در کاردرمانی سیاتیک از چه روش هایی استفاده می شود مرکز توانبخشی روشا

کمردرد و سیاتیک اغلب با هم مرتبط هستند. سیاتیک باعث کمر درد، بی‌حسی و ضعف می‌شود که در امتداد عصب سیاتیک ساطع می‌شود. عصب سیاتیک یک عصب بزرگ است که در تمام طول بدن حرکت می‌کند، از ناحیه کمر تا پایین ساق پا ادامه می‌یابد. درد از ناحیه کمر شروع می‌شود و به طور معمول به باسن و ساق پا منتقل می‌شود. درد سیاتیک شدید و خفیف است. بیشتر علائم سیاتیک نتیجه مستقیم ناهنجاری‌های کمر بین L4 و S1 است. فشار معمولاً به ریشه عصب کمر وارد می‌شود. توجه به این نکته مهم است که سیاتیک یکی از علائم یک مشکل اساسی است. اما این به خودی خود تشخیص نیست.

اگر از سیاتیک رنج می‌برید، متخصصین کاردرمانی روش‌هایی را برای شل شدن عصب سیاتیک برای شما تجویز می‌کنند. این کار به سرعت سلامت طبیعی عصب شما را بازیابی می‌کند و علائم را کاهش می‌دهد.

آناتومی‌


آناتومی ستون فقرات

ستون فقرات از استخوان‌های کوچک (مهره‌ها) روی هم چیده شده تشکیل می‌گردد و منحنی طبیعی کمر را ایجاد می‌کند. بین مهره‌ها پدهای صاف، گرد و لاستیکی (دیسک‌های بین مهره‌ای) قرار دارد که به عنوان ضربه گیر عمل می‌کنند و به کمر اجازه می‌دهند تا خم شود یا بچرخد. عضلات و رباط‌های متصل به مهره‌ها ضمن ایجاد حمایت و ثبات برای ستون فقرات و بالاتنه، باعث حرکت می‌شوند. هر مهره دارای یک دهانه (سوراخ) در مرکز است و این مهره‌ها پشت سر هم قرار می‌گیرند و کانال نخاعی را تشکیل می‌دهند. نخاع و سایر ریشه‌های عصبی که توسط مهره‌ها محافظت می‌شوند از طریق کانال نخاعی عبور می‌کنند. اعصاب از ستون فقرات از طریق دهانه مهره‌ها منشعب می‌شوند و پیام‌هایی را بین مغز و عضلات حمل می‌کنند. مفاصل فاسیت در پشت ستون فقرات قرار می‌گیرند، مهره‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند و امکان چرخش و حرکت را فراهم می‌کنند. مانند همه مفاصل، غضروف‌ها سطح محل اتصال مفصل را پوشش می‌دهند.

ستون فقرات شامل سه قسمت کمر، قفسه سینه و گردن است. ستون فقرات کمری از پنج مهره واقع شده در پایین کمر تشکیل شده است. مهره‌های کمر بزرگتر هستند زیرا وزن بیشتری از بدن را تحمل می‌کنند. ستون فقرات صدری از ۱۲ مهره تشکیل شده و از قسمت فوقانی قفسه سینه شروع می‌شود، تا وسط کمر گسترش یافته و به قفسه سینه متصل می‌شود. ستون فقرات گردنی شامل گردن است و از هفت مهره کوچک تشکیل شده است که از قاعده جمجمه شروع می‌شود و در قسمت بالای قفسه سینه به پایان می‌رسد. دیسک‌های ستون فقرات کمر از یک حلقه بیرونی ضخیم غضروف (آنولوس) و یک ماده ژل مانند داخلی (هسته) تشکیل شده است. در ستون فقرات گردنی، دیسک‌ها مشابه هستند اما اندازه آن‌ها کوچکتر است.

توضیحات


سیاتیک که بیشتر در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی دیده می‌شود، دردی در ناحیه کمر یا ران است که به پشت ران و در ساق پا تابش می‌کند. اغلب افراد تصور می‌کنند که منشأ درد، ناحیه باسن، لگن یا ران است و فقط برای این که بدانند منبع درد کدام قسمت پایین کمر است، به دنبال مراجعه به پزشک برای این مشکل “لگن” هستند. سیاتیک معمولاً توسط دیسک‌های بیرون زده ایجاد می‌شود، این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که هسته دیسک به داخل لایه بیرونی دیسک بریزد یا از آن خارج شود. تقریباً از هر ۵۰ نفر ۱ نفر در دوره‌ای از زندگی خود دچار فتق دیسک می‌شود. از این تعداد، ۱۰٪ تا ۲۵٪ علائمی ‌دارند که بیش از ۶ هفته طول می‌کشد. در موارد نادر، فتق دیسک ممکن است به اعصاب فشار وارد کند و باعث شود بیمار کنترل مثانه یا روده را از دست بدهد، که به آن سندرم دم اسبی گفته می‌شود. این وضعیت ممکن است با بی‌حسی یا گزگز در کشاله ران یا ناحیه تناسلی همراه باشد. این یک حالت اضطراری است که نیاز به جراحی دارد و فوراً باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

علل سیاتیک


دلایل مختلف سیاتیک می‌تواند وجود داشته باشد، مانند فتق دیسک، بیماری دیسک دژنراتیو، اختلال عملکرد مفصلی، آرتروز و غیره. مرکز دیسک کمر با ماده‌ای ژله مانند پر شده است که می‌تواند لایه بیرونی را شکسته و به ریشه عصب مجاور فشار وارد کند. این فشرده‌سازی عصب می‌تواند باعث درد ریشه عصب در کمر شود. به خاطر داشته باشید که دیواره‌های دیسک مملو از رشته‌های عصبی است. هرگونه پارگی دیواره می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند. با افزایش سن، دیسک‌های کمر هیدراسیون خود را از دست می‌دهند و فرسوده می‌شوند. هیچ بالشتکی برای دفع هرگونه ضربه وجود ندارد. همچنین پارگی می‌تواند ایجاد و باعث درد شود. این وضعیت به عنوان بیماری دژنراتیو دیسک شناخته می‌شود.

اختلال عملکرد مفصلی همچنین می‌تواند باعث کمردرد و سیاتیک شود. اگر غضروف این مفاصل آسیب ببیند یا به درستی کار نکند، نتیجه نهایی می‌تواند کمردرد یا درد سیاتیک باشد. آرتروز با افزایش سن همراه است. این وضعیتی است که به تدریج پیشرفت می‌کند. دیسک‌ها و مفاصل فاسیت ساییده می‌شوند. باعث کمر درد، تورم و بی ثباتی می‌شوند. هر نوع ضربه یا شکستگی فشاری می‌تواند به سیاتیک منجر شود، مانند تصادفات رانندگی یا سقوط.

علائم


علائم سیاتیک

سیاتیک ممکن است مانند گرفتگی شدید پا، همراه با درد تیز (“چاقو مانند”) یا جرقه‌ای باشد. گرفتگی می‌تواند هفته‌ها ادامه یابد تا رفع شود. ممکن است درد داشته باشید، به خصوص هنگام حرکت، عطسه یا سرفه. همچنین ممکن است ضعف، بی‌حسی یا سوزش، سوزن سوزن شدن یا احساس گزگز (پارستزی) در پایین پای خود داشته باشید.

تشخیص توسط متخصص کاردرمانی


تشخیص علت کمردرد توسط متخصص کاردرمانی

ارزیابی کاملی از وضعیت جسمی ‌شما انجام می‌شود و یک برنامه درمانی شخصی نیز انجام می‌شود تا علت ایجاد کمردرد هدف قرار داده شود.

کاردرمانگر و متخصص طب فیزیکی شما یک معاینه دقیق را انجام می‌دهد تا علت اصلی کمردرد را مشخص کند. او ممکن است از ابزاری به نام گونیومتر برای اندازه‌گیری دامنه حرکتی شما استفاده کند. آن‌ها همچنین به احتمال زیاد آزمایش میزان قدرت را روی شما انجام می‌دهند.

تحرک ستون فقرات همراه با لمس برای تعیین محل درد یا گرفتگی عضلات اندازه‌گیری خواهد شد. کاردرمانگر و متخصص طب فیزیکی شما همچنین از شما می‌خواهد برای مشخص کردن میزان تحرک عملکردی، کارهای خاصی را انجام دهید.

کاردرمانگر و متخصص طب فیزیکی همچنین به سابقه پزشکی شما نگاهی می‌اندازد تا ببیند آیا عواملی وجود دارد که ممکن است با دردی که در حال حاضر احساس می‌کنید ارتباط داشته باشد، مانند آسیب‌های اخیر یا جراحی. در این مدت می‌توانید درباره مواردی که اکنون در اثر صدمات گذشته ممکن است متحمل شوید، بحث کنید.

پس از بررسی سابقه پزشکی، پزشک از شما می‌خواهد نحوه شروع درد، محل بروز و دقیقاً احساس آن را توصیف کنید. معاینه فیزیکی ممکن است به تعیین دقیق ریشه عصب تحریک شده کمک کند و از شما خواسته شود که اسکات بزنید و بلند شوید، روی پاشنه پا و انگشتان پا راه بروید، یا پا را دراز کنید یا سایر آزمایشات را انجام دهید. برای ارزیابی کامل و تشخیص وضعیت شما و تأیید اینکه کدام یک از ریشه‌های عصبی تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، ممکن است به اشعه ایکس و مطالعات تصویربرداری اضافی مانند تصاویر تشدید مغناطیسی (MRI) نیاز باشد.

خدمات کار درمانی و طب فیزیکی برای سیاتیک


صرف نظر از سن شما، مقابله با کمر درد چندان آسان نیست! خبر خوب این که ثابت شده است که فیزیوتراپی و کاردرمانی بدون در نظر گرفتن علت اصلی آن، به درد گردن یا کمر درد کمک می‌کند. این یک روش درمانی کاملاً ایمن، طبیعی و موثر برای هرکسی است که به دنبال اجتناب از جراحی‌های گران قیمت یا داروهای مضر است.

یک کاردرمانگر یا متخصص طب فیزیکی از بسیاری از تکنیک‌ها و اشکال درمانی برای کمک به از بین بردن سیاتیک استفاده می‌کند. درمان ممکن است شامل تحرک، درمان مبتنی بر مک کنزی، درمان دستی، تثبیت ستون فقرات، تمرینات تقویت هسته بدن، کشش یا سر خوردن عصب باشد. این‌ها انواع فعال درمان فیزیکی و کاردرمانی هستند.

انواع منفعل درمان‌های فیزیکی و کاردرمانی شامل آلتراسوند، تحریک الکتریکی عضله، ماساژ، لیزر سرد، گرما یا یخ درمانی است. ماساژ بافت عمیق تنش عضلانی را هدف قرار می‌دهد که ممکن است باعث فشرده سازی عصب سیاتیک شود. درمان سونوگرافی امواج صوتی را برای افزایش گردش خون و کاهش درد، تورم و اسپاسم عضلات به داخل بافت‌های عضلانی می‌فرستد. روش‌های درمانی سرد و گرم، اکسیژن بیشتری به ناحیه آسیب دیده وارد می‌کند و به کاهش اسپاسم کمک می‌کند که هم ممکن است باعث کمردرد و هم درد سیاتیک شود.

هدف کاردرمانگران و متخصصین طب فیزیکی کمک به مدیریت و از بین بردن درد ناشی از سیاتیک، بهبود انعطاف پذیری، بهبود دامنه حرکتی و بازگرداندن بیمار به عملکرد طبیعی است. تسکین درد کمر با کمک یک متخصص طب فیزیکی و کاردرمانگر انجام می‌شود. در بسیاری از موارد، درمان‌های طب فیزیکی و کاردرمانی منجر به تسکین درد موثر سیاتیک و کمردرد می‌شود. این یک درمان موثر به جای دارو و جراحی است.#‌توانبخشی #‌روانشناسی منبع: مرکز توانبخشی روشا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معلق ماندن در رابطه یا همان احساس بلاتکلیفی یکی از مشکلات عمده ایست که بسیاری از جوانان در روابط عاطفی خود با جنس مخالف آن را تجربه می‌کنند. در این شرایط افراد اغلب در مورد سرنوشت آینده خود دچار اضطراب و نگرانی هستند

19 ساعت پیش

بازی با احساس معمولاً در روابط عاطفی و از جانب هر دو جنس اتفاق می افتاد. اما تجربه و نتایج پژوهش ها نشان می دهد که مردان بیشتر با احساسات زنان بازی می کنند

20 ساعت پیش

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره روان آرام جهت بهبود زندگی مشترک زوجین کارگاهی را برگزار نموده تا به افراد در این حوزه راهنمایی رساند.

2 روز پیش

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره روان آرام با کادر متخصص خود می تواند در رفع و درمان اضطراب اجتماعی و ترس از جمع افراد به آنان کمک نماید.

3 روز پیش

افرادی که مبتلا به جنون آتش افروزی هستند علاقه شدیدی در بر پا کردن مکرر حریق عمدی دارند و احساس رضایت پس از انجام عمل آتش افروزی می‌کنند. این افراد علاقه‌ مندی، شیفتگی و کنجکاوی زیادی نسبت به وسایل آتش نشانی دارند.

3 روز پیش

اختلال خلق ادواری یا سایکلوتایمی معمولا به‌ عنوان یکی از اشکال خفیف اختلال دوقطبی در نظر گرفته می‌شود که خلق و خوی فرد مدام در حال نوسان است.

4 روز پیش

علل دروغ گفتن مردان به همسرانشان دروغ گفتن رفتاری است که در بسیاری موارد برای شنونده ی آن آزاردهنده می باشد و به ویژه در روابط زناشویی موجب ناامنی عاطفی و بی اعتمادی می شود. دروغگویی فارغ از هر نوع…

4 روز پیش

خودمانی بودن بیش از حد و نزدیک شدن فعال به بزرگسالان نا آشنا از علائم این اختلال می باشد

4 روز پیش

عکس هایی که انسان از خود می گیرد و با استفاده از امکانات دیجیتالی اقدام به زیباسازی آنها می کند، باعث می شود که انسان رابطه خود با واقعیت را از دست بدهد و این آرزو را در آنها بیدار می کند که همیشه در بهترین شکل باقی می مانند

4 روز پیش

لیتیوم چیست و چه کاربردی دارد؟ نام رایج دارو لیتیوم سیترات – Lithium- لیتیم- لیتیرام- لیتیم کربنات- لیتمون- پریادل می باشد. لیتیوم از جمله داروهای تثبیت کننده خلق است. این گروه از داروها برای به وجود…

5 روز پیش

منظور از شب ادراری حالتی است که کودک شب‌ها ناخواسته رختخواب خود را خیس می‌کند. شب ادراری تقصیر کودک نیست و نباید صبح در مواجهه با ملافه‌ی خیس او را متهم به تنبلی کرد.

5 روز پیش

گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان، رشته‌ای از علوم توانبخشی است که توسط یک متخصص بالینی بنام گفتار درمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازد.

5 روز پیش

زیگموند فروید، عصب‌شناس برجسته اتریشی و بنیانگذار علم روانکاوی، به عنوان یک روش درمانی در روانشناسی بود.

۱ هفته پیش

اختلال‌ خلقی‌ فصلی‌ اختلال خلقی فصلی (SAD) نوعی افسردگی است که با شروع فصول می آید و می رود. این اختلال به خصوص در اواخر پاییر و اوایل زمستان شروع می شود و در بهار و تابستان از بین می رود. اپیزود های…

۱ هفته پیش

مهرطلبی چیست؟ مهرطلبی یعنی اعتياد به راضی نگه داشتن افراد دیگر تا حدی که همیشه منافع، خواسته ها و حقوق ما به خاطر فرد دیگری که از دوستان، خانواده یا آشنایان است پایمال می گردد. مهرطلبی یکی از تیپ های…

۱ هفته پیش

بیشتر...