خبرگزاری ایسنا |
2 ماه پیش

شناسایی میراث ایرانی های مهاجر در روسیه ایسنا

شناسایی میراث ایرانی‌های مهاجر در روسیه

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری از شناسایی و معرفی دو مسجد و یک مدرسه دخترانه به‌عنوان بخشی از میراث ایرانیان مهاجر در قرن ۱۹ میلادی در جمهوری داغستان روسیه و تهیه شناسنامه‌ای برای بیشتر میراث مشترک ایران و روسیه خبر داد.

به گزارش ایسنا بنابر اعلام روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری، مرتضی رضوانفر که برای بررسی میراث ایرانیان مهاجر در قرن ۱۹ میلادی در روسیه، به این منطقه سفر کرده است، درباره شناسایی این دو مسجد و مدرسه دخترانه در داغستان، گفت: «حاج اسدالله معرفت» به همراه دو برادراش، تاجرانی بودند که در اوج بحران‌های اقتصادی در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی از شهر خامنه به مقصد شهرپطروفسکدر داغستان روسیه مهاجرتکردند. شهر پطروفسک که اکنون «ماخاچ قلعه» نامیده می‌شود در قرن نوزدهم میلادی، یک مرکز تجاری بزرگ بوده است و به دلیل حضور مهاجران و بیش از ۳۲ زبان زنده، به‌عنوان بهشت زبان‌شناسان نیز نامیده می‌شود.

این پژوهشگر افزود: این سه برادراهل خامنه، بنیانگذار «مدارس معرفت» در ایران و داغستان و مؤسس چندین مرکز عام‌المنفعه در داغستان بودند وطبق منابع مکتوب و اسناد موجود در موزه حاج اسدالله در شهر خامنه، این برادراناز۱۳۱۲ قمری (تاریخاولینکتیبه) یکمسجد، یکمدرسۀدخترانه، مهمانسرا، درمانگاهو تجارتخانه درپطروفسکتأسیسمی‌کنند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری ادامه داد: درسفرنخستمدر سال۱۳۹۳ خورشیدی به چچن و داغستان، کتیبه‌هاییک ساختمان اداریدر شهر تاریخی دربندکه توسط خسرو انوشیروان تأسیس شده است، قرائت و مشخص شد ایندومینمسجدیاست که توسط این برادران (تاریخ ۱۳۱۷ قمری) ساخته شده است.

شناسایی میراث ایرانی‌های مهاجر در روسیه

او گفت: در سفر دومبه داغستان در سال۱۳۹۷ خورشیدی، به منظوریافتنمزار عبدالرحیمطالبوف (نمایندهتبریز در اولیندوره مجلس) به شهر بویناکسکعزیمت کردم و حسب اتفاق، هنگام تخریبیکمسجد و مدرسه، کتیبۀآن ملاحظه و مشخص شد این سومینمسجد و دومینمدرسه‌ایاست که خانوادهمعرفتدر داغستان (تاریخ۱۳۲۹ قمری) ساخته‌اند.

این پژوهشگر میراث فرهنگی با بیان اینکه برادرانمعرفت، سهمدرسه نیزبه سبکجدیددر شهرهایمشهد، رشتو خامنه تأسیس کردند و با انتقال روش‌هاینـوینِآموزش و پرورش به ایران، خدمات گران‌سنگیانجام دادند، اظهار کرد: از نکات قابل توجه در خدمات این خانواده، تأسیس اولین مدارس رایگان در ایران و نقش مهمی است که در انتقال نظام نوین آموزشی به ایران داشته‌اند. همچنین در دورانی کههنوزدر ایران رفتن دختران به مدرسه‌هایسبک جدیدباب نبود یک مدرسه دخترانه برای مهاجران ایرانی درپطروفسک تأسیس می‌کنند.

رضوانفر افزود: از دستاوردهای این پژوهشمیدانی، معرفی دو مسجد و یک مدرسه در شهرهای دربند و بویناکسک است که شناساییو برای نخستین‌بار به جامعه ایرانیو روسیمعرفی شده است. همچنین در مأموریت اخیر، شناسنامه‌ای برای بیشترمیراثمشترک ایران و روسیه، خصوصا جمهوری‌های داغستان و اوستیا تهیه شده است.

شناسایی میراث ایرانی‌های مهاجر در روسیه

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مسئله کلاهبرداری کوروش کمپانی را نباید محدود به تبلیغات کرد در حالی که بسترهای چنین کلاهبرداری همچنان از بین نرفته است و باید هرچه سریعتر نسبت به بسترزدایی و جلوگیری از اقدامات مشابه اقدام شود.

1 ساعت پیش

موکب نیمه شعبان شباب المقاومت با حضور خادمانی از ملیت‌های مختلف جهان در مسیر پیاده‌روی پیامبر اعظم(ص) برپا شده و پنجم و ششم اسفندماه میزبان گروه‌های خاص از جمله مسئولان و اسرای جریان حماس، مدال‌آوران المپیک و بازیکنان استقلال و پرسپولیس خواهد بود.

1 ساعت پیش

ستادهای انتخاباتی برخی کاندیداهای مجلس حال و هوای عجیبی دارند.

نیم ساعت پیش

سخنگوی شورای نگهبان گفته بود: تعداد ۵۲۰ درخواست تغییر حوزه از سوی نامزد‌های انتخابات نمایندگی مجلس را داشتیم.

نیم ساعت پیش

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش از اجرای غربالگری اختلالات یادگیری برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی خبر داد.

1 ساعت پیش

در نشست مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی؛ ساز و کارهای مشارکت حداکثری در انتخابات بررسی شد.

1 ساعت پیش

مدیرعامل پشتیبانی امور دام گفت: در ۴ ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده بین جامعه تولیدکنندگان کشور توزیع شده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...