ایران آنلاین |
1 ماه پیش

ایران رکورددار ثبت مرسولات پستی کتاب ایران آنلاین

فروش 123 میلیارد و 430 میلیون ریالی کتاب تا اواسط روز چهارم
ایران رکورددار ثبت مرسولات پستی کتاب

گروه فرهنگی/ تعداد مرسوله‌های پستی ثبتی کتاب طی تنها سه روز نخست برپایی نمایشگاه مجازی کتاب تهران، این رویداد نشر را در جایگاهی بالاتر از نمایشگاه‌های کتاب فرانکفورت و بولونیا قرار داد و رکوردهای پیشین را جابه‌جا کرد. به‌رغم برخی مشکلات فروش 123 میلیارد و 430 میلیون ریالی هم حاکی از استقبال مردم است. تا ابتدای روز چهارم 243 هزار و 867 نسخه کتاب از سوی علاقه‌مندان خریداری‌شده است.

ضرورت ارسال کتاب‌ها در پاکت‌های استاندارد
حسن عمیدی، مدیرکل ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏روابط عمومی، دفتر مدیرعامل و امور استان‌های شرکت ملی پست روز گذشته با انتشار پستی در فضای مجازی از میزان ثبت بالای مرسولات پستی خبر داد و نوشت: «افتخاری دیگر برای پست ایران؛ تنها پس از گذشت سه روز از نمایشگاه مجازی کتاب تهران، تعداد ۳۱ هزار مرسوله پستی ثبت شد.» به گفته مدیرکل ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏روابط عمومی، دفتر مدیرعامل و امور استان‌های شرکت ملی پست تنها طی سه روز نخست این نمایشگاه، رکوردی بالاتر از نمایشگاه کتاب فرانکفورت با ۲۱ هزار مرسوله در یک هفته و نمایشگاه کتاب بولونیا با ۱۶ هزار مرسوله در ۱۰ روز ثبت شده است. او از بازنشر توئیت اتحادیه جهانی پست در‌خصوص نخستین نمایشگاه مجازی کتاب هم خبر داده که بر‌اساس آن اتحادیه جهانی پست در حساب توئیتری خود از همکاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و اداره پست کشورمان نوشته است. عمیدی گلایه‌ای هم از ناشران مطرح کرده، اینکه برخی توجهی به استفاده از پاکت‌های استاندارد برای ارسال کتاب‌ها ندارند. این در حالی است که پیش‌تر در خلال نشست خبری نمایشگاه کتاب تهران تأکید شده بود که نیمی از مسئولیت آسیب به کتاب‌های ارسالی به‌عهده خود ناشران و مابقی هم با اداره پست است. البته آماری که مهرداد ملک‌محمدی، مدیر سامانه کتاب نمایشگاه مجازی کتاب تهران روز گذشته در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرده با کمی اختلاف همراه است، او از ارسال 35 هزار و 611 مرسوله از سوی ناشران برای خریدار خبر داده است. به گفته ملک محمدی طی جمعه‌ای که گذشت، 29 هزار و 971 مرسوله از سوی ناشران در سامانه پست نمایشگاه مجازی کتاب تهران به ثبت رسیده، علاوه بر این در سه روز گذشته، به 810 نقطه روستایی مرسوله از نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارسال شده است. بر اساس خبر روابط عمومی نمایشگاه کتاب، آمار مرسوله‌های پستی ارسالی ناشران به اداره پست تا اواسط روز گذشته به 55 هزار و 448 بسته پستی رسیده بود.
اختصاص بیشترین سفارش‌ها به تهران و اصفهان
بر‌اساس آمار روز گذشته (شنبه) بعد از تهران، اصفهان و سپس خراسان جنوبی، بیشترین سفارش در سامانه پست را داشته‌اند؛ همچنین 87 درصد ارسال‌ مرسوله‌های پستی نمایشگاه از تهران ثبت شده است. ملک‌محمدی درباره بیشترین میزان خرید گفته: «27 درصد کل سفارش‌ها نیز به مقصد تهران به ثبت رسیده است. بر‌اساس نسبت جمعیت و مطابق با سرشماری سال 1395، مردم قم و سمنان، بیشترین حجم سفارش خرید را داشته‌اند.» نکته جالب‌ توجه از گفته این مقام مسئول خرید کتابی 22 گرمی به‌عنوان سبک‌ترین مرسوله پستی چند روز ابتدایی نمایشگاه بوده، اما دورترین مقصد ثبت شده برای ارسال مرسوله از شهر زاهدان بود که مشتری، کتاب را از ناشری تبریزی، خریداری کرده بوده است.
 از بحث مرسولات پستی که بگذریم یکی از کارکردهای مهم برپایی نمایشگاه‌های کتاب را می‌توان کمک به تحقق دیپلماسی فرهنگی و از سویی تقویت روابط فرهنگی میان میزبان و کشورهای میهمان آن دانست. «گییرمو آلخاندرو پونته اوردوریکا» سفیر مکزیک در کشورمان با ارسال پیامی به مجریان برگزاری این رویداد مجازی نشر، هدف از مشارکت مکزیک در این رویداد را کمک به گسترش روابط فرهنگی و دوستی با ایران دانسته و تأکید کرده هر دو کشور مهد اقوامی با ریشه‌های اجدادی و فرهنگ‌های هزاران ساله هستند. از همین‌رو نیز گفت‌وگوی میان دو فرهنگ را ضروری دانسته چراکه معتقد است می‌تواند به شناخت بیشتر از یکدیگر کمک کند.
آن‌طور که در خبر روابط عمومی نمایشگاه آمده با ورود به چهارمین روز نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ 243 هزار و 867 نسخه کتاب به مبلغ 123میلیارد و 430 میلیون و 243هزار و 467 ریال از سوی مردم خریداری شده است. البته انتشار این آمار به معنای برپایی بی‌نقص نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیست، بویژه که همچنان مشکلاتی در دسترسی خریداران به سایت گزارش می‌شود. با این‌حال به گفته سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه این رویداد مجازی نشر، حتی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم باوجود سال‌ها برپایی همچنان با مشکلات روبه‌رو است؛ حالا این نمایشگاه که تجربه‌ تازه‌ای در عرصه جهانی به شمار می‌آید. در همین راستا هم هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در خلال گفت‌وگوهای متعدد تأکید کرده که سطح توقع‌مان را با شرایط و امکانات فعلی هماهنگ کنیم و بدانیم که در تجربه نخست وجود برخی کاستی‌ها گریزناپذیر است. گفتنی است که نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از یکم تا ششم بهمن‌ماه ۹۹ از طریق نشانی الکترونیکی https://book.icfi.ir در حال برگزاری است. ارسال کتاب‌های خریداری شده در این رویداد نشر به شکل رایگان از سوی اداره پست انجام می‌شود؛ افزون بر این خریداران از تخفیف 20 درصدی برای کتاب‌های داخلی و تخفیف 50 درصدی برای کتاب‌های خارجی برخوردار خواهند بود.‌‌#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

نمایندگان مجلس برای طرح‌های مهم کشاورزی و امنیت غذایی، به شرکت‌های وابسته و تابعه وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و نیرو مجوز انتشار تا سقف دویست و هفتاد هزار میلیارد ریال اوراق مالی - اسلامی از طریق بانک کشاورزی را دادند.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: محققان یک دانشگاه ژاپنی به تاثیر ویتامین ب‌ ۶ (B۶ ) در کاهش عوارض کرونا با کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی، منجر به کاهش احتمال بروز ترومبوز (لخته‌شدن خون) و طوفان سایتوکین دست پیدا کردند.

2 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: عباس قبادی گفت: با اتمام انتقال میوه از شمال و غرب کشور به تمامی استانها توزیع آن آغاز شده و باعث کاهش قیمت در بازار می شود.

2 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور از ضعف مدیریت دولت بر بازار نهاده های دامی و افزایش قیمت خوراک دام انتاقد کرد و خواستار اقدام فوری جهت رفع مشکل شد.

2 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه:مصوبه نوبت سوم بررسی جزئیات بودجه در مجلس، مبلغ دویست (۲۰۰) ریال جریمه هر متر مکعب آب شرب مازاد بر الگوری مصرف را مشول مالیات بر درآمد و ارزش افزوده ندانست و نحوه هزینه کرد آن برای آبرسانی به روستاها و عشایر را تعیین کرد.

2 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: گزارش میدانی خبرگزاری صدا و سیما در مورد قیمت برخی از انواع یخچال و فریزر موجود در بازار در تاریخ 11 اسفند 1399 منتشر شد.

2 ساعت پیش

محققان بریتانیایی دریافته اند که رژیم غذایی سرشار از فروکتوز می تواند با ایجاد التهاب، به سیستم ایمنی آسیب برساند.

2 ساعت پیش

بازگشت دوباره بیت کوین به مسیر رشد قیمت,آخرین قیمت بیت کوین,بازگشت بیت کوین به مسیر صعود, استفاده از رمزارزها در کدام کشورها بیشتر رواج دارد؟,مقایسه نوسان قیمتی بیت‌ کوین با دیگر بازارها

2 ساعت پیش

جزییات فعالیت سامانه بارشی در پایان هفته جاری,بارش برف و باران طی امروز در ۱۴ استان,آخر هفته کدام جاده‌های کشور برفی است؟, احتمال آبگرفتگی معابر در 13 استان,پایان هفته جاری با ورود سامانه بارشی جدید به کشور شاهد بارندگی در محورهای برون شهری برخی از استان ها هستیم.

2 ساعت پیش

جزییات اختصاص سهام بورس به متولدین سال 1400,تأثیر اختصاص سهام یک میلیونی به متولدین ‌سال 1400 بر اقتصاد خانواده‌ها,بررسی تأثیر سهام یک‌میلیونی فرزندان متولد ‌سال ۱۴۰۰ بر اقتصاد خانواده‌ها,جزییات سهام آیندگان,تأثیر سهام یک‌میلیونی متولدین ۱۴۰۰ بر اقتصاد خانواده‌ها,نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای به اختصاص سهام یک میلیون تومانی برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۰ موافقت کردند اما تأثیر این اقدام چیست؟

3 ساعت پیش

درخواست آمریکا برای نشست شورای حکام درباره ایران,واکنش به تلاش آمریکا برای صدور قطعنامه توبیخی علیه ایران ,جزییات جلسه شورای حکام برای احیای کامل برجام,,,,

3 ساعت پیش

صعود دوباره بورس به چه عواملی بستگی دارد؟,عامل اصلی تداوم سقوط بورس چیست؟,بورس صعود می کند؟,پیش بینی روند بورس در هفته سوم اسفند,سیگنال سازمان بورس برای حمایت از بازار,بررسی عوامل محرک صعود دوباره بازار سهام,عدم تأثیر سیگنال سازمان بورس بر بازار منفی

4 ساعت پیش

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی در کشور، توسعه صنعت و رشد تولید را منوط به همکاری و تعامل بین بخش‌های مختلف نظام دانست.

5 ساعت پیش

در یازدهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار که از 4 تا ۶ اسفند در هتل المپیک تهران برگزار شد، از طرح ها و برنامه های راهبردی فولاد مبارکه در هوشمند سازی صنعت و اجرای طرح تحول دیجیتال و تولید فولادهای جدید استقبال شد.

5 ساعت پیش

عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام شرکت نفت پاسارگاد در نماد معاملاتی (شپاس ت.ف۰۰۱۱۱) باهدف تأمین مالی توسط شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری ادامه دارد.

5 ساعت پیش

بیشتر...