تیتر برتر |
1 ماه پیش

gdsj گزینه های اصلی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری سایت تیتربرتر TitreBartar com

gdsj گزینه های اصلی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری

به گزارشتیتربرتر؛ رقابت تنگاتنگ در جریان اصولگرایی، بین شورای وحدتاصولگرایانو شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب برایانتخابات ۱۴۰۰در جریان است و تا اینجای کار به نظر می‌رسد که شورای وحدت یک -هیچ از شورای ائتلاف جلو افتاده است. تا شورای ائتلاف درگیر مجامع استانی خود است، شورای وحدت رایزنی با نامزد‌های بالقوه را شروع کرده است.

دیروز متکی، سخنگوی شورای وحدت، خبر داده که آیت‌الله موحدی‌کرمانی، رئیس جامعه روحانیت، به‌زودی نامه‌نگاری با چهره‌هایی همچون رضایی، قالیباف و رئیسی را آغاز خواهد کرد و در ادامه به دیگر افرادی که اعلام نامزدی کرده‌اند هم نامه خواهد نوشت.

ماجرای ارسال نامه موحدی کرمانی به کاندیدا‌های اصولگرا

برخی رسانه‌ها امروز از قول سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان اعلام کردند که آیت‌الله موحدی‌کرمانی نامه‌ای به مهمترین کاندیدا‌های احتمالی جریان اصولگرایی ارسال کرده و از آنان خواستار ارائه برنامه‌های خود شده است.

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به پرسشی در زمینه ارسال این نامه به نامزد‌های جریان اصولگرایی اظهار کرد: من از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم و این را باید آقای متکی اعلام کند، اما جدای از اینکه نامه‌ای ارسال شده یا خیر باید بگویم که اصل بر این است که از نامزد‌های احتمالی دعوت شود تا بیایند و دیدگاه‌های خودشان را در شورای وحدت اصولگرایان مطرح کنند.

همچنین اسدالله بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اینکه آنچه مصوبه شورای وحدت بود دعوت از کاندیدا‌های احتمالی اصولگرا برای ارائه برنامه‌های خودشان است، به ایسنا گفت: این کار طبعاً انجام خواهد شد، اما اینکه آقای موحدی‌کرمانی این نامه را داده‌اند یا نه، من هنوز چنین خبری را ندارم.

عضو شورای وحدت اصولگرایان تصریح کرد: آنچه که من اطلاع دارم این است که تصویب شده که آقایان تیم و برنامه‌های خود را به شورای وحدت تقدیم کنند تا آن‌ها بررسی‌های لازم را انجام دهند؛ بنابراین این مصوبه را داریم، اما اینکه چنین نامه‌ای را آیت‌الله موحدی کرمانی نوشته باشند یا نه، من در حال حاضر از چنین موضوعی بی‌خبرم.

وی یادآور شد: به هرحال این اقدام اگر انجام شده باشد در راستای همان مصوبه است.

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین حسین ابراهیمی نیز ضمن اظهار بی‌اطلاعی از ارسال این نامه به امضای آیت‌الله موحدی‌کرمانی تاکید کرد که اگر چنین اقدامی انجام شود از طریق سخنگوی جامعه روحانیت اعلام خواهد شد.

پیگیری خبرنگار ما از منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان و حجت الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز در این زمینه تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

اعلام 5 گزینه نخست انتخاباتی اصولگرایان

مجتبی شاکری، دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی که حزبش درون سازوکار شورای ائتلاف است نیز دیروز گفته چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت،رئیسی،قالیباف،محمد،سعید جلیلیورضاییهستند؛ اگرچه تا اینجای کار شورای ائتلاف همچنان و رسما از ورود به بحث مصادیق خودداری کرده است.

نقطه اختلاف این دو جریان هم از همین‌جا آغاز می‌شود. ائتلافی‌ها می‌گفتند که وحدتی‌ها در نقش پدرخوانده ظاهر شده‌اند و می‌خواهند از بالا چینش انتخاباتی را آغاز کنند، اما ما دموکرات‌گونه با برگزاری مجامع عمومی در استان‌ها و با نظرسنجی به نامزد‌های نهایی خواهیم رسید.

مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف، در آخرین اظهارنظر گفته که ما هنوز وارد مصادیق نشده‌ایم: «چون ما درگیر بحث مجامع شهرستانی هستیم، اصولا نباید درباره مصداق بیندیشیم؛ به بیان دیگر ابتدا باید مجامع تشکیل شود پس از آن، باید به مجمع بزرگ تهران بینجامد تا در آنجا، فرصت انتخاب و گزینش یا بحث اینکه چه کسانی بیایند، به وجود آید. در حال حاضر تلاش ما این است که فرایند از پایین به بالا شکل بگیرد. به هر حال ممکن است افراد کاندیدایی را مدنظرشان داشته باشند، اما نمی‌توانند آن کاندیدا را به عنوان نظر شورای ائتلاف اعلام کنند. نظر شورای ائتلاف در مجمع مشخص می‌شود».

درخواست ارسال برنامه و افراد کلیدی کابینه از کاندیداها

با این حال متکی، سخنگوی شورای وحدت، با بیان اینکه تعداد کسانی که بنا داریم دعوت کنیم بیشتر از رئیسی، قالیباف و رضایی است، گفته است، اما فعلا از آن‌ها خواسته شدبرنامه و افراد کلیدی کابینه خود را به شورای وحدتارائه دهند. او گفته از نامزد‌ها درخواست می‌شود که همچنین افراد کلیدی مورد نظر برای کابینه را اعلام کنند تا سپس برای گفتگو تنظیم وقت شود و بعد از مطالعه آن، از آن‌ها دعوت می‌شود در جلسه هیئت عالی شورای وحدت حضور یابند و با آن‌ها به شکل رودررو گفتگو کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکهرئیسیوقالیبافرسما اعلام نامزدی نکرده‌اند، بر چه اساسی از آن‌ها برنامه خواسته شده، گفته ما مبنا را کسانی قرار دادیم که در معرض نامزدی انتخابات هستند. رئیسی و قالیباف صرف‌نظر از نظر شخصی خودشان،از نظر افکار عمومی نامزد بالقوه محسوب می‌شوندو با توجه به پاسخی که آن‌ها خواهند داد، متوجه تمایل آن‌ها برای اعلام داوطلبی خواهیم شد.

رئیسی گزینه اول اصولگرایان

متکی دراین‌باره که شما اعلام کردید گزینه اول شورای وحدت سیدابراهیم رئیسی است، چرا از محمدباقر قالیباف و محسن رضایی برنامه خواستید، گفت: هر مجموعه اولویتی دارد و گزینه اول ما رئیسی است. برای این با رضایی و قالیباف گفتگو کردیم تا از دیدگاه‌های آن‌ها مطلع شویم تا در شرایط ویژه، چنانچه ناگزیر شویم، به سمت گزینه‌ای غیر از سیدابراهیم رئیسی برویم.

بنابر نوشته شرق؛ به نظر می‌رسد که امید یکی‌شدن دو سازوکار شورای وحدت، شورای ائتلاف وجبهه پایداریهم به سراب بدل شده است. با وجود ذوق‌زدگی حدادعادل، لیدر شورای ائتلاف و سخنان اخیر پورمحمدی، دبیر شورای عالی جامعه روحانیت مبارز، مبنی بر قوت‌گرفتن احتمال وحدت بین این دو جریان، اما دو روز پیش چمران گفت که رایزنی‌ها با شورای وحدت تاکنون به نتیجه نرسیده است و متکی هم گفته که قرار شده حداقل تا دو هفته گفتگو و صحبتی با شورای ائتلاف نداشته باشیم. او گفته که به نظرم هر کدام از گروه‌ها و پایگاه‌های انتخاباتی ارزشی و اصولگرا به طور جداگانه کار خود را پیش ببرند تا ببینیم در آینده چه رقم می‌خورد.

تمام گزینه های اصلی نامزد‌های اصولگرایی

اما آنچه از برایند اخبار و گفته‌ها می‌توان نتیجه‌گیری کرد، این است کهرضایی،رئیسی،قالیباف،جلیلیو با احتمال کمتریسعید محمداحتمالا جزءپنج گزینه اصلی نامزد‌های اصولگراییهستند که در این صورت چهره‌هایی مانندضرغامی،حسین دهقان، وزرای رنگارنگ دولت احمدی‌نژاد و حتی دو عضو هیئت‌رئیسه مجلس فعلی،نیکزادوقاضی‌زاده، چندان شانسی برای بدل‌شدن به گزینه یا گزینه‌های نهایی نخواهند داشت.

یک نکته را هم نباید از ذهن دور داشت و آن اینکه تقریبا اکثر چهره‌های اصولگرایی و حتی سخنگویان دو جریان شورای ائتلاف و شورای وحدت اعلام کرده‌اند در صورت اینکهرئیسیبه دعوت آن‌ها پاسخ مثبت بدهد، او بهتک‌گزینه اصولگرایانبدل خواهد شد و باقی نامزد‌ها شانس خود را کاملا از دست می‌دهند.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور از افزایش ۲۵ درصدی قیمت قطعات خودرو خبر داد.

لحظاتی پیش

کریم باقری ۳۰ بار به عنوان بازیکن و مربی حضور در شهرآورد را تجربه کرده است.

لحظاتی پیش

سیما سادات لاری به بیان توضیحاتی درباره زمان واکسیناسیون دانشجویان وزارت علوم پرداخت.

لحظاتی پیش

عراق-قرنطینه عمومی در کربلا و نجف دیشب و در شامگاه عید فطر لغو شد.

1 دقیقه پیش

مهاجم سابق سرخابی‌های پایتخت برای این دو تیم در بازی دربی امروز آرزوی موفقیت کرد.

1 دقیقه پیش

مسئول برگزاری مسابقات بین المللی اتومبیلرانی صربستان در دیدار با سفیر کشورمان برای حضور ورزشکاران ایرانی در مسابقه بین المللی منطقه اروپای مرکزی دعوت به عمل آورد.

2 دقیقه پیش

عیسی آل‌کثیر آمار بسیار خوبی را در لیگ برتر ثبت کرده و حالا در تلاش برای سومین گل است.

4 دقیقه پیش

برخی رسانه‌های نزدیک به لاریجانی اعلام کردند که لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری از مراجع تقلید قم کسب اجازه کرده است.

یک ربع پیش

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد امتحانات نهایی نهم و دوازدهم سر موعد مقرر برگزار شود.

یک ربع پیش

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی مدعی شد که آژانش بین‌المل

نیم ساعت پیش

بهزاد داداش زاده ، بازیکن پیشین پرسپولیس گفت: وقتی من در دقیقه ۷۶ بازی از چپ پا به توپ شدم و شاهین بیانی را دریبل دو طرفه زدم و هواداران در استادیوم شوکه شده بودند.

نیم ساعت پیش

امید عالیشاه کاپیتان دوم پرسپولیس بازی دربی را از دست داد و مقابل استقلال به میدان نخواهد رفت.

نیم ساعت پیش

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی از آزمایش سلاح‌های شی

نیم ساعت پیش

بازیکن گل گهر سیرجان برای هردو تیم پایتخت در دربی آرزوی موفقیت کرد.

نیم ساعت پیش

سخنگوی فرماندهی پلیس ولایت کابل اعلام کرد که در حمله به نمازگزاران در شهرستان «شکر دره» دستکم ۴ نفر شهید و بیش از ۲۰ تن زخمی شدند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...