عصر ایران |
1 ماه پیش

نکته کاربردی برای ذهنیت کارآفرینان موفق در ایران

یک تابلوی چشم انداز می تواند نمایشی بصری از اهداف و رویاهای شما باشد. آن را در مکانی برجسته نمایش دهید تا دیدتان را به شما یادآوری کند و شما را متمرکز نگه دارد.

عصر ایران/ مدرسه کار و کسب ؛ دکتر سروش صفدریان* -کارآفرینی موفق به چیزی بیش از یک ایده عالی یا یک محصول منحصر به فرد نیاز دارد. طرز فکر و نگرش های خاص است که می تواند به کارآفرینان کمک کند تا بر موانع غلبه کنند و به اهداف خود برسند. در حالی که هیچ فرمول یکسانی برای موفقیت وجود ندارد، ویژگی ها و عادات خاصی وجود دارد که کارآفرینان موفق تمایل به داشتن آنها دارند.

کارآفرینی یک سفر پربار و هیجان انگیز است، اما با چالش ها و موانع نیز همراه است. برای موفقیت به عنوان یک کارآفرین، به چیزی بیش از یک ایده خوب یا یک محصول منحصر به فرد نیاز دارید. شما باید ذهنیتی را پرورش دهید که می تواند به شما کمک کند تا در فراز و نشیب های سفر کارآفرینی پیمایش کنید.

ذهنیت کارآفرینی موفق ترکیبی از ویژگی ها و عاداتی است که به کارآفرینان اجازه می دهدمتمرکز، انعطاف پذیر، سازگار و خلاقبمانند. در حالی که سفر هر کس منحصر به فرد است، کارآفرینان موفق تمایل به داشتن ویژگی های خاصی دارند که به آنها کمک می کند بر چالش ها غلبه کنند و به اهداف خود دست یابند.

در این مقاله، مولفه‌های کلیدی یک ذهنیت کارآفرینی موفق را بررسی می‌کنیم و نکات کاربردی برای پرورش این ویژگی‌ها ارائه می‌کنیم. چه به تازگی شروع به کار کرده باشید و چه سال‌ها است که در کسب‌وکار بوده‌اید، این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا ذهنیت و عادت‌هایی را که برای موفقیت به‌عنوان یک کارآفرین نیاز دارید، توسعه دهید.

ذهنیت کارآفرینی موفق

نکات کاربردی برای ذهنیت کارآفرینی موفق در ایران:

 1. 1.چشم انداز و تمرکز

کارآفرینان موفق متمرکز هستند و دید روشنی از آنچه می خواهند به دست آورند دارند. آنها با اشتیاق و هدف خود هدایت می شوند و حس جهت گیری قوی دارند. برای پرورش دیدگاه و ذهنیت تمرکز، مهم است:

 • اهداف یا هدف خود را مشخص کنید:برای شناسایی اهداف و دلایل پشت سر آنها وقت بگذارید. این به شما کمک می کند متمرکز و با انگیزه بمانید.
 • یک تابلوی چشم انداز ایجاد کنید:یک تابلوی چشم انداز می تواند نمایشی بصری از اهداف و رویاهای شما باشد. آن را در مکانی برجسته نمایش دهید تا دیدتان را به شما یادآوری کند و شما را متمرکز نگه دارد.
 • تجسم را تمرین کنید:خود را در حال رسیدن به اهداف و تجربه موفقیت مجسم کنید. این می تواند به شما کمک کند تا متمرکز و با انگیزه بمانید، به خصوص در زمان های چالش برانگیز.
 1. 2.انعطاف پذیری و پشتکار

کارآفرینان موفق می دانند که شکست ها و شکست ها بخشی از سفر هستند. آنها انعطاف پذیر هستند و توانایی غلبه بر چالش ها را دارند. برای پرورش ذهنیت انعطاف پذیری و پشتکار، مهم است:

 • شکست را بپذیرید:بپذیرید که شکست بخشی از فرآیند است و به آن به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد نگاه کنید.
 • مراقبت از خود را تمرین کنید:از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید تا به شما کمک کند انعطاف پذیر و با انگیزه بمانید.
 • در اطراف خود یک جامعه حمایتگر ایجاد کنید:با کارآفرینان یا مربیان دیگری که می توانند در زمان های چالش برانگیز تشویق و حمایت کنند، روابط برقرار کنید.
 1. 3.انطباق و انعطاف پذیری

کارآفرینان موفق سازگار هستند و می توانند در صورت لزوم چرخش کنند. آنها آماده تغییر هستند و می توانند استراتژی های خود را در صورت نیاز تنظیم کنند. برای پرورش ذهنیت سازگاری و انعطاف پذیری، مهم است:

 • تغییر را در آغوش بگیرید:بپذیرید که تغییر یک امر ثابت در سفر کارآفرینی است و مایل به انطباق باشید.
 • ذهن خود را باز نگه دارید:نسبت به ایده ها و دیدگاه های جدیدی که می توانند به شما در مسیریابی چالش ها و فرصت ها کمک کنند، باز باشید.
 • آزمایش و تکرار:رویکردها و استراتژی های مختلف را آزمایش کنید و مایل باشید بر اساس آنچه که بهترین کار را انجام می دهد، تنظیمات را انجام دهید.
 1. 4.خلاقیت و نوآوری

کارآفرینان موفق خلاق و نوآور هستند. آنها قادر به ارائه ایده ها و راه حل های جدید و منحصر به فرد برای مشکلات هستند. برای پرورش ذهنیت خلاقیت و نوآوری، مهم است:

 • تمرینات خلاقیت را تمرین کنید:جلسات طوفان فکری یا تمرینات نوشتن آزاد را امتحان کنید تا تفکر خلاق خود را تحریک کنید.
 • مفروضات چالش:فرضیات را زیر سوال ببرید و دیدگاه های مختلف را در نظر بگیرید تا به شما در ارائه ایده های تازه کمک کند.
 • آزمایش را در آغوش بگیرید:از امتحان کردن چیزهای جدید و ریسک های حساب شده نترسید.
 1. 5.یادگیری مستمر

کارآفرینان موفق همیشه در حال یادگیری و جستجوی دانش جدید هستند. آنها کنجکاو هستند و طرز فکر رشد دارند. برای پرورش ذهنیت یادگیری مستمر، مهم است:

 • بخوانید و تحقیق کنید:با خواندن کتاب ها، مقالات و سایر منابع از روندها و اخبار صنعت به روز باشید.
 • شرکت در کنفرانس ها و رویدادها: در کنفرانس ها و رویدادها شرکت کنید تا با کارآفرینان دیگر ارتباط برقرار کنید و از متخصصان حوزه خود بیاموزید.
 • به دنبال بازخورد باشید:از مشتریان، مربیان یا دیگر کارآفرینان بازخورد بخواهید تا به شما در پیشرفت و رشد کمک کنند.

پرورش ذهنیت کارآفرینی موفق مستلزم ترکیبی از بینش، تمرکز، تاب‌آوری، سازگاری، خلاقیت و یادگیری مستمر است. در حالی که همیشه آسان نیست، با تمرین و فداکاری، می توانید این ویژگی ها را توسعه دهید و شانس موفقیت خود را به عنوان یک کارآفرین افزایش دهید. به یاد داشته باشید که بر روی اهداف و هدف خود متمرکز بمانید، شکست را به عنوان فرصتی برای یادگیری بپذیرید، سازگار و در برابر تغییرات باز بمانید، و در طول سفر کارآفرینی خود به یادگیری و رشد ادامه دهید.

کارآفرینی در ایران فرصت‌های فراوانی را برای افرادی با ذهنیت، مهارت و دانش مناسب ارائه می‌دهد. کارآفرینان ایرانی با پذیرش نوآوری، غلبه بر چالش ها و اتخاذ رویکردی پیشگیرانه و رشد محور، می توانند کسب و کارهای موفقی ایجاد کنند که به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک می کند. در حالی که ممکن است موانع و مشکلاتی در این راه وجود داشته باشد، با پشتکار، انعطاف پذیری و تمایل به یادگیری و سازگاری، هر چیزی ممکن است.

____________________________________
*محقق و مدرس فروش و مذاکره
دکتر سروش صفدریاننویسنده چندین عنوان کتاب در حوزه کسب و کار و فروش
رتبه اول کنکور دکترای کارافرینی سال ۱۳۹۳
۲۲ سال تجربه آموزش و مشاوره در حوزه فروش و سیستم سازی در مجموعه های صنعتی و خدماتی در ایران از جمله سرای ایرانی، دیجی لند، مزمز، کارخانجات سیمان از جمله اردبیل، زابل، غرب آسیا و برج فناوری دانشگاه صنعتی شریف، مراکز رشد و فناور ایران، دانشگاه زنجان، سازمان فناوری ریاست جمهوری و ….
مدرس دوره های MBA و DBA در مدارس کسب و کار ایران از جمله ماهان، تهران، دانشگاه تهران
موسس مدرسه کسب و کارراستین
نویسنده و مدرس مدرسه کار و کسب عصر ایران

کانال عصر ایران در تلگرام
بیشتر بخوانید:
۵ درس فروش از حمید محمودزاده
6 نکته کلیدی برای بهبود عملکرد منابع انسانی تیم فروش
راهنمای موفقیت در فروش، استراتژی‌ها و تکنیک‌های کلیدی
تماشاخانه
بلوچستان در بحران/ چرا بالگردهای بیشتری برای کمک به بلوچستان پرواز نمی‌کنند؟ (فیلم)

بلوچستان در بحران/ چرا بالگردهای بیشتری برای کمک به بلوچستان پرواز نمی‌کنند؟ (فیلم)

logo-vid

صد کودک از ایران برای یاسمن مقبلی نقاشی فرستاده‌اند/ نمایش نقاشی‌ها از ایستگاه فضایی را ببینید (فیلم)

logo-vidفیلم های دیگر
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
۱۵ سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شبکه خبر صداوسیما در زیرنویس خود از شنیده شدن صدای انفجار در اصفهان خبر داد.

1 ساعت پیش

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه‌ای نسبت به هرگونه اقدام نظامی علیه ایران، به رژیم اسرائیل هشدار داد.

یک ربع پیش

موسسه اعتبارسنجی بین‌المللی «استاندارد اند پورز» در گزارشی رتبه اعتباری رژیم اسرائیل را از AA- به A+ کاهش داد.

2 ساعت پیش

 مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌شرقی از تحویل یک هزار و ۲۵۷ واحد مسکونی به مددجویان این نهاد در استان خبر داد.

1 ساعت پیش

یک خانواده اسرائیلی پس از 6 ماه متوجه شده است که مقامات این رژیم به جای جنازه فرزندشان، یک عروسک را دفن کرده‌اند.

2 ساعت پیش

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات عربی متحده در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان گفتگو و رایزنی کرد.

یک ربع پیش

نتایج ارزیابی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان نشان می‌دهد موضوع سهم وام محصولات دانش‌بنیان از مجموع وام‌های فعال کشور یک درصد است و حدود ۷۱درصد شرکت‌های دانش‌بنیان هیچ گونه وام فعالی در سیستم بانکی ندارند.

1 ساعت پیش

پدافند هوایی کشور بامداد امروز حمله ریزپرنده ها را در آسمان اصفهان خنثی کرد و هم اکنون شرایط در اصفهان عادی است.

نیم ساعت پیش

ملی‌پوش قایقرانی ایران در ماده کایاک ۲۰۰ متر قهرمانی آسیا به مدال برنز رسید.

1 ساعت پیش

بیشتر...