دینو |
2 ماه پیش

اشک از چه چیزی ساخته شده است دینو

برخی ادعا می‌کنند که به ندرت گریه می‌کنند. برخی دیگر می‌گویند کوچکترین مسئله‌ای می‌تواندباعث گریه آن‌ها بشود.اما اشک از چه چیزی ساخته شده است؟ سه نوع اشک وجود دارد، یکی از آنها “اشکهای احساسی” است. وقتی در حال سوگواری برای از دست دادن عزیزی هستیم، از یک صحنه ناراحت‌کننده یا صرفاً خرد کردن پیاز برای شام، اشک از چشمانمان جاری می‌شود.

اما اشک در واقع از چه چیزی تشکیل شده است؟

اشک ریختن

دانیلا اورینگ، دانشیار اپتومتری در دانشگاه پلیموث در بریتانیا می‌گوید سه نوع متفاوت اشک وجود دارد که ترکیبات آن‌ها متفاوت است. احتمالاً با اشک‌های احساسی که افراد در غم و اندوه پس از جدایی یا در شادی هنگام دیدن یک دوست پس از سال‌ها دوری از یکدیگر می‌ریزند، آشنا هستید. اما انسان دو نوع دیگر هم اشک تولید می‌کند:اشک پایه، که بافت چشم را با مواد مغذی پر می‌کند و زباله‌های چشم را از بین می‌برد واشک‌های رفلکسکه در پاسخ به محرک‌هایی مانند دود یا مواد شیمیایی آزاد شده هنگام خرد کردن پیاز تولید می‌شوند.

اورینگ می‌گوید: اشک‌های پایه دارای یون‌های نمک و الکترولیت‌ها و همچنین پروتئین‌هایی با خواص ضد میکروبی هستند. این پروتئین‌ها شامل لیپوکالین است که ترکیبات خاصی را در میکروب‌ها به هم متصل می‌کند و آن‌ها را مختل می‌کند و لیزوزیم، آنزیمی که باکتری‌ها را با شکستن دیواره‌های سلولی آنها می‌کشد.

از طرفی دیگر، اشک‌های رفلکس و احساسی نسبت به اشک‌های پایه دارای محتوای آب بالاتر و غلظت چربی و پروتئین کمتری هستند. اشک‌های احساسی حاوی غلظت‌های بالاتری از هورمون‌هایی هستند که معمولاً زمانی که بدن تحت استرس است آزاد می‌شوند.

پس از ساخته شدن، اشک به یک لایه نازک که قرنیه، بافت شفاف جلوی چشم را می‌پوشاند و تغذیه می‌کند، اضافه می‌شود. این لایه اشکی دارای سه لایه مجزا است. در بیرون یک لایه روغنی است که توسط غدد میبومین در پلک‌ها تولید می‌شود که از خشک شدن چشم جلوگیری می‌کند. لایه بعدی آبکی است و چشم را روان می‌کند که بیشتر توسط غده اشکی ساخته می‌شود که پروتئین، اکسیژن و الکترولیت‌ها را اضافه می‌کند. لایه داخلی، نزدیک‌ترین لایه به سطح قرنیه، حاوی پروتئین لیزی به نام موسین است که به چسبیدن لایه اشک به سطح چشم کمک می‌کند.

افراد به طور متوسط حدود 1 تا 4 میکرولیتر در دقیقه یا حدود 1.44 تا 5.76 میلی‌لیتر در روز اشک تولید می‌کنند. اینها عمدتاً اشکهای پایه هستند که به جای اشک‌های احساسی و رفلکس که در پاسخ به محرک‌ها ایجاد می‌شوند، دائماً می‌ریزند. با این حال، این حجم می‌تواند به طور قابل توجهی بسته به کاری که انجام می‌دهید متفاوت باشد.

برای مثال، اگر دوچرخه می‌رانید و هوای زیادی به صورت و چشمان شما می‌خورد و بدن شما دائما عرق را تبخیر می‌کند، تولید اشک شما تغییر می‌کند. اگر کمیت یا کیفیت اشک شما کم شود به طوری که چشمان شما را دیگر خیسنکند، ممکن است دچار خشکی چشم شوید که 16 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عوامل زیادی خطر ابتلا به این وضعیت رایج را افزایش می‌دهند، از جمله سیگار کشیدن، تغذیه نامناسب و زمان زیادی صرف خیره شدن به صفحه نمایش رایانه کردن و به اندازه کافی پلک نزدن. برخی بیماری‌ها نیز می‌توانند احتمال خشکی چشم را افزایش دهند، مانند سندرم شوگرن، یک بیماری خود ایمنی که در آن سلول‌های ایمنی بدن به غدد اشکی که چشم را مرطوب می‌کنند، آسیب می‌رسانند. افراد مبتلا به سندرم شوگرن حتی نمی‌توانند اشک رفلکس تولید کنند. حتی اگر چیزی مانند مژه در چشم‌هایشان برود، ظرفیت کافی برای تولید اشک را ندارند.

  • بدن شما می تواند جوان تر از سن شما باشد – در اینجا چگونگی آن آمده است
  • معرفی بهترین زندان‌ های جهان؛ زندان کدام سوی میله‌هاست؟


#‌سرگرمی #‌دانستنی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برخی افراد فکر می‌کنند مردان به اندازه زنان احساسات را تجربه نمی‌کنند اما همه ما احساسات متنوعی داریم که مهم است در مورد آن صحبت کنیم.

1 ماه پیش

تریلر رونمایی از بازی Empire of the Ants ، یک بازی ماجراجویی استراتژی فوتورئالیسی آینده که بر اساس کتاب امپراتوری مورچه ها اثر برنارد وبر است، میبینید. در

1 ماه پیش

به‌‌روزرسانی 1.38 سپتامبر Gran Turismo 7 با سه ماشین جدید، منوهای اضافی و یک Scapes جدید از هم اکنون در دسترس است. آخرین تریلر با جزئیات مربوط به این

2 ماه پیش

افزایش قابل توجه جمعیت منجر به ازدحام قابل توجهی در شهر های بزرگ جهان شده است که باعث نگرانی در مورد آلودگی و ازدحام بیش از حد شده است.

2 ماه پیش

برخی افراد می‌گویند کوچکترین مسئله‌ای می‌تواند باعث گریه آن‌ها بشود. اما ایا اشک از چه چیزی ساخته شده است؟

2 ماه پیش

در این ویدئو 10 تا از بهترین کامیون‌های Snowrunner در سال 2023 که کارایی نسبتا مشابهی با هم دارند را به شما معرفی می کنیم. برای آشنایی با این 10 کامیون این

2 ماه پیش

Hunt: Showdown یک بازی تیر اندازی اول شخص PvPvE تاکتیکی جهان باز است که توسط Crytek ساخته شده است. در Bayou باید به دنبال جایزه بگردید، هیولاهای کابوس وار را

2 ماه پیش

در این مقاله خواهیم گفت که K-Pop چیست و تاثیر آن بر زندگی نوجوانان در سراسر جهان چگونه است و به بررسی عمیق و جامع این پدیده پرداخته خواهد شد.

1 ماه پیش

تریلر رسمی کالاف دیوتی Modern Warfare 3 Zombies زامبی، راه خود را از طریق جهان باز در مبارزه برای بقا در برابر ارواح در کالاف دیوتی مدرن وارفار 3 زامبی ها در

1 ماه پیش

بیشتر...