حقوق نیوز |
۲ هفته پیش

هر آنچه که باید درباره عصبانیت بدانید حقوق نیوز

عصبانیت

عصبانیت

عصبانیت یکی از قوی‌ترین هیجانات فردی است. تجربۀخشمبه خودی خود برای همۀ افراد اتفاق می‌افتد و امری طبیعی است؛ اما پیامدهایی که به دنبال آن می‌آیند ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه مخربی را حاصل شوند و به روابط بین فردی آسیب زیادی وارد کنند. افرادی که زیاد عصبانی می‌شوند ممکن است دائم دیگران و محیط را عامل خشم خود بدانند. در حالی که بخش بزرگی از این هیجانات و نحوه پاسخ به آن‌ها از درون فرد ناشی می‌شود. با پی بردن به علت و ریشه ناراحتی‌ها می‌توان مانع از تجربه بسیاری از هیجانات ناخوشایند شد.

دلایل موثر در ایجاد عصبانیت

عامل اصلی در تجربۀ عصبانیت عوامل محیطی است که فرد در طول زندگی با آن‌ها مواجه می‌شود. استرس‌های روزمره، مشکلات مالی، موقعیت خانوادگی و اجتماعی ضعیف و مسائلی از این دست همگی می‌توانند در شکل گیری احساس خشم و عصبانیت دخیل باشند.

علاوه بر این‌ها ویژگی‌های درونی افراد نظیر ژنتیک و توانایی بدن برای مقابله با برخی از هورمون‌ها و مواد شیمیایی در میزان تجربه عصبانیت و توانایی فرد در مقابله با آن تاثیر بسزایی دارد. برای مثال کسانی به سروتونین، کمتر واکنش نشان می‌دهند دشواری بیشتری در کنترل خشم خود دارند.

عصبانیت

علائم ناتوانی در مقابله با عصبانیت

متخصصان سلامت روان برای آنکه به این تشخیص برسند که شما در کنترل و مدیریت خشم خود دچار مشکل هستید یکسری علائم هیجانی و جسمی را مورد بررسی قرار می دهند. بروز این علائم نشان می دهد که شما به آموزش‌هایی در زمینه مقابله با خشم نیاز خواهید داشت. در ادامه به بررسی هر یک از این علائم پرداخته‌ایم:

1. علائم هیجانی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که علائم هیجانی مشکلات مربوط به خشم تنها به تجربه خود احساس خشم محدود می‌شود، اما حالات هیجانی متعددی وجود دارند که نشان می‌دهند شما نتوانسته اید عصبانیت خود را به شیوه ای سالم و مثبت مدیریت کنید.

اضطرابو تحریک پذیری از جمله علائم هیجانی هستند که در این زمان بروز پیدا می‌کنند. اگر شما در شرایطی قرار دارید که به شدت عصبانی می‌شوید، در مدیریت و سازماندهی افکار خود با مشکل مواجه شده‌اید و احتمال آسیب رساندن به خودتان یا دیگران را می‌دهید برای کمک گرفتن از یک متخصص تامل نکنید و از یک مشاور روان شناس برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

2. علائم جسمانی

تجربه ی هیجانات شدید از جمله عصبانیت به بروز تغییرات فیزیکی در بدن می‌انجامد که می‌توانند برای فرد ناخوشایند باشند. این علائم جسمانی شامل مواردی نظیر احساس سوزش و فشار در قفسه سینه،بالا رفتن فشار خون، احساس فشار در سر وخستگیمی‌شود.

عصبانیت

عوارض تجربه مکرر خشم و عصبانیت

اگر نتوانید خشم خود را مدیریت کنید از چند جهت دچار آسیب خواهید شد:

1. عصبانیت توانایی شما را برای خوشحالی از بین می‌برد چرا که عصبانیت و خوشحالی با یکدیگر در تضاد هستند.

2. تجربه طولانی خشم استرس و فشار روانی را افزایش می‌دهد و سلامت روان را کاهش می‌دهد.

3. عصبانیت با تبدیل شدن به پرخاشگری، روابط خانوادگی و سایر روابط را از مسیر درست خود خارج می‌کند.

4. هنگام خشم و عصبانیت شما اشتباهات بیشتری مرتکب می‌شوید، زیرا پردازش اطلاعات در این شرایط مشکل می‌شود.

عصبانیت

راه های درمان و مدیریت عصبانیت

داشتن مهارت‌های زندگی به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید هنگام عصبانیت واکنش درست و سالمی از خود نشان دهید و هیجان خود را مدیریت کنید. راهبردهای کوتاه مدت و بلندمدت بسیاری نظیر تکنیک‌های تنفسی، تمرین‌های توجه و تمرکز، آرام سازی، ریلکسیشن و... برای مدیریت خشم توسط درمانگران آموزش داده می‌شود. مراجعه به روان شناس و یادگیری و تمرین این مهارت ها کمک بسیاری در این زمینه برای شما فراهم می‌کند.

اگر مدت طولانی است که دائما احساسات خشم شدیدی را تجربه می‌کنید ممکن است که به مداخلات روانی و پزشکی بیشتری احتیاج داشته باشید. در این شرایط گاهی متخصصان ابتدا از دارو درمانی استفاده می‌کنند تا با کاهش هیجانات منفی تجربه شده از احتمال آسیب فرد به خود و سایر اطرافیان بکاهند. سپس با استفاده از روان درمانی به رفع مشکلات فرد درتنظیم هیجان می‌پردازند.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ورزش‌کردن، تناسب اندام و عزت نفس ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ با یکدیگر دارند. ورزش باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنیم.

9 ساعت پیش

ممکن است مشکلات خانوادگی ما منحصربه‌فرد به نظر برسند، اما روان‌شناسان بسیاری از نشانه‌ها و ریشه‌های مشکلات خانواده را مشابه می‌دانند.

15 ساعت پیش

آزمایش خون از روش‌های بسیار مؤثر برای اطمینان از سلامتی بدن و تشخیص بیماری است. با انواع و نحوه انجام آزمایش خون آشنا شوید.

1 روز پیش

با خواندن این مقاله و با وجود آنچه از خواص پوست موز می‌گوییم، حتما در تصمیم‌تان برای دور انداختن آن تجدیدنظر می‌کنید.

2 روز پیش

اغلب نوزادان تازه‌متولدشده به یرقان یا زردی مبتلا می‌شوند. اما زردی می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و معمولا نتیجه یک بیماری زمینه‌ای است.

2 روز پیش

دانشمندان نتوانسته‌اند به‌طور دقیق بفهمند که میل جنسی چیست و چطور باید آن را اندازه گرفت. کمی درباره آن و تفاوت‌ها در زنان و مردان بخوانیم.

3 روز پیش

ناسازگاری کودکان و نوجوانان یکی از مسائلی است که ممکن است بسیاری از والدین را درگیر و حتی نگران کند. این ناسازگاری به ویژه در دوران نوجوانی نمود بیشتری

۱ هفته پیش

اصطلاح نشخوار فکری چیست؟ حتما تا به حال پیش آمده است که مسئله ای ذهن شما را بیش از حد مشغول کرده باشد. هنگامی که به این موضوع بیش از حد فکر کنید و خود را

۱ هفته پیش

تا زمانی که زنده اید، همه چیز ممکن است. تنها بهانه معتبری که باید رها کنید این است که مرده اید. تا زمانی که زنده (و سالم و آزاد) هستید این اختیار را دارید که تلاش کنید تا در نهایت موفق شوید

۱ هفته پیش

پرحرفی کودکان یکی از مسائلی است که والدین از آن شکایت دارند. به طوری که گاه پاسخ به تمامی سوالات و حرف‌های کودک غیر ممکن می‌شود. پر حرفی کودکان دلایل متعددی دارد که باعث می‌شود اطرافیان آشفته شده و واکنش منفی از خود نشان دهند.

۱ هفته پیش

چه درگیر باشید چه نباشید، دیدن افراد در دعوای خانوادگی شما می تواند واقعاً سخت باشد. ممکن است وقتی عزیزانتان بر سر یکدیگر فریاد و غر می زنند، ناراحت، عصبانی یا حتی شرمنده باشید

۱ هفته پیش

برای زنان صحبت نکردن اغلب دفاعی است در برابر احساس دوست نداشتن که توسط شوهرانشان شنیده نمی شود. برای مردان صحبت نکردن اغلب دفاعی است در برابر احساس بی احترامی، وقتی او آنچه را که می شنود به عنوان انتقاد و کنترل تفسیر می کند

۱ هفته پیش

بسیاری از والدین با اصطلاح بازی درمانی کودک در منزل آشنایی ندارند، در حالیکه بازی درمانی مسئله ای مهم به خصوص در کودکان دارای اختلالات رفتاری و روانی به

۱ هفته پیش

«فقط دختران گریه می‌کنند، مرد باش» این جمله و جملات مشابه آن را چندین بار بر زبان آوردید؟ چندین بار شنیده‌اید که پسر خوب پسری عاری از احساسات است؟ همه ما شاید در ایجاد پدیده «مردانگی سمی» همراهی کردیم، تلاشی ناآگاهانه در ایجاد این باور که مردان باید بر همه مسلط باشند، هیچ نیازی نداشته باشند، هیچ احساسی نشان ندهند و همیشه برنده باشند.

۱ هفته پیش

بیشتر...