۱ هفته پیش
2 بازدید

جزئیات صادرات به 20 کشور / چین مقصد اول

جزئیات صادرات به 20 کشور / چین مقصد اول

جزئیات صادرات به 20 کشور هدف صادراتی در سال گذشته نشان می دهد که ایران بیشترین صادرات را به کشور چین داشته و صادرات کشورمان به فدراسیون روسیه در سال 98 نسبت به 97 از نظر وزنی و ارزشی رشد داشته است.

مهمترین بازارهای هدفکالاهای صادراتیایران طی سالهای 1398 - 1397 چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، افغانستان، هند، پاکستان،  تایلند و عمارات بوده است.

ارزش صادرات ایران به چین در سال گذشته 9 میلیارد و 520 میلیون دلار و ارزش صادرات به کشور عراق در همین سال 8 میلیارد و 992 میلیون دلار بوده است.

* رشد صادرات کالا به چین

با توجه به صادرات 9 میلیارد و 288 میلیون دلاری کالا به چین در سال 97 ارزش صادرات به چین در سال 98 نسبت به سال 97 در مجموع 2 درصد رشده داشته است.

گفتنی است صادرات به این کشور در سال 98 نسبت به 97 از نظر وزنی 4 درصد رشد داشته است.

صادرات ایران به ترکیه به عنوان سومینشریک تجاری ایراندر سال گذشته به لحاظ ارزشی 5 میلیارد و 46 میلیون دلار و به امارات متحده عربی در همین سال 4 میلیارد و 501 میلیون دلار بوده است.

* کاهش 587 میلیون دلاری صادرات ایران به افغانستان

صادرات ایران به افغانستان که پنجمینشریک تجاری ایراندر سال 98 بوده است از نظر ارزشی 2 میلیارد و 361 میلیون دلار بوده است، همچنین میزان صادرات ایران در سال 97 به افغانستان از نظر ارزشی 2 میلیارد و 948 میلیون دلار بوده است که مقایسه این ارقام نشان می دهد که صادرات ایران به افغانستان به لحاظ ارزشی در سال 98 نسبت به سال 97 در مجموع 20 درصد کاهش داشته است.

این نکته لازم به ذکر است کهصادرات ایران به افغانستانبه لحاظ وزنی در سال  98 نسبت به سال 97 رشد 12 درصدی داشته است.

صادرات ایران به هند و پاکستان در سال 98 به ترتیب یک میلیارد و 579 میلیون دلار و یک میلیارد و 108 میلیون دلار بوده است.

صادرات بیش از یک میلیارد دلار فقط به 7 کشور آسیایی

گفتنی است صادرات ایران در سال گذشته به هر یک از 7 کشور چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، افغانستان، هند، و پاکستان بیش از یک میلیارد دلار بوده و به کشورهایی مانند اندونزی، تایلند، عمان، فدراسیون روسیه، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، جمهوری کره، قطر، ازبکستان، آلمان، مالزی و کویت کمتر از یک میلیارد دلار بوده است.

این گزارش می افزایدصادرات ایرانبه کشورهای اندونزی، تایلند و عمان در سال 98 به ترتیب 914، 634 و 527 میلیون دلار بوده است.

* رشد 61 درصدی صادرات ایران به فدراسیون روسیه

میزان صادرات ایران به فدراسیون روسیه در سال گذشته 458 میلیون دلار و در سال 97 به میزان 284 میلیون دلار بوده که مقایسه این ارقام رشد 61 درصدی صادرات ایران به فدراسیون روسیه از نظر ارزشی را نشان می دهد همچنین صادرات ایران به فدراسیون روسیه در سال 98 نسبت به 97 به لحاظ وزنی 81 درصد رشد داشته است.

گفتنی استمیزان صادرات ایراناز نظر وزنی در سال 98 به فدراسیون روسیه 909 هزار تن و در سال 97 نیز 503 هزار تن بوده است.

 صادرات ایران به آذربایجان در سال گذشته 430 میلیون دلار و به ارمنستان 376 میلیون دلار بوده است.

صادرات ایران به ترکمنستان در سال گذشته 290 میلیون دلار و جمهوری کره 287 میلیون دلار بوده است، صادرات به کشورهای قطر، ازبکستان، آلمان، مالزی، کویت در سال گذشته به ترتیب 234، 232، 200، 189  و 186 میلیون دلار بوده است.

* کاهش صادرات به ایران به آلمان

گفتنی است تنها کشور اروپایی هدف صادراتی ایران در سال 98 از میان 20 کشور هدف صادراتی، آلمان بوده که صادرات ما به این کشور در سال گذشته نسبت به سال 97 از نظر ارزشی 22 درصد و از نظر وزنی 38 درصد کاهش یافته است بقیه 20 کشور اول هدف صادراتی ایران اغلب در مناطق اوراسیا و مناطق مختلف قاره آسیا قرار دارد.

صادرات ایرانبه آلمان در سال گذشته 200 میلیون دلار و در سال 97 در مجموع 257 میلیون دلار بوده است.

گفتنی است به لحاظ وزنی صادرات ایران به آلمان در سال گذشته 74 هزار تن و در سال 97 نیز 120 هزار تن بوده است.

 در مجموع صادرات ایران به 12 کشور از 20 کشور هدف در سال 98 نسبت به سال پیش از آن به لحاظ ارزشی منفی بوده و به لحاظ وزنی نیز صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 به 6 کشور منفی شده است.

بر اساس این گزارش،میزان صادرات ایراندر سال 98 به 20 کشور هدف در مجموع 38 میلیارد و 63 میلیون دلار و به سایر کشورها 3 میلیارد و 307 میلیون دلار بوده است لذا مجموع صادرات در سال گذشته به لحاظ ارزشی 41 میلیارد و 370 میلیون دلار  رسیده است.

صادرات ایران به 20 کشورهدف صادراتیدر سال 97 در مجموع 40 میلیارد و 136 میلیون دلار و به سایر کشورها 4 میلیارد و 534 میلیون دلار بوده که مجموع صادرات ایران به لحاظ ارزشی در سال 97 معادل 44 میلیارد و 670 میلیون دلار بوده است.

گفتنی استارزش صادراتدر سال 98 نسبت به 97 در مجموع بین 20 کشور هدف صادراتی 5 درصد کاهش داشته اما به لحاظ وزنی 14 درصد رشد داشته است.

 حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در زمینه وضعیت تجارت ایران در سال 98 گفت: در شرایط سخت سال گذشته با وجود تحریم ها و شیوع بیماری کرونا در اواخر سال گذشته میزان تجارت خارجی ایران 85 میلیارد دلار بوده است.

وی بیان داشت: صادرات وابسته به تولید صادرات محور است لذا برای توسعه صادرات، ساختار تولید کشور باید متناسب با بازارهای جهانی باشد.

/فارس#‌اخبار
منبع: ایران آنلاین


مطالب پیشنهادی

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

مطالب مرتبط