بازار نیوز |
3 ماه پیش

ذخیره طلا در روسیه رکورد شکست

به نظر می‌رسد دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشور‌ها باشد و روز به روز از نقش آن در بین کشور‌های دیگر کاسته می‌شود، از این رو کشور‌های مختلف میل به افزایش ذخیره طلا پیدا کرده اند.

به گزارش بازارنیوز، طبق گزارش بانک مرکزی روسیه، ذخایر ارزی روسیه در هفته گذشته ۷.۷ میلیارد دلار افزایش یافت و مجموع دارایی‌های آن به رکورد ۶۳۸.۲ میلیارد دلار رسید.

طبق آخرین داده‌ها از ۷ تا ۱۴ ژانویه، ذخایر بین المللی این کشور ۱.۲ درصد رشد داشته است، به طوری که در ۷ ژانویه سال جاری، حجم آن‌ها به ۶۳۰.۵ میلیارد دلار رسیده بود.

گزارش حاکی از آن است که این افزایش در نتیجه خرید‌های برنامه ریزی شده ارز‌های خارجی و ارزیابی مجدد مثبت بازار بوده است.


این افزایش ذخایر طلا و ارز باعث شده است که روسیه از رتبه پنجم به چهارم در فهرست بزرگترین دارندگان ذخایر خارجی جهان صعود کند. هر چند که صعود روسیه در این رتبه بندی به دلیل کاهش ذخایر هند در هفته اول ژانویه است - که قبلاً چهارمین ذخایر بزرگ را در اختیار داشت. با این حال شاید زمانی که سایر کشور‌ها ارقام خود را به‌روزرسانی کنند، ممکن است رتبه‌بندی دوباره تغییر کند.

ذخایر بین المللی روسیه شامل طلا، ارز‌های خارجی و حق برداشت ویژه است که آخرین آن‌ها در اختیار بانک مرکزی و دولت است.

طی شش سال گذشته، بانک مرکزی ذخایر خود را تقریباً دو برابر کرده است. آن‌ها در سال ۲۰۱۵ به دلیل تلاش‌های دولت برای نجات اقتصاد در طول بحران قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ به ۳۵۶ میلیارد دلار سقوط کردند.

به نظر می‌رسد روسیه نیز همانند کشور‌های توسعه یافته جهان به سمت ذخیره سازی بیشتر طلا رفته است به طوری که این کشور مقادیر زیادی طلا از ترکیه خریداری کرده و تقاضای خود را برای خرید طلا از سایر کشور‌های جهان به طرف‌های مقابل عرضه کرده است.

این موضوع می‌تواند به منزله این امر قلمداد شود که دیگر دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشور‌ها باشد و روز به روز از نقش و ارزش آن در بین کشور‌های دیگر کاسته می‌شود.
/مهر#‌اخبار منبع: بازار نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۷ هزار و ۸۲۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

1 ساعت پیش

بندرعباس-عضو شورای شهر بندرعباس اظهار کرد: برخی مدیران شهرداری هنوز جایگاه شورا را درک نکرده یا به دنبال دهن‌کجی به نمایندگان مردم هستند.

1 ساعت پیش

وضعیت آب و هوا برای سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت منتشر شد.

1 ساعت پیش

اجاره سند ملکی برای آزادی زندانیان، موضوع تازه‌ای نیست اما با وجود مشکلات زیادی که هم برای اجاره‌کنندگان سند و هم برای سندگذاران به وجود می‌آید، چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

2 ساعت پیش

ماجرای قاچاق فیلم‌ها از آغاز امسال به شکلی گسترده و دامنه‌دار تکرار شده است. انتشار نسخه بی‌کیفیت و پرده‌ای «سگ بند» (مهران احمدی) که پرفروش‌ترین فیلم نوروزی بود تا کپی شدن فیلم‌هایی که به‌صورت آنلاین اکران می‌شوند، از جمله «مرد بازنده» (محمدحسین مهدویان) که نمونه متأخر این اتفاق است، وضعیت امنیت فیلم‌ها و رعایت حقوق صاحبان فیلم را به یک معضل جدی تبدیل کرده است.

2 ساعت پیش

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون صادرات سالیانه بخش معدن و صنایع معدنی کشور به بیش از ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافته و ۳۸ درصد ارزش بازار بورس ایران متعلق به شرکت‌های این بخش است.

2 ساعت پیش

برد 2-1 استقلال در هفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال برابر فولاد و شکست پرسپولیس با همین نتیجه برابر سپاهان باعث شد آبی‌پوشان پایتخت 3 هفته مانده به پایان لیگ برتر، قهرمانی شان را قطعی کنند.

2 ساعت پیش

یکی از ابعاد پرورش فرزند بالنده و متعادل، پرورش فردی است که به والد بودن تمایل دارد و مهارتهای کافی برای انجام این کار را هم آموخته است. این ویژگی، علاوه بر اهمیت داشتن از منظر فردی، نقش بسزایی در تعادل، ثبات و رشدیافتگی اجتماع دارد. حال سوال اینجاست که برای ایجاد و تثبیت هویت پدری و هویت مادری در فرزندانمان، به چه لوازمی نیازمندیم؟ با آغاز اجرایی شدن سیاست اصلاح ارز ترجیحی طی روزهای اخیر، این موضوع به اصلی‌ترین بحث درمحافل علمی تبدیل شده است. از ماه‌های قبل گزارش‌ها و تحلیل‌های متعددی درباره انحراف شدید اختصاص ارز ترجیحی و تأثیر بسیار اندک آن منتشر شده است.

2 ساعت پیش

رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه از حضرت حمزه به عنوان الگویی برای یاری امام زمان (عج) یاد کرد و گفت: عظمت و بزرگی جایگاه حضرت حمزه به این دلیل بود که خود را وقف پیامبر اکرم (ص) کرده بود.

1 ساعت پیش

بیشتر...