تیتر برتر |
۱ هفته پیش

دلایل سراشیبی قیمت در بازارهای مالی سایت تیتربرتر TitreBartar com

دلایل سراشیبی قیمت در بازارهای مالی

به گزارشتیتربرتر؛ یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این گزارش روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان بررسی شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

تداوم کام تلخ بازار سرمایه

در معاملاتبازار سهامروز دوشنبه، در ادامه روند نزولی ماه‌های گذشته، همچنان شاهدسرخ پوشیبازار و افزایش میزان عرضه‌ها بودیم. با توجه به رکودی بودن فضای معاملاتی بورس، ارزش داد و ستدها همسو با روند بازار کاهشی بود و همچنان سرمایه‌گذاران جایگاه فروشنده را برای خود حفظ کردند.

شاخصکل با افت 15/ 1 درصدی به رقمیک میلیون و 167 هزار واحدیعقب نشست و شاخص کل هموزن نیز 3/ 0 درصد از موقعیت خود عقب‌تر رفت.

سازمان بورس و اوراق بهادار درحالی ۱۰ مصوبه جدید را برایاحیا و رشدبورسدر نظر گرفته است که سه مصوبه آن را از هفته گذشته اجرایی کرده، با این حالکام بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاراناین بازار همچنان تلخ است و فعالان آن همچنان شاهد کاهش‌های بی‌وقفه قیمت سهام و ارزش دادوستدها هستند.

نوسان قیمت در بازار سکه

در این روزها با توجه به انتشار اخبار در رابطه بامذاکرات وینو انتظارات امید‌بخش سرمایه‌گذاران از آن، قیمت طلا و سکه روند کاهشی را پیش گرفته است.

افتنرخ طلای جهانیو قیمت‌های ارز، بهای این فلز گرانبها را در مسیر نزولی قرار داده و در این بین نیز تعطیلی بازار به دلیل شیوع ویروس کرونا و نبود تقاضا در پی این محدودیت‌ها، مزید بر علت شده تا منفی‌های بیشتری را شاهد باشیم.

بر این اساس روز دوشنبه قیمت هرسکهبهار آزادی در بازار آزاد 9 میلیون و 560 هزار تومان معامله شد که گویای افزایش 60هزار تومانی است.

بنابراین در روزهای گذشته با توجه به شدت گرفتن افت قیمت‌ها شاهد افزایش تعداد فروشندگان بودیم که به گفته برخی فعالان این بازار چنانچه مذاکرات مثبت واقع شود،احتمال کاهش بیشتر قیمتطلا و سکهبا شیب ملایم وجود خواهد داشت.

عقبگرد طلای جهانی تحت تاثیر دلار

قیمت طلاتحت تاثیر اوج گیریدلار، در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی از بالاترین قیمت دو ماه اخیر که روز دوشنبه به آن صعود کرده بود، عقب نشست. بهای هراونس طلاتا ساعت 20دیروز به وقت تهران به 1782دلار رسید.

بهای معاملات این بازار روز دوشنبه تامرز ۱۷۹۷ دلارصعود کرده بود.توسعه آهسته‌تر بخش تولید آمریکا این انتظار را که بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را همچنان نزدیک صفر نگه خواهند داشت تقویت کرد.

نرخ‌های بهره اندکاونس طلارا به سرمایه‌گذاری جذاب‌تری تبدیل می‌کند. معکوس شدن روند دلار آمریکا، اندکی رویقیمت طلاتاثیر گذاشته، ارزش دلار با وجود موضع بانک مرکزی آمریکا در ادامه سیاست پولی انبساطی در آینده نزدیک، تحکیم شده است.

طلا در جهت صعودی، بامقاومت در مرز ۱۸۰۰ دلارروبه‌روست. اگر این مقاومت شکسته شود، راه برایصعودبه سمت۱۸۵۰ دلارگشوده می‌شود.

بازار اوراق در انتظار تغییر تسهیلات مسکن

در بازار فرابورس روز دوشنبهاوراق تسهیلات بانک مسکنشاهد تغییرات منفی قیمتی بود. به این ترتیبتسه9812با از دست دادن 9/ 1 درصد از ارزش خود به قیمت پایانی52 هزار و 650 تومانمعامله شد که در پی آن نیز ارزش معاملات اوراق تسه 9812 در 77 نوبت به بیش از 35 میلیون تومان رسید.

روند مثبت مذاکرات وینانتظارات امیدبخشی را برای ثبات در اقتصاد کشور ایجاد کرده و برخی کارشناسان بر این باورند که احتمالاقیمت مسکننیز کاهش پیدا کند، این درحالی است که با از دست رفتن توانخرید مسکنبرای متقاضیان آن، نرخ زمین و مصالح ساخت و ساز با رشد قابل توجهی روبه‌رو است و در این شرایط رکود بیشتر مسکن به چشم می‌خورد.

علاوه بر این همراه با تغییر سیاست‌هایتسهیلات ساخت و بازسازی مسکنتغییراتی در تقاضای این اوراق به وجود نیامده است.

بازگشت نفت به مسیر افزایشی

قیمت نفتدر معاملات روز سه شنبه تحت تاثیرتسهیل محدودیت‌های کروناییدر ایالت‌های بیشتری در آمریکا و تلاش اتحادیه اروپا برای جذب مسافران بیشتر که نگرانی‌ها نسبت به وضعیت تقاضا در هند را تا حدودی جبران کرد، افزایش یافت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با یک درصد افزایش، به ۶5 دلار و 60 سنت در هر بشکه رسید. این شاخص روز دوشنبه با 4/ 1 درصد افزایش بسته شده بود.

به گفته تحلیلگران،چشم‌انداز اوج گیری تقاضا برای سوختدر آمریکا و اروپا از قیمت‌های نفت پشتیبانی کرد. ایالت‌های نیویورک و نیوجرسی محدودیت‌های کرونایی را کاهش داده‌اند و اتحادیه اروپا قصد دارد مرزهایش را به رویمسافران خارجیبیشتری که واکسینه شده‌اند، بگشاید.

به نظر می‌رسد خوش‌بینی نسبت به بهبود تقاضا عامل اصلیافزایش قیمت‌هاینفتدر حال حاضر باشد و از طرفی اقتصاد آمریکا در مسیر سریع‌ترین رشد در دهه‌های اخیر است.

گردآورنده: الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خودروسازی دیارخودرو حدود 18 سال انواع خودروها ر

یک ربع پیش

طرح فروش نقدی و اعتباری پیکاپ آمیکو دوکابین ویژه عید سعید فطر از سوی نمایندگی های این شرکت آغاز شد.

یک ربع پیش

علی اکبر جعفری، معاون محرومیت زدایی و مردم‌یاری قرارگاه قدس جنوب‌ شرق سپاه گفت: در راستای رزمایش کمک مومنانه و در ماه ضیافت الهی به منظور تکریم خانواده‌های نیازمند، یکصد هزار پرس غذای گرم توزیع شد.

یک ربع پیش

کریمی، مشاور و دستیار اجرایی وزیر آموزش و پرورش در حوزه سنجش و ارزشیابی گفت:▫️به جز پایه‌های نهم و دوازدهم، سایر مقاطع تحصیلی آزمون غیرحضوری دارند و با نظارت معلم روند ارزشیابی انجام خواهد شد.

نیم ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند،‌ خطارنشان کردند: فلسطینی‌ها باید با افزایش قدرت و مقاومت خود، جنایتکاران را به تسلیم شدن و توقف اقدامات وحشیگرانه خود مجبور کنند.

نیم ساعت پیش

مسعود فیروکوهی گفت: در خرید شیرینی و آجیل عید فطر لازم است به نکاتی توجه شود تا از عوارض خوردن از آن درامان بمانید.

نیم ساعت پیش

چنانچه مهدی قایدی موفق شود در دربی نود و پنجم دروازه پرسپولیس را باز کند، با رکورد فرهاد مجیدی برابری می‌کند.

نیم ساعت پیش

تهران- سخنگوی ستاد انتخابات کشور از مراجعه ۸۱ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور در سومین روز ثبت نام خبر داد و گفت: تاکنون ۲۱۱ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

نیم ساعت پیش

زنبورها نتایج فوق‌العاده خود در جام حذفی آلمان را با قهرمانی این مسابقات تکمیل کردند.

نیم ساعت پیش

یکی دیگر از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰، مرد کشاورزی است که از سیستان و بلوچستان برای ثبت نام به وزارت کشور آمده است. او انتقاد کرد که چرا فقط چند کاندیدای مشخص، مطرح هستند. وی که دغدغه آب را دارد، گفت: اگر رییس جمهور شدم به داد همه مردم ایران می رسم نه فقط تهران. مردی از جنس مردم هستم.

نیم ساعت پیش

شبکه ۱۲ رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد که مقاومت فلسطین توانسته این رژیم را در محاصره هوایی قرار دهد.

نیم ساعت پیش

فرهاد مجیدی سرمربی استقلال در نشست خبر پیش از بازی برابر پرسپولیس گفت که تیمش در بازی فردا به کورس قهرمانی بازمی‌گردد.

نیم ساعت پیش

علی اکبر جعفری، معاون محرومیت زدایی و مردم‌یاری قرارگاه قدس جنوب‌ شرق سپاه گفت: در راستای رزمایش کمک مومنانه و در ماه ضیافت الهی به منظور تکریم خانواده‌های نیازمند، یکصد هزار پرس غذای گرم توزیع شد.

نیم ساعت پیش

ارتش رژیم صهیونیستی دقایق اولیه بامداد امروز به وقت تهران بار دیگر مناطقی از نوار غزه را هدف حملات توپخانه‌ای و هوایی خود قرار داد که بلافاصله با حملات موشکی و راکتی گروه‌های مقاومت مواجه شد.

نیم ساعت پیش

یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ادعا کرد که امروز با دستور رییس جمهوری به وزارت کشور آمده تا ثبت نام کرد. فردی که این ادعا را کرد ۳۸ ساله و جامعه شناس است و عکس مصدق را در دست داشت.

نیم ساعت پیش

بیشتر...