مزایای دامنه نوسان نامتقارن سنا

رضاپور

احسان رضاپور: «با توجه به هیجانِ فروشی که طی چند وقت اخیر در بازار سهام وجود داشته است، می توان گفت وضع دامنه نوسان نامتقارن فرصت مناسبی را برای عملکرد سنجیده تر سهامداران ایجاد می کند تا به این ترتیب بازار فرصت پیدا کند تا روند متعادل و مثبتی در پیش بگیرد.»

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی تجارت با بیان مطلب بالا اظهار کرد: رفتار بازار در چند ماه اخیر نشان ‌داده است که عمده نوسانات اخیر شاخص ناشی از فروش سهام و هیجانی عمل کردن سهامداران است؛ تحت این شرایط سیاست‌گذار با علم به اینکه با نامتقارن کردن دامنه نوسان می‌تواند به بازار فرصت بیشتری برای سنجیده‌تر عمل کردن و بررسی اخبار خوب موثر بر شرکت‌ها را بدهد، این سیاست را در پیش گرفت.

به گفته رضاپور به طور سنتی اسفندماه زمان پرعرضه‌ای در بازار سهام به شمار می‌رود، به نحویکه به واسطه نیاز به نقدینگی شرکت‌ها عرضه سهام در بازار افزایش می‌یابد و مسائل دیگری از جمله موعد تسویه اعتباری‌ها و ... فشار عرضه را در بازار زیاد می‌کند، بنابراین نامتقارن کردن دامنه نوسان بین منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد به نوعی انتقال این پیام است که بازار با توجه به متغیرهای بنیادین حاکم بر آن جایی برای ریزش بیشتر ندارد.

بازدهی بیشتر در کوتاه مدت، محرکی برای سرمایه‌گذاری

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران معمولا در بازاری اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند که بازدهی بیشتری در کوتاه‌مدت کسب کنند، گفت: در شرایط فعلی بازارهای مختلف، کسب بازدهی بالای ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری جذاب محسوب می‌شود، نامتقارن کردن دامنه نوسان بین منفی دو تا مثبت ۶ درصد این پیام را به سرمایهگذار می‌دهد که در کوتاه‌مدت می‌توان بیشتر از ۱۰ درصد بازدهی کسب کرد.

رضاپور با بیان اینکه دو روز پس از اجرای دامنه نوسان نامتقارن بعضی سهام حتی بالای ۱۵ یا ۲۰ درصد بازدهی مثبت دارند، بیان کرد: برخی سرمایه‌گذاران با کسب بازدهی بیشتر از ۱۰ درصد اقدام به فروش سهام کردند تا دوباره منتظر جذاب شدن قیمت‌ها شوند، اما این عامل به قفل شدن سهام در صف فروش‌ها منتج شد که طی یکی دو روز اخیر که مجدد قیمت‌ها به سطوح جذابی رسیده شاهد برگشت تقاضا به بازار هستیم.

این فعال بازارسرمایه در ادامه اشاره کرد: از دید شخصی که به نوسانات شاخص نگاه می‌کند، نامتقارن شدن دامنه نوسان، ریسک نوساناتِ زیاد شاخص را کم می‌کند.

وی در خصوص برداشتن دامنه نوسان نیز تصریح کرد: حذف دامنه نوسان شاید بازار را حرفه‌ای کند، اما در سوی دیگر ممکن است سرمایه‌گذاران خرد و غیرحرفه‌ای دچار زیان شوند و حتما باید به مرور زمان با تقویت اطلاع‌رسانی‌ها دامنه نوسان کم‌کم افزایش پیدا کند و بازتر شود.

رضاپور گفت: بازار سرمایه معلول رخدادهای بیرونی اعم از شرایط اقتصادی در سطح کلان است و با برطرف شدن ابهامات بازار به عنوان مثال در بخش بودجه سال ۱۴۰۰، مذاکرات و تاثیرات اقتصادی آن بر شرکت‌های بازار سرمایه و سایر عوامل اثرگذار دیگر می‌توان به برگشت تقاضا و بهبود معاملات خوشبین باشیم.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شهرستان نایین در استان اصفهان را می توان به عنوان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران نام برد. وارد این شهرستان که بشویم، تعداد اماکن و بناهای تاریخی به قدری زیاد است که هر گردشگری چندین روز وقت نیاز دارد تا بتواند فقط گذرا از آنها بازدید کند.

2 دقیقه پیش

دانشگاه "آلبرتا" کانادا اعلام کرد که شهریه دانشجویان خود را بین ۱۷ تا ۱۰۴ درصد افزایش می‌دهد.

12 دقیقه پیش

تصویری متفاوت از سیدحسن خمینی، نوه امام راحل، را در اتاق کار خود ببینید.

14 دقیقه پیش

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران اظهار داشت:‌ وقتی آقای شیوا اعلام کرد که شورای رقابت قیمت خودروها را افزایش خواهد داد، برای چند روزی روی بازار تاثیر روانی داشت. بطوریکه برخی خودروها بین 2 تا 3 میلیون تومان و برخی تا 4 میلیون تومان افزایش قیمت داشتند. اما بعد از عقب‌نشینی شورای رقابت بازار تقریبا آرام شده است.

یک ربع پیش

سید جلال حسینی دیروز نام خود را به عنوان مسن ترین بازیکن ایرانی که در لیگ قهرمانان آسیا گلزنی کرده است ثبت کرد.

یک ربع پیش

از نگاه کارشناس داوری فوتبال ایران، داور دیدار پرسپولیس و الوحده امارات قضاوت خوبی داشته است.

یک ربع پیش

سیدجلال حسینی با گلی که وارد دروازه الوحده امارات کرد، زننده اولین گل در رقابت های امسال لیگ قهرمانان آسیا لقب گرفت.

یک ربع پیش

همزمان با فرا رسیدن ماه رمضان و ایام روزه داری، یک سوال این است که با توجه به گرمای نسبی هوا و نیاز بیشتر بدن به نوشیدن مایعات، چگونه می توان از بروز احساس تشنگی جلوگیری کرد؟

یک ربع پیش

رعایت اصول صحیح تغذیه تاثیر مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ها به ویژه بیماری کووید ۱۹ دارد. با رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و با استفاده از گروه های غذایی و جایگزین های آنها، انرژی، پروتئین و ریزمغذی های مورد نیاز بدن برای بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن تامین می شود.

نیم ساعت پیش

اعضای باندی که به بهانه انجام تست کرونا در منزل دست به سرقت می‌زدند، به دام افتادند و به ارتکاب دزدی در شهرهای مختلف اعتراف کردند.

نیم ساعت پیش

در 24 ساعت گذشته شاید ثانیه‌ای نبوده که از مهدی طارمی، مهاجم ایرانی باشگاه پورتو، خبری نقل نشده باشد. مهاجم بوشهری و 28ساله پورتو با درخشش در لیگ قهرمانان اروپا و البته زدن یک سوپرگل به چلسی نامش را بیش از پیش سر زبان‌ها انداخت و علاوه بر مطرح‌کردن خودش یک بار دیگر اسم فوتبال ایران را هم در قاره سبز زنده کرد.

نیم ساعت پیش

اقتصاد آنلاین – فائزه بهرامی: آنچه در زیر می آید گران‌ترین لپ تاپ‌های موجود در سطح بازار تهران است.

1 ساعت پیش

درحالی موزه‌ها در ایران با شیوع کرونا با افت شدید درآمد حاصل از بازدیدکنندگان خارجی مواجه و بیش از پیش متکی به اعتبارات دولتی شده‌اند که موزه‌های مطرح جهان نظیر لوور با استفاده از فضای مجازی توانسته‌اند هم مشتریان جدید جذب کنند و هم درآمدهای چند میلیون دلاری به دست آورند.

1 ساعت پیش

تلویزیون برای روزهای ابتدایی ماه رمضان فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی همچون "کلاه سبزها"، "پرواز مرغابی‌ها"، "متولد 65" و "موش سرآشپز" را درنظر گرفته است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها- مدیرکل کمیته امداد استان کرمانشاه گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه رمضان 100 هزار بسته مواد غذایی توسط کمیته امداد بین نیازمندان توزیع شود.

1 ساعت پیش

بیشتر...