اقتصاد آنلاین |
5 روز پیش

وضعیت کنکوری هایی که سوابق تحصیلی ندارند چه می شود اقتصاد آنلاین اقتصاد آنلاین اقتصادآنلاین

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، احسان جمالی در نشست خبری امروز با خبرنگاران که در ساختمان مرکزی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، در خصوص جزئیات تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۰ گفت: معدل در رشته‌های دانشگاهی که به صورت با آزمون پذیرش در این رشته‌ها صورت می‌گیرد و کنکور برای این رشته‌ها برگزار می‌شود هیچ تاثیری ندارد و در این رشته‌ها که حدودا ۱۵ درصد رشته‌های دانشگاهی را تشکیل می‌دهد دروس آموزش و پرورش تاثیرگذار خواهد بود که نمرات آن‌ها مستقیما از این وزارتخانه دریافت خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: نمرات داوطلبان از آموزش و پرورش در تاریخ حدود ۲۰ تیر ماه جاری دریافت خواهد شد و این نمرات از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه تاثیر معدل برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی صرفا در رشته‌های بدون آزمون تاثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: حدود ۸۵ درصد رشته‌های ما بر اساس معدل و سوابق تحصیلی دانشجو پذیرش می‌کند و ما مراحلی را پیش بینی کردیم تا داوطلبان بتوانند اصلاح معدل را انجام بدهند که اول اینکه داوطلبان هنگام دریافت کارت می‌توانند اقدام به اصلاح معدل کنند و در زمان انتخاب رشته نیز این امکان برای داوطلبان فراهم خواهد شد. چرا که یک تعدادی از داوطلبان ممکن است تا زمان دریافت کارت معدل خود را دریافت نکرده باشند؛ بنابراین این ویرایش در چند مرحله در اختیار آن‌ها قرار خواهند گرفت و ملاک عمل مسئله نهایی اصلاح معدل خواهد بود.

جمالی خاطرنشان کرد: توصیه اکید ما به داوطلبان این است که در درج معدل حتما دقت داشته باشند، چرا که اگر اشتباهی در این زمینه صورت بگیرد در صورت قبولی مشخص شود معدل مغایر نمره واقعی است قبولی آن‌ها لغو خواهد شد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، تاکید کرد: اطلاعات دیگری که داوطلبان در اختیار سازمان سنجش قرار می‌دهد. اعم از سهمیه‌ها و ... در زمان توزیع کارت امکان اصلاح و ویرایش اطلاعات فراهم می‌شود؛ بنابراین داوطلبان نگرانی در این زمینه نداشته باشند و آخرین اطلاعاتی که داوطلبان در اختیار ما قرار می‌دهند در زمان توزیع کارنامه اعمال می‌شود و ملاک عمل گزینش داوطلبان قرار می‌گیرد.

جمالی همچنین خاطرنشان کرد: تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر شده است و این تاثیر به صورت ۴۰ درصد قطعی اعمال خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند نیز گفت: بر اساس مصوبه‌ای که به ما ابلاغ شده ذکر شده است که تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۴۰ درصد باشد و این سوابق در رشته‌های با آزمون اعمال شود، اما اگر داوطلبان به صورت کامل سوابق تحصیلی داشته باشند. این تاثیر به صورت ۴۰ درصد سوابق و ۶۰ درصد آزمون خواهد بود و، اما اگر هر بخشی از داوطلبان سوابق تحصیلی لازم را نداشته باشند آن بخش از سوابق تحصیلی به نمره کنکور انتقال پیدا می‌کند و داوطلبانی نظیر فنی حرفه ای، کاردانش یا هنر که سوابق تحصیلی ندارند ملاک عمل نمره کل کنکور خواهد بود و ۱۰۰ درصد سوالات کنکور تاثیرگذار خواهد بود.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ما در کنکور امسال شاهد روند افزایشی در بین داوطلبان گروه علوم انسانی هستیم و تعداد داوطلبان گروه ریاضی طی سال‌های قبل یا ثابت بوده و تغییراتی در جهت کاهش تعداد داوطلبان اتفاق افتاده و آمار نزولی داشتیم. متاسفانه این وضعیت آسیب‌های جدی در رشته‌های علوم پایه در سنوات اخیر وارد می‌کند و عمده ظرفیت‌های خالی ما در گروه ریاضی است و ظرفیت ما تقریبا تا ۲.۵ برابر بیشتر از تعداد داوطلب این رشته است و رقابتی که در گروه ریاضی شاهد هستیم فقط برای رشته محل‌های پرطرفدار و در دانشگاه‌های خاص صورت می‌گیرد در صورتیکه در گروه علوم تجربی عکس این اتفاق روی می‌دهد.

منبع:ایسنا


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر از پرداخت 220 میلیارد تومان تسهیلات رفع موانع تولید به فعالان اقتصادی خبر داد و گفت: علاوه بر این تسهیلات رونق تولید به واحدهای صنعتی و تولیدی استان پرداخت شده است.

4 ساعت پیش

مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: ما دیگر نمی‌توانیم به ارز 4200 تومانی برگردیم و بازپرداخت اقساط معوق باید با نرخ جدید ارز به صندوق واریز شود.

4 ساعت پیش

در طول ۲۴ ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست نداد.

5 ساعت پیش

باشگاه منچستریونایتد سرانجام بر سر به خدمت گرفتن هافبک هلندی بارسلونا با این باشگاه به توافق رسید.

4 ساعت پیش

به جهت جلوگیری از قاچاق و فروش آرد، طرح نصب دستگاه کارتخوان و فروش هوشمند نان در انواع نانوایی‌های کشور در ۲۶ استان اجرایی شده است.

5 ساعت پیش

وزیر امورخارجه کشورمان به منظور شرکت در نشست وزرای  امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر وارد ترکمنستان شد.

4 ساعت پیش

باشگاه استقلال مذاکرات مثبتی را با مدافع فصل گذشته تیم فوتبال هوادار انجام داده است.

4 ساعت پیش

رئیس جریان الصدر عراق با انتقاد از اقدام رئیس جمهور این کشور در عدم امضای قانون جرم‌انگاری سازش با رژیم اسرائیل، آن را مایه شرم‌ساری عراقی‌ها دانست.

4 ساعت پیش

در جریان مسابقات شنای قهرمانی آلمان سامیار عبدلی شناگر ایرانی ساکن آلمان موفق به جابه‌جایی رکورد ماده 100 متر آزاد مسافت بلند شد.

4 ساعت پیش

بیشتر...