ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

ماینرها در انتظار مساعدت دولت ایران آنلاین

درپی غیرفعال شدن سامانه بهین‌یاب
«ماینرها» در انتظار مساعدت دولت
سوسن صادقیخبرنگار

چندی پیش وزارت نیرو اعلام کرد با پایان یافتن پیک مصرف برق، فعالان صنعت استخراج رمز ارز (ماینرها) می‌توانند با تأمین برق خودتأمین کار خود را از سر بگیرند اما به گفته فعالان این صنعت به‌دلیل اینکه هنوز سامانه بهین یاب فعال نشده، ماینرها نتوانسته‌اند با گذشت دو ماه دستگاه‌های خود را روشن کنند و در انتظار مساعدت دولت هستند.

 البته در پیگیری روزنامه ایران ازوزارت صمتآنها اعلام کردند که طبق دستور رئیس‌جمهور سابق و وزارت کشور در پیک مصرف برق سامانه بهین یاب برای ماینرها غیرفعال شد از این جهت منتظر استعلام از وزارت کشور هستیم تا دوباره این سامانه را فعال کنیم تا آنها بتوانند فعالیت خود را از سر بگیرند.

غیرفعال بودن سامانه بهین یاب

امید علوی رئیس هیأت مدیره انجمن بلاکچینبه «ایران» گفت: دو ماه قبل وزارت نیرو اعلام کرد که فعالان صنعت ماینینگ (استخراج رمزارز) با پایان پیک مصرف برق می‌توانند فعالیت خود را از سر گرفته و مزارع خود را روشن کنند اما از آنجایی که هنوز سامانه بهین یاب غیرفعال است، امکان فعالیت دوباره صنعتگران صنعت استخراج رمزارز وجود ندارد.

علوی افزود: پیش از این امکان فعالیت با جواز تأسیس برای فعالان صنعت استخراج رمزارز نیز مهیا بود اما طبق مصوبه جدید وزارت صمت، فعالان صنعت استخراج رمزارز بدون داشتن پروانه بهره‌برداری امکان فعالیت قانونی ندارند بنابراین تا سامانه بهین یاب برای این صنعت فعال نشود، امکان دریافت پروانه بهره‌برداری و فعالیت دوباره وجود ندارد. به‌گفته وی بعد از اینکهتعداد زیادی از فعالان استخراج رمزارزجواز دریافت کردند با صرف هزینه و سرمایه‌گذاری مزارع خود را راه‌اندازی کردند، این درحالی است که دیگر امکان فعالیت با جواز وجود ندارد از سوی دیگر طبق روال، وزارت صمت وقتی به هر فعالیت صنعتی جواز تأسیس ارائه می‌دهد، بعد از 6 ماه تا یکسال فعالیت در بنگاه صنعتی با بازدید و تأیید فعالیت صنعتگر پروانه بهره‌برداری  برایش صادر می‌کند ولی هنوز این کار انجام نشده است.

به اعتقاد علوی، هیچکدام از ماینرهای قانونی که در انتظار جواز تأسیس بودند، نمی‌توانند اقدام به دریافت پروانه بهره‌برداری کنند این در حالی است که فعالان بخش خصوصی به‌مدت 6 ماه (4 ماه را به علت پیک مصرف برق و 2 ماه هم به علت غیرفعال بودن سامانه بهین یاب) نتوانسته‌اند فعالیت کنند و سرمایه‌های آنها در حال هدررفت است.

به باور علوی متأسفانه این تأخیرها تنها به فعالیت قانونی این صنعت ضربه می‌زند و فعالان را به سمت فعالیت غیرقانونی سوق می‌دهد. این فعال در ادامه گفت: از دولت انتظار داریم هر چه سریعتر به این صنعت رسیدگی کند و بگوید چنانچه ما مجاز به فعالیت در این صنعت هستیم، حق مان است که ساختاری قانونمند و بستری سالم فراهم کنند و در مقابل برای آنهایی هم که غیرقانونی فعالیت می‌کنند  تنبیهات و جرایمی در نظر بگیرند.

100 صنعتگر به‌دنبال پروانه بهره برداری

علی بابک نیا دبیر انجمن بلاکچین ایراننیز گفت: طبق آخرین پیگیری‌ها از وزارت صمت قرار بود هفته گذشته سامانه بهین یاب بازگشایی شود تا فعالان صنعت ماینینگ کار خود را آغاز کنند، ولی هنوز این اتفاق نیفتاده است. بابک نیا افزود: طبق مصوبه دولت مقرر شده بود که در شرایط بحرانی ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کنند که این اتفاق هم افتاد. همچنین قرار شد با پایان یافتن محدودیت‌های انرژی، فعالان مزارع خود را روشن کنند و با اینکه وزارت نیرو به‌عنوان بزرگ‌ترین درگیر در استخراج رمز ارز برخلاف دوره‌های قبلی و شفاف و رسمی اعلام کرد که از پایان شهریورماه و آغاز مهرماه فعالیت رمزارز مشابه گذشته برقرار است و فعالان می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند ولی متأسفانه وزارت صمت به‌عنوان وزارت متولی هنوز سامانه بهین یاب را فعال نکرده است. به عقیده دبیر انجمن بلاکچین، با اینکه در این سامانه برای 4 هزار صنعتگر استخراج رمزارز جواز تأسیس صادر شده و باید در مدت 6 ماه تا یکسال با گزارش پیشرفت کار جواز آنها به پروانه بهره‌برداری تبدیل شود ولی این کار به تأخیر افتاده است.

به گفته بابک نیا، طبق گزارش‌های دریافتی 100 صنعتگر دارای جواز با سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه، دریافت انشعاب برق و گاز و... آماده دریافت پروانه بهره‌برداری هستند و تأخیر به صلاح نیست، چون کسب درآمدهای ارزی آنها نیز عقب می‌افتد.

این فعال استخراج رمزارز در ادامه گفت: طبق مصوبه سوم هیأت وزیران اگر دارندگان پروانه بهره برداری استخراج رمزارز درآمدهای ارزی خود را به سامانه‌هایی که وزارت اقتصاد، دارایی و بانک مرکزی اعلام می‌کند، تحویل دهند و کشور را از درآمدهای ارزی بهره‌مند کنند و در عوض از معافیت‌های مالیاتی با نرخ صفر بهره‌مند شوند، این فرصتی مضاعف برای کشور و فعالان صنعت است.

به اعتقاد این فعال، عدم صدور جواز تأسیس سامانه‌های مربوطه باعث می‌شود افرادی که به‌دنبال فعالیت قانونی هستند به سمت زیرزمینی شدن این فعالیت سوق یابند از این‌رو از دولت تقاضا داریم این مشکل را زودتر حل کنند. گفتنی است روزنامه ایران در زمینه فعال نشدن سامانه بهین یاب با محمد آرامون، مسئول دفتر امور طرح‌های وزارت صمت تماس گرفت. آرامون گفت: از آنجایی که این سامانه با دستور رئیس‌جمهور سابق و وزارت کشور غیرفعال شده است از این‌رو باید روند قانونی آن طی شود. وی افزود: وزارت صمت باید استعلامات لازم را دریافت کند به همین دلیل منتظر دستور وزارت کشور مبنی بر بازگشایی این سامانه هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی این سامانه فعال خواهد شد، افزود: به محض استعلام نامه از وزارت کشور سامانه فعال خواهد شد تا صنعتگران استخراج رمز ارز بتوانند دستگاه‌های خود را روشن کنند.

 

 

 

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...