تیتر برتر |
1 ماه پیش

مذاکرات وین در چه صورت بر بازار بورس اثر می گذارد سایت تیتربرتر TitreBartar com

مذاکرات وین در چه صورت بر بازار بورس اثر می‌گذارد؟

به گزارشتیتربرتر؛بازار سهامکه از تابستان 99 در حالت نزولی قرار گرفته است به اخبار و حواشیمذاکرات ویننیز واکنش خاصی نشان نداد و آنچه از آغاز دور جدید مذاکرات تا کنون بر بازار سرمایه گذشته همان رویه سابق است.

واکاوی تأثیرات مذاکرات وین بر بازار سرمایه

روند منفی شاخص و افزایش صف‌های فروش در حالی که کارشناسان سناریوهای مختلفی از تأثیرات نشست برجام بر بازار سرمایه را برمی‌شمردند. شاید انتظار و پیش‌بینی بورس ایران از مذاکرات برجامی این بود که درصورت توافق در بلندمدتقیمت دلارکاهش پیدا کند اما کارشناسان عقیده دارند با توجه به تورم انتظاری و حجم نقدینگی،ریزش قیمت دلار پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان احتمال کمی وجود دارد.

با این حال پرسش‌هایی پیرامون این موضوع مطرح می‌شود: بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدنتحریمها چه تأثیری بر بازار سرمایه خواهد داشت؟ آیا بازگشت شرایط به‌حالت قبل از خروج امریکا از برجام، رشد بازار را تضمین می‌کند؟ دلیل بی‌واکنشی بازار به مذاکرات وین چیست؟ پاسخ به این پرسش‌ها و مواردی از این دست  را که به روند بازار سرمایه در طول مذاکرات برجامی مرتبط است در گفت‌و‌گوی با کارشناسان بررسی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

بازار سرمایه منتظر گشایش‌های اقتصادی بعد از مذاکرات

علی اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران معتقد است: شاید امیدواری با احتمال بالا ازنتایج مذاکراتوجود نداشته باشد اما مردم در انتظار سیگنال‌های مثبت تری ازوینهستند. اصولاً بخشی از آثار این گونه اتفاقات پیش از رخداد در بازارها هضم می‌شود در رابطه با این مذاکرات هم چنین اتفاقی افتاده است، زمانی ‌که خود خبر رخ می‌دهد ممکن است بازتاب ناگهانی مجددی وجود نداشته باشد چراکه بخشی از اخبار پیش از این توسط بازار هضم شده است.

اساساًاقتصاداین‌گونه نیست که بتوان خیلی سریع آثار اتفاقات را بر متغیر‌ها سنجید؛ معمولاً نتایج آسان زودتر در بازار خود را نشان می‌دهند. به‌عنوان مثالکاهشنرخ ارزبه‌عنوان نتیجه آسان مذاکرات از همانتابستاناثر خود را بر بازار نشان داد.

پیش بینی حرکت بورس در صورت توافق در مذاکرات وین

با این حال اگر مذاکرات با روند مثبت پیش برود و برای ایران همراه با دستاورد باشد باید در انتظار دو اتفاق باشیم؛ رخداد کوتاه مدت، آن است که به احتمال زیادقیمت ارزتحت تأثیر قرار می‌گیرد که البته بخشی از این موضوع پیش از این در بازار اثر خود را نشان داده است.

بخش دوم مربوط به گشایش در امور برخی شرکت هاست. ممکن است منجر بهافزایش درآمدها در سال 1400و بهبود چشم‌انداز انتظاری برخی صنایع شود؛ البته همزمان نباید فراموش کرد که بخش بزرگی ازآسیب‌هایی که بازار سرمایه متحمل شده ناشی از حوزه سیاستگذاری داخلی است، یعنی تصمیماتی که برایبهبود وضعیت صنایع موجود در بورسدر داخل وضع نمی‌شود.

ما همچنان با مسأله قیمت گذاری، حقوق مالکیت در بخش‌هایی از صنایع مواجه هستیم، یا مثلاً شبکه بانکی با گرفتاری‌هایی مانند تبدیل نرخ ارز مواجه است. با حل اینهاست که سیگنال‌های مثبت به بازار داده می‌شود، بویژه الان که بازار سرمایه جمعیت کثیری سرمایه‌گذار دارد و معیشت طیف گسترده‌ای از افراد طبقه متوسط به این بازار گره خورده است.

بر بحث مذاکرات وین مسأله بازار سرمایه در اولویت نخست قرار ندارد بلکه در صورتتوافق گشایش‌های اقتصادی در کشور حاصل می‌شود که با رشد اقتصادی آثار آن بر بازار سرمایه هم نمایان می‌شود.

میزان تأثیر‌پذیری بورس از مسائل سیاسی

فردین آقابزرگی کارشناس ارشد بازار سرمایه در روزنامه ایران نوشت: اقتصاد در هر کشور به رخدادهای سیاسی مرتبط است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که این تأثیر خنثی باشد. اگرچه شدت و ضعف تأثیر‌پذیری اقتصاد از مسائل سیاسی می‌تواند در یک کشور نسبت به کشور دیگر کمتر یا بیشتر باشد.

اقتصاد ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و بخصوصبازار سرمایهکه به مرور زمان و با توسعه ضریب نفوذ سهامداری بسیاری از فعالان بازار مرتباً رخدادهای سیاسی اثر‌گذار مانند زمانبرگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تصمیمات ونتایج مذاکرات برجامرا پیگیری می‌کند و به‌دلیل سرعت واکنش‌ها در بورس و قابلیت نقد شوندگی فزاینده در بورس، معمولاً نتایج و پیامدهای اینگونه مسائل در بورس بیشتر قابل مشاهده است.

تأثیر برجام بر بورس

موضوع برجام و تأثیرات آن بر بورس در حالت‌ها و مفروضات زیر قابل بررسی و تحلیل است:

اول:حصول توافق بین طرفین مذاکرات برجام و پیشرفت محسوس در حل و فصل منازعات و در نتیجه گشایش‌های اقتصادی در مراودات بین‌الملل احتمال کاهش نرخ ارز متأثر از بهبود روابط خارجی و گشایش اقتصادی به‌دلیل تلطیف روابط سیاسی با کشورهای غربی و تراز تجاری ارزی مثبت.

ورود بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران در خارج از کشور و افزایش عرضه ارز در بازار به‌منظور کنترل بیشتر تورم و جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات در جهت حمایت از مصرف کنندگان و اقشار ضعیف جامعه و در نتیجه کاهش قیمت ارز ممکن است در عملکرد سود و زیان برخی شرکت‌ها و صنایع ارزآور و کامادیتی محور تأثیر منفی داشته باشد (که البته در میان مدت بواسطه رفع موانع تأمین مواد اولیه و قطعات ماشین‌آلات تولیدی این اثر منفی تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.)کاهش نرخ ارزدر این سناریو تغییری در ارزیابی آن دسته از سهامی که قبلاً مبتنی بر ارزش جایگزینی یا ارز روز دارایی براساس دلار محاسبه می‌شودتأثیر منفیخواهد گذاشت و در نتیجه بخشی از صنایع و شرکت‌های بورسی باتعدیل منفی قیمت سهاممواجه خواهند شد.

دوم:عدم حصول توافق یا تأخیر در تصمیماتبرجامو احتمال افزایش نرخ ارز متأثر از تداوم جریان روابط سیاسی با کشورهای غربی و تراز تجاری ارزی منفی.

در این سناریو کماکان به‌دلیل محرومیت از مراودات بین‌المللی و منابع ارزی کشور، در عرضه ارز محدودیت وجود خواهد داشت و کماکان انتظارات تورمی، تقاضای ارز را افزایش خواهد داد و در نتیجه در مناسب ترین شکل ممکن نرخ ارزها در سطح فعلی پایدار خواهد بود (هرچند در میان مدت یکساله حداقل به میزاننرخ تورممورد انتظار برای سال 1400 به میزان 40 تا 50 درصد نرخ ارز هم تقریباً به همین میزان رشد می‌کند.) در این سناریوتأثیر آن بر بازار سرمایه کماکان اجرای طرح‌های توسعه و تأمین قطعات یدکی ماشین‌آلات با مشکل پیشین مواجه خواهد بود و در نتیجه فرایند تولید در کشور با اصطکاک بیشتری به جریان ادامه خواهد داد و آثار آن بر مقادیر تولید و فروش شرکتها و صنایع مشاهده خواهد شد.

به‌هر روی احتمالات بالا در کنار سایر رخدادهایی از جمله قرارداد چین می‌تواند بازار سرمایه را تحت تأثیر مثبت و منفی قراردهند لیکن به‌دلیل در دسترس نبودن اطلاعات کافی و قابل تحلیل، میزان این اثرات در پیش‌بینی‌ها بسیار مؤثر است.

بازار بورس تحت تاثیر چه عواملی است؟

با این وجود درحال حاضر بازار سرمایه و بورس در کشور ما تحت تأثیر عوامل زیر است:

  1. رشد قابل توجه در سال 99
  2. افزایش عرضه اوراق بدهی در بورس
  3. ادامه ساختار معاملاتی محدود کننده (دامنه نوسان نامتقارن)
  4. تداوم انتشار اطلاعات متناقض در حوزه اقتصاد کشور
  5. تکیه بیش از اندازه وقایع اقتصادی و بورس به مذاکرات برجامی
  6. نداشتن نقشه دوم برای مقابله با به نتیجه نرسیدن تفاهمات برجامی
  7. سایه سنگین بازار پول بر بازار سرمایه و عدم توجه به خواسته‌های فعالان بازار سرمایه
  8. تأثیر پاندمی کرونا بر کسب و کار و مشاغل
  9. بررسی سوابق رفتاری شاخص های بورس پس از طی یک دوره رونق

سخن پایانی آنکه انتظار تداوم رشد سطح عمومی قیمت ها و شاخص در بورس آن هم لزوماً به میزان بازدهی سال 99 متصور نیست.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

منابع خبری صهیونیستی از حمله حماس به سکوی گازی رژیم صهیونیستی با زیردریایی‌های انتحاری خبر دادند.

نیم ساعت پیش

بارسلونا با برتری قاطع ۴ بر صفر مقابل چلسی قهرمانی لیگ قهرمانان اروپای زنان را جشن گرفت.

نیم ساعت پیش

رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگوى تلفنى با رئیس مجلس سوریه ضمن تبادل نظر پیرامون تحولات اخیر در فلسطین و قدس گفت: تحرک جدى پارلمان­‌ها براى توقف جنایات رژیم صهیونیستى ضروری است.

نیم ساعت پیش

۵ هوادار پرسپولیس که پس از دربی و در شادی‌های خیابانی شرکت داشتند، تصادف کرده و جان خود را از دست دادند.

1 ساعت پیش

در هفته بیست و سوم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال باشگاهی کشور سپاهان مقابل مس رفسنجان به پیروزی پرگل دست یافت و صدر را از پرسپولیس گرفت.

1 ساعت پیش

انتشار شادی معروف محمدحسین کنعانی‌زادگان در صفحه فدراسیون فوتبال، واکنش زیادی را توسط هواداران خشمگین استقلال در برداشته است.

1 ساعت پیش

محسن بیاتی‌نیا مربی تیم فوتبال سایپا اعتقاد دارد، با سقوط تیم‌هایی چون سایپا و پیکان وضعیتی اسفناک برای فوتبال تهران به وجود خواهد آمد.

1 ساعت پیش

بغداد - مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق با انتشار یک توییت خطاب به حاکمان کشورهای عربی که روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرده اند گفت که به سرعت عادی سازی خود را با دولت شر لغو کنید.

1 ساعت پیش

بالاخره نوار مساوی‌های ۲- ۲ در دربی تهران پاره شد و این بار پرسپولیس با تک گل عیسی آل‌کثیر موفق به شکست استقلال شد. در مورد مسابقه‌ای که بیشتر زد و خورد داشت تا کار تاکتیکی و فنی، خیلی نمی‌شود حرف زد، اما مرور این ۴ نکته خالی از لطف نیست.

1 ساعت پیش

درست مثل بازی پرسپولیس و سپاهان در دربی بزرگ پایتخت هم شاهد به وجود آمدن درگیری‌های زیادی در اواخر بازی بودیم و کار حتی به زد و خورد فیزیکی هم کشید.

1 ساعت پیش

در بین افراد دعوت شده به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نامی از فرهاد مجیدی و عیسی آل کثیر نیست.

1 ساعت پیش

مدیران باشگاه پرسپولیس قصد دارند به زودی از دو بازیکن استقلال به کمیته انضباطی شکایت کنند.

1 ساعت پیش

فرشاد فرجی مدافع تعویضی پرسپولیس در دربی بعد از درگیری های به وجود آمده دچار آسیب دیدگی شد.

1 ساعت پیش

پرسپولیس با شکست استقلال به بیست وپنجمین برد خود در شهرآورد پایتخت دست پیدا کرد و فاصله خود را با استقلال به عدد یک کاهش داد.

1 ساعت پیش

محمدحسین کنعانی‌زادگان مدافع ملی پوش پرسپولیس بطور قطع در پایان فصل از جمع سرخپوشان پایتخت جدا می‌شود.

1 ساعت پیش

بیشتر...