خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

نحوه برخورداری دانشجویان از بیمه دانشجویی نرخ پرداخت حق بیمه ایسنا

نحوه برخورداری دانشجویان از «بیمه دانشجویی» و نرخ پرداخت حق‌بیمه‌

دانشجویان مانند بسیاری از اقشار کشور می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند و با پرداخت حق‌بیمه دانشجویی از خدمات این سازمان استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، دانشجویان باید بین ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام باشند. در صورتی که متقاضی بیش از ۵۰ سال سن داشته باشد، باید معادل مازاد سنی سابقه بیمه‌پردازی قبلی داشته باشد. اگر شخصی دارای ۱۰ سال سابقه قبلی باشد از شرط سنی معاف است.

پرداخت حق بیمه

این بیمه در ردیف بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد است. بعد از شروع، «حق بیمه» هر ماه حداکثر تا پایان ۲ ماه بعد قابل پرداخت است.

خدمات درمانی بیمه‌پردازان دانشجو

چنانچه دانشجویی به تبع بیمه‌پردازی والدین تحت پوشش درمان باشد، می‌تواند بدون پرداخت حق سرانه درمان کماکان از خدمات درمانی تأمین اجتماعی استفاده کند.

بیمه‌شدگان دانشجو و افراد تحت تکفل آنان می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان به تعداد افراد تحت تکفل از امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند.

نرخ پرداخت حق‌بیمه دانشجویی و خدمات آن

نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴ درصد (۱۲ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد کمک دولت) شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی است.

نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶ درصد (۱۴ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد کمک دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی است.

نرخ پرداخت حق بیمه ۲۰ درصد (۱۸ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد کمک دولت) شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی است.

بیمه‌پردازی دانشجوی مستمری‌بگیر

در صورتی که دانشجو از مستمری بازماندگان استفاده می‌کند، می‌تواند راسا بیمه‌پردازی داشته باشد.پرداخت حق بیمه دانشجویی مانع دریافت مستمری بازماندگان نخواهد بود.

محاسبه سوابق پرداخت حق‌بیمه دانشجویی

با پرداخت حق‌بیمه از سوی دانشجویان، سوابق بیمه‌ای برای آنها ایجاد و محاسبه می‌شود. این سوابق در احراز شرایط تعهدات بلند مدت سازمان تأمین اجتماعی (بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی) مؤثر است.

بعد از پایان دوران دانشجویی، دانشجویان می‌توانند سوابق بیمه‌ای خود را با اشتغال در کارگاه‌ها، بیمه‌پردازی در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و یا بیمه‌پردازی به طور اختیاری تکمیل کنند.

انعقاد قرارداد بیمه دانشجویان و پرداخت حق بیمه

متقاضیان دانشجو باید یا ورود به سامانه خدمات الکترونیکی سازمان به آدرس es tamin ir منوی بیمه شدگان خاص بیمه فراگیر خانواده ایرانی / انعقاد قراداد دانشجویی، به عقد قرارداد بیمه دانشجویی و پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر اقدام کنند در غیر اینصورت قرارداد منعقده از تاریخ عدم پرداخت حق بیمه لغو و ادامه بیمه آنان موکول به انعقاد قرارداد جدید و موافقت سازمان تأمین اجتماعی خواهد بود. ضمناً مهلت پرداخت‌های بعدی حق بیمه هر ماه حداکثر تا آخرین روز دو ماه بعد خواهد بود.

بیمه تامین اجتماعی دانشجویان، تنها در زمان اشتغال به تحصیل و از زمان انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه قابل استفاده است و سوابق بیمه‌ای ناشی از این نوع بیمه، بعد از اتمام تحصیلات و آغاز به کار فرد، با سوابق بیمه‌ای زمان اشتغال فرد، تجمیع خواهد شد.

دانشجویان در حال تحصیل برای برخورداری از خدمات تامین اجتماعی، باید قرارداد بیمه دانشجویی منعقد و حق بیمه ماهانه را در موعد زمانی مقرر پرداخت کنند.

تمام مراحل انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه، در سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir قابل انجام است.

دانشجویان تمام مقاطع دانشگاهی و در هر ترم و دانشگاهی می‌توانند برای بیمه دانشجویان اقدام کرده و قرارداد منعقد کنند.

برای استفاده فرد بیمه‌شده و افراد تحت تکفل وی از خدمات درمانی تامین اجتماعی، باید به ازای هر فرد، سرانه خدمات درمانی جداگانه به همراه حق بیمه ماهانه پرداخت کند.

از آنجایی که ممکن است برای برخی افراد در زمینه بیمه دانشجویی سوالاتی مطرح شود، در این راستا سازمان تامین اجتماعی به پرتکرارترین سوالات پاسخ داده است که با کلیک بر روی این خبرپاسخ به چند سوال درباره «بیمه دانشجویی»قابل مشاهده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

قهرمان آمریکایی وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد جهان اعتقاد دارد، کشتی ورزشی منحصربه‌فرد بوده و یک زبان مشترک بین کشورهاست.

2 ساعت پیش

دیدارهای هفته ششم سری A ایتالیا با شکست سنگین شاگردان ژوزه مورینیو در خانه جنوا به پایان رسید.

2 ساعت پیش

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به غربالگری رایگان ۳ بیماری مرتبط با سلامت قلب، گفت: جمعیت بالای ۳۰ سال کشور که به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه کنند، به صورت رایگان تحت غربالگری و خطرسنجی فشارخون، بیماری‌های قلبی و دیابت قرار می‌گیرند.

1 ساعت پیش

دنیس اکرت مهاجم شاغل در لیگ بلژیک با حضور در یک برنامه تلویزیونی حقایقی جالب را از زندگی شخصی خود بیان کرد.

4 دقیقه پیش

سجاد غریبی معروف به هالک ایرانی پس از مدتی غیبت بار دیگر با انتشار ویدیویی از خود و رجزخوانی‌های عجیبش، بر سر زبان‌ها افتاد.

نیم ساعت پیش

در ششمین روز بازی‌های آسیایی هانگژو ورزشکاران ایران در ۷ رشته ورزشی از جمله تیراندازی، هندبال، دوومیدانی و بوکس به مصاف رقبای خود می‌روند. تیراندازی که در پنج روز گذشته نتوانسته مدالی کسب کند، بار دیگر در خط آتش قرار می‌گیرد تا شانس خود را برای مدال‌آوری امتحان کند. دوومیدانی‌کاران هم رقابت خود را آغاز می‌کنند و سه دونده سرعتی ایران در خط استارت دور مقدماتی دوی ۱۰۰ متر قرار می‌گیرند.  

1 ساعت پیش

پرونده هفتمین هفته از رقابت‌های لالیگا در فصل 24-2023 با پیروزی اتلتیکومادرید در پامپلونا بسته شد.

2 ساعت پیش

فارس نوشت:دختر فرمانده شهیدمان بود، با پیراهن پدرش بر تن داشت از بابای قهرمان‌اش می‌گفت؛ از تنها عکس ۲ نفره‌شان با پدر.

1 ساعت پیش

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشستی با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی طباطبایی و هیات همراه که بمناسبت تجلیل از مجاهدان در غربت در ایران بسر می‌برند، ضمن تقدیر از ایشان، تلاش‌های وی را در راستای فعالیتهای امام موسی صدر توصیف کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...