خبرآنلاین |
1 ماه پیش

پاسداشت هادی خانیکی تولیدگر سرمایه اجتماعی خبرآنلاین

پاسداشت هادی خانیکی؛ تولیدگر سرمایه‌ اجتماعی

دکتر هادی خانیکی از آن دسته انسان‌هایِ کم‌تعدادِ چندساحتیِ دوران معاصر است.

ردِپای علم و عملش در حوزه‌های سیاست، فرهنگ و ارتباطات دیده می‌شود و تلاش‌های آگاهانه‌اش برای بسطِ گفت‌وگو و ارتقای سرمایه‌ی اجتماعی با هدف کاهش آلام بشر کتمان‌ناشدنی است! در دوراهی‌های اجتماعی و هر زمان که قدرت و هرجا مجالِ خدمت داشته، نفع جمعی را به نفع فردی ترجیح داده است.

مدافع شکل‌گیری، توسعه‌ی فعالیت‌ها و تقویت نهادهای مدنی بوده و تحقق حکومت‌ها یا دولت‌های قوی را نه صرفاً در حوزه‌ی سیاست بلکه از جمیع جهات در گروِ شکل‌گیری جامعه‌ی مدنی قوی می‌داند و در کسوتِ منتقدی خیرخواه به دولت‌ها توصیه می‌کند برای بهبود روابطشان با ملت‌ها بسیاری از امور را داوطلبانه به نهادهای مدنی واگذار کنند.
اگرچه تأکید و تلاش مستمر دکتر هادی خانیکی بر توسعه‌ی گفت‌وگو، ارتقای سرمایه‌ی اجتماعی و تقویت نهادهای مدنی بسیار ارزشمند است اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی ایشان آن‌جایی رخ می‌نماید که با پذیرش اشتباهات بر اصلاح مداوم امور، اعم از فردی و جمعی پافشاری می‌کند.
دکتر خانیکی در واپسین‌ روزهای فروردین ۱۴۰۱ از ابتلای خود به بیماری سرطان خبر داد و در نتیجه‌ی یادداشت خود نوشت: 《بهبود و رهایی از بیماری وقتی دیدنی است که کسی و جایی، امید آن را داشته باشد》.

او در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نماد گفت‌وگو! با یک بیماری سخت، امید به زندگی و تولید سرمایه‌ی اجتماعی از سرطان برای جامعه تبدیل شده است. دکتر خانیکی نه تنها در دور جدید زندگی‌اش، بیمی از ابتلای به یک بیماری سخت نشان نداده، بلکه یک تنه در حال دمیدن روح امید در جامعه‌ای شده است که اکثر مردمانش بیماری‌های مشترک سختی دارند!
هرآنکس که در بیم و اندوه زیست
بران زندگی زار باید گریست / "فردوسی"

در یکی از روزهای اخیر به منظور دعوت برای سخنرانی در مراسم افتتاح دهمین هفته‌ی روابط‌عمومی با ایشان تماس گرفتم. فرمودند در آن روز (۲۵ اردیبهشت) برای ادامه‌ی فرآیندهای درمانی در بیمارستان هستند اما با هدف ایجاد سرمایه‌ی اجتماعی از سرطان برای جامعه‌ی روابط‌عمومی به صورت مجازی و از روی تخت بیمارستان با فعالان روابط‌عمومی سخن خواهند گفت!
حالا دکتر خانیکی در یکی از دشوارترین مراحل زندگی‌اش به تنهایی سرمایه‌ی اجتماعی خلق می‌کند، گفت‌وگو را ترویج می‌دهد و به یک نهاد مدنی قدرتمند تبدیل شده است. به جسم و جان هم‌وطنان خسته و بیمارش، امید تزریق می‌کند و همچنان به اصلاح امور، وفادار است.

ای در صفت ذات تو حیران که و مه
وز هر دو جهان خدمت درگاه تو به
علت تو ستانی و شفا هم تو دهی
یا رب تو به فضل خویش بستان و بده / "ابوسعید ابوالخیر"#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فارس نوشت: استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:براساس مقالات علمی هر فرد باید برای وزن کم کردن در هفته نیم تا یک کیلو و در ماه دو تا 4 کیلوگرم وزن کم کند.

17 ساعت پیش

ایسنا نوشت: سرپرست اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران، از پلمب مجموعه پوست و مو در منطقه دو تهران به دلیل فعالیت بدون اخذ مجوزهای قانونی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دخالت افراد فاقد صلاحیت علمی و تخصصی در امورپزشکی خبر داد.

14 ساعت پیش

داوطلبان دوره ۳۵ از المپیاد ادبی، مدال‌دارانِ سال‌های گذشته، صاحب‌نظران و دانش‌آموختگان رشتۀ زبان و ادبیات فارسی در کارزای خواهان بررسی مشکلات آزمون این دوره شده‌اند.

1 روز پیش

تسنیم نوشت: پیرزن ثروتمند در جریان سرقت از خانه‌اش در منطقه گیشا، هدف ضرب و جرح قرار گرفت و به کام مرگ فرو رفت‌.

13 ساعت پیش

روزنامه شرق نوشت:ماجرای بلوار چمران شیراز و پوشش و رفتار عده‌ای نوجوان در یک دورهمی تفریحی، فارغ از واکنش‌ها، بار دیگر موضوع هنجارشکنی و بدحجابی در جامعه را به میان کشیده است. دو موضوعی که با وجود تمام سخت‌گیری‌های دهه‌های گذشته، به چالشی جدی و دنباله‌دار میان نسل جوان با قشر سنتی جامعه تبدیل شده است.

21 ساعت پیش

ایسنا نوشت: استاندار تهران درباره دسترسی آسان به مراکز سقط جنین و لزوم برخورد انتظامی با این مراکز، گفت: در حال حاضر با یک جستجوی کوچک در اینترنت در کسری از دقیقه می‌توان به مراکز سقط جنین دسترسی پیدا کرد و کار جدی باید برای مقابله با این مراکز انجام شود.

1 روز پیش

سازمان آتش‌نشانی ‎تهران در راستای ارتقای سطح ایمنی شهری اقدام به برگزاری همایش بین‌المللی آتش‌نشانی ‎و ایمنی شهری می‎نماید که از برگزاری اولین دوره این رویداد مهم حوزه ایمنی، قریب ۷ سال می‌گذرد. متاسفانه طی دو سال گذشته به دلیل شیوع پاندومی کرونا و در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی، همایش تعلیق گردید. خوشبختانه در سال جاری به همت مسئولین و مدیران مدیریت شهری و همچنین فعالان عرصه ایمنی و آتش نشانی، پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری در تاریخ ۲۰ لغایت ۲۲ تیرماه در محل هتل المپیک تهران به مدت سه روز برگزار می‌شود.

1 روز پیش

ایران نوشت:مرد جوان که در تیراندازی دوست قدیمی اش را با شلیک چهار گلوله به قتل رسانده بود دستگیر شد.

21 ساعت پیش

ایسنا نوشت: اولین روز رقابت داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ از فردا چهارشنبه هشتم تیر آغاز می‌شود و داوطلبان تا آخر وقت امروز فرصت دارند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنند.

18 ساعت پیش

بیشتر...