چند سکانس از هنر هفتم در گنجینه رضوی resize

خبرگزاری میزان - پرده‌های جدید تماشایی سیمونوتوگراف که عوالم را به طور حرکت و تجسم نشان می‌دهد به تازگی وارد شده و در خیابان ناصری در یکی از مغازه‌های جناب تاجرباشی تماشا داده می‌شود. مقدم آقایان محترم از یک‌ساعت بعد از ظهر تا دو ساعت از شب گذشته در کمال احترام پذیرفته می‌شود.»

این اولین مطلب درباره دنیای سینماست که در شماره ۲۶ نشریه «صوراسرافیل» که میرزا جهانگیرخان شیرازی به همراه «علی‌اکبر دهخدا» منتشر می‌کرد چاپ می‌شود و از آن تاریخ به بعد هنر هفتم پای در مطبوعات می‌گذارد.

نخستین روزنامه هنری ایران

روزنامه «تئاتر» که نسخه‌های آن توسط مدیر وقف کتابخانه آستان قدس رضوی شده، نخستین روزنامه هنری ایرانیست که درباره تئاتر و نمایشنامه‌های ایران و جهان خبر منتشر می‌کند. صاحب امتیاز و مدیر مسوول این روزنامه «میرزا رضاخان طباطبایی نایینی» بوده است.

چند سکانس از هنر هفتم در گنجینه رضوی

بنا به گفته ابراهیم حافظی، رئیس اداره مطبوعات آستان قدس رضوی، میرزا رضاخان برای نگارش مطالب این نشریه، شیوه نوینی را بنیان می‌گذارد و موضوعاتی که می‌خواهد در روزنامه «تئاتر» منتشر کند را در قالب نمایشنامه می‌نویسد. میرزارضا نایینی با تلفیق تئاتر و روزنامه تلاش می‌کند که آرزوی خود و هم‌فکرانش را که بیداری جامعه بوده است، محقق سازد.

«هنرمندان» در آرشیو رضوی

اما نخستین نشریه کاملاً هنر و سینمایی موجود در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی که حافظی به آن اشاره دارد، مجله «هنرمندان» است که به صاحب امتیازی و مدیریت «فضل‌الله بایگان» در سال ۱۳۲۳ فقط در دو شماره به چاپ می‌رسد که در آن به سینما و تئاتر و اکران فیلم‌های ایرانی و خارجی توجه شده است.

«هنرمندان»، پنجمین نشریه تخصصی سینما و مجله «شباهنگ» دومین مجله سینمایی و هنری موجود است که به صاحب امتیازی دکتر «ذبیح الله صفا» و مدیریت «محمود پورشالچی» طی سال ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ چاپ شده است.

وی همچنین «ستاره سینما» را از نشریات پرطرفدار قبل از انقلاب معرفی می‌کند که از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷ با صاحب امتیازی «پایرورگاسیتان» منتشر می‌شده است.

این اولین مجله سینمایی بعد از کودتای ۲۸ مرداد است که در آغاز بیشتر مطالب آن ترجمه بوده و به نقد فیلم‌های مختلف می‌پردازد و در دهه دوم به فیلم‌های ایرانی و نوشته‌های ایرانی توجه می‌کند. این مجله طولانی‌ترین دوره انتشار مجلات سینمایی قبل از انقلاب را به خود اختصاص می‌دهد وکه بیش‌ترین موجودی آن در آرشیو آستان قدس رضوی موجود است.

نگاه تحلیلی مجله «هنر و سینما» به هنر هفتم

مهم‌ترین مجله قبل از انقلاب که نگاه تحلیلی به مسائل سینما و نقد در این باره دارد، مجله «هنر و سینما» است که با مدیریت هوشنگ کاووسی منتشر می‌شد و نیمه اول دهه ۴۰ در تهران به چاپ می‌رسد.

حافظی، مجله «سینما و تئاتر» که «بهمن مقصودلو» طی سال ۵۱ تا ۵۲ چاپ کرده است را از جمله مجلات مهمی در تاریخ سینما عنوان می‌کند که هر چند دوره انتشار کوتاهی دارد، ولی نویسندگان برجسته‌ای با آن همکاری داشته و تحلیل‌های مفیدی از سینمای ایران و جهان در آن ارائه داده‌اند.

مجله سینما نیز که جشنواره جهانی فیلم تهران به پیشنهاد «بهرام ری‌پور» منتشر می‌کند به گفتگو با بزرگان سینمای ایران و جهان، تحلیل فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره و تحلیل سینمای ایران و جهانمی پردازد و خوانندگان بسیاری را به سوی خود می‌کشاند.

اولین نشریه سینمایی بعد از پیروزی انقلاب

از سوی دیگر مجله «تصویر» که «سیروس قهرمانی» از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۱ چاپ می‌کند را می‌توان اولین مجله سینمایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست. مجله‌ای که مطالب آن تلفیقی از سینمای قبل انقلاب و سینمای آینده است.

چند سکانس از هنر هفتم در گنجینه رضوی

به قدمت «فیلم»

حافظی از مجله «فیلم» به عنوان مهمترین مجله سینمایی پس از انقلاب یاد می‌کند که یکی از بادوام‌ترین نشریات این حوزه بوده و در بین تمام مطبوعات سینمایی در ادوار مختلف، پر دوام‌ترین نشریه را به لحاظ مدت انتشار دارد. این مجله از سال ۱۳۶۲ شروع به انتشار کرده و هنوز چاپ می‌شود. مجله‌ای که بسیاری از بزرگان حوزه سینما برای آن مقاله نوشته‌اند و اخبار مقالات بسیار مهم در این زمینه چاپ کرده است. نقد‌های بسیار جدی بر فیلم‌های ایرانی و خارجی در آن دیده می‌شود. مجله‌های فرهنگ و سینما (۱۳۶۹)، گزارش فیلم (۱۳۶۹)، هفته نامه سینما (۱۳۷۰)، دنیای تصویر (۱۳۷۱)، سینما تئاتر (۱۳۷۲)، فیلم نگار (۱۳۸۱)، بانی فیلم (۱۳۸۲)، هنرمند (۱۳۸۶)، جهان سینما (۱۳۸۶) از دیگر نشریات مهم این حوزه، پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند.

۲۳۵ نشریه تخصصی سینما در آرشیو مطبوعات رضوی

اما آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی در راستای صیانت از آثار فرهنگی، وظیفه شناسایی و جذب نشریات منتشر شده در کشور را دارد.

در زمینه مطبوعات سینمایی این مجموعه یکی از غنی‌ترین آرشیو‌ها محسوب می‌شود که تاکنون بیش از ۲۳۵ عنوان نشریه تخصصی و نیمه تخصصی در این زمینه را جذب کرده است. از این تعداد ۲۶ عنوان مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است و ۹ عنوان هم در سال‌های اولیه بعد از پیروزی انقلاب چاپ شده که جذب آرشیو شده‌اند. از مجموع ۲۳۵ عنوان تعداد ۱۶۱ عنوان در تهران و فقط ۱۵ عنوان در مشهد چاپ شده‌اند و بقیه عناوین متعلق به سایر شهرهاست. نکته‌ای که از آرشیو نشریات سینمایی در کتابخانه آستان قدس رضوی مهم است تعلق حدود ۷۴ عنوان به دانشگاه‌های کشور است که توسط دانشجویان مطالب آن تنظیم و چاپ شده است و این موضوع نشان از علاقه این قشر به حوزه هنر هفتم دارد.

انتهای پیام/#‌فرهنگی#‌اخبارفرهنگی منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

دیروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

دیروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

دیروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

دیروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

دیروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

دیروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

دیروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

دیروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

دیروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

دیروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

دیروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

دیروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

دیروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

دیروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

دیروز

بیشتر...