ورزش سه‌ |
۱ هفته پیش

عجیب ترین بند نقل انتقالاتی فوتبال جهان در ایران ورزش سه

کد خبر : 1940124 |06 خرداد 1402 ساعت 01:26 |12.6K بازدید |2دیدگاه

باشگاه می‌تواند قرارداد را بدون رضایت بازیکن تمدید کند؛

عجیب‌ترین بند نقل و انتقالاتی فوتبال جهان در ایران

مدیرعامل سابق باشگاه ذوب آهن با انتشار یادداشتی به انتقاد از قوانین جدید نقل و انتقالاتی فوتبال ایران پرداخت.

عجیب‌ترین بند نقل و انتقالاتی فوتبال جهان در ایران

به گزارش ورزش سه، در پی انتشار اختصاصی نامه سازمان لیگ به باشگاه‌ها و ابلاغ مجموعه دستورالعمل‌های ناظر بر قرارداد بازیکنان، مجتبی فریدونی، مدیرعامل سابق ذوب آهن، دست به قلم شده و یادداشتی به رشته تحریر درآورده است.

فریدونی که از چهره‌های فعال و مطلع فوتبال ایران در حوزه حقوقی و مدیریت محسوب می‌شود، ضمن انتقاد از تغییرات پیش‌رو، به نکته بسیار مهمی در این مجموعه قوانین اشاره کرده است؛ از جمله اجباری که در موضوع قرارداد و افزایش احتمالی آن پیشنهاد شده است.

نکته جالبی که فریدونی به آن اشاره کرده، اختیاری است که به باشگاه‌ها برای تمدید قرارداد یک ساله با بازیکن داده شده، بدون آنکه خود بازیکن در این زمینه اختیاری داشته باشد؛ مسئله‌ای که در تاریخ فوتبال جهان بی همتا به نظر می‌رسد اما از سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ایران هر چه که فکر کنید، برمی‌آید!

یادداشت فریدونی را بخوانید:

«اخیرا دستورالعمل ناظر بر قرادادهای باشگاه‌ ها با بازيکنان ابلاغ شد که موارد مختلفی را شامل می‌شود اما یکی از عجيب ترين بندها مربوط به‌ اختيارباشگاه‌ ها برای تمدید قرارداد یک ساله بازيکنان بنا به‌ تمایل صرفا خود باشگاه است‌ و بازيکن هيچ اختیاری ندارد و جالب آنجاست که‌ سقف افزايش مبلغ قرارداد هم بیست و پنج درصد ذکر شده‌ است.
هر کس ( از جمله‌ خودم) با حداقل‌ اطلاعات حقوقی، فوتبالی و اقتصادی می تواند متوجه‌ شود اين بند نه‌ قانونی و شرعی است‌ و نه‌ با اصول اقتصادی و رويه ها و قوانین فوتبال مطابقت دارد.
از نظر قانون مدنی و فقه ، شرط صحیح بودن هر گونه‌ قرارداد یا معامله ارائه پیشنهاد از جانب يک طرف معامله( ایجاب) و پذيرش و رضایت برای انجام آن معامله‌( قبول) از جانب طرف دیگر قرارداد است‌. بنابراین هر قراردادی که‌ فاقد اين شرايط باشد باطل‌ است‌.
از دیدگاه اقتصادی نیز وقتی بر اساس‌ اعلام‌ آمار رسمی تورم نقطه به‌ نقطه در فروردین ماه امسال‌ (۵۵) درصد اعلام‌ شده‌ است افزايش (۲۵) درصدی مبلغ قرارداد با واقعيت های اقتصادی تطابق نداشته‌ و غير منصفانه است‌.
از منظر فوتبالی نيز وقتی قرارداد مارک بوسمن در سال (۱۹۹۰) با باشگاه‌ بلژیکی لیژ به‌ پايان رسيد ولی آنها مانع از انتقال‌ اين بازيکن به‌ باشگاه‌ جدید شدند، بوسمن با شکايت در دادگاه و پيگيری اين موضوع که‌ پنج سال طول کشید موفق شد رأی دادگاه را مبنی بر غير قانونی بودن باشگاه‌ لیژ دريافت کند و از آن پس بازيکن آزاد در فوتبال به یک قانون تبديل شد و بازيکنان در پایان قراردادشان آزاد هستند تا به‌ هر باشگاهی که‌ خواستند بروند و راهی برای جلوگیری از اين موضوع وجود ندارد. در نتیجه قانون بوسمن شکل گرفت و کاملا اوضاع را تغییر داد و بازيکنان زیادی با استفاده از اين قانون آزادنه به‌ باشگاه های مورد نظرشان منتقل‌ شدند.
به‌ هر حال به نظر می رسد اجرای اين بند و برخی دیگر از بندهای اين دستورالعمل با چالش‌های جدی حقوقی ، فوتبالی و اجتماعی مواجه‌ شود.»

فدراسیون فوتبال
نقل و انتقالات
لیگ برتر ایرانلیگ برتر ایران
فوتبالفوتبال
گزارش خطاگزارش خطا
گزارش خطا

کاربر گرامی ،
به منظور بررسی بهتر و دقیق تر مشکل مورد نظر، فرم زیر را تکمیل نمایید.

لیگ برتر ایرانلیگ برتر ایران

مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران و برنامه و نتایج بازی های لیگ برتر ایران به همراه اخبار و ویدئوهای اختصاصی#‌اخبار_ورزشی منبع: ورزش سه‌

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

باشگاه نساجی مازندران اعلام کرد هواداران این تیم منتظر اخبار خوش باشند.

1 ساعت پیش

نام چهار مهاجم در فهرست ۲۵ نفره تیم ملی فوتبال ایران به چشم می‌خورد.

1 ساعت پیش

انتقال مسی به اینتر میامی آمریکایی‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

1 ساعت پیش

در لیست ۲۵ نفره تیم ملی برای حضور در تورنمنت کافا، نام ۱۰ لژیونر دیده می‌شود.

1 ساعت پیش

نایب‌رئیس باشگاه مونزا به دفاع از یوونتوس پرداخته و می‌گوید این باشگاه به اندازه کافی به دلیل تخلفات مالی‌اش مجازات شده و نباید با جریمه‌ها و تبعات بیشتری مواجه شود.

1 ساعت پیش

تنها ایرانی شاغل در ژوپیر لیگ بلژیک با انگیزه زیادی در اردوی تیم ملی حاضر است.

1 ساعت پیش

تیم النجمه بحرین با شکست الریان قطر به فینال جام باشگاه‌های آسیا رسید.

1 ساعت پیش

یک رسانه آرژانتینی مدعی شد اینترمیامی بعد از به خدمت گرفتن لیونل مسی قصد دارد یکی از هم‌تیمی‌‌های او که با مسی قهرمان جام جهانی قطر شده یعنی آنخل دی‌ماریا را هم به میامی منتقل کند.

1 ساعت پیش

احمد قطیشات، ناظر برگزاری مسابقات زیر ۲۳ سال قهرمانی غرب آسیا تاکید کرد که عراق توانایی میزبانی از بزرگترین مسابقات را دارد.

1 ساعت پیش

بیشتر...