راهبرد معاصر |
6 روز پیش

مردمی سازی یارانه ها ضرورت شروع اصلاحات ساختاری راهبرد معاصر

عطا بهرامی، کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگویی درباره سیاست بازتوزیع عادلانه یارانه‌ها از سوی دولت سیزدهم گفت: به نظر می‌رسد برخی در کشور برای سوء استفاده های بیشتر تلاش می کنند تا در برابر هر اصلاح اقتصادی بایستند و عده ای را به دنبال خود بکشانند تا به گونه ای قیمت های واقعی را زیر سئوال ببرند، در حالی که تمام کشورهای دنیا سال‌هاست یارانه ای به کالاهای اساسی نمی دهند و قیمت ها را واقعی کرده اند.

 

اصلاحات ساختاری و ضرورت بازتوزیع یارانه ها در دولت سیزدهم

به گزارش راهبرد معاصر؛ اصلاح یارانه ها که با حذف ارز 4200 تومانی از سال گذشته با تقدیم بودجه 1401 به مجلس قوت گرفت این روزها در حال اجراست. نگرانی مردم از واقعی کردن قیمت‌ها علی رغم واریز یارانه نقدی و تاکید دولت بر حمایت از اقشار و دهک های ضعیف موضوع مهمی است که باید ریشه یابی شود، چرا که پیشبرد اصلاحات اقتصادی که اقتصاد ایران به شدت نیازمند آن است با همراهی و همکاری مردم انجام شدنی است به این خاطر راهبرد معاصر در گفت و گو با یکی از کارشناسان اقتصادی نگاهی دارد برچرایی ضرورت اصلاح یارانه ها و هدفمندی که یک بار برای همیشه باید در نظام یارانه ای ایران رقم بخورد.

 

عطا بهرامی، کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصاد در گفت و گو با راهبرد معاصر در خصوص اصلاح یارانه ها و ضرورت اصلاح قیمتی برای جلوگیری از قاچاق کالای ارزان از داخل ایران به کشورهای همسایه گفت: به نظر می رسد برخی در کشور برای سوء استفاده های بیشتر تلاش می کنند تا در برابر هر اصلاح اقتصادی بایستند و عده ای را به دنبال خود بکشانند تا به گونه ای قیمت های واقعی را زیر سئوال ببرند، در حالی که تمام کشورهای دنیا سال‌هاست یارانه ای به کالاهای اساسی نمی دهند و قیمت ها را واقعی کرده اند.

 

وی در ادامه در خصوص موضوع قاچاق کالای ارزان از ایران به آن سوی مرزها گفت: علی رغم اینکه برخی تلاش می کنند مسئله قاچاق از ایران به کشورهای همسایه را بزرگنمایی کنند.

 

استاد اقتصاد افزود: درعلم اقتصاد این مسئله یک امر ضروری است که قیمت کالاهایی که بین مرزها قابل حرکت هستند باید یکسان باشد، در غیر این صورت منجر به قاچاق می شود، ضمن اینکه بحث دستمزد نیزکه برخی آن را برای واقعی کردن قیمت‌ها مطرح می کنند نیز حاشیه ای است.

 

وی ادامه داد: برخی می گویند مگر دستمزد ما به قیمت های جهانی پرداخت می شود که دولت قیمت کالاهای اساسی را جهانی می کند؟ در جواب این عده باید گفته شود در علم اقتصاد چیزی به عنوان دستمزد جهانی نداریم، به این دلیل که قیمت در افغانستان یک چیز است و در کویت یک چیز دیگر.

 

بهرامی در این باره تصریح کرد: به عنوان مثال در بین کشورهای همسایه دستمزد در افغانستان و سوریه بسیار کم است اما در کویت بسیار بالاست،  پس چیزی به عنوان دستمزد جهانی نداریم.بنابراین بر این موضوع باید تاکید شود که کالایی که در مرزها قابل حرکت است باید به قیمت واقعی برسد. مثلا در تمام دنیا تقریبا کالاهای اولیه قیمت یکسانی دارند. فولاد در چین که دستمزد پایینی دارد و در آمریکا که دستمزدها بالاست با قیمت یکسانی معامله می شود، پس چون کارگر قابل حرکت نیست می‌توان دستمزدها را تغییر داد ولی کالاهای اولیه را نمی توان تغییر داد چون قیمت یکسانی دارند.

 

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه افزود: وقتی قیمت حامل های انرژی را پرت تعیین می کنیم یا قیمت مرغ و روغن سرکوب می شود به کل منطقه قاچاق می شود، ضمن اینکه بحث کنترل مرزها نیز عوام‌فریبی است چون مرزها قابل کنترل نیست. اینکه می گویند در آسمان ریگی را می گیرید، چرا نمی توانید قاچاق مرغ را هم کنترل کنید باز هم عوام‌فریبی است، به این دلیل که برای گرفتن فرد تروریستی چون ریگی صبح تا شب چند تیم اطلاعاتی فعالیت های وی را رصد می کرد، مگر می شود صبح تا شب تمام نیروی امنیتی و انتظامی کشور را صرف کنترل عدم قاچاق به آن سوی مرزها کرد.

 

وی در خصوص تازه ترین استراتژی آمریکا بعد از بحران اوکراین گفت: به تازگی دولت آمریکا از همه نهادهای مرتبط در این کشور خواسته به فکر امنیت غذایی باشند، لذا دستور حرکت به سمت افزایش تولید و جلوگیری ازواردات غیر ضروری به این کشور داده شده، در حالی که آمریکا یکی از بزرگترین تولید کنندگان جهان به شمار می رود. آمریکا با داشتن یک اقتصاد بزرگ به فکر محدود کردن واردات است در حالی که ایران منابع بزرگ ارزی خود رادر شرایط تحریمی به اسم واردات هدر می دهد! این مسئله با امنیت ملی،درآمد دولت وتعادل اقتصاد سازگاری ندارد.

 #‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (شنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه) با ۱۵ هزار و ۲۸۶ ‌واحد کاهش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۷۹‌ هزار واحدی قرار گرفت.

7 ساعت پیش

تهران- رییس‌جمهور گفت: نمایشگاه کتاب از جلوه‌های معرفی بهترین‎ها و جدیدترین‌ها در حوزه نشر است و می‌تواند جوان‌ها را مشتاق به کتاب خواندن کند.

7 ساعت پیش

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از انتصاب سرپرست جدید برای سازمان خبر داد.

7 ساعت پیش

بندرعباس-مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان گفت: ششمین دوره انتخابات شورای هیأت های مذهبی هرمزگان همزمان با سراسر کشور در حال برگزاری است.

7 ساعت پیش

معاون فناوری شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: از امروز صبح کار محاسبات سوده جاماندگان را آغاز کردیم و نهایتاً از فردا اول خرداد می‌توانیم سودها را به حساب شبا سهامداران واریز کنیم.

7 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در استان کردستان به منظور بررسی و پیگیری مشکلات مردم از روستاهای مرزی "خشکلان و ساوجی" مریوان بازدید کرد.

6 ساعت پیش

رئیس جمهور با بیان این‌که قرار است در کشور تصمیم‌های سختی بگیریم، گفت: شاید برخی موافق نباشند اما این نگاه نقادانه ما را به افق روشنی که پیش‌روی اقتصاد است رهنمود می‌کند.

7 ساعت پیش

طی روزهای اخیر قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی تفکیکی به دلیل تلاطم بازار توسط برخی سودجویان افزایش یافته، این درحالی است که مبنای قیمت این محصول برحسب شقه محاسبه می‌شود به طوری که امروز هر کیلو شقه گوساله ۱۳۵ هزار تومان و شقه گوسفندی بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزارتومان قیمت دارد.

6 ساعت پیش

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام ویدیوئی به آیین پایانی رویداد سینما حماسه، شهدا را بزرگترین حماسه آفرینان تاریخ توصیف کرد و گفت: هنر حماسه از سرمایه های بزرگ این سرزمین است و امروز نیازمند روح حماسه در سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و همه بخش های فرهنگی و هنری هستیم.

7 ساعت پیش

بیشتر...