ایران آنلاین |
1 ماه پیش

مجیدی بیشترین سهم را در قهرمانی دارد ایران آنلاین

جلال چراغپور در گفت‌و‌گو با «ایران» عوامل موفقیت استقلال را تشریح کرد
مجیدی بیشترین سهم را در قهرمانی دارد
حامد جیرودی

برد 2-1 استقلال در هفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال برابر فولاد و شکست پرسپولیس با همین نتیجه برابر سپاهان باعث شد آبی‌پوشان پایتخت 3 هفته مانده به پایان لیگ برتر، قهرمانی شان را قطعی کنند.

روزنامه ایران: جلال چراغپور در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» درباره عوامل قهرمانی استقلال صحبت کرد. این کارشناس فوتبال گفت: «در همان مقطع فصل که استقلال شروع به حل مشکلاتش در زمین کرد، گفتم کسانی که از این تیم انتقاد می‌کنند، صلاح استقلال را نمی‌خواهند و باید صبر کنند چرا که این تیم درست فکر می‌کند. حالا هم می‌توانم درباره عناصر موفقیت استقلال صحبت کنم و بگویم چه بوده است. لیگ ما به گونه‌ای است که بیش از 80 درصد کارهایی که در زمین انجام می‌شود، خود ساخته است. یعنی این خود بازیکنان هستند که تصمیم می‌گیرند و مربیان اسم این کار را آزادی بازیکن در عملکرد یا خلاقیت می‌گذارند. مربیان تمرینات ساده‌ای را در طول هفته برگزار می‌کنند و یک کوچینگ 4 در مقابل 4 انجام می‌دهند و تیم را وارد مسابقه می‌کنند. اما واقعیت این است که اگر حتی تیم‌های بزرگ هم در تمرینات‌شان راه غلط و اشتباه را بروند، نتیجه نمی‌گیرند و ما در این دوره دیدیم که اگر تیم بزرگی مانند پرسپولیس هم مسیر تمریناتش را اشتباه برود و تعداد خود محوری بازیکن در زمین زیاد شود، مسیر فوتبالی تیم، مسیر تیز، برنده و فوتبالی مثبتی نخواهد شد.»


چراغپور عنوان کرد: «اولین کاری که در استقلال شروع شد و شکل گرفت، این بود که بازیکنان فهمیدند که باید حرف گوش کنند و با یک تفکر فوتبال بازی کنند. حرکات من‌درآوردی، اضافه، فردی و باری به هر جهت کم شد. حتی مبارزه با حرکات فردی رسید به جر و بحث با کاپیتان تیم و بقیه افراد و فرهاد مجیدی برابر خودخواهی افراد مقاومت کرد. این موضوع استقلال را یک‌کاسه کرد و در یک ظرف فوتبالی قرار داد. در حالی که در دیگر تیم‌ها بعضی‌ها در 2 یا 3 جناج نیرو دارند و وقتی به فوتبال‌شان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که سمت راست یک جناح برای خودش دارد و سمت چپ یک جناح و در طول فصل نمی‌بینیم که یک بار سمت راست با سمت چپ سوئیچ کند اما در استقلال این اتفاق افتاد و بازیکنان یکپارچه فکر می‌کردند.» این مربی فوتبال یادآور شد: «مورد بعدی این بود که در درون کادرفنی استقلال، یک اندیشه حاکمیت پیدا کرد. در حالی که در بقیه تیم‌ها یک اندیشه حاکم نیست یا کمتر هست. در استقلال، تمام لحظات بازی خود مجیدی لب خط بود. این یعنی، یک تفکر و خواسته تزریق می‌شود. در بعضی تیم‌ها می‌بینیم، سرمربی می‌نشیند، مربی می‌آید و یک‌جور دیگر داد می‌زند. او می‌رود و سرپرست می‌آید ولی در استقلال این‌طور نبود و به ندرت دیدیم فرهاد اجازه دهد، یکی دیگر صحبت کند. او مدیریت تمرین هم داشت و با جریمه‌هایی که گاهی انجام می‌داد و می‌گفت بازیکن بزرگ به دلیل فلان رفتار، دو جلسه نیاید.»


چراغپور اظهار داشت: «یکی از مواردی که خیلی به چشم می‌آمد، این بود که استقلال هرگز در داخل زمین خسته نبود. این خیلی مهم است. من تیم‌های بزرگی را دیدم که در روز مسابقه خسته بودند و این نشان می‌داد که 3 روز قبلش، اشتباه load تمرین داشته‌اند و Overload شده‌اند. یعنی اضافه بر میزان تمرین کرده بودند و آنچنان بی‌رمق بودند که تیم حریف را دعوت می‌کردند بیا ما را ببر. ما خسته‌ایم و نمی‌توانیم بدویم. در استقلال این اتفاق کم رخ داد و یک‌بار افتاد که با مساوی فرار کرد.» او همچنین خاطرنشان کرد: «یکی دیگر از موارد موفقیت استقلال، یارگیری این تیم از خارج از لیگ خودمان بود. این تیم زمانی که شیخ دیاباته را گرفت، سلیقه خوبی به خرج داد و او مهره کارآمدی بود. در این فصل هم کوین یامگا، رودی ژستد و رافائل سیلوا خریدهای خارجی خوبی بودند و مؤثر ظاهر شدند. یامگا در پاس دادن بسیار موفق بود و نمی‌خواست خودش را مطرح کند. اگر بازیکنان خودمان هم گذشت او را در تیم‌های دیگر داشتند، تعداد گل‌های‌شان بالاتر می‌رفت. در استقلال همه یکدل شدند و آمادگی جسمانی‌شان هم خوب بود و اگر اینها را کنار هم بگذاریم، عناصر تشکیل‌دهنده قهرمانی استقلال هستند.»


چراغپور درباره نقش گابریل پین در تفکرات فنی استقلال و اینکه برخی عقیده دارند آبی‌ها فوتبال ایتالیایی را به نمایش گذاشتند، توضیح داد: «در بازی‌های تیمی یک نظر مدرن و پیشرفته تأثیر دارد و نمی‌توان آن را انکار کرد ولی نمی‌شود نقش خود مجیدی یا دستیارش صالح مصطفوی را کمرنگ کرد. تجربه هر کدام با هم یکی شده بود و به هر کدام از این مربیان باید سهم خودشان را از موفقیت داد ولی سرمربی بیشترین سهم را دارد. چون او سیبل می‌شود، در رختکن داد و بیداد می‌کند و باید مدیریت کند. سرمربی است که باید با کاریزمایش بازیکنان را جذب کند تا نیروی شان را در اختیار تیم بگذارند. سرمربی است که بازیکن را انتخاب می‌کند و می‌گوید کدام را می‌خواهم و چه خریدی انجام دهید. ما می‌توانیم بگوییم که ابزار خوبی در اختیار مجیدی قرار گرفت و پین هم ابزار خوبی بود که کنار او بود.»

بــــرش
آجورلو چم و خم مدیریت در یک باشگاه را می‌شناسد

مجیدی در دوره‌های قبل با مدیران دیگری هم کار کرده بود که به نتیجه نرسید اما این بار با مدیریت مصطفی آجورلو به قهرمانی رسید. چراغپور درباره نقش مدیرعامل و هیأت مدیره استقلال چنین نظر داد: «آقای آجورلو یک مدیر شناخته شده، قدیمی و استخوان خرد کرده فوتبال است. ما موفقیت او با پاس را فراموش نمی‌کنیم. آجورلو مدیر بسیار مناسبی برای باشگاه است و چم و خم یک باشگاه را به دلیل شخصیت فردی خودش می‌شناسد. او عمیق نگاه می‌کند و در سکوت تصمیم می‌گیرد. بنابراین او در این موفقیت نقش دارد. ما مدیری در استقلال داشتیم که 20 سال در کمیته ملی المپیک مدیر بود ولی جواب نداد و شخصیت‌های دیگر در سطح معاون وزیر هم آمدند ولی موفق نبودند. وقتی این مجموعه جواب می‌گیرد، شانسی نیست و علتش این است که یک مجموعه در یک زمان و مکان صحیح در کنار هم قرار گرفتند و به قهرمانی رسیدند.»

انتهای پیام/

 

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بازیکن پیشین شهر خودرو به عضویت آلومینیوم اراک درآمد.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان صمت استان فارس آخرین وضعیت کارخانه‌های آلاینده از شیراز را تشریح و هدفگذاری امسال را احیای 220 واحد راکد اعلام کرد.

2 ساعت پیش

تیم ملی بسکتبال چین در مسابقات انتخابی جام جهانی 2023 مقابل استرالیا تن به شکست داد.

2 ساعت پیش

طبق گزارش شبکه «الجزیره»، وزارت خارجه چین اعلام کرد واشنگتن به عنوان آغازگر بحران هسته‌ای ایران باید اشتباهات خود را اصلاح کند و به نگرانی‌های تهران پاسخ دهد.

2 ساعت پیش

براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، در شهر‌هایی که ظرفیت تکمیل نشده دارند ثبت‌نام متقاضیان نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

2 ساعت پیش

در تماس تلفنی شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر با وزیر امور خارجه کشورمان آخرین وضعیت گفت‌وگوهای اخیر در دوحه برای لغو تحریم‌ها بررسی شد.

2 ساعت پیش

گردان «نابلس» وابسته به «سرایا القدس» شاخه نظامی جهاد اسلامی بیانیه‌ای درباره درگیری مسلحانه چهارشنبه شب (دیشب) در نابلس منتشر کرد.

2 ساعت پیش

وزارت امور اقتصادی و دارایی با هدف پایان دادن به تاریکخانه‌ها و عملکرد غیر شفاف زیر مجموعه های بانکی و... در دولت، انتشار صورت‌های مالی این شرکت‌ها و بانک‌ها را در دستور کار قرار داده است.

1 ساعت پیش

نمایندگان مجلس در جلسات علنی این هفته در تذکرات شفاهی و نطق‌های میان دستور خود، خواستار اجرای قانون رتبه بندی معلمان و تعیین تکلیف وضعیت استخدامی معلمان شدند.

2 ساعت پیش

بیشتر...