سلامت نیوز |
۱ هفته پیش

تلخی واکسن خواری در تهران نظام سلامت سلامت نیوز

تلخی «واکسن خواری» در تهران

سلامت نیوز: درحالی که اخبار امیدوار کننده‌ای از شروع واکسیناسیون اقشار آسیب پذیر در برابر کرونا به گوش می‌رسد اما انتشار خبری ناخوش از استفاده خارج از نوبت برخی کارکنان شهرداری تهران از سهمیه واکسن پاکبانان، شیرینی امید به واکسیناسیون را به تلخی عبارت «واکسن خواری» تبدیل کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، شهر تهران از نقاط قرمز کشور در مبارزه با کرونا است و واکسیناسیون به‌عنوان تنها راه علاج جدی این ویروس با اولویت بندی گروه ها و اقشار آسیب پذیر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است؛ سند ملی واکسیناسیون در ستاد ملی مقابله با کرونا تهیه و منتشر شده که بسیاری از اولویت ها برای تزریق واکسن در استان تهران در انطباق با این سند ملی است.

سه معاون بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران در آذرماه گذشته اولویت‌بندی تزریق واکسن‌های وارداتی کرونا در استان تهران را مشخص کردند که بر اساس آن ۸۰۰ هزار نفر در اولویت اول قرار دارند.


کادر درمان، پاکبانان و سالمندان از جمله اولویت های نخست دریافت واکسن هستند اما در روزهای اخیر اخبار ناخوشایندی از روند سواستفاده از واکسن سالمندان و پاکبانان در کشور به گوش می رسد.

پس از انتشار اخبار سوء استفاده از واکسن کرونا در استان های گلستان و خوزستان، اینبار در اخباری از سوء استفاده از سهمیه واکسن. پاکبانان در تهران، منتشر شد.

براساس این اخبار، «بیش از ۷۰ کارمند و کارگر زن و مرد شهرداری منطقه ۶ تهران سهمیه واکسن پاکبان‌ها را به خود تزریق کرده‌اند.» موضوعی که موجی از اعتراض و گلایه مندی از مدیریت شهری تهران را دربر داشت و شهروندان در فضای مجازی به ویژه توییتر، نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

در پی اعتراض و گلایه مندی «پیروز حناچی» شهردار تهران دیروز به این موضوع واکنش نشان داد و در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «از رسانه‌ها بابت حساسیت‌ها ممنونم؛ داده های تزریق واکسن در شهرداری تهران فوراً بررسی خواهد شد و در صورت مشاهده تخلف، افراد خاطی احتمالی، علاوه بر برخورد به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد؛ دستور داده ام اسامی دریافت کنندگان در سایت شفاف برگزار می‌شود».

این واکنش توییتری شهردار تهران شائبه ها را به واقعیت نزدیک تر کرد و واکنش اعضای شورای اسلامی شهر تهران را که این روزها درگیر موضوع تایید صلاحیت های خود برای انتخابات پیش روی شوراهای شهر هستند را در پی داشت.نوشدارو بعد مرگ سهراب

در این ارتباط "حجت نظری" عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در این خصوص از تعلل شهرداری در انتشار اسامی دریافت کنندگان واکسن کرونا انتقاد کرد.

او گفت که طی یک ماه گذشته دوبار در تذکراتی که در صحن شورا داشتم، تاکید کردم که هم ستاد ملی مقابله با کرونا و هم شهرداری تهران باید اسامی دریافت کنندگان واکسن کرونا را به طور شفاف اعلام کنند اما متاسفانه شهرداری هم به این موضوع توجهی نداشت.

به گفته نظری، آنچه امروز درباره تزریق خارج از نوبت واکسن کرونا مطرح شده صرف نظر از اینکه چقدر صحت داشته یا نه، درواقع پیامد بی‌توجهی به تذکرات قبلی است که مطرح کرده بودم.

نظری تاکید کرد که شخص شهردار تهران باید پاسخ دهد که چرا تاکنون اسامی دریافت کنندگان واکسن کرونا را در سامانه شفافیت منتشر نشده است. آیا ایشان منتظر انتشار چنین خبری بودند تا نسبت به انتشار اسامی در سامانه مذکور دستور دهند؟

نظری ضمن اینکه خواستار ورود جدی شورا به موضوع شده است، گفت که در صورت صحت، فرد یا افراد متخلف باید به دستگاه قضایی معرفی شود.

او همچنین در انتقاد دیگری اظهار داشت که سامانه شفافیت با هدف مبارزه با فساد ایجاد شده بود اما متاسفانه گویا به نوشداروی بعد از مرگ سهراب بدل شده و امیدوارم در شفاف سازی امور مربوط به شهرداری دست بالا را داشته باشد.

همچنین «الهام فخاری» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در توییتر نوشت: درحالی که واکسیناسیون پاکبانان و نیروهای خدماتی شهری هنوز تکمیل نشده و شهرداری هیچ برنامه‌ای برای دورکاری منظم کارمندان و خدمت‌دهی اینترنتی به شهروندان ندارد، تزریق واکسن سهمیه پاکبانان به مدیران و برخی کارکنان خیانت است.

او تأکید کرد که شهردار تهران باید قاطع با خاطیان برخوردکند و به مردم گزارش دهد.

از سوی دیگر «علی اعطا» سخنگوی شورای شهر تهران با الصاق تصویر توئیت شهردار، توئیت کرد: از صحت و سقم موضع هنوز گزارش قابل استنادی در دست نداریم.

وی گفت: از شهردار می خواهم همچون همیشه، صادقانه و بی پرده پوشی پاسخگو باشند و گزارش روشنگرانه، شفاف وفازغ از هر ملاحظه‌ ای در اسرع وقت ارایه کنند.

اعطا ادامه داد: اگر توضیحات روشنگر و کافی نباشد، موضوع در بالاترین سطح در شورا قابل بررسی است.

وای به روزی که بگندد نمک!

«محمدجواد حق شناس» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهر تهران نیز در واکنش جداگانه ای با اشاره به توئیت پیروز حناچی شهردار تهران مبنی بر بررسی فوری داده های تزریق واکسن در شهرداری تهران و برخورد با خاطیان آن در صفحه توییتر خود نوشت: هرچه بگندد نمکش میزنند، وای به روزی که بگندد نمک.

وی اعلام کرد که لازم است هر چه سریعتر گزارش برخورد با متخلفان به استحضار مردم و شورای شهر برسد.

«مجید فراهانی» دیگر عضو شورای شهر تهران هم از لزوم برخورد قضایی با سوءاستفاده کنندگان از سهمیه واکسن پاکبان‌ها سخن گفته است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران خواستار برکناری متخلفان شده و طی نامه‌ای به شهردار تهران، از شهردار درخواست کرد سوءاستفاده کنندگان از سهمیه واکسن پاکبان‌ها به مراجع قضایی معرفی شوند و اسامی آن‌ها در سامانه شفافیت منتشر و کسانی که تخلف کردند نیز برکنار شوند.

او با یادآوری تذکر هفته های گذشته خود به شهردار تهران، اظهار داشت که حدود ۱۰ روز پیش تذکری به شهردار تهران داده و درخواست کرده است اسامی دریافت کنندگان واکسن برای شفافیت در سامانه شفاف منتشر شود.

فراهانی عنوان کرده است که پیش بینی می‌شد با توجه به اینکه برخی از پاکبان‌ها از شهروندان تبعه افغانستانی هستند، ممکن است خودشان واکسن نخواهند و یا به هر دلیلی سهمیه آن‌ها به افراد غیر داده شود؛ در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق درخواست انتشار اسامی را به شهردار تهران شده بود.

شهرداری منطقه ۶ تهران: شیطنت رسانه ای است

واکنش شهردار تهران و اعضای شورا در حالی است که «علیرضا علی بخشی» معاون شهردار منطقه ۶ تهران که گفته می شود، تخلف واکسن در این منطقه رخ داده و مدیران و همسران شان از سهمیه پاکبانان استفاده کرده اند، در گفت و گو با یکی از رسانه ها، اظهار داشت که مساله پیش آمده را به شدت تکذیب می کنیم؛ این موضوع فقط شیطنت رسانه ای است و شهردار، معاونان منطقه و رده های سه و چهار مدیریتی هیچ کدام واکسن دریافت نکرده اند.

او گفته است که مقداری از سهمیه پاکبانان اضافه آمد که حدود ۱۲ دُز بود و این واکسن ها را به دیگر افرادی که در معرض ابتلا به کرونا بودند اختصاص دادیم.

معاون شهردار منطقه ۶ تهران در پاسخ به این پرسش که گفته می شود نام تعدادی زن میان افراد واکسینه شده تحت عنوان پاکبان وجود دارد، اظهار داشت: این زنان یا مسوولین غرف بازیافت یا مسوول آموزش شهروندی هستند و از آنجا که در ارتباط مستقیم با شهروندان هستند و احتمال ابتلایشان به کرونا زیاد است، واکسن های اضافی را به آنها اختصاص دادیم.

خاطیانی که عزل شدند

همچنین در آخرین واکنش به این خبر، روابط عمومی شهرداری تهران از عزل خاطیان در جریان تزریق سهمیه واکسن کرونا خبر داده و اعلام کرده است که پس از بررسی ها مشخص شد یک نفر از مسئولان نواحی اقدام به تزریق واکسن از سهمیه واکسن نموده که امروز به همراه سه نفر از همکاران ذیربط در ناحیه از سمت های خود عزل شدند.

این در حالی است که در بررسی ها مشخص شد توزیع سهمیه در یکی از مناطق منطبق بر پروتکلهای مصوب نبوده است و از این رو معاون و رییس خدمات شهری منطقه بدلیل اهمال در نظارت و عدم رعایت پروتکل ها عزل و به مراجع نظارتی معرفی شدند.

لازم به ذکر است، انتشار اخبار سوء استفاده از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان در شهرداری تهران در حالی است که شورای شهر به پیشنهاد «ناهید خداکرمی» عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت طرح «الزام شهرداری به خرید واکسن کرونا جهت واکسیناسیون شاغلین و فعالین حوزه های ماموریتی مدیریت شهری و گروه های آسیب پذیر مرتبط» را در دستور کار دارد و قرار است در صورت تصویب این طرح شهرداری تهران لایحه مربوطه را ارایه و واکسن تهیه کند.

بنظر می رسد؛ قاطعیت در برخورد با خاطیان، می تواند بی اعتمادی ایجاد شده در بین شهروندان را کاهش دهد و آنان را به روند ضد فساد مدیریت شهری امیدوار کند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

«چه تعداد از زنان طلاق‌گرفته در کشور دوباره ازدواج می‌کنند؟»، تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور در پاسخ به این سوال گفته است: «بر اساس جدیدترین آمار سازمان ثبت‌احوال، ۴۰ تا ۴۵ درصد از بانوان مطلقه دوباره ازدواج می‌کنند.»

4 دقیقه پیش

ضدعفونی کردن ماسک به‌طور اصولی و درست یکی از راهکارهای مقابله با کرونا است.

11 دقیقه پیش

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر ایجاد مراکز تجمیع در شهرها برای تسهیل و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون، گفت: با احتساب ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناسیون، این پتانسیل را در آینده خواهیم داشت که به زودی روزانه یک میلیون دوز واکسن تزریق شود.

13 دقیقه پیش

محققان برای اولین‌بار ژنوم افراد با طول عمر زیاد را با جزئیات رمزگشایی کردند و علت زندگی طولانی آنان و چگونگی جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با سن را مورد بررسی قرار دادند.

یک ربع پیش

نتایج یک بررسی نشان میدهد: بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در بیمارستان بستری نمیشوند، کمتر در معرض عوارض طولانی مدت بیماری قرار دارند.

یک ربع پیش

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت از طراحی و رونمایی از سامانه ویژه غربالگری روانی دانشجویان علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: بر اساس تصمیمی که اتخاذ شده است تمامی دانشجویان دوره دستیاری و رزیدنتی ملزم به ثبت نام در این سامانه و غربالگری روانی قرار هستند.

یک ربع پیش

اولين محموله واكسن ايراني كرونا به ميزان ۳۰۰ هزار دوز، رونمايي و آماده تحويل به وزارت بهداشت شد. صبح ديروز نخستين محصول انبوه توليدشده واكسن «كوو ايران بركت» در مراسمي با حضور رييس ستاد اجرايي فرمان امام، رييس سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت، استاندار البرز، نماينده مردم كرج در مجلس در محل كارخانه توليد واكسن در شهرك شفافارمد كردان، رونمايي و آماده تحويل به وزارت بهداشت شد.

نیم ساعت پیش

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تداوم وقوع رگبار و رعد و برق در بیشتر مناطق کشور و افزایش ۴ تا ۱۰ درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق خبر داد.

نیم ساعت پیش

احتمالاً بارها این عبارت را شنیده‌اید: "خوردن یک سیب در روز دکتر را دور می‌کند". اما این جمله چقدر به واقعیت نزدیک است و آیا علم می‌تواند آن را ثابت کند؟

نیم ساعت پیش

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۳۰۷ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۵ هزار و ۵۶۸ نفر رسید.

1 ساعت پیش

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: واکسن برکت به زودی به بازار می‌آید و از نظر اثربخشی و مصونیت تمام فاکتورهای لازم را دارد.

1 ساعت پیش

تخلف در اجرای واکسیناسیون کادر درمان دو بیمارستان در روزهای گذشته خبرساز شد و خیلی زود، رئیس بیمارستان «مدرس» با نهایی‌شدن پرونده تخلف برکنار شد.

1 ساعت پیش

«۴۰ درصد درگیری ریه»؛ این عکس برای کیه؟ برای من! دودو نگاه بین من و دکتر ...

1 ساعت پیش

فوق تخصص درمان درد گفت:این بیماری مجموعه علائم به شکل درد در سراسر بدن است که با اختلال خواب خود را نشان می‌دهد و مهمترین علت آن هیجانات مثبت و منفی و اختلالات روانشناختی است.

1 ساعت پیش

این روزها اگرچه نظام سلامت کشور قدم در مسیر تزریق گسترده واکسیناسیون عمومی کرونا گذاشته است و در این میان واردات واکسن کرونا به دغدغه اصلی مسئولان کشور بدل شده اما در مقابل ایران روز به روز به زمان تزریق عمومی اولین واکسن تولید مشترک ایران و کوبا نزدیک می‌شود، واکسنی که مسئولان حوزه مقابله با کرونا هم در کنار جهش قابل توجه در واردات واکسن کرونا، حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده‌اند.

1 ساعت پیش

بیشتر...