خودروتک |
6 روز پیش

قیمت واقعی گوشت قرمز را می دانید

قیمت واقعی گوشت قرمز را می دانید؟

قیمت گوشت گوسفندی و قیمت گوشت گاو در آخرین آمار‌های رسمی به ترتیب کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است.

آمار‌ها به دی‌ماه امسال مربوط می‌شوند و الان در بازار عدد‌های دیگری حکمفرما هستند. بعضی‌ها می‌گویند قیمت یک کیلو گوشت ۵۰۰ هزار تومان است و بعضی دیگر قیمت گوشت تنظیم بازاری را ملاک قرار می‌دهند. به‌نظر شما حقیقت چیست و قیمتگوشتواقعا چقدر است؟

فرارو نوشت :قیمت گوشت گوسفندی خورشتی بدون استخوان به‌صورت بسته‌بندی در بازار از ۵۰۰ هزار تومان عبور کرده است. اگر فروشنده‌ای ادعا داشته باشد گوشت خوب می‌فروشد، ممکن است قیمت گوشت گوسفندی خورشتی بدون استخوان را تا کیلویی ۵۸۰ هزار تومان اعلا کند. بعضی فروشگاه‌های پروتئینی که در خودشان را به‌عنوان برند مطرح کرده‌اند همین یک مقدار گوشت خورشتی بدون استخوان را با اضافه کردن قید «ممتاز» ۷۴۴ هزار تومان می‌فروشند. در چنین فروشگاه‌هایی قیمت‌ها می‌توانند بیشتر چشمتان را بیازارند.

مثلا در شعبه شریعتی برند زی خوراک، قیمت گوشت راسته مغز گوسفندی ممتاز، کیلویی یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قید شده است. در توضیح محصول آورده‌اندمغزشده، بدون دمار، مناسب کباب و استیک و انواع غذا‌های ایرانی و فرنگی. اگر مشتری اراده کند حاضر هستند سفارش را به‌صورت خرد شده در بسته‌بندی بهداشتی تحویلش دهند. قیمت گوشت راسته گوسفندی بدون استخوان در این فروشگاه یک میلیون و ۵۰ هزار تومان است. قیمت گوشت گوسفندی راسته با استخوان، ولی به ۳۷۰ هزار تومان می‌رسد.

ماهیچه گوسفندی را کیلویی ۵۲۵ هزار تومان می‌فروشند. قیمت گوشت آبگوشتی با دنبه گوسفندی کیلویی ۴۷۰ هزار تومان است. از جمله چیز‌های عجیب غریب دیگری که در این فروشگاه می‌توان پیدا کرد، چرخ‌کرده گوسفندی ممتاز و دنبه است که به ترتیب کیلویی ۷۴۴ هزار تومان و ۳۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. فروشگاه در توجیه قیمت گوشت چرخ‌کرده ممتاز گفته از مخلوط ران و سردست و قلوه‌گاه گوسفندی به‌دست می‌آید.

قیمت گوشت را نمی‌توان بدون در نظر گرفتن پیچیدگی‌های رایج بازار قضاوت کرد. در قدم اول لازم است بدانید قیمت اجزا مختلف گوشت متفاوت است. معمولا قیمت گوشت چرخ‌کرده به‌خاطر وجود درصدی چربی پایین‌تر است. گوشت بااستخوان را ارزان‌تر از گوشت بدون استخوان می‌فروشند. قیمت گوشت گوسفندی و گوساله نیز تفاوت دارد. قیمت گوشت بسته‌بندی شده هم معمولا گران‌تر از قصابی‌هاست، چون بالاخره پای برند‌ها وسط می‌آید. در گزارش‌ها معمولا میانگین قیمت همه این موارد را لحاظ می‌کنند. پس اعدادی که در آمار‌های رسمی یا خبر‌ها و شایعه‌ها به گوشتان می‌خورد و می‌بینید را باید به‌عنوان متوسط قیمت گوشت در نظر گرفت.

قیمت گوشت گوسفندی در آخرین آمار رسمی مربوط به دی‌ماه امسال کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و قیمت گوشت گوساله کیلویی ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است. اگر به آمار‌های ابتدای سال مراجعه کنیم، متوسط قیمت گوشت گوسفندی و گوساله به ترتیب کیلویی ۱۶۸ هزار و ۵۷۰ تومان و ۱۶۲ هزار و ۸۱۴ تومان ذکر شده است. به این ترتیب قیمت گوشت گوسفندی در آمار‌های رسمی نسبت به ابتدای سال کیلویی ۶۶ هزار و ۹۷۴ تومان، معادل ۳۹.۷ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت گوشت گوساله هم در آمار‌های رسمی نسبت به ابتدای سال کیلویی ۷۱ هزار و ۵۳۰ تومان، معادل ۴۳.۹ درصدرشدرا تجربه می‌کند.

قیمت گوشت قرمز در بازار متفاوت از آمار‌های رسمی است، اما حتی اگر همچنان به متوسط قیمت‌ها وفادار بمانیم همچنان می‌توان رشد قابل‌توجه قیمت را ردیابی کرد. متوسط قیمت گوشت قرمز در ابتدای امسال کیلویی ۱۳۳ هزار و ۱۶۰ تومان بود و تقریبا تا اواخر اریبهشت ثابت باقی ماند. اولین جهش قیمت گوشت قرمز در هفته آخر اردیبهشت رقم خورد و باعث شد متوسط قیمت به کیلویی ۱۶۰ هزار تومان برسد. قیمتگوشت قرمزابتدای آذر امسال به‌طور متوسط ۱۷۶ هزار و ۲۶۵ تومان ذکر شده است.

تقریبا یک‌ماه بعد به متوسط قیمت ۲۰۰ هزار تومان می‌رسیم. ابتدای بهمن متوسط قیمت ۲۲۸ هزار و ۲۶۰ تومان را شاهد بودیم. قیمت گوشت قرمز در اواخر بهمن ۱۴۰۱، از متوسط ۲۵۰ هزار تومان به‌ازای هر کیلو عبور کرده است. حالا که می‌دانید متوسط قیمت چیست، می‌توانیم سراغ جزییات برویم و بگوییم قیمت گوشت گوسفندی امروز یکشنبه ۳۰ بهمن در سراسر کشور به‌طور متوسط کیلویی ۳۰۲ هزار و ۷۲۷ تومان است و گوشت گوساله به‌طور متوسط ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت.

افزایش قیمت گوشت دولت را به صرافت عرضه گوشت تنظیم‌بازاری اندخته. این سیاست سال‌های گذشته در قالب عرضه گوشت منجمد پیگیری می‌شد، اما چون ذائقه ایرانی از گوشت قرمز منجمد گریزان است، این مرتبهدولترویوارداتدام زنده، کشتار آن در داخل و عرضه گوشت گرم گوسفند و گوساله متمرکز شده. طبق وعده گوشت گوسفندی به‌صورت شقه‌ای با قیمت ۲۳۲ تا ۲۳۵ هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم فروخته خواهد شد. وزن هر شقه کامل بین شش تا ۱۰ کیلوگرم است ووزننیم‌شقه به سه کیلوگرم می‌رسد. ۲۲ میدان تره‌بارشهرداریدر نقاط مختلف تهران به فروش گوشت تنظیم بازاری با قیمت دولتی اختصاص پیدا کرده با این حال گزارش‌هایی درباره کمیاب بودن گوشت تنظیم‌بازاری وجود دارد که با توجه به اینکه در ابتدای راه هستیم، می‌توان این موضوع را طبیعی دانست. دولت قول داده میزان عرضه گوشتتنظیم بازاررا تا ۱۰ روز آینده شدت ببخشد و تا عید و حتی خرداد سال بعد به‌صورت فشرده ادامه دهد. اضافه شدن فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشهور به فهرست مراکز عرضه می‌تواند در توزیع سریع‌تر گوشت تنظیم بازاری و کاهش قیمت گوشت کمک کند.

افزایش قیمت گوشت تنها مسئله تهران نیست. ساکنانپایتختدر حال حاضر گوشت گوسفندی به‌طور متوسط کیلویی ۲۹۰ تا ۲۹۵ هزار تومان خریداری می‌کنند. قیمت گوشت گوسفندی دریزدبه طور متوسط ۳۳۹ هزار تومان در هر کیلوگرماست. درخراسان رضویبا متوسط قیمت ۳۴۰ هزار تومان برای هر کیلو گوشت گرم گوسفندی روبرو هستیم و سقف قیمت آن به ۳۵۰ هزار تومان نیز می‌رسد. ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت در گزارشی می‌نویسد: اکنون قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی تنظیم بازاری منجمد بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزارتومان، گوشت گوسفندی قلوه گاه ۱۵۳ هزارتومان، سردست ۱۶۷ هزارتومان و ران ۱۷۷ هزارتومان است. همچنین در بازار خرده‌فروشی قیمت هر کیلو شقه گوسفندی به‌طور میانگین ۳۴۰ تا ۳۶۵ هزارتومان، گوساله ۳۱۰ هزارتومان، ران ۴۱۰ هزارتومان، سردست ۳۶۵ هزارتومان و راسته ۳۹۸ هزار تومان عرضه می‌شود که این رقم در نقاط مختلف شهر‌ها اندکی تفاوت دارد.

شماره هفت | قیمت گوشت گوسفندی چرخ‌کرده در بازار به ۴۲۰ هزار تومان هم می‌رسد، اما بررسی فرارو نشان می‌دهد اگر اهل گشتن و پیدا کردن باشید، در همین بازار می‌توان یک‌کیلو گوشت چرخ‌کرده مخلوط با با قیمت ۲۸۵ هزار تومان خریداری کرد. کف قیمت گوشت ماهیچه گوسفندی کیلویی ۴۸۶ هزار تومان است. برای خرید گوشت گوسفندی آبگوشتی باید حدود ۲۳۰ هزار تومانپولبدهید. گوشت خورشتی از کیلویی ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و با توجه به کیفیت ممکن است تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند. سردست و ران گوسفندی در قصابی‌ها معمولا در وزن حداقل سه‌کیلوگرم فروخته می‌شود. اگر قصابی آن‌ها را به‌ترتیب کیلویی ۳۴۵ هزار تومان و ۴۲۵ هزار تومان بفروشد، می‌توان گفت رفتار منصفانه‌ای با مشتریانش دارد.

قیمت گوشت گوساله را هم در شرایط فعلی وقتی می‌توان منصفانه دانست که فروشگاه از شما برای یک کیلو ماهیچه ۳۳۵ هزار تومان، برای خورشتی ۳۴۰ هزار تومان و برای سردست و ران به‌ترتیب کیلویی ۳۲۰ و ۳۳۵ هزار تومان طلب کند. شاید فکر کنید خرید انواع منجمد ارزان‌تر تمام می‌شود، اما این نوع گوشت را معمولا در بسته‌هایی با وزن بیش از یک کیلوگرم می‌فروشند؛ بنابراین قیمت گوشت ران منجمد گوساله ایرانی در بسته چهارکیلویی به ۶۲۰ هزار تومان می‌رسد. برای سه کیلو سردست گوسفندی منجمد باید ۴۳۵ هزار تومان پول بدهید و ران گوساله برزیلی منجمد را در فروشگاه‌ها با حداقل وزن دو کیلوگرم و کف قیمت ۴۵۴ هزار تومان پیدا می‌کنید.#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مجتبی پور بخش با انتشار نماز خواندن دبیر در استوری اینستاگرامش از او به عنوان خوش شانس یاد کرد.

2 ساعت پیش

کی ام سی E30X، برقیِ همه فن حریف معرفی جدیدترین محصول برقی کرمان موتور خودرو

نیم ساعت پیش

طرح فروش فوق العاده وانت پراید 151 خودرو

نیم ساعت پیش

مالیات چه تاثیری بر بازار خودرو دارد خودرو

نیم ساعت پیش

دبیرکل نُجَباء شخصا در عملیات آماده‌سازی و پرتاب یکی از پهپاد‌های نقطه‌زن مقاومت اسلامی عراق حاضر شد.

2 ساعت پیش

نتایج قرعه کشی وارداتی چه زمانی اعلام می شود خودرو

نیم ساعت پیش

شروع فراخوان ثبت نام طرح جایگزینی خودروهای فرسوده خودرو

نیم ساعت پیش

قیمت گوشت گوسفندی و قیمت گوشت گاو در آخرین آمار‌های رسمی به ترتیب کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است.

2 ساعت پیش

یکی از نزدیکان باشگاه پرسپولیس خبر داد که یحیی گل‌محمدی اصلا و ابدا تمایلی به بازگرداندن بشار رسن ندارد.

2 ساعت پیش

بیشتر...