‌المللی اربیل خبر داد.

یک ربع پیش

وزارت خارجه سوریه با انتشار بیانیه‌ای گزارش سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی درباره حادثه سراقب را به شدت محکوم کرد و آن را سراسر دروغ دانست.

یک ربع پیش

برخورد یک دستگاه تریلر با پل عابر پیاده به‌ دلیل باز شدن ناگهانی کمپرسی منجر به سقوط پل، مصدوم شدن ۳ عابر و خسارت به چند خودرو شد.

یک ربع پیش

لحظاتی پیش از اصابت راکت به فرودگاه اربیل در شامگاه چهارشنبه، چندین راکت نیز به پایگاه ارتش ترکیه و ناتو در غرب اربیل اصابت کرد.

یک ربع پیش

2 برادر که از یک سال قبل با طراحی نقشه‌ای حساب شده و خرید زمینی به مساحت 2 هکتار در نزدیکی پالایشگاه تهران و حفر تونل قصد سرقت بنزین تصفیه شده داشتند، در حین عملیات سرقت بر اثر نشت گازهای سمی و غرق شدن در بنزین جان باختند.

یک ربع پیش

کاندیدای جایگزین رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری کیست؟,رئیسی کاندیدا می شود یا نه؟,گزینه جایگزین رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری کیست؟,چه جریانی از جلیلی حمایت می کند؟,سعید جلیلی در غیاب رئیسی می آید؟

نیم ساعت پیش

شهرستان نایین در استان اصفهان را می توان به عنوان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران نام برد. وارد این شهرستان که بشویم، تعداد اماکن و بناهای تاریخی به قدری زیاد است که هر گردشگری چندین روز وقت نیاز دارد تا بتواند فقط گذرا از آنها بازدید کند.

نیم ساعت پیش

دانشگاه "آلبرتا" کانادا اعلام کرد که شهریه دانشجویان خود را بین ۱۷ تا ۱۰۴ درصد افزایش می‌دهد.

نیم ساعت پیش

تصویری متفاوت از سیدحسن خمینی، نوه امام راحل، را در اتاق کار خود ببینید.

نیم ساعت پیش

برنا نوشت: هفته جاری شواهد حوادث تلخ و شیرینی در حوزه سیاسی، اقتصادی و بین‌الملل بودیم که مرور برخی اتفاقات مهم خالی از لطف نیست.

نیم ساعت پیش

بیشتر...