2 روز پیش
2 بازدید

عصر هامون - گرانی روغن موتور، امان مردم را برید/ تحمیل هزینه‌های سنگین بر صاحبان وسایل نقلیه

بخش عمده روغن موتور در داخل کشور تولید می‌شود و در این خصوص وابستگی به خارج و بهانه‌ای به نام تحریم وجود ندارد اما متأسفانه شاهد افزایش قیمت این محصول هستیم به‌طوری که روغن موتور خودروی دیزل 53 درصد و روغن موتور خودروی سواری 40 درصد افزایش یافته است.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛  خاورستان، طی یکی دو هفته اخیر بود که روغن موتور خودرو در بازار کمیاب و نایاب شد و این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی برای مردم و از طرف دیگر سودجویی برخی از فروشنده‌ها و ارائه کالا با قیمت نجومی شد.
در حالی که بخش عمده روغن موتور در داخل کشور تولید می‌شود و در این خصوص وابستگی به خارج و بهانه‌ای به نام تحریم وجود ندارد، اما متأسفانه شاهد افزایش بسیار زیاد قیمت این محصول بودیم؛ بطوری که روغن موتور خودروی دیزل 53 درصد و روغن موتور خودروی سواری 40 درصد افزایش یافت.
با توجه به این‌که موتور؛ اصلی‌ترین جزء و باصطلاح قلب خودرو است، از اهمیت زیادی برخوردار است و رسیدگی به آن و تعویض روغن طی زمان‌های معین بسیار ضروری است. اما این افزایش قیمت سبب شده تا هزینه‌های زیادی بر مردم تحمیل شود و نارضایتی آن‌ها را به دنبال داشته باشد.
انتقاد از عدم نظارت‌ها
هادی زرگری مدیرعامل شرکت راهسازی زر پل و راه کویر در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: برای انجام پروژه‌های راهسازی این شرکت حداقل 15 دستگاه نقلیه سبک و سنگین در حال کار است.
وی افزود: تا 10 روز قبل؛ روغن موتور خودرو در بازار نایاب شده بود، اما اکنون روغن موتور پیدا می‌شود اما قیمت آن بسیار بالا است.
این کامیون‌دار بیان کرد: تولید روغن موتور کاملا داخلی است و هیچ ربطی به تحریم‌ها و خارج از کشور ندارد اما متأسفانه اخیرا قیمت روغن خودروی دیزل 53 درصد و روغن خودروی بنزینی 40 درصد افزایش یافت.
زرگر تصریح کرد: متأسفانه هیچ‌نظارتی بر قیمت‌ها و بازار فروش وجود ندارد و مسئولان فقط حرف می‌زنند.
افزایش هزینه‌ها و امکان تعطیلی کارگاه‌ها
وی ادامه داد: افزایش قیمت روغن موتور در کنار افزایش قیمت لوازم یدکی، هزینه‌های سنگینی را بر شرکت‌ها و کامیون‌داران تحمیل کرده است و اگر شرایط به همین منوال ادامه داشته باشد، سبب تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری افراد بیشتری خواهد شد.
وی افزود: در واقع با این وضع بی‌پولی و شرایط اقتصادی نامناسب، تاکنون به زور گلیم خود را از آب کشیده‌ایم و قطعا افزایش قیمت‌ها شرایط را برای کار سخت‌تر خواهد کرد.
زرگر بیان کرد: افزایش قیمت روغن موتور سبب خواهد شد تا رانندگان و کامیون‌داران دیرتر نسبت به تعویض روغن اقدام کنند که متأسفانه این موضوع هزینه‌های بیشتری را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت چراکه اکنون هزینه تعمیر موتور خودروهای سبک حدود 10 میلیون تومان و خودروهای سنگین حدود 80 تا 100 میلیون تومان است.
مردم نگران از تکرار گرانی‌ها
رضایی یکی از تعمیرکاران خودرو نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر قیمت لوازم یدکی، لاستیک و اکنون روغن موتور خودرو افزایش چشمگیری داشته است.
وی با اشاره به این‌که اکنون در بیشتر خانواده‌ها خودرو به عنوان یک عضو ثابت به شمار می‌رود، افزود: افزایش قیمت لوازم خودرو، هزینه‌های زیادی را بر مردم تحمیل کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به این‌که افزایش قیمت روغن موتور، لاستیک و سایر لوازم یدکی هزینه‌های نگهداری و تعمیر خودرو را افزایش داده است، اکنون نگرانی مردم این است که همان‌طور که گرانی بنزین در سال گذشته سبب افزایش هزینه‌های حمل و نقل و باالطبع گرانی سایر لوازم و مواد غذایی و ... شد، این بار نیز این داستان تکرار شود.
گرانی‌ها ربطی به اصناف ندارد/ کمبود روغن موتور وجود ندارد؛ مشکل گرانی است
علیزاده رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی نیز در این خصوص اظهار کرد: متأسفانه در مرحله تولید و کارخانه‌ها هیچ نظارتی صورت نمی‌گیرد و گرانی‌ها را به اصناف ربط می‌دهند.
وی افزود: در هفته قبل روغن موتور خودرو در بازار پیدا نمی‌شد که این موضوع به دلیل انتظار کارخانه‌های تولیدی برای افزایش قیمت‌ها و عدم‌تحویل کالا به بازار بود. اما اکنون که قیمت روغن خودروی دیزل 53 درصد و خودروی سواری 40 درصد افزایش یافته است، روغن به وفور در بازار یافت می‌شود اما قیمت آن برای مصرف‌کننده بسیار بالاست.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با بیان این‌که اکنون مشکل گرانی است، نه کمبود؛ گفت: اصناف این کالا را به قیمت گران می‌خرند و به قیمت گران می‌فروشد و این افزایش قیمت هیچ‌ربطی به بازار و فروشندگان ندارد.
علیزاده یادآور شد: به‌طور مثال صنف پوشاک ملزم به رعایت سود 18 درصدی و لاستیک‌فروشان ملزم به رعایت سود 12 درصدی هستند و اگر در قیمت‌گذاری اجناس تخطی کنند، گران‌فروشی کردند و قطعا با آن‌ها برخورد می‌شود.
وی اظهار کرد: افزایش قیمت کالا بر قدرت خرید اصناف و سرمایه آن‌ها نیز تأثیر دارد و هر چه قیمت‌ها بیشتر افزایش داشته باشد؛ قدرت خرید اصناف کاهش یافته و باید سرمایه کلان‌تری برای خرید داشته باشند.
کاهش مشتری و قدرت خرید اصناف با افزایش قیمت‌ها
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی ادامه داد: در حالی که اصناف حلقه آخر در تحویل کالا هستند و افزایش قیمت‌ها سبب کاهش تعداد مشتری و قدرت خرید آن‌ها شده است، متهم به گران‌فروشی می‌شوند.
علیزاده با اشاره به تغییر لحظه‌ای قیمت‌ها در بازار، بیان کرد: دلیل تفاوت قیمت‌ها در دو واحد صنفی نیز می‌تواند به دلیل ارائه کالا به قیمت قبل و قیمت جدید باشد.
وی با اشاره به این‌که هیچ‌ثبات قیمتی در بازار وجود ندارد، افزود: تا زمانی که تثبیت قیمت دلار و کالا وجود نداشته باشد؛ همین مشکلات وجود خواهد داشت.
دغدغه‌ی مردم از افزایش قیمت‌ها
بنابراین گزارش؛ به نظر می‌رسد اکنون از نظر وجود روغن موتور خودرو در بازار مشکلی وجود ندارد؛ اما مشکل مردم افزایش قیمت این محصول است که متأسفانه هزینه‌های سرسام‌آوری را بر آن‌ها تحمیل کرده است. اکنون آن‌چه که مطرح است این است که افزایش شدید قیمت روغن موتور ممکن است سبب کاهش مراجعات برای تعویض روغن شود که این موضوع نیز مشکلات و هزینه‌های دیگری را برای خودروها و مالکان به وجود می‌آورد. کاهش قدرت خرید مردم می‌تواند سبب تمایل آن‌ها به خرید و استفاده از از روغن‌های ارزان‌تر و بی‌کیفیتی که فاقد استاندارد است، شود. از سوی دیگر این موضوع می‌تواند عرضه و خرید بیشتر روغن‌های تقلبی با قیمت کم‌تر و ارزان‌تر را در بازار به دنبال داشته باشد که خودش ضعف‌ها و عیب‌هایی را برای خودروها به همراه دارد.
اکنون آن‌چه که سبب نگرانی بیشتر شده است، این است که افزایش قیمت روغن موتور تنها منحصر به خودش نخواهد بود، بلکه می‌تواند افزایش قیمت سایر لوازم و تمام هزینه‌های انجام شده توسط وسیله‌های نقلیه سنگین و سبک را نیز به دنبال داشته باشد. وقتی که هزینه‌های دیگر مانند باربری و مسافربری متأثر از این افزایش قیمت‌ها، افزایش داشته باشد، قطعا قیمت سایر کالاها و خدمات نیز با افزایش همراه خواهد بود و در این بین، تنها مردم هستند که زیر بار فشارهای اقتصادی کمر خم کرده و له خواهند شد.
متأسفانه اکنون دغدغه مردم افزایش قیمت لحظه‌ای و زنجیره‌ای کالاها و محصولات است. دغدغه‌ای که هر لحظه با آن‌ها همراه است اما چون آرامش را از آن‌ها گرفته است، هیچ‌گاه برایشان عادی نمی‌شود.
انتهای پیام/


#‌اخبار #‌سیستان_و_بلوچستان
منبع: عصرهامون


مطالب پیشنهادی

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط