خبرگزاری ایسنا |
۳ هفته پیش

نخست وزیر هلند جای استولتنبرگ را می گیرد ایسنا

نخست وزیر هلند جای استولتنبرگ را می‌گیرد

در پی موافقت ناتو با عدم استقرار نیروهای مجارستان در اوکراین یا حمایت‌های مالی این کشور از کی‌یف، قرار شده که نخست وزیر هلند دبیرکل بعدی این ائتلاف نظامی باشد.

به گزارش ایسنا، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و متحد نزدیک روسیه اعلام کرد که پس از گفت‌وگو با مارک روته، همتای هلندی خود مخالفتش را با انتخاب وی به عنوان جانشین ینس استولتنبرگ پس گرفته است.

به نوشته روزنامه گاردین، اوربان سه شنبه بعدازظهر در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) نوشت: «مجارستان آماده حمایت از درخواست نخست وزیر هلند برای دبیرکلی ناتو است.»

روته در نامه‌ای به اوربان نوشت: «من درباره نتیجه مذاکرات بین استولتنبرگ و شما درباره حمایت ناتو از اوکراین آگاه هستم. می‌دانم که شما تاکید کرده‌اید که هیچ نیروهای نظامی مجارستانی نباید در چنین فعالیت‌هایی حضور داشته باشند و هیچ بودجه‌ای از سوی مجارستان برای حمایت از اوکراین در نظر گرفته نخواهد شد.»

نخست وزیر ۵۷ ساله هلند همچنین در ادامه نامه خود به اوربان نوشت که به تعهداتش در قبال مجارستان پایبند است و نوشت: «در آینده به عنوان دبیرکل ناتو من به طور کامل از نتایج این گفت‌وگو حمایت می‌کنم و به دنبال توافق‌های آتی هرچه که می‌خواهد باشد، هستم.»

اسلواکی به عنوان یکی از اعضای ناتو که دولتش نیز از روسیه حمایت می‌کند، اعلام کرد که مایل به حمایت از روته است و رئیس جمهور اسلواکی نیز گفت: «اسلواکی می‌تواند از روته را به عنوان دبیرکل ناتو حمایت کند.»

دبیرکل‌های ناتو از میان ۳۲ عضو این ائتلاف نظامی انتخاب می‌شوند و اسلواکی و مجارستان نیز اعلام کردند که که از روته حمایت می‌کنند. کلاوس یوهانیس، رئیس جمهور مجارستان کاندیدای رقیب دبیرکلی ناتو بود اما مورد حمایت قرار نگرفت.

استولتنبرگ نیز گفت: «با توجه به اعلام اوربان، فکر می‌کنم که مشخص است ما به زودی برای انتخاب دبیرکل جدید ناتو به توافق می‌رسیم. مارک روته یک کاندیدای خیلی قوی است. او به عنوان نخست وزیر هلند تجربیات زیادی دارد و دوست و همکار نزدیکی است.»

استولتنبرگ، نخست وزیر سابق نروژ، در سال ۲۰۱۴ دبیرکل ناتو شد و پس از ناتوانی ناتو در یافتن جانشین، دوره ریاست او بارها تمدید شد. اما امسال، پس از اینکه استولتنبرگ تاکید کرد که دیگر نمی‌تواند در این تیم بماند، روته جلو آمد و به سرعت حمایت ایالات متحده، انگلیس، آلمان و فرانسه را به دست آورد.

روته، یک سیاستمدار راست میانه، به مدت ۱۴ سال نخست وزیر هلند بوده، اما یک سال پیش گفت که از سمت خود کناره گیری می‌کند و انتظار می‌رود مدت کوتاهی پس از مذاکرات طولانی ائتلاف برای تشکیل دولت جدید هلند، جانشین وی هم تعیین شود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به همت کسبه بازار مسگران ۱۶ هزار صبحانه نذری بین عزاداران حسینی مراغه توزیع شد.

1 ساعت پیش

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

1 ساعت پیش

طبق اعلام سازمان ملی استاندارد ایران، ضمن تجدیدنظر صورت گرفته توسط این سازمان، تولیدکنندگان و فروشندگان تایر از هفتم شهریور ماه سال جاری، برای توزیع هر حلقه تایر، ملزم به ارائه برگه‌ ضمانت‌نامه خواهند بود.

1 ساعت پیش

بر اساس شاخص سرمایه‌گذاری لوکس نایت فرانک، خودروهای کلاسیک یکی از دارایی‌ها با بهترین عملکرد در سطح جهان بوده‌اند و در طول سال‌ها گاهی از کلاس‌های دارایی سنتی بهتر عمل کرده‌اند. حتی در دوران اوج کووید، اتومبیل‌های کلاسیک دومین سرمایه‌گذاری پرطرفدار بودند.

1 ساعت پیش

شاید باور کنید قالپاق خودرو ارزان باشد اما دوران ارزانی این قطعه هم گذشت.

1 ساعت پیش

به گفته سخنگوی شورای رقابت هرگونه قیمت‌گذاری در مورد خودرو از فیلتر سازمان حمایت، شورای رقابت و وزارت صمت عبور می‌کند و خودروساز نمی‌تواند در این زمینه مستقل عمل کند.

1 ساعت پیش

تصویری قدیمی از چند بازیگر مطرح ایرانی در یونان با تیپ های بسیار از مد افتاده منتشر شد.

1 ساعت پیش

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت اعلام کرد که تمام خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به ورثه‌ها، به شرط اینکه از طریق بازار سرمایه صورت گیرد، رایگان خواهد بود.

1 ساعت پیش

معاون اول رئیس جمهور تصویب‌نامه هیأت وزیران در خصوص حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری، قضات، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، کارانه پزشکان و حقوق والدین شهدا را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...