تیتر برتر |
1 ماه پیش

جزئیات استعفای مرکل از صدر اعظمی آلمان معرفی جانشین آخرین عکس یادگاری سایت تیتربرتر TitreBartar com

جزئیات استعفای مرکل از صدر اعظمی آلمان+ معرفی جانشین و آخرین عکس یادگاری

به گزارشتیتربرتر؛رئیس جمهور آلمان روز سه‌شنبه به طور رسمی استعفایصدر اعظم آلمانو کابینه وی را پذیرفت.

ماجرای استعفای مرکل

«فرانک والتر اشتان‌مایز»رئیس جمهور آلمان روز سه‌شنبه به طور رسمی استعفای «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و اعضای کابینه وی را پذیرفت.

همچنین مرکل و اعضای کابینه وی تا زمان تشکیل دولت جدید به عنوان صدر اعظم پیشبرد امور، کار را ادامه خواهد داد.

با توجه به این که انتخابات پارلمانی آلمان برای تعیین جانشین آنگلا مرکل برنده‌ای مشخص نداشته، چشم‌انداز هفته‌ها و شاید ماه‌ها بلاتکلیفی برای تشکیل ائتلافی سه‌جانبه در پیش‌روی این کشور اروپایی قرار دارد.

نتایج موقت منتشر شده در وب‌سایت کمیسیون انتخابات آلمان نشان داده که سوسیال دموکرات‌ها (SPD) به رهبری «اولاف شولتز» با ۲۵.۷ درصد بیشترین سهم آرا را به دست آورده‌اند. به این ترتیب، این حزب توانسته بیش از پنج درصد بر آرای خود در مقایسه با انتخابات گذشته بیافزاید.

بلوک راست میانه حزب اتحادیه (اتحادیه دموکرات مسیحی/اتحادیه سوسیال مسیحی CDU-CSU) مورد حمایت صدراعظم در حال خروج آلمان، ۲۴.۱ درصد آرا را بدست آورد که بدترین نتیجه آن در تاریخ هفت دهه این حزب بوده است. به این ترتیب این حزب بیش از هشت درصد از آرای خود در مقایسه با انتخابات دوره قبل پارلمان آلمان را از دست داد.

حزب سبز (Greens)، با کسب ۱۴.۸ درصد آرا، به بهترین نتیجه در یک انتخابات ملی دست یافت تا به یکی از وزنه‌ها برای تشکیل کابینه ائتلافی بعدی تبدیل شود.

میزان آرای حزب دموکرات‌های آزاد (FDP) هم ۱۱.۵ درصد اعلام شده که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۷ افزایشی در حدود یک درصد داشته است. حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان (AfD) با از دست دادن بیش از دو درصد آرای خود در مقایسه با انتخابات دوره قبل، ۱۰.۳ درصد آرا را کسب کرد و موفق به حضور در پارلمان شد.

حزب چپ‌های آلمان (The Left) در شکستی سنگین حدود چهار درصد از آرای خود را در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۱۷ از دست داد و با کسب تنها ۴.۹ درصد آرا در موقعیت دشواری قرار گرفت.

به نقل از "ان تی وی" آلمان، "فرانک والتر اشتاین مایر"، رئیس جمهور آلمان امروز (سه‌شنبه) رسماً "آنگلا مرکل" را از مسئولیت صدر اعظمی آلمان برکنار کرد.

وی در کاخ ریاست جمهوری بلوو در برلین ابتدا گواهی برکناری مرکل و سپس بقیه اعضای کابینه وی را تقدیم آنها کرد.

البته این بدین مفهوم نیست که دولت فعلی آلمان دیگر هیچ مسئولیتی ندارد.

"اشتاین مایر" پیش از این در یک سخنرانی از مرکل به خاطر خدمات 16 ساله‌اش در سمت صدر اعظمی آلمان قدردانی کرده و گفت: مرکل برای آلمان ارزش، احترام و حتی محبت را به ارمغان آورده است.

اشتاین مایر تأکید کرد که حالا دوران صدر اعظمی کسی رو به پایان است که می‌توان آن را در زمره بزرگان تاریخ این جمهوری به حساب آورد.

«فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهور آلمان پیش از ظهر امروز با صدور بیانیه‌ای از «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور خواست تا زمان تشکیل کابینه دولت جدید آلمان، به وظایف خود به عنوان صدراعظم ادامه دهد.

دفتر ریاست جمهوری آلمان با انتشار این بیانیه، در متن آن آورده است: این درخواست بر اساس بند 3 از پاراگراف 69 حقوق اساسی انجام شده است.

بر اساس قانون اساسی آلمان، اختیارات صدراعظم فدرال و وزرای دولت در روز برگزاری اولین نشست پارلمان جدید به پایان می‌رسد. اگر تا این لحظه کابینه جدید تشکیل نشده باشد که دقیقاً وضعیت امروز آلمان نیز به همین گونه است، دولت قبلی به لحاظ حقوقی از کار برکنار شده، اما بدون هیچ محدودیتی به وظایف خود ادامه خواهد داد.

مذاکرات در مورد تشکیل دولت ائتلافی آینده، هم اکنون توسط حزب سوسیال دموکرات، حزب دموکرات آزاد و سبزها در حال انجام است. احتمالاً نام صدراعظم جدید آلمان در ماه دسامبر اعلام خواهد شد که در این صورت اختیارات دولت فعلی به طور کامل سلب خواهد شد.

آیا محافظه‌کاران قدرت را از دست می‌دهند؟

در آخرین انتخابات سال ۲۰۱۷ در دوران مرکل، محافظه‌کاران ۳۲.۸ درصد آرا را کسب کردند. اما در حال حاضر اقبال این حزب طبق نظرسنجی‌ها حدود ۲۲ درصد است که بدترین امتیاز انتخاباتی پس از جنگ است. این احتمال وجود دارد که برای نخستین بار پس از سال ۲۰۰۵ مقام صدراعظمی به مخالفان واگذار شود.

مرکل از سال 2005 به این سو، چهار دوره پیاپی صدراعظم آلمان و بیش از هر سیاستمدار دیگری در این سمت بوده است.

در انتخابات پارلمانی اخیر آلمان حزب سوسیال دموکرات با اختلاف اندک از اتحادیه احزاب متحد مسیحی پیروز این انتخابات شد و توانست 25.7 درصد آراء شهروندان را به دست آورد. اتحادیه احزاب متحد مسیحی هم با ریزش تاریخی در آراء خود مواجه شد و 24.1 درصد آراء شهروندان را به دست آورد.

نتایج نظرسنجی‌ها بعد از انتخابات پارلمانی در این کشور نشان می‌دهد که اکثر شهروندان آلمانی خواهان شروعی جدید در کشورشان با تشکیل ائتلاف موسوم به آمپل و روی کار آمدن"اولاف شولتز" به عنوان صدر اعظم هستند.

طبق آخرین نظرسنجی‌ها که روز پنجشنبه گذشته منتشر شد، حزب سوسیال دموکرات با گرایش چپ میانه احتمالا می‌تواند ۲۵ درصد آرا را کسب کند و این رقم چهار درصد بیشتر از اقبال به حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی است که در حال حاضر با صدراعظمی آنگلا مرکل قدرت را در دست دارد.

اولاف شولتز ۶۳ ساله نامزد حزب سوسیال دموکرات آلمان برای صدراعظمی است که در چهار سال گذشته با مرکل به عنوان وزیر دارایی همکاری داشته است.

رقیب اصلی او، آرمین لاشت ۶۰ ساله از حزب دموکرات مسیحی است که در طول مبارزات انتخاباتی اقبال نخست را کسب نکرده است اما طبق نظرسنجی‌ها فاصله خود را در روزهای اخیر کاهش داده است.سبزها برای نخستین بار در تاریخ خود، امسال کاندیدای صدراعظمی را معرفی کردند با این حال آنالنا بربوک (بئرباک) شاهد کاهش محبوبیت خود بوده است.

در هر حال هر حزب پیروز باید به سمت ائتلاف پیش برود. بیشتر مفسران ائتلاف سه حزبی را محتمل‌ترین اتفاق می‌دانند. هیچ حزبی طبق نظرسنجی‌ها در طول مبارزات انتخاباتی بیش از یک چهارم آرا را به دست نیاورده است.

گردآورنده:محسن رضوی#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...