بیتوته |
۱ هفته پیش

بیشتر شکایات قصور پزشکی علیه کدام پزشکان استقصور پزشکی,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
پژوهشگران در یک مطالعه مروری نظام‌مند کلیه مقالات منتشر شده در زمینه قصور پزشکی در ایران را در بازه زمانی سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۹۶ مورد بررسی قرار دادند و عنوان کردند بیشترین درصد شکایات قصور پزشکی به ترتیب علیه متخصصان زنان و زایمان، جراحان عمومی، متخصصان ارتوپد و سپس پزشکان عمومی بوده است. 

به گزارش ایسنا، پزشکی از زمان‌های بسیار دور، بخشی از تمدن بشری بوده است و در طول تاریخ نمی‌توان پیشرفت‌های عالی به دست‌آمده در این زمینه را نادیده گرفت. با این حال؛ موضوع قصور پزشکی باید مورد توجه قرار گیرد.

 

غفلت حرفه‌ای؛ محدود به یک شغل خاص نیست، تمامی متخصصان مانند وکلا، بانکداران، حسابداران، مهندسین، رانندگان، نجاران و... همگی ملزم هستند به شیوه‌ای عمل کنند که منطقی باشد و باعث آسیب رساندن به افراد دیگر نشود. پزشکان نیز باید وظایف خود را طبق یک استاندارد حرفه‌ای انجام دهند چراکه اگر عملکرد آن‌ها پایین‌تر از سطح استاندارد باشد، ممکن است قصور پزشکی رخ دهد و منجر به آسیب یا حتی مرگ بیمار شود.

 

قصور پزشکی می‌تواند عدم تشخیص درست بیماری یا وضعیت پزشکی، عدم ارائه درمان مناسب برای وضعیت پزشکی و تاخیر در درمان بیماری تشخیص داده‌شده، باشد. با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری مقالات منتشر شده در زمینه قصور پزشکی در ایران را مورد بررسی قرار دادند.

 

در این مطالعه قصور پزشکی در دسته اصلی «بی‌مبالاتی»، «عدم مهارت»، «بی‌احتیاطی» و «عدم رعایت نظامات دولتی» بررسی شدند و مقالات منتشر شده در این زمینه در پایگاه‌های معتبر داده داخلی و خارجی جستجو شد.

 

در این مطالعه مشخص شد که تعداد ۲۶ مقاله موضوع قصور پزشکی را در ایران از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۹۶ مورد بررسی قرار داده‌اند و در این مقالات در مجموع ۶۵ هزار و ۸۰۱ پرونده ارزیابی شده است. از بین این مقالات هشت مطالعه به صورت کلی به بررسی قصور پزشکی در سطح کشور پرداخته بودند و بقیه مطالعات در سطح استانی قصور پزشکی را بررسی کرده‌اند.

 

یافته‌های این مطالعه نشان داد که بیشترین درصد شکایات قصور پزشکی به ترتیب علیه متخصصان زنان و زایمان، جراحان عمومی، متخصصان ارتوپد و سپس پزشکان عمومی بوده است.

 

نتایج این مطالعه حاکی از این بود که بیشترین علت قصور پزشکی به ترتیب مربوط به بی‌مبالاتی، عدم رعایت نظامات دولتی، بی‌احتیاطی و عدم مهارت مربوط می‌شود.

 

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای آموزش روش‌های مناسب ارتباط پزشکان با بیماران و بستگان، افزایش اطلاعات کادر پزشکی در مورد مسائل قانونی درمان و تاکید بر اطلاع‌رسانی به بیماران و نزدیکانشان در مورد عوارض احتمالی و حتی غیرقابل پیش‌بینی فرآیندهای تشخیص و درمان، می‌تواند به کاهش شکایات پزشکی کمک کند.

 

همچنین این محققان معتقدند که باید آموزش‌های لازم برای آشنایی پزشکان با قوانین و قصورهای پزشکی، به طور مداوم در برنامه‌های آموزشی داخل بیمارستان و بازآموزی ارائه شود.

 

به گفته این پژوهشگران؛ ایجاد سیستم گزارش‌دهی توسط پزشکان و سیستم مرکزی برای کنترل قصورهای پزشکی در کاهش تخلفات موثر است و افشای قصورها می‌توانند از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از قصورهای پزشکی باشد.

 

در انجام این تحقیق نوید کلانی، ناصر حاتمی و اسماعیل رعیت دوست؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جهرم، محمد زارع نژاد و علیرضا درودچی از مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور و مهدی فروغیان؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با یکدیگر مشارکت داشتند.

 

یافته‌های این مطالعه مرداد ماه سال جاری به صورت مقاله علمی با عنوان «مرور نظام‌مند و متاآنالیز مطالعات قصور پزشکی در ایران» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده است.

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شاید در روزهای اخیر، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، بیشتر اهمیت جایگاهی که در اختیار دارد و به اهمیت حفظ ابنیه تاریخی و مهم کشور پی برده باشد و از هر اظهار نظری در رابطه با آنها خودداری نماید.

2 ساعت پیش

وسایل و تجهیزات پزشکی از آن دسته وسایلی‌ هستند که باید حتماً قبل از خرید آنها به ‌خوبی تحقیق و پرس‌وجو کنید، چراکه مستقیماً به سلامت جسمانی ما مربوط می‌شوند. یکی از این وسایل که ممکن است گاهی اوقات افراد مختلفی به آن احتیاج پیدا کنند، سوند نلاتون است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی سوند نلاتون بپردازیم و راهنمای خرید مناسبی را در این مورد به شما ارائه کنیم.

2 ساعت پیش

برای احیای دریاچه ارومیه، دولت‌های یازدهم و دوازدهم، پایه‌گذاران و مجریان اولیه ستاد احیای دریاچه ارومیه و همچنین دولت سیزدهم که چند ماهی است بر مسند کار آمده‌‌، متفق‌القول بوده و هستند. در تقریبا 7سالی که از تاسیس این ستاد می‌گذرد، ایده‌هایی که با ناکارآمد جلوه‌دادن برنامه‌های احیای دریاچه به‌دنبال برگرداندن شرایط به نفع کشاورزی به جای تامین حقابه دریاچه است، هرازگاهی مطرح شده است.

2 ساعت پیش

نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد که درمان با نور مادون قرمز که فقط چند دقیقه در روز طول می‌کشد می‌تواند به بیماران مبتلا به زوال عقل و سایر اختلالات مغزی کمک کند و حافظه و حرکت آنان را بهبود بخشد. این درمان با استفاده از کلاه ایمنی خاص می‌تواند یک درمان موفقیت‌آمیز برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، آسیب‌های مغزی یا بیماری نورون‌های حرکتی نیز باشد.

4 ساعت پیش

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که طی روزهای جمعه و شنبه در سواحل دریای خزر روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

4 ساعت پیش

احتمالات بروز موج ششم کرونا در کشور که از چند هفته قبل نقل محافل و سخنان کادر درمانی بوده است روز گذشته ازسوی وزیر بهداشت مهر تایید گرفت و حالا باید منتظر بود تا در کمتر از یک هفته دیگر به‌طور رسمی آغاز موج ششم کرونا در کشور اعلام شود. اگرچه مقایسه آمار بیماران تازه شناسایی شده کرونا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هم نشان می‌دهد که در 24ساعت حدود 1500نفر به بیماران تازه شناسایی‌شده کشور افزوده شده است.

5 ساعت پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

5 ساعت پیش

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.

6 ساعت پیش

شیره انگور سرشار از خواصی است که در شیره انگور در فصول سرد سال پاییز و زمستان بهتر است بخورید. شیره که از انگور گرفته می شود، دارای قند ....

6 ساعت پیش

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به تاثیر فعالیت بدنی در سلامت افراد در پاندمی کرونا، گفت: بر اساس نتایج مطالعه انجام‌شده بر بیماران مبتلا به کووید – ۱۹، خطر بستری در بیمارستان‌ها، بستری در ICU و مرگ در افرادی که بی تحرک بوده‌اند، بیشتر است.

6 ساعت پیش

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته خبر داد.

6 ساعت پیش

علائمی که به شما نشان می‌دهند در مصرف قند زیاده‌روی می‌کنید کدام‌اند؟ با ما همراه باشید تا با علائم مصرف زیاد قند آشنا شوید.

7 ساعت پیش

معاون درمان ستاد کرونای تهران گفت: متاسفانه سطح رعایت پروتکل‌ها مقداری پایین آمده و به زیر ۵۰ درصد رسیده است که عدد خوبی نیست. این مساله باعث می‌شود نگرانی ما بیشتر شود.

9 ساعت پیش

واکسیناسیون سراسری نقطه آغازی بود که جامعه را از آن نگرانی و ترس اجتماعی که بر اثر کرونا به‌وجود آمده بود خارج کرد و نوید زندگی دوباره‌ای در جامعه داد. به اعتقاد جامعه‌شناسان در حال حاضر در نقطه‌ای قرارداریم که تصمیم تک تک افراد جامعه درریشه کن کردن این بیماری نقش بسزایی دارد و آنهایی که به دلایل مختلفی تمایلی به تزریق واکسن ندارند باید واکسینه شوند.

10 ساعت پیش

بدن برای ساخت گلبول‌های قرمز به ویتامین B12 نیاز دارد. کمبود ویتامین ب باعث بروز علائم جسمی و روانی مثل مشکلات عصبی، خستگی و کاهش وزن می‌شود.

10 ساعت پیش

بیشتر...