خبرگزاری رضوی |
۳ هفته پیش

حداقل پرداختی زائران ۱۳۰ میلیون تومان است رضوی

سازمان حج و زیارت:
حداقل پرداختی زائران ۱۳۰ میلیون تومان است
به گزارش سرویس دین و زندگیخبرگزاری رضوی،بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت، اولویت اول مشمولین تشرف، افرادی هستند که در کاروان‌های حج سال ۱۳۹۹ نام‌نویسی و وجوه مربوطه را واریز کرده‌اند و تاکنون نیز انصراف نداده‌اند.

اولویت دوم تا پنجم کدامند؟

بنا بر این فراخوان، دارندگان فیش حج تمتع تا پایان سال ۱۳۸۵ به عنوان اولویت دوم اعزام به حج آینده به شمار می‌رود و ودیعه‌گذاران تا ۳۱ فروردین ۱۳۸۶، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ و اول خرداد ۱۳۸۶ در اولویت‌های سوم تا پنجم حج تمتع ۱۴۰۲ قرار دارند.

هزینه حج ۱۴۰۲ چقدر است؟

همچنین بنا بر اعلام مسئولان سازمان حج و زیارت، کاروان‌های حج تمتع در پنج گروه قیمتی اعلام خواهد شد که البته با توجه به اینکه تیم تغذیه و تدارکات، مسکن و سایر امور اجرایی حج همچنان برای انعقاد قراردادها در عربستان حضور دارند، قیمت نهایی همه گروه‌های حج تمتع مشخص نشده است. بر اساس پیش‌بینی مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان با احتساب سپرده و سود آن باید از سوی زائران واریز شود که این مبلغ علی الحساب بوده و پس از نهایی شدن مبلغ کاروان‌ها، بسته به نوع هتل‌ها هزینه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

هزینه دلاری زائران چقدر محاسبه می‌شود؟

هزینه حج تمتع آینده با نرخ دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی محاسبه خواهد شد که البته برخی از مسؤولان هزینه این سفر را تا ۱۵۰ میلیون تومان هم اعلام کرده‌اند.

زمان ثبت‌نام اولویت‌های در کاروان‌ها

آغاز ثبت‌نام حج تمتع از فردا/ زائران باید حداقل ۱۳۰ میلیون تومان بپردازند

بر همین اساس، اولویت‌ نخست (زائران ثبت‌نام کرده در حج ۱۳۹۹) از فردا ۱۰ صبح می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع کنند. پس از آن‌ها اولویت‌های بعدی امکان‌ثبت‌نام دارند؛ به طوری که اولویت دوم (ودیعه‌گذاران تا پایان سال ۱۳۸۵) از ۱۲ اسفند، اولویت سوم (ودیعه‌گذاران تا ۳۱ فروردین ۱۳۸۶) از ۱۴ اسفند، اولویت چهارم (ودیعه‌گذاران تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶) از ۱۶ اسفند و اولویت پنجم (ودیعه‌گذاران تا اول خرداد ۱۳۸۶) از ۱۸ اسفند امکان انتخاب کاروان دارند.

ماجرای دونرخی بودن حج

هزینه حج تمتع هم امسال ۲ نرخی است: به طوری که افرادی در حج تمتع ۱۳۹۹ هزینه این سفر را واریز کرده بودند، با قیمتی پایین‌تر از سایر مشمولان به این سفر معنوی مشرف می‌شوند. افرادی که در حج تمتع ۱۳۹۹ ثبت‌نام کرده بودند، بین ۳۲ تا ۴۱ میلیون تومان برای این سفر معنوی پرداخت کرده بودند که در حج گذشته با افزایش هزینه سفر از سوی سعودی‌ها متوسط هزینه حج برای آن‌ها ۴۵ میلیون تومان شد.

الزام بروزرسانی فیش توسط مشمولان حج تمتع
این امر در حالی است که با این اقدام به نظر می‌رسد حداقل هزینه حج آینده برای اولویت‌های دوم تا پنجم،۱۳۰ میلیون تومان است که دریافت این هزینه به صورت قسطی امکان‌پذیر است. اما هزینه حج برای افرادی که هزینه حج را در سال ۱۳۹۹ پرداخت کرده بودند، در یک مرحله دریافت می‌شود.

سازمان حج و زیارت از مشمولان حج تمتع خواسته تا در صورتی که فیش آن‌ها با مبلغ ودیعه‌گذاری کم‌تر از یک میلیون تومان است، با مراجعه به دفاتر حج و زیارت استان‌ها، فیش خود را بروزرسانی کنند تا مشکلی در روند ثبت‌نام ایجاد نشود.

در حج گذشته که عربستان هزینه این سفر معنوی را به یکباره افزایش داد، یک هزار و ۲۰۰ دلار به هزینه نهایی این سفر معنوی افزوده و هزینه سفر حج برای ایرانیان پنج هزار دلار شد که البته با صرفه‌جویی در برخی هزینه‌ها زائران کم‌تر از نیمی از این مبلغ را پرداخت کردند.

برداشته شدن محدودیت سنی

آغاز ثبت‌نام حج تمتع از فردا/ زائران باید حداقل ۱۳۰ میلیون تومان بپردازند

در حج آینده ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی بدون محدودیت سنی حاجی می‌شوند که البته با وجود پیگیری مسؤولان برای افزایش سهمیه کشورمان، سعودی‌ها مدعی شدند به هیچ کشوری سهیمه مازاد تعلق نگرفته است. در حج گذشته با وجود اینکه سعودی‌ها زائران خارجی را پذیرش کردند، محدودیت سنی کم‌تر از ۶۵ سال برای تشرف به سرزمین وحی اعمال کرده و به این ترتیب ۲۲ هزار زائر ایرانی از گردونه حذف شدند که این افراد در حج آینده می‌توانند به زیارت خانه خدا مشرف شوند.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیری آنری، اسطوره توپچی‌های لندنی به سوال یک مجری ورزشی پاسخی جالب داد.

۳ هفته پیش

شبیه‌سازی دیدار لیورپول و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با لگو را ببینید.

۳ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا را ببینید.

۳ هفته پیش

یحیی گل محمدی، برای دومین بار در پند ماه اخیر مورد تمسخر مجریان صدا و سیما قرار گرفت.

۳ هفته پیش

متاسفانه وزیر ورزش و جوانان کشور امروز در حادثه سقوط بالگرد در شهر بافت کرمان از ناحیه مغز آسیب دید.

۳ هفته پیش

واکنش زیبای کریستوفر کنت دروازبان فولاد روی شوت بازیکن الهلال در لیگ قهرمانان آسیا

۳ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در چارچوب مرحله ۱/۴ نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا

۳ هفته پیش

برترین و زیباترین پاس گل‌های هفته بیست و دوم لالیگا را ببینید.

۳ هفته پیش

مولودی ولادت امام حسین (ع) با نوای محمود کریمی در اینجا قابل مشاهده است.

۳ هفته پیش

بیشتر...