خبرگزاری میزان |
۲ هفته پیش

ابهام عدم ارائه زیرساخت شیوه نامه مشخص برای صادرات دام ممنوعیت صادرات دام علل قاچاق دام است resize

منصور پوریان در گفت‌وگو با میزان،در خصوص وضعیت آزاد شدن صادرات دام غیرمولد، گفت: در حال حاضر موضوع صادرات دام با ابهام روبرو است، زیرا هنوز زیرساخت و شیوه‌نامه‌ای برای صادرات مشخص نشده است و فقط اعلام کرده‌اند که صادرات دام غیرمولد آزادشده و کار را به شرکت پشتیبانی امور دام کشور سپرده‌اند.

وی افزود: درگذشته صادرات دام در امور بازرگانی دارای شیوه‌نامه بود که طبق آن شیوه‌نامه صادرات صورت می‌گرفت در حال حاضر صادرات دام را به شرکت پشتیبانی امور دام کشور محول کرده‌اند و تاکنون از طریق شرکت پشتیبانی امور دام کشور  صادرات دام صورت نگرفته است.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: در حال حاضر شرایط نسبت به گذشته متفاوت‌تر است و دامداران دیگر انگیزه اقتصادی برای تولید را ندارند و شرایط ویژه‌ای برای دامداران ازلحاظ تنش آبی، گرانی نهاده و ... شکل‌گرفته است.

پوریان بیان کرد: گرانی نهاده برای دامداران آسیب‌زا بود به همین دلیل جهت حمایت از دامداران باید تصمیم‌های اورژانسی گرفته می‌شد دام فقط در اختیار دامدار است و تمام فشار هزینه‌ها را دامدار متحمل می‌شود.
 
وی اظهار کرد: در پاییز نیاز است که پرواربندی در بخش تولید گوشت انجام شود، زیرا بسیار حائز اهمیت است و در بخش گوساله یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار رأس در فصل خود باید پروار شود و در بخش گوسفند باید ۱۲ میلیون رأس پروار شود بنابراین پرواربندی برای تولید دام بسیار مهم است.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت:  دامداران باید بتوانند دام را صادر و انگیزه اقتصادی دریافت کنند صادرات می‌تواند کمک‌حال پرواربند و تولیدکننده باشد تا پرواربند بتواند مقداری از دام حجیم‌شده خود را صادر کند می‌توان از عشایر دام را دریافت کرد.

پوریان بین کرد:  شیوه‌نامه معاونت بازرگانی سال گذشته به این صورت بود که ۵۰۰ هزار رأس گوسفند و ۳۰۰ هزار رأس گوساله باید صادر می‌شد، ولی در حال حاضر، شیوه‌نامه‌ای وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی شرکت بازرگانی این است که با صادرات دام زنده ممکن است قیمت گوشت و یا حتی قیمت دام افزایش پیدا کند، ولی در حال حاضر مردم در خرید گوشت با مشکل مواجه هستند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: در قدیم شرکت پشتیبانی امور دام به این صورت تعریف‌شده بود که وقتی تولید دام روی دست دامدار می‌ماند شرکت پشتیبانی امور دام ورود می‌کرد دام را می‌خرید و ذخیره‌سازی انجام می‌داد تا در فصول و زمانی که نیاز به گوشت بود این دام ذخیره‌شده را به بازار وارد کند، ولی، چون این پروسه‌ها در زمان مناسب احیا نشد باعث شد که حجم دام بر روی دست دامدار باقی بماند و گاهی اوقات بازار با خلاء و کمبود گوشت روبرو شود.

وی بیان کرد: همیشه با مازاد دام در برخی از فصول روبرو بوده‌ایم و در برخی از فصول هم کاهش مصرف را داشته‌ایم. مازاد دام نیاز به صادرات دارد، ولی صادرات به‌عنوان راه‌حل نیست بلکه به‌عنوان ضرورت برای تولید داخل است زمانی که تولید، تنوع و انگیزه اقتصادی داشته باشند توسعه و رشد پیدا می‌کند، ولی در حال حاضر، چون فقط برای بازار داخلی تولید می‌شود با حجم زیادی ضرر بر روی دست تولیدکننده باقی می‌ماند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: صادرات دام باید برای تولید همیشگی بماند از زمانی که ممنوعیت صادرات دام ایجاد شد شاهد قاچاق دام هستیم.
 
 
  • بیشتر بخوانید:
  • رسوب نهاده‌ها در بنادر به دلیل عدم تخصیص ارز/ حذف واسطه توزیع نهاده دامی عامل متزلزل شدن بازار نهاده

 

انتهای پیام/#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ویزیت و درمان رایگان مددجویان بهزیستی در موسسه خیریه حامیان کرامت مهریار؛ توسط پزشکان نیکوکار در قالب طرح جهادی در تبریز

1 ساعت پیش

برای رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محدودۀ شادمهر به سرمایه ۳۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان به منظور گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

4 ساعت پیش

با شکایت دهها زن از پزشک متخصص زنان دکتر ۷۵ ساله دستگیر شد.

5 ساعت پیش

علت فوت خانم وکیل جوان مشهدی هنوز مشخص نیست و اخبار رسمی قتل او را تائید یا تکذیب نکرده اند.

5 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

6 ساعت پیش

رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود.

6 ساعت پیش

جدول تغیرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹.۱ درصد در اوایل مهرماه سالجاری به ۱۹.۸۶ درصد در اواخر این ماه رسیده است.

6 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌‌العاده محصولات سایپا از دیروز سوم آبان‌ماه آغاز شده و متقاضیان امروز را نیز فرصت دارند اقدام به ثبت‌نام کنند.

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

بیشتر...