خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

تصمیم ، سامانه ای برای حفظ خانواده ایسنا

"تصمیم"، سامانه‌ای برای حفظ خانواده

ایسنا/خوزستانسرپرست اداره‌کل بهزیستی خوزستان از اجرای طرح کنترل و کاهش طلاق با همکاری قوه قضاییه و راه‌اندازی سامانه "تصمیم" به منظور ارائه خدمات روانشناختی به زوجین در آستانه طلاق خبر داد.

مهران کریمیان با تبریک فرا رسیدن پانزدهم ماه می مصادف با ۲۵ اردیبهشت‌ماه که از سوی مجمع جهانی سازمان‌ ملل  به عنوان "روز جهانی خانواده" نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: هدف از گرامیداشت "روز جهانی خانواده"، اهمیت جامعه جهانی به خانواده به عنوان اصلی‌ترین واحد اجتماعی و برطرف کردن مسائلی است که کانون خانواده را در دنیای امروز تهدید می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بهزیستی خوزستان، وی با اشاره به اینکه خانواده، مهم‌ترین نهاد برای تأمین امنیت، آرامش روانی و عاطفی اعضا، پرورش نسل جدید و اجتماعی کردن فرزندان است، افزود: انجام مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره پیش از طلاق، برگزاری دوره‌های آموزشی پیش و حین ازدواج و کارگاه‌های آموزشی ویژه فرزندپروری از جمله اقدامات سازمان بهزیستی در راستای تحکیم بنیان خانواده  و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

سرپرست اداره‌کل بهزیستی خوزستان گفت: برنامه آموزش پیش از ازدواج مجموعه آموزش‌هایی است که با هدف توانمندسازی افراد در انتخاب همسر و  تشکیل خانواده به منظور مواجهه با مسائل زندگی مشترک و مدیریت درست ارتباطات خانوادگی در قالب روش‌های فعال آموزشی با موضوعات خواستگاری و آشنایی، عشق و صمیمیت، انتخاب همسر، دوران نامزدی، دوران عقد و سال اول زندگی مشترک، برگزار می‌شود.

کریمیان ادامه داد: در سال گذشته، برای ۸ هزار و ۱۶۵  فرد در آستانه ازدواج ۳۰۸ دوره آموزشی پیش از ازدواج توسط مراکز مشاوره و  مراکز سلامت روان محلی تحت نظارت بهزیستی خوزستان برگزار شد.

وی  با بیان اینکه  ارائه خدمات روانشناختی  در زمینه‌های مشاوره خانواده و ازدواج، کودک و نوجوان، اختلالات بالینی و اعتیاد توسط روانشناسان و مشاوران دوره‌دیده در ۱۶۸ مرکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی خوزستان انجام می‌شود، افزود: مراکز مشاوره بهزیستی با همکاری مراکز سلامت روان محلی و پایگاه‌های مثبت زندگی، در طول سال ۱۴۰۰ اقدام به برگزاری ۲۹۲ دوره مهارت‌های زندگی ویژه خانواده‌ها برای ۷ هزار و ۲۰ نفر کرده‌اند.

سرپرست اداره‌کل بهزیستی خوزستان در این باره افزود: برنامه آموزش زندگی خانواده، مجموعه آموزش‌هایی است که با هدف افزایش رضایتمندی و پایداری و تحکیم ازدواج در قالب کارگاه‌های آموزشی با موضوعاتی مانند دین و اخلاق در خانواده، خانواده در جامعه، ارتباط همسران، مدیریت اقتصادی خانواده و یا فرزندپروری با تاکید بر پنج سال اول زندگی مشترک زوجین انجام می‌شود.

کریمیان همچنین عنوان کرد: در طول سال گذشته ۷ هزار و ۷۰۸ نفر از خدمات مشاوره آنلاین و غیرحضوری پیش از ازدواج بهره برده‌اند.

وی گفت: اجرای طرح کنترل و کاهش طلاق با همکاری قوه قضاییه و راه‌اندازی سامانه "تصمیم" به منظور ارائه خدمات روانشناختی به زوجین در آستانه طلاق، پرداخت کمک هزینه مشاوره و خدمات روانشناختی به افراد واجد شرایط از جمله دیگر اقدامات بهزیستی در راستای تحکیم بنیان خانواده است.

کریمیان کنترل و کاهش طلاق را از جمله اهداف سامانه تصمیم دانست و یادآور شد: مدیریت یکپارچه و کارآمد در ارجاع، ارتقای کیفی و کمی خدمات روانشناختی و مشاوره تخصصی در حوزه خانواده، ایجاد آمادگی در اعضای خانواده برای ایفای نقش‌های صحیح در زمینه‌های فردی و اجتماعی پس از جدایی، افزایش پایداری زندگی مشترک از طریق بهبود روابط اعضای خانواده و افزایش دسترسی به خدمات سلامت روان از دیگر اهداف این سامانه است.

سرپرست اداره‌کل بهزیستی خوزستان در پایان با اشاره به انجام مشاوره حضوری و غیرحضوری برای ۳۲ هزار و ۴۰۸ نفر توسط خط تلفنی ۱۴۸۰ در سال گذشته در استان خوزستان افزود: خط تلفنی ۱۴۸۰ همه روزه، از ساعت ۸ صبح تا ۲۴ شب آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان به عموم شهروندان  است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مشهد-مراسم تشییع پیکر مرحوم «حمیدرضا جعفری» از خادمان رسانه‌ای حرم مطهر رضوی در صحن کوثر برگزار شد.

8 ساعت پیش

تهران-سرپرست به حجاج ایرانی قاریان اعزامی حج 1401 توصیه کرد: فرصت به دست آمده را غنیمت شمارند و از لحظه لحظه آن به بهترین شکل بهره ببرند.

8 ساعت پیش

تولیت آستان قدس رضوی آزادسازی خرمشهر را از مصادیق نصرت الهی به ملت ایران دانست.

8 ساعت پیش

نظامیان رژیم صهیونیستی به محل سکونت خانواده‌ای فلسطینی در شهرک بیت صفافا در جنوب شرق قدس اشغالی حمله کردند.

8 ساعت پیش

سخنگوی دولت از اعزام هیئتی فنی از سوی سازمان محیط زیست به عراق برای پیگیری مشکل گرد و غبار خبر داد.

8 ساعت پیش

کاردار یونان در پی توقیف محموله کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های یونان به وزارت امور خارجه کشورمان احضار شد.

8 ساعت پیش

رییس مجلس یادآور شد: مجلس بر این اعتقاد است که باید خنثی سازی تحریم‌ها، راهبرد اصلی برای اقتصاد کشور باشد، به همین دلیل همّت اصلی مجلس توجه به این امر مهم است.

8 ساعت پیش

یک منبع آگاه از بروز حادثه صنعتی در یکی از کارخانجات منطقه پارچین خبر داد.

8 ساعت پیش

بیشتر...