خبرگزاری میزان |
۱ هفته پیش

دستیابی تولیدکنندگان به راهکارها الگوهایی برای از بین بردن موانع تولید در جریان جنگ اقتصادی resize

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام روابط عمومی اتحادیه صنف پوشاک تهران، مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک طراحی، مد، لباس و صنایع وابسته (تهران مدکس) از روز سه شنبه ۲۰ مهرماه در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران آغاز به کار کرد.
 
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاهرئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهرانممنوعیت واردات و توقف قاچاق را فرصتی برای به نمایش درآمدن توان تولیدکنندگان داخلی دانست و نمایشگاه مدکس را برآینده توان بنگاه‌های کوچک و متوسط فعال در این حوزه معرفی کرد.

وی ادامه داد: امروز تولیدات پوشاک کشور نیازمند حمایت است تا علاوه بر بازار داخل بتوانند در عرصه صادرات نیز موفق عمل کنند.
 
شیرازی، با بیان اینکه در اولین دوره این نمایشگاه قریب به ۱۰۰ تولیدکننده در حوزه‌های مختلف صنعت پوشاک توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته‌اند، تصریح‌کرد: با برگزاری این نمایشگاه علاوه بر آشنا شدن حلقه‌های زنجیره تأمین و تولید پوشاک با یکدیگر، ظرفیت‌ها و توان صادراتی به کارگزارن حوزه تجارت معرفی می‌شود.

وی در پایان با تأکید بر اینکه در نمایشگاه بخش‌های مختلف صنعت پوشاک کشور در قالب زنجیره‌ای کامل از طراحی، تولید، مواد اولیه انواع محصولات و همچنین ماشین آلات حضور دارند، گفت: امروز به پشتوانه این تولیدکنندگان می‌توانیم ادعا کنیم برای تامین بازار داخل و عبور از مرز‌های تجاری و حضور در بازار دیگر کشور‌ها هیچ کمبودی نداریم.

همچنین در حاشیه بازدید از این نمایشگاه،سعید ممبینیرئیس اتاق اصناف ایران گفت: نخستین نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک به نام تهران مُدکس، بنابر ضرورت حمایت از تولیدات داخلی برگزارشده است.

ممبینی در خصوص اهمیت برگزاری نمایشگاه تهران مُدکس تصریح کرد: صنف پوشاک و صنوف وابسته به آن، در دوره مواجهه با کرونا آسیب بسیار زیادی دیدند. چراکه بیماری کرونا، مراودات، مراسم و میهمانی‌ها و دید و بازدید‌ها را کاهش داد. این شرایط در تمام دنیا عمومیت دارد به طوری که تولیدات پوشاک در انبار‌ها باقی ماندند و به فروش نرفتند.
 
وی افزود: با توجه به افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور، پیش‌بینی کرده ایم که این محدودیت‌‎ها کاهش خواهد یافت. از این رو فعالان صنفی در حوزه پوشاک که سهم بالایی در بازار را در اختیار دارند برای شرایط پیش رو آماده خواهند شد و این نمایشگاه نیز در این زمینه راه‌گشا خواهد بود.

 رئیس اتاق اصناف ایران تاکید کرد: در راستای ایجاد تعامل میان همه دست‌اندرکاران و فعالان در زنجیره ارزش پوشاک، طراحان، تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان نیاز‌های تولیدکنندگان (اعم از ماشین‌آلات، پارچه و منسوجات)، تعمیرات و نگهداری، صنایع وابسته، چرم، سراجی، کفش و … در این نمایشگاه حضور یافته‌اند.

علی مویدی خرم‌آبادیرئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در حاشیه نمایشگاه بین المللی پوشاک اظهار کرد: نمایشگاه در سطح قابل توجهی طراحی شده و در حال برگزاری است که نشان می‌دهد تولیدکنندگان در این بخش زحمات بسیاری کشیده و دستاورد‌های قابل توجهی نیز داشته‌اند.
 
مویدی خرم‌آبادی افزود: وضعیت بسیاری از صنایع از جمله صنعت پوشاک تا پیش از سه سال گذشته و آغاز تشدید تحریم‌ها نشان می‌دهد که با تکیه بر داشته‌های داخلی می‌توان پیشرفت‌های قابل توجهی را به دست آورد.

وی تصریح کرد: وضع موجود نشان می‌دهد که با تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی می‌توان علاوه بر تامین نیاز‌های بازار داخلی در بازار صادراتی نیز حرفی برای گفتن داشت.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به محدودیت‌های وضع‌شده برای واردات پوشاک به کشور اظهار کرد: این شرایط در کنار رشد و توسعه صنایع داخلی موجب شده است تا صنعت پوشاک کشور بتواند به جایگاه مناسبی دست یابد.

وی افزود: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی سه سال گذشته سیاست خود را متمرکز بر این بحث کرده است که موانع را از پیش پای تولید بردارد و شرایط تسهیل شده‌تری را برای بخش تولید فراهم کند.

مویدی خرم آبادی تصریح کرد: امروز در نمایشگاه پوشاک حاصل و دستاورد مانع زدایی در راه تولید در این صنف به خوبی قابل مشاهده است.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: امروز به نمایندگی از ۲۶ دستگاه که عضو این ستاد هستند می‌توان اعلام کرد در جریان جنگ اقتصادی تولیدکنندگان توانسته‌اند به راهکار‌ها و الگو‌هایی در تولید دست پیدا کنند که بتواند موانع را پشت سر گذاشته و شرایط بهتری را در تولید ایجاد کنند.

 در حاشیه برگزاری  نمایشگاه تهران مُدکس،افسانه محرابیمدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت نیز گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه‌ها به هم رسانی آخرین دستاورد‌ها صنعت است و می‌تواند در بهبود شرایط تولید موثر باشد.

وی با بیان اینکه از سال ۹۷ که ممنوعیت واردات پوشاک به کشور انجام شده است، پیشرفت بسیار مناسبی در این صنعت به وجود آمده است، گفت: برنامه‌هایی که به صورت مشترک با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری شده است توانسته کمک بسیار خوبی به صنعت پوشاک کشور داشته باشد.

محرابی با بیان اینکه صنعت پوشاک کشور طی سال‌های متمادی از پدیده قاچاق زیان‌های جدی دیده است، گفت: در کلیه بخش‌های زنجیره ارزش خدمات طراحی تامین مواد اولیه و سایر بخش‌ها توفیقات بسیار خوبی به دست آمده است.

وی با اشاره به موفقیت‌های بسیار خوبی که در زمینه تامین مواد اولیه در داخل کشور به دست آمده است، اظهار کرد: در بحث تامین مواد اولیه سیستم پنبه‌ای که می‌تواند در صادرات نقش بسیار مهمی داشته باشد، توفیقات بسیار خوبی حاصل شده است، حدود ۹۰ درصد از نیاز تامین مواد اولیه پنبه در داخل کشور وجود دارد و به واردات نیازی نیست. همچنین پیگیری‌های خوبی در بخش پتروشیمی برای تامین مواد اولیه انجام شده است.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت با اشاره به مبحث مهم متعادل‌سازی تعرفه‌ها خاطرنشان کرد: تخصیص و تامین منابع ارزی به گروه‌های کالایی که در رسته مواد اولیه واحد‌های تولیدی پوشاک هستند، انجام شده است تا بتوانند واردات مواد اولیه مورد نیاز را به راحتی انجام دهند.

وی با بیان اینکه هم رسانی واحد‌های کوچک و بزرگ و متوسط با یکدیگر نیز یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های در دست پیگیری است، خاطر نشان کرد: ایجاد پلتفرم‌هایی برای بهبود کسب و کار‌های وابسته به این صنعت نیز از جمله برنامه‌های در دستور کار است.

محرابی عنوان کرد: بسیاری از تولیدات پوشاک اکنون هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت و قابلیت رقابت در بازار‌های صادراتی را دارند و صادرات به برخی از کشور‌های منطقه و سایر کشور‌ها در حال انجام است.

این نمایشگاه تخصصی از سوی اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک پوشاک تهران و با هدایت و حمایت اتاق اصناف ایران، اتحادیه‌های پوشاک سراسر کشور، وزارت صمت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب و دیگر نهاد‌های مرتبط، برگزار شده است.
 
 
  • بیشتر بخوانید:
  • جزئیات نمایشگاه تهران مدکس ۱۴۰۰/ محملی برای مبارزه با کالای قاچاق و پیوند طراح با تولیدکننده

 

انتهای پیام/#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ویزیت و درمان رایگان مددجویان بهزیستی در موسسه خیریه حامیان کرامت مهریار؛ توسط پزشکان نیکوکار در قالب طرح جهادی در تبریز

لحظاتی پیش

برای رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محدودۀ شادمهر به سرمایه ۳۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

1 ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان به منظور گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

3 ساعت پیش

با شکایت دهها زن از پزشک متخصص زنان دکتر ۷۵ ساله دستگیر شد.

4 ساعت پیش

علت فوت خانم وکیل جوان مشهدی هنوز مشخص نیست و اخبار رسمی قتل او را تائید یا تکذیب نکرده اند.

4 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

4 ساعت پیش

رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود.

5 ساعت پیش

جدول تغیرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹.۱ درصد در اوایل مهرماه سالجاری به ۱۹.۸۶ درصد در اواخر این ماه رسیده است.

5 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌‌العاده محصولات سایپا از دیروز سوم آبان‌ماه آغاز شده و متقاضیان امروز را نیز فرصت دارند اقدام به ثبت‌نام کنند.

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

بیشتر...