راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

سیاست بایدن در قبال توافق هسته ای منطقه خلیج فارس چیست راهبرد معاصر

سیاست بایدن در قبال توافق‌هسته‌ای و منطقه خلیج‌فارس چیست؟

 

به گزارش راهبرد معاصر؛کارشناسان و تحلیل‌گران ایرانی، راهبرد دولت بایدن در قبال ایران و برجام را در چارچوب سیاست‌خارجی کلان دولت وی و تمایل آن برای رهایی از درگیری‌های نظامی در خلیج‌فارس ارزیابی می‌کنند. رویکرد کنونی آمریکا یادآور «سندرم ویتنام» است که پس از خروج ایالات‌متحده از ویتنام در سال 1975 بر دولت‌های آمریکا تأثیر گذاشت. احتمالاً این رویکرد واکنشی نسبت به نظامی‌گری در سیاست‌خارجی ایالات متحده پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 می‌باشد. اکنون به نظر می‌رسد ایالات متحده پس از نتایج ضعیف مداخلات در افغانستان و عراق آماده است تا رویکرد عقب‌نشینی از این منطقه را اتخاذ کند. ظهور چین و سایر تهدیدها مانند روسیه نیز بر این تغییر رویکرد نقشی مهم و تعیین کننده داشتند.

 

دکتر محمود سریع‌القلم، استاد سرشناس ایرانی روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی معتقد است که در عرصه سیاست‌گذاری ایالات متحده اجماعی در مورد چین و روسیه به وجود آمده و راهبرد آمریکا از «رقابت» به «تقابل سنجیده» تغییر یافته است. بنابراین، سیاست ایالات‌متحده در قبال ایران را باید بر اساس « محور آسیایی» دولت بایدن مورد بررسی قرار دارد. با این وجود، خاورمیانه به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک آن در چهارراه اروپا و آسیا همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکای عربی آمریکا و به ویژه اسرائیل برای تضمین امنیت خود به ایالات متحده وابسته هستند. دولت‌های فروپاشیده مانند سوریه و یمن بسترهای بالقوه‌ای برای رشد تروریست‌هایی هستند که می‌توانند منافع آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن را مورد تهدید قرار دهند. اگرچه ایالات‌متحده دیگر به نفت خلیج‌فارس وابسته نیست، اما هر‌گونه اختلال درازمدت در این نقطه می‌تواند اقتصاد جهانی را تخریب کند. همچنین نگرانی‌هایی وجود دارد که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران می‌تواند موجب یک رقابت تسلیحات اتمی در منطقه را آغاز کند.

 

منتقدان دولت بایدن معتقدند که ایالات متحده برای ایجاد نظم در خاورمیانه به یک استراتژی پسا-افغانستان نیاز دارد و وجود خلا قدرت در تضاد با منافع آمریکا است. بنابراین، واشنگتن باید متحدان و شرکای خود را به رسیدگی به نارضایتی‌های منطقه‌ای جهت مشروعیت بخشیدن به نظم جدید تشویق کند. سیاست‌گذاران آمریکایی باید محتاط باشند و ثبات را بر توافقات پایان درگیری ترجیح دهند.با این حال، تردید و عدم اطمینان در مورد تعهد آمریکا به خاورمیانه شاید بهترین راهبرد برای دستیابی به ثبات باشد. حداقل این بدبینی، دو رقیب بزرگ منطقه‌ای را مجبور به گفتگو کرده است. آب شدن یخ روابط ایران و عربستان با ظهور کاهش تعهد آمریکا در منطقه تسریع شده است.

 

برای جلوگیری از پیامدهای مخرب ردپای کوچک آمریکا در منطقه، مانند ظهور داعش که پس از خروج امریکا از عراق در سال 2011 رخ داد، واشنگتن باید دیپلماسی منطقه ای، به ویژه بین ایران و عربستان سعودی را تشویق کند. گفتگوهای امنیتی جامع در خلیج‌فارس نیز می تواند به دور کردن بار امنیتی از دوش واشنگتن کمک کند. ایالات‌متحده باید به ایفای نقش حمایتی برای دستیابی به موفقیت از طریق چنین تلاش هایی ادامه دهد. در می 2020، جیک سالیوان پیش از انتخاب بایدن از تمرکز بر گفتگوی بین منطقه‌ای حمایت می‌کرد. در‌حال‌حاضر، سالیوان، مشاور امنیت ملی، سیاست مهار چین را در اولویت قرار داده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و راب مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، بر چندجانبه گرایی تاکید کرده و احیای سریع برجام را ابزاری برای تقویت این شعار بایدن می دانند که «آمریکا بازگشته است». توافقی که برای منتقدان جمهوری‌خواه قابل دفاع باشد، نگرانی‌های آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای ایران را برای دهه آینده کاهش می‌دهد و به آمریکا اجازه می‌دهد تا بر چین تمرکز کند.

 

آمریکا تمایل خود را برای یک برجام «طولانی تر و قوی تر» ابراز کرده است، اما اذعان دارد که بازگشت به پایبندی به توافق اولیه اولین گام ضروری است. اکثر متحدان آمریکا در خلیج فارس از واشنگتن می خواهند که به مهار و مقابله با ایران ادامه دهد. با این حال، دولت بایدن از متحدان منطقه‌ای خود می‌خواهد که با تعامل با ایران مخالفت خود را با توافق هسته‌ای متوقف کنند تا آمریکا مجبور نباشد هزینه تعامل خود با ایران را با تعهدات جدید بپردازد. اگر این اقدام به کاهش قابل توجه تنش ها بینجامد، آمریکا از دیپلماسی فعلی بین ریاض و تهران سود زیادی می‌برد. سیدحسین موسویان، یکی از اعضای سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، معتقد است که ایران می‌خواهد روابط با عربستان سعودی بدون توجه به سرنوشت برجام ، بهبود بخشد، در حالی که ریاض منتظر است ببیند آیا این توافق دوباره برقرار می‌شود یا خیر. برای تهران، برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و بهبود روابط دوجانبه با عربستان‌سعودی یک اولویت است، در حالی که ریاض بیشتر نگران توافق هسته‌ای و تحولات یمن است.

 

البته متحدان آمریکا در منطقه، از جمله عربستان‌سعودی متوجه شده‌اند که بایدن نمی‌تواند گفت‌وگوی منطقه‌ای را به مذاکرات هسته‌ای بی‌افزاید و شکنندگی مذاکرات به این دلیل است که زمینه برای بحث درباره نقش ایران در منطقه وجود ندارد. به همین دلیل است که متحدان عرب امریکا پیش از مشاهده پیشرفت در بازگشت برجام، گفت‌وگو با ایران را آغاز کرده اند. تنش‌زدایی میان ایران و عربستان‌سعودی احتمال موفقیت برجام را افزایش می‌دهند (اگر بتوان آن را احیا کرد) زیرا مخالفت و فشار متحدان آمریکا در منطقه یکی از دلایل شکست توافق اولیه بود.#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...