خبرگزاری تسنیم |
1 روز پیش

سوریه از موضع گیری دمشق درباره فلسطین تا آمادگی قسد برای تقابل با ترکیه اخبار آسیای غربی اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


سوریه| از موضع‌گیری دمشق درباره فلسطین تا آمادگی «قسد» برای تقابل با ترکیه

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اعلام کرد که آرمان فلسطین همچنان مساله محوری سوریه است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری تسنیم، «بسام صباغ» نماینده سوریه در سازمان ملل متحد تاکید کرد که سوریه از هیچ تلاشی برای ایستادن در کنار مردم فلسطین در مبارزه آنها برای باز پس گیری سرزمین‌های اشغالی و حقوق مشروع آنها دریغ نکرده و نخواهد کرد و بر مسئولیت حفظ حقوق آنها تاکید دارد.

به گزارش سانا، «صباغ» در جریان کنفرانس جمع آوری کمک‌های مالی برای آژانس امداد رسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطین «انروا» گفت: حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان موضوعی غیر قابل مذاکره است.

وی تصریح کرد: آرمان فلسطین همچنان مساله محوری سوریه است که از هیچ تلاشی برای ایستادن در کنار ملت برادر فلسطین در مبارزه آنها برای بازگرداندن سرزمین های اشغالی و همه حقوق مشروع آنها، به ویژه حق آنها برای ایجاد کشور مستقل خود با پایتختی قدس و حق بازگشت آوارگان فلسطینی به وطن خود مطابق با قوانین بین المللی و قطعنامه‌‌های مربوطه سازمان ملل متحد که مهمترین آنها قطعنامه شماره 194 1948 است، دریغ نکرده و نخواهد کرد.

صباغ افزود: سوریه در دهه‌های گذشته تمامی شرایط زندگی آبرومندانه را برای مردم فلسطینی که به آن پناه برده‌اند، فراهم کرده است؛ اما شرایط سخت اقتصادی که سوریه در یک دهه گذشته در نتیجه جنگ تروریستی و اقدامات قهری که برخی کشورهای غربی بر آن تحمیل کرده‌اند، توانایی آن را برای پاسخگویی به نیازهای سوری‌ها و فلسطینی‌ها محدود کرده است.

نماینده سوریه اضافه کرد: تخریب بخش بزرگی از زیرساخت‌ها و بخش‌های حیاتی تعدادی از اردوگاه‌های فلسطینی توسط تروریسم، نیاز فوری به بازسازی این بخش‌ها را می‌طلبد که امیدواریم هر چه سریع‌تر این امر از جمله در مورد مدارس و مراکز بهداشتی و درمانی انجام شود و «آنروا» مقر و دفاتر خود را بازسازی کند تا فعالیت‌هایش را که امری ضروری است از طریق دفاترش از سر بگیرد.

صباغ خاطرنشان کرد: حفاظت از مأموریت «آنروا» یک مسئولیت جمعی است و حفظ حقوق آوارگان فلسطینی با وجود حملات هماهنگ شده و روز افزون علیه آنروا با هدف تضعیف حقوق آوارگان فلسطینی موضوعی غیرقابل مذاکره است.

وی در پایان گفت که سوریه بار دیگر از همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد می‌خواهد که به آنروا برای انجام وظایف و ارائه خدمات به تمامی پناهندگان فلسطینی کمک مالی کنند.

رایزنی نخست وزیر سوریه با سفیر تام الاختیار بحرین در دمشق

«حسین عرنوس» نخست وزیر سوریه با «وحید مبارک سیار» سفیر فوق العاده و تام الاختیار پادشاهی بحرین در سوریه دیدار کرد.

عرنوس در این دیدار تمایل دولت سوریه را برای تقویت روابط دوجانبه بین دو کشور و پیشبرد آن در زمینه های اقتصادی، تجاری، بهداشتی، علمی، فرهنگی، گردشگری و حمل و نقل ابراز کرد.

وی همچنین تاکید کرد که تقویت همکاری کشورهای عربی راهکار موثری برای مقابله با چالش های کنونی با توجه به تحولات و رویدادهای جاری در عرصه بین المللی است.

عرنوس در ادامه خاطرنشان کرد: دولت سوریه با وجود شرایط سخت و محاصره اقتصادی ناعادلانه تمام تلاش خود را برای بازسازی آنچه که توسط تروریسم ویران شده است، می‌کند.

نخست وزیر سوریه بر اهمیت فعال‌سازی توافقنامه‌های قبلی دو کشور را که به نفع دو ملت برادر است و همچنین فعال‌سازی کار کمیته وزارتی مشترک تاکید کرد.

سفیر بحرین نیز به نوبه خود بر حمایت کشورش از سوریه و وحدت و استقلال آن و رد هرگونه مداخله در امور داخلی این کشور تاکید کرد.

وی نیز با اشاره به روابط مستحکم بین دو کشور و ملت برادر تاکید کرد که سفارت کشورش در دمشق نقش مهمی در ارتقای همکاری های مشترک در زمینه های مختلف خواهد داشت.

رایزنی امارات و سوریه

«لبانه مشوح» وزیر فرهنگ سوریه با «عبد الحکیم إبراهیم النعیمی»، مشاور و کاردار سفارت امارات متحده عربی در دمشق دیدار و روابط فرهنگی و افق‌های توسعه آنها بین دو کشور را بحث و بررسی کرد.

در جریان این دیدار که در ساختمان وزارت فرهنگ در دمشق برگزار شد دو طرف ضمن بررسی روند روابط نزدیک دو کشور، به سطح پیشرفته و توسعه در سطح فرهنگی اشاره کردند.

همچنین دو طرف درباره امکان همکاری در زمینه های کتاب، میراث، مرمت، اسناد، موزه ها، توانبخشی موسیقی برای کودکان و توانمندسازی زبان عربی گفتگو کردند.

رایزنی «فیصل مقداد» با وزیر دفاع کشور آسیایی

«فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه با یک هیئت نظامی نپال شامل فرمانده ارتش «پرابهو راج شارما» و «کران راج شارما» وزیر دفاع، همکاری های دوجانبه بین دو کشور و نقش گردان نپال در نیروهای ناظر بر توافق جداسازی وابسته به سازمان ملل مورد بحث وبررسی قرار داد.

فیصل مقداد در این دیدار تاکید کرد که سوریه حضور نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را مهم می‌داند، اما این حضور باید موقتی باشد، زیرا ثبات منطقه مستلزم رعایت قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت است که تصمیم اسرائیل برای الحاق جولان را باطل می‌داند وهیچ اثری حقوقی ندارد.

وزیر خارجه سوریه بر لزوم تعمیق روابط دوجانبه بین سوریه و نپال در همه زمینه ها به ویژه در زمینه های سیاسی و اقتصادی اشاره کرد.

فرمانده ارتش نپال به نوبه خود با تشکر از دولت سوریه برای استقبال از حضور گردان نپال در چارچوب نیروهای ناظربرتوافق جداسازی نیروها «اندوف»، بر تعهد این کشور به انجام وظایف خود در چارچوب فعالیت های سازمان ملل در خطوط آتش بس در جولان اشغالی سوریه و اصول احترام به حاکمیت و استقلال سوریه تاکید کرد.

فرمانده ارتش نپال با اشاره به لزوم تقویت روابط دو کشور گفت: این سفر اولین گام در این چارچوب است.

فرمانده نیروهای قسد: آماده رویارویی با ترکیه هستیم

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) تأکید کرد این نیروها در پی جنگ با ترکیه نیستند اما در صورت حمله ترکیه آماده رویارویی با آن هستند.

«مظلوم عبدی»، فرمانده نیروهای قسد، در یک کنفرانس مطبوعاتی در حسکه گفت که موضع دولت فعلی امریکا در قبال تهدیدهای ترکیه به انجام عملیات نظامی در مناطق تحت کنترل قسد بهتر از دولت ترامپ بوده که به ترکیه برای گرفتن «رأس العین» و «تل ابیض» در سال 2019 چراغ سبز نشان داد.

او گفت که ترکیه از شرایط پیش‌آمده در اوکراین و درخواست سوئد و فنلاند برای انضمام به ناتو برای افزایش حضور خود در خاک سوریه بهره برداری می‌کند.

عبدی تصریح کرد که نیروهای قسد تهدیدهای ترکیه را جدی می‌گیرند و برای درگیری احتمالی آماده‌اند.

وی گفت که نیروهای قسد تمایلی به هیچ درگیری‌ای ندارند اما خود را برای آن آماده کرده‌اند.

عبدی تأکید کرد که تاکنون شواهدی درباره تغییر رویکرد فنلاند و سوئد در قبال نیروهای دموکراتیک سوریه و پذیرش شرط‌های ترکیه مشاهده نشده است.

طرح آمریکا و عربستان برای حمایت از یک گروه تروریستی در سوریه
تشکیل کمیته سه‌جانبه لبنان با سوریه و سازمان ملل برای بازگشت آوارگان سوری
انفجار در درعای سوریه؛ دو نفر زخمی شدند

ترکیه انضمام سوئد و فنلاند به پیمان ناتو را مشروط به توقف حمایت های آنان از گروه های مسلح کُرد در سوریه کرده است.

انتهای پیام/

 


#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

باشگاه سپاهان اصفهان تمایلی به جدایی مدافع ملی پوش خود ندارد.

4 ساعت پیش

تیم ملی والیبال ایران با دو تغییر آماده برگزاری چهار دیدار هفته سوم لیگ ملت‌ها ۲۰۲۲ می‌شود.

4 ساعت پیش

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد واشنگتن از عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشوری عرب منطقه غرب آسیا حمایت می‌کند.

3 ساعت پیش

کیومرث اشتریان استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در روزنامه شرق نوشت: یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های امنیتی برای هر کشوری آن است که نیروی امنیتی و اختیارات او در مدت‌زمانی طولانی تحت تأثیر افرادی غیرمرتبط با کار او و با انگیزه‌های مشخص سیاسی قرار بگیرد.

4 ساعت پیش

فرهاد مجیدی و یک حسرت همیشگی

3 ساعت پیش

سخنرانی رئیس جمهور در نشست کشورهای بریکس و محتوای بیانیه پایانی این اجلاس با آنکه نمادی مهم از غیر واقعی بودن ادعاهای مربوط به منزوی بودن ایران بود، نشان داد سیاست خارجی دولت فعال است.

4 ساعت پیش

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز با اشاره به ترافیک سنگین در آزادراه قزوین - کرج حدفاصل استاندارد تا پل فردیس گفت: ترافیک در آزادراه کرج - تهران محدوده گرمدره سنگین است.

3 ساعت پیش

بیشتر...