اکونا پرس |
۲ هفته پیش

تعقل در امور تفقه در دین ویژگی شیعه راستین جعفری است

تعقل در امور و تفقه در دین ویژگی شیعه راستین جعفری است

کارشناس معارفی سیما گفت: استفاده صحیح از عقل، فهم صحیح و تفقه در دین، از جمله ویژگی‌های شیعه راستین جعفری به شمار می‌روند.

تعقل در امور و تفقه در دین ویژگی شیعه راستین جعفری است
به گزارشاکونا پرس،

به نقل از روابط عمومیاداره کل اوقاف و امور خیریهاستان قم، حجت‌الاسلام لقمانی در ویژه برنامه «شمیم بهشت» که به مناسبت شب شهادت امام جعفر صادق(ع) از جوارحرم مطهرامامزاده علی بن جعفر(ع) به صورت زنده روی آنتن سیمای مرکزقمرفت اظهار کرد: لازم است از حضرات معصومین(ع) درس زندگی بیاموزیم و به این مناسبت،شیعهجعفری بودن را از همین امشب شروع و بقیه عمرمان را اینگونه زندگی کنیم.

وی افزود: امام صادق(ع) به برخی اصحاب می‌فرمودند طوری به نماز بروید که هر کس شما را دید بگوید او شیعه جعفری است، عامل زینت و سرافرازی ما باشید نه عامل شکست و سرافکندگی اهل بیت(ع).

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه یکی از مراحل زندگی هر کس، خودآزمایی است گفت: حفظ شعائر دینی و مذهبی یکی از راهکارهای این امر خطیر است.

وی ادامه داد: بر اساس روایتی از امام صادق(ع) کسی که هشت ویژگی داشته باشند شیعه جعفری است؛ نخست کسی که عاقل باشد و بر اساس عقل تصمیم بگیرد.

لقمانی با بیان اینکه انسان‌های فرهیخته ابتدا تولید اندیشه می‌کنند و سپس انگیزه گفت: عقل نیرویی است که اجازه نمی‌دهد انسان کارهای بیهوده انجام دهد.

این کارشناس معارفی عنوان کرد: نخستین چیزی که امام صادق(ع) در دعا به درگاه الهی از پروردگار عالم می‌خواهند عقل است، عقل چراغ راهی است که آدمی بتواند مسیر زندگی را به درستی برگزیند و از ریل‌گذاری این راه که توسط پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) صورت گرفته به درستی استفاده کنیم.

وی راهکارهای تقویت عقل را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: یک عقل ذاتی وجود دارد که به صورت خدادادی است ولی راه‌هایی برای تقویت این عقل و هوش وجود دارد و البته کارهایی هم هست که اگر انجام دهیم عقلمان کاهش می‌یابد.

لقمانی افزود: دقت نکردن در گوش دادن به هر سخنی، خوردن هر لقمه‌ای و دیدن هر صحنه‌ای و به عبارتی انجام گناهان و معاصی، عقل و خرد آدمی را کاهش می‌دهد.

کارشناس مذهبی سیما با بیان اینکه عقل از جنس نور است گفت: هر چیزی که جنسش از نور باشد عقل را افزاش می‌دهد مثل قرائت آیاتقرآنکریم، ذکر خدا، ایمان و عمل صالح که علاوه بر تقویت عقل، آثار و برکات دنیوی و اخروی دیگری هم دارند.

وی تصریح کرد: کسانی که اهل چنین اعمال نیکی باشند، بعد ازمرگهم از دنیا نرفته‌اند بلکه همچنان زنده‌ان و یاد و راهشان ادامه می‌یابد، مثل حاج قاسم سلیمانی که بعد از شهادتش، همچنان شکوفا شد و حاج قاسم‌های زیادی به پیروی از او در مسیرانقلاببه پا خاستند.

لقمانی با بیان اینکه افزایش و تقویت عقل، میل به گناه را در انسان کاهش می‌دهد خاطرنشان کرد: دومین مورد از ویژگی‌های شیعه جعفری، فهم درست و سومین مورد، تفقه دردیناست.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: شتاب نکردن در امور زندگی و در حقیقت صبر و شکیبایی و نیز مدارای اجتماعی و فردی، از دیگر ویژگی‌های شیعه جعفری در کلام حضرات معصومین(ع) است.

 

داود شریعت زاده - روزنامه نگار

در روز ۲۱ رمضان، از حامیان ایتام و فرزندان محسنین قمی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در میدان آستانه قم ثبت نام شد.#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان از شناسایی و کشف ۵۰ دستگاه تولید رمز ارز دیجیتال در بازرسی از منازل مسکونی در سطح قم خبر داد.

لحظاتی پیش

با توجه به شیوع کرونا امسال حدود ۶۰ هزار ساکن عربستان به حج تمتع مشرف می‌شوند که عربستان با توجه به کاهش تعداد زوار و لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، هزینه حج تمتع را افزایش داده و در سه گروه قیمتی پیش‌بینی کرده است.

1 دقیقه پیش

رییس هیات نظارت بر ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اهواز نتیجه نهایی شمارش آرای انتخابات ششمین دوره شورای شهر و اسامی ۱۳ نفر منتخب این دوره را اعلام کرد.

1 دقیقه پیش

فرمانده انتظامی نیشابور گفت: بر اثر نزاع و درگیری دسته‌جمعی که در مقابل بیمارستان حکیم این شهر روی داد، ۶ نفر مجروح و هفت نفر دستگیر شدند.

13 دقیقه پیش

جمعی از هنرمندان با انتشار مطالب جداگانه ای در فضای مجازی، با ابراز تاسف برای درگذشت ناگهانی دو خبرنگار جوان ایسنا و ایرنا در حادثه واژگونی اتوبوس در ارومیه، با اهالی رسانه همدردی کردند.

13 دقیقه پیش

بهمن موتور به عنوان یکی از خودروسازان بزرگ داخل

یک ربع پیش

میناب-جشنواره آسمان هشتم بیانگر عمق ارادت مینابی ها به اهل بیت(ع) به ویژه امام هشتم شیعیان است که هر ساله در دهه کرامت و در قالب آثاری هنری و ورزشی ارائه می شود.

نیم ساعت پیش

میناب-طی آئینی از پوستر نخستین جشنواره ملی فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم به صورت ويدئوکنفرانس در روستای کردر رضوی رونمايی شد.

نیم ساعت پیش

جانشین بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی ضمن قدردانی از مردم برای حضور باشکوه در انتخابات تاکید کرد: بی شک این حضور گسترده باعث ارتقاء جایگاه امنیت ملی و ذلت و شکست بیش از پیش دشمنان ما خواهد بود.

نیم ساعت پیش

کشور توانایی‌های زیادی دارد، امکانات و فرصت‌های فراوانی در کشور ما هست؛ استفاده‌ از این فرصت‌ها احتیاج دارد به انسان‌های قوی، فعّال، پُرکار، خسته‌نشو و قدرتمند. این «قدرتمندی» را رئیس‌جمهور -غیر از جنبه‌های شخصی- بیشتر از ناحیه‌ پشتیبانی مردم به دست می‌آورد.

نیم ساعت پیش

تهران- فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران گفت: قرار است گروه‌های سنی زیر ۷۰ سال به صورت مشترک یا ترکیبی یعنی برخی با واکسن وارداتی و برخی با واکسن داخلی واکسینه شوند.

نیم ساعت پیش

سمنان - مراتب ثبت هفت اثر در فهرست میراث طبیعی ملی از سوی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی به استاندار سمنان ابلاغ شد.

نیم ساعت پیش

یک کارشناس حوزه روابط کار و کارگری درباره پرداخت حقوق و بیمه کارگران در ماه‌های ۳۱ روزه توضیحاتی داد.

نیم ساعت پیش

نفیسه روشن استوری معناداری منتشر کرد.

نیم ساعت پیش

عمل از راه دور از طریق بازوی روباتیک در بیمارستان سینای تهران این عمل وازکتومی بر روی یک سگ صورت گرفت.

نیم ساعت پیش

بیشتر...