خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

بازگرداندن ۱۶۵ هکتار زمین به شهرداری تهران در پرونده آهن مکان پس از ۲۷ سال ایسنا

بازگرداندن ۱۶۵ هکتار زمین به شهرداری تهران در پرونده «آهن مکان» پس از ۲۷ سال

پرونده «آهن مکان» پس از ۲۷ سال تعیین تکلیف و در این دوره مدیریتی با پیگیری‌های انجام شده ۱۶۵ هکتار از اراضی شهرداری آزاد و به این مجموعه بازگردانده شد.

به گزارش ایسنا، امیرحسین شمس، مدیرکل حقوقی شهرداری تهران در این باره گفت: پرونده‌های بلاتکلیف از سال‌های گذشته کم نبودند؛ اما خوشبختانه به نوبت به آنها رسیدگی و تعیین تکلیف شد. یکی از این پرونده‌ها، پرونده موسوم به «آهن مکان» است که از سال ۱۳۷۲ پرونده در دستگاه قضایی مفتوح و در حال رسیدگی بوده که در این دوره مدیریتی با پیگیری‌های انجام شده ۱۶۵ هکتار از اراضی شهرداری آزاد و به این مجموعه بازگردانده شد.

«آهن مکان» چه بود و چه شد؟

براساس گزارش پایگاه خبری شهر، بازار «آهن‌مکان» شهرک صنعتی در قسمت جنوبی تهران واقع در بزرگراه آزادگان است، پیش از این اما؛ خیابان‌های خیام، مختاری، شهید هرندی و خانی‌آباد محل کسب و کار آهن فروشان بود که پس از تصمیم شهرداری تهران در سال ۱۳۷۰ و به دلیل آنچه مزاحم بودن نوع کسب و کارشان عنوان شد، باید به محلی جدید خارج از محدوده شهر نقل مکان می‌کردند.

به دنبال این موضوع، شهرداری وقت هم اعلام کرد در صورت تهیه مکان مناسب با احداث مکان کسب داد و ستد آهن موافقت خواهد کرد. حدود ۷۰۰ نفر از اعضای صنف آهن‌فروشان با برگزاری چندین جلسه از میان خود ۱۱ نفر را به عنوان معتمد و نماینده برای تهیه، خرید و فروش زمین مناسب انتخاب کردند و در نهایت در «صالح‌آباد» واقع در جاده بهشت‌زهرا (س) زمین مناسبی را در نظر گرفته و به اعضا اعلام می‌کنند که این زمین را متری یک هزار تومان خریداری و اعضا باید مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بابت هر واحد کسبی به حساب‌های ۱۱ نفر که به نام شرکت «آهن مکان» به ثبت رسانده‌اند، واریز کنند. اما؛ این ۱۱ نفر به عنوان پرداخت وجه به شهرداری از هر یک از اعضا معادل ۳۰۰ هزار تومان دیگر دریافت کرده‌اند در اینجا بسیاری از کسبه به دستگاه قضایی شکایت می‌کنند و ۷۰۰ نفر عضو،‌ از میان خود هشت نفر را جهت تعقیب معرفی می‌کنند و در نهایت پرونده به شعبه ۱۳ دادگاه عمومی تهران مستقر در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) ارجاع و یکی از احکام نهایی این پرونده منجر به استرداد زمین به شهرداری می‌شود؛ اما در سال ۱۳۸۷، فرج الله حسنلو، نماینده شکات پرونده «آهن مکان» با انتقاد از اجرایی نشدن احکام قطعی دادگاه، گفته بود: هیات مدیره شرکت آهن مکان علاوه بر محکومیت کیفری به استرداد زمین مشاعی به مقدار ۴۱ هزار و ۴۱۴ متر مربع از زمین پلاک ثبتی ۱۱۱/۱ بخش ۱۲ تهران نیز محکوم شده‌اند؛ اما هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده است.

این پرونده حداقل از سوی شهرداری تهران و آن بخشی که مربوط به حقوق عامه بود، تا سال ۱۳۹۹ پیگیری و در نهایت ۱۶۵ هکتار از اراضی موضوع پرونده «آهن مکان» به شهرداری بازگردانده شد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زهره هراتیان، رئیس مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید که فردی که باشگاه استقلال معرفی کرده تا برای او کارت پزشک صادر شود، مدرک دندانپزشکی داشته است.

1 دقیقه پیش

تبریز- معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: مسافران برای گذر از وضعیت کرونایی و کمک به ناوگان حمل و نقل عمومی از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند.

3 دقیقه پیش

سپهر حیدری پیشکسوت پرسپولیس عقیده دارد استقلال در دربی روز جمعه شانس چندانی برای پیروزی نخواهد داشت.

6 دقیقه پیش

حجت الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب، توضیحات جدیدی درباره چگونگی رویت هلال ماه شوال ارائه داد. ‌

11 دقیقه پیش

عید فطر را عید بازگشت به فطرت خوانده اند . پس از یک ماه ضیافت الهی و مهمانی حضرت احدیت که در پرتو نور رحمانی گویی یک مسلمان از نو زاده می شود اینک گاه عید است و هنگامه شادی ، ولوله ای در قلب های نه فقط مسلمانان که در بین موحدان و خدا پرستان عالم گیتی برپاست و ندایی از آسمان بر زمین می رسد که هلهله کنید هنگامه عید است و سرور .

12 دقیقه پیش

پزشک تیم فوتبال پرسپولیس وضعیت بازیکنان مصدوم این تیم برای دیدار برابر استقلال را تشریح کرد.

12 دقیقه پیش

نتانیاهو با افسران مسئول گنبد آهنین دیدار کرد.

یک ربع پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی در نشست خبری پیش از دربی از شرایط تیمش، وضعیت مصدومان و اقدام استقلالی‌ها در واکنش به انتخاب داور گفت.

یک ربع پیش

بازیکن اسبق تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از بازیکنان پرسپولیس می‌خواهم وارد حواشی نشوند زیرا هر زمان این تیم آرامش داشته فوتبال باکیفیتی بازی و نتیجه خوبی کسب کرده است.

یک ربع پیش

تصویری دلخراش از جنایات وحشیانه تروریست های کودک کش صهیونیست ببینید.

یک ربع پیش

رایان تفضلی مدافع بلند قامت تیم ‌ویکامب واندررز، با انتشار یک پست اینستاگرامی از سفر به ایران خبر داده است.

یک ربع پیش

در حالی این روزها جدول زمان بندی واکسیناسیون کرونا در فضای مجازی به سرعت در حال انتشار است که نامی از خبرنگاران در برنامه وزارت بهداشت دیده نمی شود، گویا این بار هم اصحاب رسانه از قافله جاماندند.

یک ربع پیش

سنگربان باتجربه یوونتوس اعلام کرد که قصد خداحافظی ندارد و در حال بررسی پیشنهادهایی است که دارد.

نیم ساعت پیش

بیماری قارچ سیاه این روزها با شیوع گسترده ویروس کرونا در هند تشدید شده است.

نیم ساعت پیش

سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی در جریان معاملات هفته گذشته ۲٫۹۲ درصد تغییر را نسبت به هفته گذشته ثبت کرد و در مجموع ۲۹۴ هزار تومان افزایش قیمتی را تجربه کرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...