4 روز پیش
2 بازدید

تخصیص ۵ درصد عوارض شهرداری ها به آموزش و پرورش - رضوی

وزیر کشور عنوان کرد؛
تخصیص ۵ درصد عوارض شهرداری ها به آموزش و پرورش
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست گفت‌وگوی هفته که روز یکشنبه در محل وزارت آموزش و پرورش و با حضور وزیر، معاونان، مدیران کل این وزارتخانه در سراسر کشور، به‌شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: بحث آموزش و پرورش محتوا، کیفیت و محور اصلی انسان است.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه ثقل تحولات جامعه انسان است و انسان متفکر و متحول است، افزود: مقوله‌های بسیار مهمی چون بعثت و ثواب و عقاب و هرچیز دیگری در این جهان برای انسان است، نشان دهنده آن است که با موجودی مواجهیم که ثقل عالم هستی است و باید تمام تلاش خود برای آموزش آن دنبال کنیم.  
مبنا و اساس توسعه، انسان است
وزیر کشور با بیان اینکه همه از توسعه حرف می‌زنیم اما تا زمانی که انسان توسعه یافته نباشد، به هیچ وجه جامعه توسعه یافته نخواهیم داشت، گفت: مبنا و اساس توسعه انسان است؛ وقتی از انسان حرف می‌زنیم دو بعد فیزیکی-جسمی و بعد درونی و معنوی انسان را می‌بینیم که هر دو دارای ارزش بوده و یکدیگر را کامل می‌کند اما آنچه در درون و روح و جان انسان است تعیین کننده مسیر تحولات اوست.
وی اضافه کرد: ما هم که با دانش آموز، دانشجو و معلم سروکار داریم، باید بدانیم که با عقل، جان و دل آنها طرف هستیم.  
همه دستگاه ها موظف به همکاری با وزارت آموزش و پرورش هستند
رحمانی فضلی با اشاره به آشنایی دیرینه با آقای حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش را فردی منظم، منطقی، بسیار جدی و پیگیر و در عین حال انسانی صادق معرفی کرد و گفت: وزارت کشور آمادگی کمک همه جانبه مشورتی به این وزارتخانه را دارد.  
وی افزود: همیشه به همه معاونین وزارت کشور، استانداران و فرمانداران توصیه کرده ام که در خدمت امر آموزش و پرورش باشند و باز هم تاکید می کنم از تمامی ظرفیت ها از جمله ظرفیت های مردمی، قوانین و مقررات برای کمک به این وزارتخانه استفاده کنیم و سایر دستگاه های وابسته یا همکار را موظف می کنیم که در این مسیر با وزارت آموزش و پرورش همکاری کنند.  
وزیر کشور تصریح کرد: البته باید این رویکرد را نهادینه کنیم تا به روند ساختاری مستمر بدل شود و در اثر تغییر افراد، این روند، متوقف نشود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین آمادگی داریم که در این مسیر از ظرفیت های همکار مانند شورای اجتماعی که ظرفیت بسیار بزرگی در بحث آسیب های اجتماعی و مورد توجه رهبر معظم انقلاب است، همچنین سازمان مدیریت بحران و سایر سازمان های تابعه و صف وستاد وزارت کشور برای کمک به وزارت آموزش و پرورش استفاده کنیم.
۸۰ درصد نیروهای همکار در انتخابات، از آموزش و پرورش هستند
وی اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش همکاری‌های زیادی با وزارت کشور خصوصاً در بحث برگزاری انتخابات دارد و ۷۰ تا۸۰ درصد نیروهایی که در روند انتخابات به ما کمک می کنند، از معلمان و سایر نیروهای آموزش و پرورش است که همواره قدردان آنها بوده و هستیم.  
رحمانی فضلی با استقبال از پیشنهادهای ارائه شده در خصوص توسعه ظرفیت های این همکاری گفت که این پیشنهادها برای بررسی بیشتر به معاون سیاسی وزارت کشور ارجاع می شود.
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در استان‌ها نیاز به تعامل موثر با آموزش و پرورش داریم، اظهار کرد: استانداران توجه زیادی به آموزش و پرورش دارند اما چون درگیر مسائل بسیار زیادی هستند و براساس ضرورت‌ها، اولویت‌ها تعیین می شود، متأسفانه ضرورت‌ها خود را بر اهمیت‌ها تحمیل می‌کنند و اولویت‌های استانداران تحت الشعاع قرار می گیرد، مانند شرایط شیوع کرونا که همه زندگی مردم و مدیریت ها متمرکز بر شیوع این بیماری و مدیریت آثار آن شده است.  
وی در ادامه از طرح آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش در قالب آموزش مجازی و مصادیقی مثل برنامه شاد استقبال و آن را از فذصت‌های کرونا برشمرد و گفت: یکی از آرزوهای بنده، عدالت آموزشی است که در این مسیر در زمانی که در صداو سیما مسئولیت داشتم تلاش شد تا شبکه های استانی را راه اندازی کنیم که به همت آقای لاریجانی این موضوع محقق شد و یکی از اولویت های شبکه های استانی نیز بحث آموزش بود که بتوانآموزش به معنای عام را بسط و گسترش داد تا توسعه در کشور بیش از پیش تحقق یابد.
رحمانی فضلی در همین زمینه با اشاره به ضعف‌های موجود در زیرساختهای فنی و ارتباطی موجود در عرصه آموزش، ابراز امیدواری کرد با تقویت این زیرساخت‌ها امکان استفاده از محتوای ارائه شده در این عرصه، هم به صورت آفلاین و هم آنلاین فراهم شود و با ذخیره همه این محتواها، یک دانش آموز در دورافتاده ترین مناطق کشور، هرزمان که نیاز داشت بتواند از این محتوا استفاده کند.  
اقدامات بسیار موثری در طرح شاد انجام شده است
وی با بیان اینکه از چنین بستری می توان برای بهره مندی همه دانش آموزان از کلاس‌های کنکور و تقویتی نیز استفاده کرد، افزود: ضمن اینکه اگر معلم یا استاد بداند که مباحث کلاس در اختیار همگان قرار می گیرد و به تبع آن امکان نقد و نظر بیشتری هم در مورد آن وجود دارد، در بالا بردن کیفیت آموزش هم تلاش بیشتری خواهد داشت.
رحمانی فضلی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در اجرا و توسعه طرح «برنامه شاد» شده است، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت بالای این طرح، آمادگی داریم از طریق بخشداران و دهیاران در گسترش بحث عدالت آموزشی کمک کنیم.  
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: از هر اختیار و امکانی که در اختیار وزارت کشور و سازمان های تابعه وزارت کشور وجود دارد، در کمک به وزارت آموزش و پرورش استفاده می کنیم.
وی با بیان اینکه آموزش همه مردم جامعه یک ضرورت است، گفت: در صورت عدم تحقق این ضرورت، افراد کم سواد و بازمانده از تحصیل در معرض انواع تبلیغات، اطلاعات و موضوعات قرار می گیرند و این می تواند روندهای سازنده جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.
رحمانی فضلی، سواد را به معنای نحوه صحیح زیستن و تفکر منطقی عنوان و اظهار کرد: نظام تعلیم و تربیت باید روش تفکر منطقی و زندگی بر اساس عقلانیت را به بچه ها بیاموزد؛ کسی که عقلانیت داشته باشد، دین دار می شود و به دنبال علم و توسعه می رود.  
وی اضافه کرد: اینکه خانواده ها و افراد زود دلسرد می شوند، در برابر مشکلات قدرت تصمیم گیری را ازدست می دهند و منفعلانه عمل می کنند، یا بروز بسیاری از موارد طلاق به دلیل مسائل جزئی و ساده به این دلیل است که روش زندگی عقلانی و تفکر منطقی برای حل مشکلات را آموزش نداده ایم و اگر آموزش و پرورش در این حوزه بتواند به موفقیت دست یابد، تاثیرگذاری زیادی در جامعه خواهد داشت.  
شهرداری ها ۵ درصد عوارض خود را به آموزش و پرورش تخصیص دهند
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست با بیان لزوم تخصیص ۵ درصد عوارض شهرداری براساس قانون به آموزش و پرورش گفت: شهرداری ها باید این عوارض را پرداخت کنند.
رحمانی فضلی درباره فروش املاک آموزش و پرورش گفت: علاوه بر فروش املاک، از تغییر کاربری و یا معاوضه زمین آنها نیز می‌توانید استفاده کنید و معاون عمرانی وزارت کشور در این زمینه می‌تواند کمک کند.  
جلسات با موضوع آسیب های اجتماعی با حضور رهبری برگزار شد
وزیر کشور با اشاره به موضوع آسیب های اجتماعی خاطرنشان کرد: درخصوص بحث آسیب های اجتماعی ۷ جلسه مفصل شورای اجتماعی در محضر رهبر معظم انقلاب برگزار شد و در ادامه نیز شورای اجتماعی اقدامات بسیار خوبی انجام داده است که می‌توانیم از نظر دستورالعملها و براساس نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در بسیاری مسائل این حوزه کمک کنیم.  
وی افزود: با اینکه در عمل منابع زیادی در اختیار شورای اجتماعی نیست اما می توانیم از ظرفیت خیرین نیز در بحث آسیب های اجتماعی استفاده کنیم.
رحمانی فضلی به تفاهم نامه امضا شده میان دو وزارت‌خانه کشور و آموزش و پرورش نیز اشاره و تصریح کرد: درصورتی که این تفاهم نامه نقص یا کاستی هایی دارد می توان آن را مورد بازنگری و اصلاح قرار داد.  
وزیر کشور در ادامه سخنان خود خواستار تغییر درنظامات بودجه ریزی، برنامه ریزی، پولی، بانکی و اداری کشور شد و گفت: اقتصاد دانان و برنامه ریزان که در سیستم آموزشی ما تحصیل کرده اند متاسفانه جرات تغییر این نظامات را ندارند. درحالی که برای توسعه نیاز به تغییر اساسی دراین نظامات داریم و هیچ کشور توسعه یافته و در مسیر توسعه ای در دنیا وجود ندارد که همانند نظامات کشور ما داشته باشد.
وی ادامه داد: در کشور ما همچنان نظام بودجه ریزی که از پیش از انقلاب برمبنای جمعیت و فعالیت پایه ریزی شده، اجرا می شود. لذا آثار آموزش تفکر منطقی در چنین جاهایی نمود می یابد.
تفویض ۲۰۰ اختیار به استان‌ها
رییس شورای امنیت کشور،  نظام برنامه ریزی را متمرکز بخشی، محدود و تمرکزگرا دانست و گفت: در هفت سال گذشته تلاش شد اختیاراتی از مرکز برای استان‌ها گرفته شود که حدود ۲۰۰ اختیار به استان‌ها تفویض شده  اما هنوز هزاران اختیار دیگر مانده است.
رحمانی فضلی اضافه کرد: با اینکه رئیس جمهوری در این موضوع مشتاق هستند و حمایت می کنند اما در داخل سیستم مشکلاتی وجود دارد که امکان اجرا را ناممکن می کند.
وزیر کشور با تاکید بر مهم بودن بحث مهارت آموزی دانش آموزان،  گفت: هرچه درجه عقل و عمل در اداره امور بالا رود، موفق تر می شویم.   در بحث عملی آموزش مهارت ضعیف هستیم.
وی اضافه کرد: دانشگاه های ما مسیر اشتباهی طی کردند در برهه ای مسابقه ساخت و ساز دانشگاه داشتیم، درحالی که رشته های مناسب و اساتید صاحب علم و تجربه به اندازه کافی برای آموزش دانشجویان نداشتیم.  
رحمانی فضلی با طرح این سوال که چند درصد از رشته های تحصیلی ما به حل مشکلات کشور کمک می کرد، ادامه داد: علم ناظر به حل مسئله است و علوم تجربی برای کمک به حل مشکلات ایجاد شده اند، اما آیا تمام رشته هایی که ما ایجاد کرده ایم ناظر به حل مسئله هستند؟   
وزیر کشور با تاکید بر ایجاد حس رقابت منطقی در دانش آموزان، نه رقابت ستیزه جویانه، اظهار کرد: دانش آموزان بایدرقابت منطقی (فستبقوا الخیرات) را بیاموزند. این دنیا، دنیای رقابت است گرچه رقابتی که کشورهای دیگر بر آن تاکید دارند، رقابت ماکیاولیستی است که هدف وسیله را توجیه می کند و هرکاری در مسیر رسیدن به هدف و در این رقابت را مجاز می‌دانند اما ما چنین رقابتی را قبول نداریم، ما رقابت را در چارچوب اندیشه‌های دینی خود تعریف می کنیم یعنی رقابت در امر خیر.
رحمانی فضلی با بیان اینکه سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی بسیار بالا رفته و درحالی که در گذشته تغییرات صدساله بود، اکنون روزانه هزاران اختراع، اکتشاف و نوآوری داریم، گفت: پس برای اینکه بتوانیم پیشرفت کنیم و ادعای دانش و فرهنگ ایرانی را در عمل به اثبات برسانیم، نیاز به تقویت رقابت منطقی داریم.
وزیر کشور همچنین با تاکید بر اینکه امر آموزش و پرورش بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: سعادت و توسعه و در یک کلام دنیا و  آخرت ملت در دست آموزش و پرورش است.
 


#‌اخبار_روز
منبع: خبرگزاری رضوی


مطالب پیشنهادی

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

مطالب مرتبط