خبرگزاری رضوی |
۱ هفته پیش

پرش برقی - رضوی

خبرگزاری رضوی گزارش می دهد؛
پرش برقی
خبرگزاری رضوی-زهرا رفعتی؛"به دلیل افزایش مصرف برق و گاز در بخش خانگی و تجاری و محدودیت سوخت تحویلی به تعدادی از نیروگاه ها خاموشی‌های پراکنده در برخی مناطق اعمال شده است خاموشی های ایجاد شده قابل برنامه‌ریزی از قبل نبوده و تنها با ۱۰ درصد کاهش مصرف گاز و برق امکان استمرار تامین مطمئن گاز و برق در کشور فراهم خواهد شد؛ امضا شرکت توانیر".
این متن پیامی است که روز گذشته به دنبال قطعی برق منتشر شد و با واکنش ها و اعتراضات شدیدی از جانب مردم همراه بود چراکه مدلی از توهین به شعور مخاطب را نشان می دهد، آنهم در عصری که انتقال اخبار به صورت ثانیه ای در فضای مجازی آگاهی را در مردم ایجاد کرده است و دلایل توجیه کننده این شکلی فقط گلایه های آنها را بیشتر می کند، وقتی ماه هاست مدارس کل کشور و دانشگاه ها و بسیاری از مراکز تعطیل است و مصرف گاز را کاهش داده است، قطعی برق به دلیل مصرف گاز نتوانسته بسیاری را متقاعد کند.

بیت‌کوین و قطعی برق!
هرچند که ردپای مزارع بیت کوین کشور همسایه چین نیز تاحدودی اطلاع رسانی شده و علت این کمبود و قطعی برق ارتباط مستقیمی با بیت کوین دارد. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور ابراز کرده که "بیت‌کوین سهم جزیی در مصرف برق کشور دارد. ۱۶۲۰ مرکز که انشعاب غیرمجاز برای مصرف بین کوین دارند شناسایی شده است. مزارع غیرقانونی بیت کوین را گزارش کنید و ۲۰ میلیون هدیه بگیرید."

گاز نداریم برق را قطع کردیم
اینکه گفته می شود گاز به اندازه کافی تحویل نیروگاه ها نشده است در ازای آن برق معابر را خاموش می کنیم، در آن تاریکی و خاموشی اگر (بخوانید حتما) کسی در جوی آبی و یا گودالی بیفتد و دچار حادثه شود چه کسی پاسخگو خواهد بود؟
از دیروز که گلایه های مردمی درباره قطعی به یک باره برق منتشر شده متفق‌القول می گویند زمان قطعی برق در مناطق مختلف باید اعلام شود، برای مثال آرد نانوایی که اگر یک ساعت بماند ترش می شود و خسارتی بر دوش نانوا می گذارد و دیروز مستاصل ابراز می کند با اینهمه آرد ترش شده چه کنم؟
کاسبی که تمام کارش با برق و اینترنت است وقتی به یک باره برق قطع شد کاسبی اش هم‌کساد شد آن‌هم در روزهایی که کرونا یک تنه بر سفره مردم آوار شده، لااقل دردی بر دردهای مردم اضافه نشود.
دانش آموزان و دانشجویان نیز دیروز دچار سردگمی شدند چرا که اغلب درگیر امتحان بودند و از اینترنت خانگی استفاده می کردند و درست در حین پاسخ به سوالات برق قطع می شود و تلاش چند ماه شان بی حاصل.
هرچند در مشهد مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی تاکید کرده معلمان آزمون را در ساعاتی که برق محدوده مدرسه قطع است، برگزار نکنند. در صورتی که قطعی برق گسترده در یک منطقه باعث شده دانش آموزان از امتحان جا بمانند مدیران مدرسه نسبت به برگزاری مجدد آزمون اقدام کنند.
اما‌سخنگوی شرکت برق در خصوص عدم اطلاع رسانی برق قطع روز گذشته اظهار کرده که "شرایط به گونه‎ای نشد که بتوانیم موضوع را اطلاع‎رسانی کنیم. اگر مردم فقط ۱۰ درصد در مصرف گاز و برق صرفه‎جویی کنند، مشکل حل می‎شود. مصرف برق‎ غیرمجاز و مراکز استخراج رمز ارزها را کاهش خواهیم داد. علت خاموشی معابر در شب‎های گذشته این بود که برق خانه ‎ها را قطع نکنیم اما برخی فضاسازی کردند علیه این کار اما از این پس خاموشی شبانه برخی معابر را تکرار می‎کنیم."

خسارت می دهیم
با این اوصاف بی هیچ روی صنوف مختلف دچار ضرر و خسارت می شوند و چند ساعتی از کار بیکار،اما خسارت این‌ضرر را‌چه کسی می خواهد بدهد؟
هرچند که ️سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه گر مردم فقط ۱۰ درصد صرفه جویی کنند، این روزهای سخت سپری خواهد شد و قطعی نخواهیم داشت، گفت: اگر افرادی خسارتی از قطعی برق، دیده باشند از طریق بیمه جبران خواهد شد.اما مشخص نیست این جبران به چه کسانی تعلق می گیرد و‌چه زمانی پرداخت می شود.

شرمنده ایم
گویا روند قطعی برق در خیلی از شهرها از جمله مشهد ادامه دارد اما دیشب در این شهر هم بدون اطلاع رسانی برق خیلی از مناطق قطع شد و قسمت بد ماجرا اینکه بسیاری از مردم در آسانسور محبوس ماندند.
همان دیشب علیرضا کاشی، سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد بابت قطعی بدون اطلاع رسانی از مردم عذرخواهی کرد‌ و گفت: از ساعت ۹ صبح امروز مدیریت بار توزیع برق با دستور کشوری آغاز شده است. این مدیریت بار با تصمیم‌گیری تهران و براساس میزان مصرف هر منطقه اتفاق می‌افتد و قطعی برق مناطق مختلف غیرقابل پیش بینی است. بابت این قطعی برق شرمنده مردم هستیم و تقاضا داریم تا حد امکان در مصرف برق صرفه‌جویی کنند. تا شب گذشته این قطع برق صرفاً مربوط به معابر و خیابان‌ها بود. امکان اطلاع‌رسانی از قبل در این زمینه وجود نداشته است. مدیریت بار توزیع اقدامی ناگزیر است و چاره‌ای جز آن نداریم؛ اگر این قطعی‌های مقطعی صورت نگیرد با قطعی برق به نحو گسترده مواجه خواهیم شد. 


#‌اخبار_روز
منبع: خبرگزاری رضوی


تبلیغات

مطالب مرتبط

قیمت دلار(اسکناس) آمریکا، امروز ، دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ در صرافی‌های بانکی برای خرید به ۲۱ هزار و ۴۸۰ تومان و برای فروش به ۲۲ هزار و ۷۲۰ تومان رسید.

یک ربع پیش

مربی تیم استقلال تهران درخصوص خبری جروبحث با مدافع این تیم توضیحاتی را ارائه کرد.

یک ربع پیش

بر اساس یک نظرسنجی مشخص شد که یک سوم آمریکایی‌ها بر این باورند که پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به واسطه "تقلب" بوده است.

7 ساعت پیش

هرج و مرج. این توصیفی است که برای شرایط امروز بازار نشر کتاب‌های شعر به‌کار می‌رود و با انتشار اشعاری که به‌نظر بسیاری از کارشناسان کیفیت چندانی ندارند این هرج و مرج بیشتر و بیشتر هم می‌شود.

7 ساعت پیش

نیوشا ضیغمی از ابتلای خود به بیماری کرونا خبر داد.

7 ساعت پیش

یک مسوول نظامی آمریکایی در نخستین سفر پس از حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم، امروز (سه شنبه) وارد خارطوم می شود.

7 ساعت پیش

ثبت نام پیش فروش سایپا و ایران خودرو چند ماه است که با نظارت وزارت صنعت و قوه قضائیه انجام می شود تا خودرو به قیمت اصلی به دست مصرف کننده برسد اما سایپا با افزایش شدید قیمت کارخانه کوییک ثبت نام کنندگان را نقره داغ کرد.

7 ساعت پیش

رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ از دستگیری 3شرور سابقه دار که پس از شرارت و تخریب 7دستگاه خودروی شهروندان، بیش از 2ماه زندگی مخفیگاه انتخاب کرده بودند، خبر داد.

7 ساعت پیش

پوسیدگی دندان و بیماری لثه در اثر پلاک ، ترکیبی چسبنده از باکتری و غذا ایجاد می شود. ظرف چند دقیقه پس از خوردن غذا پلاک روی دندان جمع می شود.

7 ساعت پیش

مدیرعامل سابق قرمزها توضیحاتی درباره استقلالی شدن مدافع چپ این تیم داد.

7 ساعت پیش

در جلسه روز سه شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارش کارشناسی از تغییرات انجام شده در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال 1400 و آثار افزایش ارقام بودجه بر معیشت مردم و آثار تورمی آن بر کالاهای ضروری ارائه کرد.

7 ساعت پیش

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای گفت: بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از روز سه شنبه هفته آینده در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد.

7 ساعت پیش

رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری سارق مسلح طلافروشی در منطقه جوادیه خبر داد.

7 ساعت پیش

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم، در مراسم امضا تفاهم نامه میان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان قم و اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم از راه‌اندازی کتابخانه تخصصی دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس در آینده‌ای نزدیک خبر داد .

7 ساعت پیش

قیمت سکه امروز (سه شنبه 7 بهمن 99) در بازار ایران را دنبال کنید.

7 ساعت پیش