میز نهال، بذر اندام های تکثیری در فارس راه اندازی شد all tv logo

حمیدیان:
میز نهال، بذر و اندام‌های تکثیری در فارس راه اندازی شد
فارسشیراز

محمدصادق حمیدیان گفت: پیرو درخواست تعدادی از فعالان بخش کشاورزی و ارائه موضوع در صحن شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس، ایجاد میز نهال، بذر و اندام‌های تکثیری در استان در این شورا تصویب شد که هم اکنون این میز فعالیت خود را با حضور فعالان این بخش در استان آغاز کرده است.

او افزود: استان فارس یکی از استان‌های مهم و پیشرو در امر تولید نهال در کشور است در سال ۱۴۰۱ تولیدکنندگان نهال عضو انجمن تولید نهال استان فارس مبادرت به تولید بیش از دو میلیون اصله نهال لیبل‌دار و استاندارد در نهالستان‌های خود کردند به طوری که در حال حاضر استان فارس یکی از استان‌های مهم در امر تولید نهال در سطح کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، بیان کرد: نهال‌های تولید شده از انواع متنوعی از درختان میوه سردسیری، نیمه گرمسیری و انواع گیاهان زینتی و سبزی و صیفی را شامل می‌شود نهال‌های تولید شده توسط اعضای انجمن نهال استان فارس علاوه بر تامین نیاز باغداران استان به سایر استان‌های کشور نیز ارسال می‌شود.

او گفت: در همین رابطه از سال‌های گذشته نیز تولید نهال‌های مختلف درختان میوه در استان فارس رواج داشته به طوری که در حال حاضر ۵.۷ میلیون اصله نهال استاندارد توسط تولیدکنندگان نهال استان فارس تولید می‌شود و به مناطق مختلف کشور ارسال می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همسو با این موضوع در حال حاضر تعداد ۶۰ تولیدکننده مجوزدار نهال تحت پوشش انجمن صنفی تولید نهال بوده که نهال‌های خود را با توجه به استاندارد‌های وضع شده توسط موسسه ثبت و گواهی تولید بذر و نهال تولید می‌کند.

او ادامه داد: این در حالی است که در حال حاضر ۲۵۰ واحد توزیع کننده نهال تحت پوشش انجمن تولید نهال نیز در استان فارس فعال هستند که عمدتا محصولات خود را از تولیدکنندگان نهال مجوز دار فعال در استان فارس تهیه می‌کنند. کیفیت بالا و مرغوبیت نهال‌های تولید شده در استان فارس به گونه‌ای است که به سایر استان‌ها نیز ارسال می‌شود.

حمیدیان عنوان کرد: موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد استان در کشور از لحاظ دسترسی آسان به فرودگاه، بنادر صادراتی و همچنین امکانات ریلی و وجود ارتباطات فامیلی با ساکنین کشور‌های حوزه خلیج فارس، این استان به عنوان نقطه استراتژیک در بحث صادرات محصولات کشاورزی در جنوب کشور مطرح باشد.

او گفت: تلفیق این ظرفیت‌های منحصر به فرد با کیفیت بالای نهال‌های تولید شده در استان به همراه ایجاد میز نهال، بذر و اندام‌های تکثیری می‌تواند زمینه ساز گسترش صادرات نهال در استان شده و قدم موثری در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال در استان باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با تاکید بر اینکه نهال یک بخش مهم و ظرفیت و پتانسیل بالایی در استان است، از جمله اهداف راه‌اندازی این میز را در راستای تقویت و بهینه‌سازی نهالستان‌های استان، هدایت‌مند کردن تقاضا‌های نهال شناسنامه‌دار از استان افزایش صادرات نهال عنوان کرد.

حمیدیان تصریح کرد: با توجه به مزیت بخش کشاورزی استان در حوزه اقتصادی و توسعه‌ای استان فارس، اقدامی موثر در حوزه کشاورزی استان است.

او گفت: با توجه به اینکه اتاق بازرگانی فارس همواره پیگیر حل مسائل و کمک به رفع مشکلات فعالان اقتصادی بوده موضوع تشکیل و راه‌اندازی میز‌های استانی و ملی مورد مطالبه فعالان اقتصادی استان بوده و در حال حاضر چهار میز ملی در استان فارس فعال است.

باشگاه خبرنگاران جوانفارسشیراز#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کاهش قیمت دلار بر قیمت خودروهای داخلی اثر گذاشته است که در خبر زیر به بررسی آن پرداخته‌ایم.

یک ربع پیش

انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در اولین همایش بین المللی «غزه زنده است» گفت: قدرت ملت‌ها از هر سلاحی از هر اتمی و از هر گنبدی آهنین‌تر و استوارتر است.صدای فلسطین نباید خاموش شود. منبع: خبرگزاری دانشجو

نیم ساعت پیش

آقا رشید یا قدرت الله ایزدی در قسمتی از مصاحبه اش از شرایط بد دوران زندگی اش و گریه های شدیدیش گفت.

یک ربع پیش

بعد از تصویب قانون اخراج پناهندگان به رواندا در پارلمان انگلیس سازمان ملل و شورای اروپایی انتقاد شدیدی به آن وارد کرده واین کشور را به نقض حقوق بشر متهم کردند.

نیم ساعت پیش

وزارت خزانه داری آمریکا در راستای اقدام‌های ضد ایرانی واشنگتن، امروز سه‌شنبه از اعمال تحریم‌های جدید مرتبط با ایران خبر داد.

نیم ساعت پیش

وزیر بهداشت با بیان اینکه در طرح فروش اینترنتی دارو، سکوهای اینترنتی فقط حمل دارو را عهده‌دار خواهند شد، گفت: این کار به صورت آزمایشی آغاز می‌شود.

نیم ساعت پیش

در خبر زیر عکسی عاشقانه از الیکا عبدالرزاقی در کنارهمسرش امین زندگانی را مشاهده خواهید کرد.

یک ربع پیش

مستند «عشق و فلسفه»، پرتره‌ای درباره «نادیا مفتونی» استاد فلسفه دانشگاه تهران است که پنجشنبه ششم اردیبهشت ماه ساعت 19:00 روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

نیم ساعت پیش

جایزه مقام اول بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های معلولین We Care هند به مستند ایرانی «احمد» ساخته اعظم مرادی اهدا شد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...