راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

اولیانوف روابط چین آمریکا به خاطر هیچ خراب شد راهبرد معاصر

اولیانوف در توییتی نوشت: تعجب‌آور نیست. سفر پلوسی به تایوان به شدت بر روابط دوجانبه پکن و واشنگتن تأثیر گذاشت. به خاطر هیچ.

به گزارش راهبرد معاصر«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به خبر پاسخ ندادن مقامات نظامی چین به تماس‌های مقامات پنتاگون واکنش نشان داد.

این دیپلمات روس در توییتی نوشت: تعجب‌آور نیست. سفر پلوسی به تایوان به شدت بر روابط دوجانبه پکن و واشنگتن تأثیر گذاشت. به خاطر هیچ.

نشریه آمریکایی «پولیتیکو» پیش‌تر گزارش داد در حالی که چین به مانورهای نظامی خود اطراف تایوان در پی سفر تحریک‌آمیز نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره ادامه می‌دهد، مقامات ارشد نظامی چین به تماس‌های همتایان خود در پنتاگون پاسخ نمی‌دهند.

سه منبع مطلع به پولیتیکو گفتند، ظاهراً پکن چند تماس از سوی «لوید آستین» وزیر دفاع و ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده در روزهای اخیر را رد کرده است.

جمعه (پنجم اوت) پکن تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک خود را با واشنگتن در تعدادی از حوزه‌های نظامی و غیرنظامی قطع کند. وزارت امور خارجه چین فهرستی از موضوعاتی را منتشر کرد که در مورد آن‌ها دیگر ارتباطی بین مقامات چینی و آمریکایی وجود نخواهد داشت، از جمله تماس‌های نظامی در سطح فرماندهان و گفت‌وگوهای گسترده‌تر هماهنگی سیاست دفاعی.

کاخ سفید در حالی که در مورد قطع ارتباط نظامی گزارش شده در سطح عالی اظهارنظر نکرد، مدعی شد اقدامات اخیر چین خطر اشتباه محاسباتی و درک نادرست را افزایش می‌دهد.

پکن روز پنجشنبه در واکنش به سفر کوتاه نانسی پلوسی، تمرینات نظامی و مانورهایی را در شش منطقه دریایی اطراف تایوان آغاز کرد. به گفته وزارت دفاع چین، این مانورها شامل شبیه‌سازی «محاصره» جزیره و همچنین حملات آبی خاکی و حمله به اهداف زمینی است.

چین تایوان را بخشی جدا نشدنی از قلمروی خود و بازدیدهایی مانند سفر پلوسی را حمله به حاکمیت خود و نقض اصل «چین واحد» می‌داند که بر اساس آن اکثر کشورها از به رسمیت شناختن دیپلماتیک تایوان خودداری می‌کنند. آمریکا به‌رغم به رسمیت شناختن این اصل از سال ۱۹۷۹، روابط غیر رسمی نزدیک با جزیره ۲۳.۵ میلیون نفری تایوان را حفظ کرده و اغلب به تایپه تسلیحات می‌فروشد و از فشار آن برای جدایی حمایت می‌کند./فارس#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شاکری گفت: تا پایان سال ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد بازار می‌شود که به بازار مسکن شوک بزرگی وارد می‌کند و رونق می‌بخشد.

6 ساعت پیش

صادق ستاری فرد درباره رتبه بندی معلمان گفت: پیش بینی می شود مدت زمان بررسی رتبه بندی تا اعمال حکم یک ماه تا یک ماه و نیم زمان نیاز داشته باشد.

6 ساعت پیش

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا همزمان با طرح اتهامات علیه خودش هشدار داد که اگر وضعیت آرام نشود، اتفاقات وحشتناکی در آمریکا رخ خواهد داد.

6 ساعت پیش

امشب جمع‌بندی و پاسخ ایران به پیشنویس توافق هسته‌ای که توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود اعلام می‎شود.

7 ساعت پیش

جذب بازیکن در روزهایی که استقلال هنوز سرمربی خود را انتخاب نکرده بود، چالش بزرگی را برای «ریکاردو ساپینتو» به وجود آورده و مرد پرتغالی برای خالی کردن فهرست تیمش و گنجاندن بازیکنان جدید، باید تصمیم سختی بگیرد.

6 ساعت پیش

رسانه‌های دولتی از پایان دور اول سفرهای استانی آقای رئیسی در سال اول ریاست‌جمهوری خبر داده‌اند و وعده جدید این است که این اتفاق از سر گرفته می‌شود.

6 ساعت پیش

عکس های جدید بهاره رهنما خبرساز شد.

5 ساعت پیش

رییس قوه قضاییه گفت: در اجرای احکام از هجمه‌های حقوق بشری واهمه نداریم اما توجه به رافت‌ اسلامی و سرنوشت یک زندانی دغدغه من است.

6 ساعت پیش

احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که ما بدون استفاده از توان مردمی و ظرفیت تشکل های مردم نهاد توان رویارویی با بحران ها را نداریم لذا باید هر چه بیشتر جایگاه این تشکل ها را در اسناد با لادستی تبیین کنیم و مشکلات و موانع را از سر راه آنان برداریم‌‌.

5 ساعت پیش

بیشتر...