خبرگزاری ایسنا |
4 روز پیش

مدیریت مدارس بر سایر حوزه ها اثرگذار است ایسنا

مدیریت مدارس بر سایر حوزه‌ها اثرگذار است

ایسنا/خراسان جنوبیاستاندار خراسان جنوبی گفت: اگر فضای مدارس را به خوبی مدیریت کنیم بر سایر حوزه‌ها از جمله امنیت و مشارکت سیاسی هم تأثیرگذار است و می‌توان شاخص‌ها را از این طریق ارتقاء داد.

جواد قناعت، امروز سه‌ شنبه، ۲۸ شهریور در نشست شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی که با حضور فرمانداران استان در آستانه سال تحصیلی جدید برگزار شد، افزود: آرامش در مدارس می‌تواند به افزایش مشارکت در انتخابات هم کمک کند و حتی در مسایل اقتصادی و معیشتی نیز اثرگذار است.

به گزارش ایسنا، وی بیان کرد: معلمان و دبیران باید در این زمینه همراهی داشته باشند تا بر اساس سیاست‌های نظام بتوان فضا های مدارس را فارغ از التهاب آفرینی مدیریت کرده، اثرگذاری دشمن را کمرنگ کرد و تبعات آن را در جامعه به خوبی مشاهده کرد.

استاندار گفت: در آستانه سال جدید تحصیلی باید مسئله امید آفرینی و نشاط به طور جدی دنبال شود تا دچار فضاهای روانی دشمن نشویم و در این زمینه باید مدیران و معلمان مدارس با قوت پای کار باشند.

به گفته وی؛ زمان درس باید فقط صرف تدریس شود و شایسته نیست معلمان از این زمان برای مسایل حاشیه‌ ای استفاده کنند اما خارج از وقت درس می‌توان به سؤالات دانش آموزان در حوزه‌های مرتبط پاسخ داد.

قناعت تصریح کرد: نیروهای انقلابی و جهادی باید برای پست‌ های کلیدی انتخاب شوند و اگر مدیران و مسئولان تابع نظام باشند می‌توان ضعف‌های داخلی را به خوبی مدیریت کرد.

وی با تأکید بر اینکه گزینش‌ها باید جدی‌ تر انجام شود، افزود: مدارس بزرگ باید توسط نیروهای انقلابی، ولایی و با کفایت که جوهره مدیریتی دارند، اداره شوند تا دغدغه‌ها و مصوبات شورای آموزش و پرورش به خوبی اجرایی شود.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان گفت: اینکه در آمریکا بدترین جنایت‌ها در مدارس اتفاق می‌افتد ولی هیچ خبری از این اتفاقات درز نمی‌کند به خاطر این است که مدیران مدارس سرسپرده حاکمیت هستند. تغییرات در سطح مدارس هر شهرستان با محوریت فرمانداران و رؤسای آموزش و پرورش باید جدی گرفته شود.

قناعت گفت: فهرست نمازخانه‌های مورد نیاز در مدارس استان تهیه شده و به حوزه معاونت عمرانی استانداری ارائه شود تا در تفاهم نامه‌ها بتوان این نیاز را گنجاند.

وی تصریح کرد: در حوزه پرورشی نیز باید دغدغه ایجاد شود تا بتوان برنامه‌های عملیاتی در مدارس پیاده و از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد، تأثیرگذاری در حوزه نرم افزاری به مراتب بیشتر است لذا باید به این مسئله توجه جدی داشت.

استاندار گفت: در دولت قبلی نگاه به تعلیم و تربیت متناسب با سند ۲۰۲۰ بود لذا برخی عقب ماندگی‌ها در این حوزه وجود دارد که باید برای جبران آن اقدام اساسی انجام داد.

قناعت با تأکید بر اینکه مردم باید رفاه را در کشور حس کنند گفت: در بررسی موضوعات امنیتی کلانشهرهای دنیا مشاهده می‌کنیم لندن ناامن‌ترین مکان است و تهران از متوسط به بالا بوده اما وقتی با شهروندان این مناطق صحبت می‌شود برآیند چنین احساسی را نمی‌توان دریافت کرد که نشان می‌دهد دشمن توانسته فضاهای روانی و مجازی را به خوبی مدیریت کند.

وی افزود: نقاط قوت در ایران فراوان و نقاط ضعف کم است، دستاوردهای زیادی کسب شده اما دیده نمی‌شود و حتی باور نداریم چون دچار فضاهای روانی دشمن شده‌ایم لذا مجموعه‌ های فرهیخته باید در این زمینه بیشتر نقش آفرینی کنند.

استاندار بیان کرد: اگر بتوانیم جلوی حملات و نفوذهای دشمن را بگیریم که فضاهای روانی و اجتماعی مدارس و خانواده‌ ها را هدف قرار ندهد شاهد انتخاباتی پرشور خواهیم بود و هرچه درصد مشارکت در انتخابات بالاتر باشد شاهد تحول در عرصه‌ های اقتصادی، بین المللی و دیگر موضوعات خواهیم بود.

وی همچنین بر ساماندهی نیروی انسانی، برگزاری به موقع کلاس‌ها و مدیریت موضوعات مختلف در مدارس تأکید کرد و گفت: امید است مهر امسال آغاز خوبی برای سال تحصیلی در استان باشد.

استاندار خاطرنشان کرد: با توجه به اقداماتی که در سطح کشور انجام می‌شود انتظار می‌رود مدیران و معلمان با فضا سازی مثبت به تبیین این اقدامات به خصوص عملکرد دولت سیزدهم بپردازند.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات دولت در استان، گفت: راه آهن استان وارد فاز عملیاتی شده و در برخی شهرستان‌ها فرآوری محصولات کشاورزی و معدنی مورد توجه دولت قرار گرفته است و دانش آموزان باید با این موضوعات آشنا شوند.

به گفته وی؛ احداث باندهای دوم، پست برق در نهبندان و طبس، انتقال آب، نهضت ملی مسکن و الحاق اراضی دولتی نیز اتفاقات خوبی است که باید با نگاه مثبت برای جوانان و نوجوانان در مدارس بیان شود.

قناعت با بیان اینکه اقامه نماز اول وقت و اردوهای راهیان پیشرفت باید به طور جدی در دستور کار مدارس قرار گیرد افزود: تا جایی که امکان دارد فرمانداران و مدیران آموزش و پرورش شهرستان‌ها باید تلاش کنند تا تفکیک جنسیتی در مدارس انجام شود و شروع سال تحصیلی با نشاط اسلامی همراه باشد.

وی یادآور شد: با نقل و انتقال فرهنگیان مخالفیم و باید از انتقال نیرو به خارج از استان جلوگیری شود لذا این انتقاد باید به طور جدی در نامه مکتوب به وزیر آموزش و پرورش منتقل شود و به صورت حضوری هم پیگیری می‌کنیم.

سیدمحمدرضا طالبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی نیز گفت: وضعیت خوبی برای شروع سال تحصیلی داریم و ساماندهی لازم انجام شده است.

وی افزود: ساماندهی در ثبت نام‌ها و شروع مدارس، جشن شکوفه‌ها و عاطفه‌ها، رصد مشکلات امنیتی و برنامه‌های عفاف و حجاب در مدارس اهمیت دارد و باید فرمانداران در شهرستان‌ها به این موضوعات توجه کنند. زنگ شروع مدارس اول مهر همزمان با سراسر کشور به صورت نمادین در مدارس استان نواخته می‌شود.

به گفته وی؛ لازم است معلمان تمرکز خود را بر حوزه‌های تخصصی قرار دهند و بیشتر به مسایل نرم افزاری تعلیم و تربیت توجه کنند.

سید علیرضا موسوی‌نژاد، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز اظهار کرد: امسال هفت هزار و ۹۶۳ کلاس درس پیش بینی شده که ۹ هزار و ۲۰۲ همکار فرهنگی در بخش مدارس دولتی نیاز است اما در حال حاضر هشت هزار و ۱۱ نفر معلم داریم.

وی گفت: با درخواست انتقال برون استانی ۳۱۳ نفر هم موافقت شده که سامانه‌ای بوده و اگر در اختیار استان بود با یک چهارم بیشتر موافقت نمی‌شد لذا مراتب اعتراض به وزارتخانه منتقل شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی ادامه داد: اگرچه ۲۴۹ نفر هم از خارج استان وارد شدند اما توازن نیروی انسانی با این مسئله به هم ریخته است چون اکثر ورودی‌ها متقاضی کار در مرکز استان هستند و مناطق مرزی و محروم بدون نیرو می‌ماند.

وی گفت: با توجه به کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش پایه‌های تحصیلی که قابل تجمیع هستند باید مد نظر قرار گیرد.

موسوی‌نژاد ادامه داد: پیش بینی می‌شود امسال ۱۹۵ هزار دانش آموز در مدارس استان ثبت‌نام کنند که ۱۷۷ هزار و ۶۰ نفر معادل ۹۳ درصد آمار موجود ثبت‌نام کنندگان است.

وی گفت: خراسان جنوبی رتبه سیزدهم در ثبت نام دانش آموزان را دارد و برای درصد باقیمانده باید مدیران مدارس تلاش کنند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۶ هزار و ۳۹۴ زن و پنج هزار و ۱۰۷ نفر مرد همکار فرهنگی داریم و ۴۰۲ آموزگار جدید امسال جذب می‌شوند.

وی با بیان اینکه در مقطع متوسطه هم ۱۸۵ دبیر جذب می‌شوند افزود: امسال هزار و ۳۰۰ نفر از آموزش و پرورش استان بازنشسته خواهند شد که امید است با ورودی‌های جدید بتوانیم سال تحصیلی پیش رو را با کمترین مشکل شروع کنیم.

موسوی‌نژاد اظهار کرد: ۱۷۴ هزار و ۲۰۹ نفر از دانش آموزان درخواست کتاب داده‌ و سه هزار نفر هنوز ثبت سفارش نکرده‌اند که انتظار می‌رود در فرصت باقیمانده اقدام کنند.

وی گفت: توزیع کتاب‌ها در سطح مدارس استان از ۱۸ شهریور ماه شروع شد و در کشور رتبه هفتم را داریم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: سال تحصیلی جدید ۲۱ هزار دانش آموز پایه اول ابتدایی وارد مدارس می‌شوند که سه درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ خراسان جنوبی موفق به کسب رتبه‌های خوبی در سطح کشور شد که حاصل تلاش مدیران و دانش آموزان بوده است.

موسوی‌نژاد گفت: هشت مدال طلا، نقره و برنز در رشته های نانو، علوم تجربی و کامپیوتر از مهمترین موفقیت‌های سال تحصیلی گذشته بوده است.

وی یادآور شد: در زمینه مسابقات فرهنگی و هنری چهار رتبه اول، ۲۲ رتبه دوم و ۱۰ رتبه سوم و ۱۱ رتبه برگزیده و در بحث قرآن و عترت هم رتبه پنجم کشوری داشته‌ایم.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سرمربی تیم فوتبال امید ایران گفت: انتظارمان از بازیکنان بالاتر از این حرف‌ها بود و تیمی که می‌خواهد روی سکو برود، باید فکر بزرگ‌تری داشته باشد.

یک ربع پیش

معاون سواد آموزی قم گفت:دانش آموزان باید از همین امروز دغدغه پژوهش و تحقیق و یادگیری موثر داشته باشند.

یک ربع پیش

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان از وجود چهار هزار و ٨٠٠ حلقه چاه غیر مجاز در استان کرمان خبر داد.

یک ربع پیش

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت : محدوده منطقه آزاد قصرشیرین هفت هزار هکتار است که در ابتدا در ۲ فاز واگذاری زمین به مرز‌های خسروی و پرویزخان آغاز خواهد شد.

یک ربع پیش

رئیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه گفت : در ۶ ماه نخست امسال شاهد کاهش چشمگیر تصادفات رانندگی و آمار مجروحان و کشته‌شدگان بوده ایم.

9 دقیقه پیش

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر گفت: امسال ۶۰۰هزار اصله نهال در شهرستان مهدیشهر تولید و فصل پاییز بین مردم توزیع و با مشارکت آنان کاشته می شود.

یک ربع پیش

خادمان سفره خدا در خوزستان از آماده‌سازی و توزیع ۸۰۰ بسته لوازم تحریر کامل بین دانش‌آموزان مناطق کم برخوردار خبر داد.

یک ربع پیش

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی، مصیبت وارده به حجت‌الاسلام‌والمسلمین مومن از اساتید حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری را به وی تسلیت گفتند.

یک ربع پیش

رزمی کاران کرمانی با کسب ۲۰ مدال رنگارنگ در مسابقات ووینام قهرمانی کشور خوش درخشیدند.

8 دقیقه پیش

بیشتر...