ایران آنلاین |
۴ هفته پیش

اربیل: حمله به فرودگاه با پهپاد بمب گذاری شده بود دستور الکاظمی برای انجام تحقیقات ایران آنلاین

اربیل: حمله به فرودگاه با پهپاد بمب‌گذاری شده بود/ دستور الکاظمی برای انجام تحقیقات

در پی حملات راکتی در اربیل نخست‌وزیر عراق، رئیس‌جمهوری این کشور و نیز مقامات کردستان عراق واکنش نشان دادند، مصطفی الکاظمی دستور انجام تحقیقات فوری در خصوص حملاتی که شب گذشته اربیل شاهد بوده را داد.

 به نقل از خبرگزاری شفق نیوز، یحیی رسول، سخنگویمصطفی الکاظمی نخست‌وزیرو فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت: الکاظمی دستورات انجام تحقیقات فوری در اربیل و مناطق دیگر را داده است.

او افزود:الکاظمیتاکید کرده امنیت عراق از وظایف دولت و کل نیروهای امنیتی است و این نوع اقدامات در ماه رمضان با هدف بی‌ثبات کردن کشور است.

به گفته رسول، نخست‌وزیر عراق در واکنش به این حملات، امروز، پنج‌شنبه گفت، حملاتی که دراربیلرخ داده هدفش ناامنی بوده است.

رسول خاطرنشان کرد: در شرایطی که نیروهای عراقی در بهترین شکل در راستای دفاع از کشور و مقابله با تروریسم گام برمی‌دارند برخی به دنبال ایجاد ناامنی در کشور هستند که این امر مردود است و با قانون روبه‌رو خواهند شد.

در این بارهبرهم صالح، رئیس‌جمهوری عراقاین حمله را "جنایت تروریستی محکوم شده" خواند.

او در توییتر نوشت: تکرار حملات به تاسیسات اربیل و قبل از آن بغداد و مناطق دیگر جرایم "تروریستی" محکوم شده هستند که هدفشان نابودی امنیت شهروندان و مانع‌تراشی در مسیر حمایت از ثبات و حاکمیت کشور است.

صالح گفت، این حملات مستلزم ایجاد وحدت صف در حمایت از سازمان‌های امنیتی در برقراری قانون و حمایت از شهروندان و مقابله با ناقضین قانون است.

در این باره وزارت داخلی در اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: دلایل انفجاری که شب گذشته در فرودگاه اربیل شاهد بودیم ناشی از یک پهپاد بمب‌گذاری شده حامل ماده تی‌ان‌تی با قدرت انفجاری بالا بوده است. حمله به فرودگاه مقر ائتلاف آمریکایی را هدف گرفته بود.

براساس بیانیه وزارت داخلی، خوشبختانه این انفجار تلفاتی نداشته اما خسارات مادی به فرودگاه وارد شده است. تحقیقات درباره منبع و مکان به پرواز درآمدن پهپاد در حال انجام است.

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق نیز در واکنش به این حمله تاکید کرد، مسؤولان حملات "تروریستی" که فرودگاه اربیل و پایگاه نظامی بعشیقه را هدف گرفتند، مجازات خواهند شد.

او نیز در رشته توییت‌هایی نوشت: با شدیدترین عبارات حمله به فرودگاه اربیل و پادگان بعشیقه در استان نینوا را محکوم می‌کنیم و این حملات تنها تلاشی علنی برای به ناامنی‌ کشاندن امنیت داخلی و نابودی تلاش و همکاری ما با ائتلاف آمریکایی است.

بارزانی تاکید کرد: هر گروه مسلحی که با نیروهای رسمی امنیتی عراق همکاری نمی‌کند باید فورا از مرزهای اقلیم کردستان خارج شود ما در روزهای آینده مذاکراتی را با شرکای عراقی و بین‌المللی برای بررسی تضمین این هدف انجام خواهیم داد.

او گفت، شب گذشته با الکاظمی و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق برای تاکید مجدد بر هدف مشترک یعنی بازخواست گروه‌های ناقض قانون صحبت کرده است.

پادگان نیروهای ترکیه شب گذشته هدف حمله قرار گرفت. یک منبع امنیتی نیز در این باره گفت: پادگان ترکیه با دو راکت هدف گرفته شد و دو راکت به پادگان زلیکان در منطقه بعشیقه در شمال نینوا اصابت کردند، یکی از راکت‌ها به داخل پادگان اصابت کرده که خسارات آن تاکنون مشخص نشده است.

چند ساعت پیش از حمله به پادگان ترکیه نیز فرودگاه بین‌المللی اربیل در کردستان عراق هدف حمله راکتی قرار گرفت که منجر به تعطیلی پروازها شد.

گفتنی است پادگان نظامی حریر محل استقرار آمریکایی‌ها نیز در اطراف فرودگاه اربیل قرار دارد.

از طرفی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خشم کشورش از حملات رخ داده در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد.

او این مساله را به ملت عراق ربط داد و گفت: ملت عراق مدت طولانی است که از خشونت و نقض حاکمیت کشورشان رنج می‌برند.

همچنین سخنگوی پنتاگون که نامش را فاش نکرده، گفت: وزارت دفاع از گزارش‌ها درباره هدف گرفتن فرودگاه اربیل مطلع بوده و اطلاعات اولیه اشاره به وقوع آتش سوزی مهیب در اطراف فرودگاه اربیل داشت.

الجزیره نیز اعلام کرد گروهی موسوم به "سرایا أولیاء الدم در عراق" مسؤولیت حمله به فرودگاه اربیل را برعهده گرفت.

این گروه تاکید کرد: این حمله مرکز عملیات موساد در اربیل را هدف گرفت و حمله خسارات مادی و جانی به همراه داشت./ ایسنا#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رژیم اشغالگر با بمباران اردوگاه «الشاطئ» و کشتار شماری از فلسطینیان از جمله چند کودک و زن، جنایت دیگری را در غزه مرتکب شده است.

1 ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و بر اساس آن ثبت نام سال تحصیلی جدید در تمام دوره ها، الکترونیکی است.

1 ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

2 ساعت پیش

این روزها سایه خشکسالی بر زندگی مردمان اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور سنگینی می‌کند، براساس آمارها و شواهد بارش‌ها در سال زراعی جاری بیش از ۳۰ درصد در چهارمحال و بختیاری کاهش داشته است و به گفته مسئولان تابستان سختی از نظر تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در پیش خواهد بود.

2 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: اولویت اول ما در بحث انتخابات ایجاد انسجام، وحدت و امید آفرینی و توجه به متن انتخابات به منظور مشارکت حداکثری مردم و انتخاب فردی اصلح است.

2 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

2 ساعت پیش

بازیکنان و از همه بدتر برخی از پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و استقلال، با به راه انداختن یک درگیری خشن و پر از صحنه‌های تاسف‌برانگیز، ضعف‌های اخلاقی و حرفه‌ای فوتبال ایران را به رخ تماشاگران کشیدند.

3 ساعت پیش

پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها با موشک های مقاومت هدف قرار گرفت.

3 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

3 ساعت پیش

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در این صندوق خبر داد و گفت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.

3 ساعت پیش

دستگیری رئیس هیئت مدیره استقلال به اتهام موارد مالی، سوژه کارتونی از محمدرضا میرشاه‌ولد شده است.

3 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

4 ساعت پیش

گل محمدی بالاخره طعم پیروزی در دربی را چشید.

4 ساعت پیش

مغانلو با وجود ناکامی در گلزنی تأثیرگذاری خود را نشان داد.

4 ساعت پیش

وزارت اوقاف غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسجد «قلیبو» در شمال غزه را با خاک یکسان کرده است.

4 ساعت پیش

بیشتر...